فرمول یک ایران – در مسابقه ای نه چندان جذاب، والتری بوتاس موفق به کسب اولین پیروزی خود در فرمول یک شد. مروری بر برندگان و بازندگان گرندپری ۲۰۱۷ روسیه خواهیم داشت.

برندگان

والتری بوتاس

گرچه والتری بوتاس مسابقه را از جایگاه نخست آغاز نکرد اما با استارتی خوب و استفاده مناسب از خلا پشت خودروی سباستین فتل، قبل از پیچ دوم به رده اول رسید و پس از خروج خودروی ایمنی از پیست موفق به حفظ این رده شد.

در اواخر مسابقه که فراری با لاستیکهای سوپرسافت بهتر نشان می داد، بوتاس با موفقیت مقابل فتل ایستادگی کرد. از یاد نبرید اشتباه نکردن تحت حملات دارنده چهار عنوان قهرمانی جهان کار ساده ای نیست اما والتری با درسی که از قفل کردن لاستیکهایش در اواسط مسابقه گرفته بود دچار اشتباه دیگری نشد تا درنهایت با اختلاف شش دهم ثانیه ای برای اولین بار برنده یک مسابقه فرمول یک شود.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

مرسدس

با وجود رکورد صددرصدی مرسدس در سوچی، کمتر کسی پس از غلبه فراری بر آنها در تمرین و زمان گیری شانس برای پیروزی آنها درنظر می گرفت اما تلاش مهندسان مرسدس در جمعه شب نتیجه بخش بود و در شنبه خودروی مرسدس بسیار موثرتر لاستیکهایش را به کار می گرفت. هرچند این بهبود در زمان گیری به نتیجه نرسید. جایی که والتری بوتاس نتوانست تمام سکتورها را به خوبی طی کند و لوئیس همیلتون نیز دچار اشتباه شد.

اما با شروع مسابقه مرسدس قدرت خود را به ویژه در استینت اول نشان داد. قدرتی که بنا به گفته سباستین فتل فراری قادر به برابری با آن نبود. این قدرت نمایی مرسدس می تواند نویدبخش رقابتی جذاب در بارسلونا باشد.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

فورس ایندیا

فورس ایندیا شانزدهمین مسابقه پیاپی با کسب امتیاز را پشت سر گذاشت و در ضمن رکوردش در سال ۲۰۱۷ مبنی بر رساندن هر دو ماشینش به محدوده کسب امتیاز را حفظ کرد.

در کنار سرجیو پرز که مسابقه را در جایگاه ششم به پایان رساند، استبان اکون با کسب رده هفتم بهترین نتیجه اش در فرمول یک را بدست آورد تا مرسدس و فراری در کنار فورس ایندیا تنها تیمهایی باشند که در فصل ۲۰۱۷ هر دو خودروی خود را در هر مسابقه در محدوده کسب امتیاز قرار داده اند.

سرجیو پرز

سرجیو پرز

نیکو هالکنبرگ

نیکوهالکنبرگی که در دو سال گذشته در سوچی موفق به پیشروی بیش تر از پیچ دوم نشده بود، این بار با زدن استینتی چهل دوری با لاستیکهای التراسافت رده هشتم را برای رنو به ارمغان آورد.

راننده آلمانی هنوز موفق به غلبه بر هم تیمی سابق اش نشده است اما با این عملکرد بار دیگر قابلیتهای خود را یادآوری کرد.

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

کارلوس ساینز

با استارت از رده چهاردهم و به اتمام رساندن مسابقه در رتبه دهم، کارلوس ساینز تصادف دو هفته گذشته اش با لنس استرول در بحرین را جبران کرد.

ساینز و تورو روسو در روسیه همه وظایف را به خوبی انجام دادند؛ استارت خوب، پیت استاپ سریع و استراتژی مناسب. شاید اگر سه رده پنالتی در شروع مسابقه به علت تصادفش با استرول در بحرین شامل حالش نمی شد، امتیازآوری بیشتر دور از دسترس نبود.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

بازندگان

فراری

همه شواهد نشان از پیروزی فراری در روسیه داشت. پس از عملکرد عالی آنها در زمان گیری و با توجه به این حقیقت که معمولاً سرعت مسابقه ای آنها از مرسدس بیشتر است، فراری بخت نخست پیروزی در روسیه بود. اما سرعت مسابقه ای مرسدس در استینت اول با لاستیکهای التراسافت فراری را غافلگیر کرد تا اولین اول-دومی آنها پس از سال ۲۰۱۰ باز هم به تاخیر افتد.

