Register

17 + 19 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایرانبدنبال شکایاتی از طرف طرفداران و بسیاری افراد پیت لین، گروه استراتژی و کمیته فرمول یک، طرحی را جهت ممنوع کردن استفاده تی بال و بال کوسه در سال ۲۰۱۸ تایید کردند.

اما این به مقداری تفکر دقیق نیاز دارد، اگرچه وارد شدن به این موضوع باید با دستیابی کامل به قوانینی باشد که اطمینان میدهد این بخش طرح توسعه متوقف شده است.

همچنین بخوانید

فرمول یک بدنبال محدود کردن بال کوسه و T بال در سال ۲۰۱۸ میباشد.

وجود کاورهای موتور خیلی بزرگ و باله های خیلی بلند نتیجتا باعث باز شدن راه گریزی در سال ۲۰۱۷ شده است، قوانینی که در پیشنویس ابتدایی نبوده است.

تی بال مرسدس

تی بال مرسدس

اگرچه بعضی طراحان بخاطر ظرافت و زیبایی با بی میلی راهکارها را دنبال میکنند، آنها می دانستند که چقدر ظاهر یک چیز کم اهمیت تر از این است که آن سریع باشد.

کاملا واضح بوده که داشتن این بالچه ها و بالها به کنترل کردن ماشین و هندلینگ در پیچها و گوشه ها کمک میکند، همانطور که نیروهای جانبی ساخته شده اند برای کمک به پایداری قسمت عقبی ماشین زمانی که انحراف دارد.

چگونگی کارکرد این قوانین

تعریف تغییر قانون در سال ۲۰۱۸ یکی از کارهای خیلی ساده است، اما تنها زمانی که راه گریزی در قوانین پیدا شود لازم می شود.

در اولین پیشنویس قوانین ۲۰۱۷ وجود تی بال ممکن نبود. اما با توجه به اینکه تغییرات درهر قسمتی ایجاد شد، بخشی در میان قوانین دوباره باز شد، (متن ۳٫۱۵٫۱) که یک ضمیمه مجاز را ایجاد می کرد.

همانطور که در تصویر پایین نمایان است. بدنه در بین باندهای قرمز محدود شده است.

اما جمله بندی قوانین این اجازه را می داد که فضای ۷۵۰mm بین باکسها می تواند بکار برده شود.

در حال حاظر T بالها یک فضای ۵۰mm جلوی جایی که باله های عقبی قرار گرفته بودند را اشغال کرده و تا عرض ۷۵۰mm هم می تواند باشد.

 

سکشن باند

سکشن باند

تغییر قوانین

در قالب یک پیشنهاد برای خلاص شدن از هر ۲ بال کوسه و Tبال، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی قانون جدیدی را معرفی کرده که منحصرا بدنه را در فضایی بالای کاور موتور محدود می کند.

محدوده بال کوسه و پوشش موتور

محدوده بال کوسه و پوشش موتور

همانطور که در تصویر بالا نمایان است در حال حاظرخط تئوری تنها برای تیم هایی که مجاز به داشتن هیچگونه بدنه ای (بادی ورک) نیستند تا بالا کشیده شده است.

بند جدید ۳٫۵٫۱c از قوانین اختصاصی فرمول یک برای سال ۲۰۱۸ اظهار دارد وقتی که نمایی از کنار داشته باشیم، هیچ قسمتی از بدنه که جلوتر از خط مرکزی چرخ عقب است نباید بالای خط موازی تا حدود  موربی قرار گیرد.

(در قانونی که ابعاد پوشش موتور را مشخص می کند) تقاطع خط میانی و چرخ عقب ۶۵۰mm  بالاتر از سطح مورد اشاره باید باشد.

این احکام به سادگی برای محدود کردن کار تیمها در راستای Tبال و بال کوسه کافی می باشد.

توسعه Tبال ها

به هر ترتیب در حال حاظر چیزی که از کاربرد Tبالها مانده، ۶ تیم حال حاظر آن ها را بکار می گیرند، اگر چه آن تعداد احتمالا افزایش پیدا می کند وقتی که تیم ها بسته های بروز شده بزرگتر خودشان را به همراه بیاورند.

همچنین دیدن طراحی های مختلف تیم ها میتواند جالب باشد. برای مثال مک لارن یک طراحی منحصر بفرد بیضی شکل دارد در حالی که ویلیامز بر روی پلتفرم FW40 دو Tبال استفاده کرده که نشان می دهد چطور چندین بال کوچک در میان باکس سکشن استفاده می شود.