سباستین فتل

سباستین فتل

لوئیس همیلتون

به اذعان خودش، لوئیس همیلتون زمان گیری بدی را پشت سر گذاشت. در شروع مسابقه نیز استارتی عادی داشت و در ادامه با مشکل داغ شدن خودرویش دست و پنجه نرم می کرد تا تنها بتواند جایگاه چهارمی را حفظ کند و با اختلاف سی و شش ثانیه ای نسبت هم تیمی اش مسابقه را به پایان برساند و پس از هشت مسابقه سکو را از دست رفته ببیند.

لوئیس در تمام طول هفته با تنظیمات خودرویش مشکل داشت و نمی توانست همان مسیری را که بوتاس در تنظیم خودرویش سپری کرده بود، تکرار کند.

از سال ۲۰۱۳ به بعد لوئیس در دو مسابقه پیاپی سکو را از دست نداده است. باید دید آیا بارسلونا پایان این روند خواهد بود؟

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون

ویلیامز

فیلیپه ماسا در استارت بین دو خودروی ردبول قرار گرفت و با خیالی راحت در رده ششم دور می زد تا دور چهل و یکم که دچار پنچری خفیف شد و ناچاراً به پیت استاپ رفت.

از طرفی لانس استرول نیز در دور اول اسپین شد و در انتهای لیست قرار گرفت. با توجه به یازدهم شدن او در پایان، شاید اگر این اتفاق رخ نمی داد او موفق به امتیازآوری می شد.

هرچند این اشتباه برای او گران تمام شد اما او برای اولین بار موفق به عبور از خط پایان شد.

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا

هاس

رومن گروژان که در تمام آخر هفته در حال شکایت از خودرویش بود، در همان دور اول با رنوی جولین پالمر برخورد کرد تا مسابقه اش به دو پیچ هم نرسد.

هم تیمی او کوین مگنوسن نیز به خاطر رعایت نکردن محدوده پیست پنج ثانیه جریمه دریافت کرد تا عملاً از ناحیه کسب امتیاز دور شود.

رومن گروژان و جولین پالمر

رومن گروژان و جولین پالمر

مکلارن

زبان از بیان وضعیت این روزهای مکلارن قاصر است. شاید زبان بدن آلونسو هنگامی که خودرویش را قبل از استارت مسابقه رها کرده بود و بدون هیچ نگاهی به خودرویش به سمت پیست می رفت گویای همه چیز باشد.

استافل وندورن نیز بعدازظهر آرامی را سپری کرد و بدون اینکه تهدیدی برای کسی ایجاد کند مسابقه را به پایان رساند.

کابوس مکلارن همچنان ادامه دارد.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

جولین پالمر

جولین پالمر تا اینجای فصل ۹۴ دور کمتر از هم تیمی اش زده است و در امتیازآوری نیز شش هیچ از او عقب است. ضمن اینکه در زمانگیری نیز تا به حال سریع تر از او نبوده است. تصادف دور اول با گروژان مسابقه او را خیلی زود به پایان رساند تا فشارها بر او افزایش یابد.

جولین پالمر

جولین پالمر

منبع: سایت فرمول یک

26 دیدگاه

 1. محمد بوشهر

  4

  1

  عالی

  • bahram

   6

   6

   اقا من بابام پولداره
   خیلی ام زیادتر از زیاد
   الانم پورش سوارم
   منم میخام برم فرمول١
   چون بنظر خیلی هر کی هر کیه?
   بنظرتون بابای استرول چقدر پول داده؟
   بابای من بیشتر میده
   یعنی هرچی باشم بهتر از استرولم?

   • محمد علیی اکبرزاده

    4

    0

    منابع غیر رسمی میگن ۳۰ میلیون دلار برای یه فصل . البته روند تو GP2 و … همین بوده
    موافقم باهات خیلی ها هستند از لنس فعلی بهترند

   • Amin mashhad

    2

    4

    اونیکه باپول باباش امده پالمر هستش که توی انگلیس پیست مسابقه هم داره استرول اسپانسرخوبی داره

 2. walid

  11

  0

  امیدوارم مسابقه بارسلونا جذابتر و با سبقت های بیشتر باشه

 3. Helix.H44

  8

  2

  هالکنبرگ عالیه

  • سجاد

   4

   1

   دقیقا هلیکس جان با رنو ببین چیکار میکنه.

 4. Mostafa

  11

  0

  کیمی بنظرم باید جزء برنده ها می بود. فک کنم آخرین سکوش تو بارسلونا پارسال بود

 5. احسان

  3

  5

  جای کیمی و أکون (به تنهایی) تو برنده ها و جای ردبول در بازنده ها خالی بود شاید حتی هر دو راننده ردبول رو هم میشد تو لیست بازنده ها گذاشت

  • کورش

   9

   0

   ردبول رو قبول دارم که باید تو بازنده ها می بود ولی راننده هاش نه. ریکاردو که ترمزاش مشکل داشت، مکس هم استارت خوبی داشت. دیگه ماشینش بیشتر از این توانایی نداشت

   • احسان

    1

    0

    منم میدونم ریکاردو ترمزاش مشکل داشت ، اما اینکه راننده هایی که قاعدتا باید رو سکو باشند پنجم میشن یا اصلا نمیتونن مسابقه رو تموم کنن یعنی باختن …در مورد ورشتاپن علاوه بر سکو نگرفتن سبقت نگرفتن و تماشایی رانندگی نکردن هم خودش باخت حساب میشه توقع ما از هر راننده ایی فرق میکنه وگرنه پنجم شدن برای هر راننده ایی که تو ٣ تا تیم أول نیست یه جور برنده شدنه

 6. سجاد

  7

  1

  واقعا والتری خوب بود فتل هم خوب بود.همیلتون هم مشکل داشت وگرنه اینقدر عقب نمیموند.ولی این مسابقه ها واقعا جا واسه تحلیل زیاد داره خیلی دوست دارم بچه ها اینجا خوب مسابقه رو ببینن حتی چند بار تا تحلیلای فنی بکنیم.به نظر من برد بوتاس ناشی از ۳ مسئله بود شاید یکی از اونها تستهای بحرین بود بالای صد دور تو اون تست زد و با انواع لاستیک مدام خودرو رو محک زد میخواست دیگه مشکلات لاستیک بحرین رو نداشته باشه و هم واسه مرسدس اطلاعات جمع کنه.فراری نتونست به خوبی از تستای بحرین استفاده کنه.دلیل دیگه نوع پیست بود پیست سوچی به نظرم جزو پیستای آسون فرمول ۱ هست خیلی تکنیکال نیست شاید به این دلیل و همچنین سرعت بالای سکتور ۱ ما سبقت ندیدم و همه راننده ها اونجایی تموم کردن که بودن پیست آسون به ضرر راننده های بهتر هست چون تفاوت مهارت و کلاس رانندگی اونهارو مشخص نمیکنه.شما با بحرین و چین مقایسه کنید مخصوصا چین که سبقتای خوبی دیدیم و سکتور ۱ و ۲ تا حدودی تکنیکال بود.و در آخر سکتور ۱ که ۹۰درصد مال مرسدس بود با اختلاف ۰٫۳تا ۰٫۵ گرچه سکتور ۳ خوراک فراری بود و مشکل مرسدس.من احتمال میدم بوتاس نمیتونه تو پیستای باقی مونده مثل این پیست بدرخشه.مگر پیستای سریع و آسون.بارسلونا جزو پیستای تکنیکال و آیرودینامیکی هست جایی که چسبندگی حرف اول رو خواهد زد باید دید اونجا چه میکنه
  با یه مسابقه نمیشه والتری رو محک زد راننده های خوب تو پیستای سخت خودشونو نشون میدن.مثل همیلتون فتل و وشتپن.