در اینجا نگاهی به تفاوتها میاندازیم

Tبال های مختلف

Tبال های مختلف

 

فراری (شکل بالا سمت چپ) جزو اولین تیم هایی بود که از طراحی Tبال پرده برداری کرد با پروفایلی تقریبا ساده که یک بالابرنده ساده وشیک در راستای داون فورس مستقیم ارائه می کرد. ضربه ی چرخشی داون فورس برای کنترل هوای گردبادی باله های عقبی استفاده می شود.

مرسدس (شکل بالا وسط) اکنون طراحی پیچیده تری نسبت به نسخه اصلی که در رونمایی اولیه ارائه کرد دارد.

در واقع این سومین بازنمایی آنهاست با اولین طراحی ساده مانند فراری ها، ولو اینکه نیروی خالی کننده داون فورس بیشتری داشت. در خلال تست های پیش فصل طراحیش را با صفحه ی دوقلو اصلاح نمود، طراحی با هواپیچش پایین رونده طولانی تر، بسیار شبیه سینی عقب ماشین.

Tبالی که در استرالیا وارد شد دارای پالایش هوای بیشتری بود، نه تنها ایجاد حلقه ای در انتهای سطوح می کرد، بلکه نسبت به سینی انتهایی و لبه سوم، باریک کننده و قوس کوتاه تر بصورت یکپارچه به قسمت فوقانی اضافه شده بودند.

هاس (شکل بالا راست) از تست های پیش فصل Tبال را استفاده کرده است، اما مجبور بود ضمیمه ای را برای سفتی بال کوسه خود در استرالیا بسازد.( پیکان بزرگتر) در صورت نیاز به راضی کردن فیا.

چیزی که موجب نگرانی بود، تکانها و لرزش های بزرگ در فواصل پراکنده بود که میتوانست با جدا شدن باله کوچک باعث ایجاد نگرانی در ایمنی شود.

ویلیامز(شکل پایین چپ) با دو بال کوچک در ماشین FW40 شروع بکار کرد. و قسمت های اضافی بالایی و پایینی همانطور که بنظر می رسد محدوده ی باکسی شکل را در چارچوب قوانین تا جای ممکن بزرگ نگه می داشت.

نه تنها در باله های عقبی، جابجایی بین داون فورس و درگ را بهبود می بخشد، همچنین دیفیوزر را به حالت کارکرد میرساند.

مک کلارن(شکل پایین وسط ) در چین غوغایی کرد با چیزی که گمان می شد معرفی رسمی یک Tبال جفتی در پهلوی باله عقبی جدید باشد، اما باله عقبی نیاز به پالایش و تنظیم داشت تا بتواند بدرستی کار کند.

سائوبر (شکل پایین راست) از استرالیا در حال کلنجار رفتن با بکارگیری Tبال خودش بود، زمانی که پوشش موتور جدید با ساپورت فلزی که درونش وجود داشت رونمایی شد.

این بالچه قبلا در چین استفاده شده بود.

پیش رو

ممنوعیت این صفحه های  آیرودینامیکی در سال ۲۰۱۸ بدین معنی نیست که ما هنوز هم نمیخواهیم پیشرفتی در این قسمت در خلال فصل ۲۰۱۷ داشته باشیم.

در واقع تعداد زیادی از تیم ها کارهای در حال پیشرفتی دارند و ما مشتاق دیدن آنها در تمامی زمان باقیمانده فصل در حالی که عملکردشان تصحیح می شود هستیم.

هرچند، فیا قبلا مشخص کرده است که احتمالا این شروع یک همکاریست، در اینکه به اتفاق نظر برسند که تیم ها هیچ سرپیچی نمی کنند یا هر گونه ریسکی که مرسدس امسال دو بار انجام داد.

لذا ظرفیت و فشار تست ها می تواند این صحنه نبرد را قوی تر کنند.

2 دیدگاه

 1. Lx xu7

  3

  3

  بهتر میشه ماشینا شیکتر میشن

 2. mohamad isac

  1

  0

  دماغه جلوی ماشینها از سال ۲۰۱۴روبه پایین شده نمیگم مثل ۲۰۰۹تا۲۰۱۳ دماغه خیلی ۱۸۰درجه وخط کش باشه ولی زیاد هم رو به پایین نباشه من که تو کار فیا وقوانین ومهندساش دخالت ندارم و نمیدونم کدوم بهتره ولی به نظرم اگه ترکیبی از این دو باشه و به شرطی که تنظیمات دانفورس خیلی به هم نخوره مناسبه (نظرشخصی)