  • bahram

   11

   0

   موافقم
   سکتور ٢ و٣ اسپانیا خیلی ایرودینامیک مهمه
   پارسال کیمی خودشو کشت اما نتونست از مکس رد بشه
   اونم فقط بخاطر ایرودینامیک خفنه ردبول

  • علی

   3

   8

   با تحلیلت موافقم ولی کلی کارشناسان از بوتاس به عنوان یکی از استعدادهای رانندگی نام بردن بخاطر همین بود که اونا والتری رو به وشتپن ترجیح دادن و الان دارن نتیجشو میبینن. بنظرم جا برا بهتر شدن داره. خیلی دوس دارم اون رو سکوی اول باشه

   • Ali

    11

    2

    کسی ورشتپن رو به والتری بوتاس ترجیح نداد.اصلا ردبول اجازه نمی داد که ورشتپن بره و حتی سرش مذاکره هم نشد.
    مرسدس اگه میتونست مسلما ورشتپن رو جذب میکرد.

  • Amin mashhad

   1

   1

   بنظرمن دراین تقویم فعلی پیست اسپافرانکورچمپ زیباترین وتکنیکال ترین پیست مسابقات هستش مخصوصا پیچ اولرووش

   • سجاد

    0

    0

    ولی سخت ترین پیست نیست.

 7. Schumi

  10

  0

  امیدوارم امسال بردها تقسیم بشه… تا الان که خوب بوده
  ۴ مسابقه و ۳ برنده عالیه
  اگه تا آخر فصل ۵-۶ راننده مختلف بتونن برنده بشن عالیه… که البته این نیاز به پیشرفت ردبول داره… که دور از ذهن هم نیست

  • Amin mashhad

   3

   0

   شومی عزیز بااینکه دربحث های قبلی ما مخالف هم بودیم ولی اینحا بانظرت موافقم امیدوارم حداقل بالای۶نفربرنده داشته باشیم ممنونم که نظرت نسبت به تیمهای ضعیفترمثبته واعتقادداری بایدپیشرفت کنن ردبول این پتانسیل روداره

   • Schumi

    0

    0

    ممنون دوست عزیز ولی فکر میکنم من فرد مورد نظر شما نیستم 🙂 چون قبلا بحثی با هم نداشتیم
    تو این سایت یک ( یا چند! ) نفر دیگه رو دیدم که اسمشون schumi و shumi هست حالا نمیدونم من اسم اونا رو برداشتم یا اونا اسم منو 🙂

 8. Saeed

  20

  0

  برنده های اصلی رو فراموشتون شد

  اول رایکونن ک سکو گرفت

  و دوم شبکه ورزش ک بار دیگ نشون داد هیچ احترامی برا بیننده ها قائل نیس

 9. f1 seb5

  9

  1

  ولی من فکر نمیکنم فراری جزو بازنده ها باشه فقط بخاطر اول نشدن.انتظارات خیلی ازفراری بالا رفته.
  اونا توتمرینات خیلی خوب بودند، توی تعیین خط هم بعد از مدتها پول پوزیشن راازچنگ پیکانهای نقره ای در آوردند.وبازم بعد مدتها دو راننده روی سکو رفتند .شما به این میگید بازنده…..
  بازنده تیم ردبول بودکه یه رانندش بااختلاف ۱دقیقه ای نفراول ازخط پایان گذشت یکی هم ۴دوربیشتر نتونست بزنه وکناررفت.

 10. f1 seb5

  13

  0

  بازنده اصلی هم میشه شبکه ورزش رو نام برد که داره بااین خلف وعدههاش هواداراشو ازدست میده.
  که بریم سراغ شبکه های ماهواره ای باکیفیت عالی وبدون سانسور….

  • حسام مارشال

   0

   0

   چه شبکه هایی پخش می کنند؟ از اونا نگاه کنیم.

 11. hosyn

  10

  10

  برنده اصلی فلیپه ماسا بود خوب کارشو انجام داد کار کثیفی بود ولی تمیز انجامش داد

 12. Ibz2620

  0

  1

  آقا ما اهل کامنت های دمکرات و همه اول بشن و این داستانها نیستیم
  یا مرسدس و یا هیچ
  اما شروع تحلیل روسیه که تیتر خورده خیلی باحاله
  در یک مسابقه نچندان جذاب والتری بوتاس از مرسدس اولین قهرمانی …….
  حالا اگه فراری اول شده بود تیتر این بود
  در یک شگفتی بی مانند باران سرخ خط بطلانی بر تفکرات ولف کشید و قهرمانی را بدست آورد
  .
  .
  خلاصه درسته ما دمکرات نیستیم
  ولی کاشکی اونایی که میگن هستن باشن