Register

دو × 5 =

A password will be e-mailed to you.

موتور اسپورت ایران – تیم های  پورشه و تویوتا، از اتومبیل فصل ۲۰۱۷ سری رقابت های جهانی استقامت (WEC) خود رونمایی کردند. قوانین این سری مسابقات برای فصل ۲۰۱۷ کمی دستخوش تغییرات شدند که از مهم ترین این تغییرات می توان به کاهش تاثیر نیروی رو به پایین برای ایمنی بیشتر به خصوص در مسابقه ی ۲۴ ساعته ی لمانز اشاره کرد. بنابراین آیرودینامیک تیم ها دستخوش تغییراتی شد که از بارز ترین این تغییرات برای رسیدن به هدف بالا، بالا بردن اسپلیتر در جلوی اتومبیل به اندازه ۱۵ میلی متر به همراه یک دیفیوزر باریک تر در قسمت عقب اتومبیل می باشد. همچنین از دیگر تغییرات می توان به محدودیت استفاده از لاستیک ها برای این فصل نیز اشاره کرد به طوری که هر تیم ۴ ست لاستیک به همراه دو ست اضافه و یدکی برای تعیین خط و مسابقه های ۶ ساعته در اختیار دارند.

ابتدا تغییرات صورت گرفته در اتومبیل تویوتا (TOYOTA TS050 HYBRID) را بررسی می کنیم:

آن طور که توسط تیم تویوتا گفته شده این اتومبیل بر اساس شاسی و بدنه اتومبیل فصل پیش تویوتا ساخته شده است اما از برخی از جهات بهینه سازی شده است.

موتور ۲٫۴ لیتری تویوتا، ساخته شده در مرکز فنی هیگاشی – فوجی تویوتا می باشد که شامل یک بلوکه ی سیلندر و سر سیلندر و در نتیجه اتاقک احتراق جدید می باشد که در نهایت باعث افزایش نسبت تراکم می شود. در کنار موتور بنزینی، سیستم هیبرید اتومبیل تویوتا با تولید حداکثر ۸ مگاژول انرژی نیز می باشد، به طوری که وزن و اندازه ی واحد بازیافت انرژی (MGU) در آن کاهش یافته اما بهره وری باتری ها افزایش یافته است که این سیستم را نسبت به سال گذشته کارآمد تر کرده است.

در بخش آیرودینامیک نیز تیم تویوتا با توجه به تغییرات قوانین امسال، دماغه ی اتومبیل خود را بالاتر برده و همچنین طراحی جدید ساید – پاد ها نیز از تغییرات قابل توجه در اتومبیل امسال تیم تویوتا می باشد.

تویوتا

اتومبیل فصل ۲۰۱۷ WEC تویوتا

رهبر پروژه سیستم هیبرید تویوتا، هیستاکه موراتا گفت:

تیم تلاش های بسیار بی وقفه ای را پس از مسابقه ی لمانز سال گذشته انجام داد تا سیستم انتقال قدرت و پیشرانه را طوری بهبود دهد که اتومبیل، عملکردی فراتر از یک مسابقه داشته باشد. نتیجه ای این تلاش ها به همراه تغییراتی در سیستم بازیافت انرژی و باتری ها، در پیشرانه ی امسال ما ظاهر شده است. نتایج اولیه بسیار دل گرم کننده است اما ما همچنان به کار خوب خود ادامه می دهیم.

مدیر فنی بخش موتور اسپورت شرکت تویوتا، پاسکال واسلین هم از TS050  امسال تویوتا، به عنوان یک نوآوری قابل توجه یاد می کند و اذعان می کند تنها بخشی از اتومبیل که برای امسال تغییر نکرده است، مجموعه شاسی و بدنه ی اتومبیل است.

پاسکال واسلین گفت:

ما پتانسیل و عملکرد عالی اتومبیل را در برخی از مسابقه های سال گذشته نشان دادیم ولی برای رسیدم به اهدافمان، به چیز های بیشتری نیاز داریم. بنابراین با توجه به تغییرات آیرودینامیکی، هر قسمت از اتومبیل برای عملکرد بهتر و همچنین وزن آن بهینه شده است.

ترکیب راننده های تیم تویوتا برای فصل ۲۰۱۷ رقابت های WEC به شرح زیر می باشد:

اتومبیل اول با شماره ۷: مایک کانوِی (بریتانیا) – کاموی کوبایاشی ( ژاپن) – خوزه ماریا لوپز (آرژانتین)

اتومبیل دوم با شماره ۸: سباستین بوئمی (سوئیس) – آنتونی دیویدسون (بریتانیا) – کازوکی ناکاجیما (ژاپن)

اتومبیل سوم با شماره ۹ (فقط برای مسابقه های اسپا و لمانز): استفان سارازین (فرانسه) – یوجی کونیموتو (ژاپن) – نیکولاس لاپیر (فرانسه)

در زیر تصاویر بیشتری از اتومبیل جدید تویوتا و همچنین راننده های این تیم را شاهد هستید:

 

حال به سراغ تغییرات صورت گرفته در اتومبیل پورشه می رویم:

نام اتومبیل تیم پورشه  PORSCHE 919 HYBRID می باشد که برای فصل ۲۰۱۷، از یک پیشرانه ی بنزینی تقویت شده با حجم ۲ لیتر که دارای ۴ سیلندر با آرایش V می باشد، استفاده می کند. در کنار پیشرانه ی بنزینی، این اتومبیل همانند تیم تویوتا، از یک سیستم هیبرید با دو توربوشارژ استفاده می کند که می تواند ۸ مگاژول انرژی را در کنار موتور بنزینی فراهم کند. آن طور که ادعا شده این پیشرانه، یکی از کارآمد ترین پیشرانه ها در تاریخ پورشه تا به امروز است.

از آن جایی که شاسی این تیم برای مسابقات امسال، همان شاسی است که این تیم در سه سال گذشته این رقابت ها از آن استفاده می کرد، مدیر تیم پورشه، آندریاس سیدل، از آن جا که حدود ۶۰ یا ۷۰ درصد اتومبیل جدید است، باور ندارد که این مورد تاثیر منفی بر روی عملکرد این اتومبیل بگذارد.

سیدل گفت:

شاسی و طرح اصلی اتومبیل ۹۱۹ ترکیبی است که هنوز هم ظریف ترین جزئیات و بهره وری قدرت بیشتر را ارائه می دهد. مجموعه ی شاسی و بدنه از فصل ۲۰۱۶ بدون تغییر مانده اند اما سایر اجزا آنالیز و بررسی شده و در بیشتر موارد تنظیم و ارتقا داده شده است.

پورشه

اتومبیل فصل ۲۰۱۷ WEC پورشه

ترکیب راننده های این فصل پورشه نیز دچار تغییرات زیادی شده است. بدین صورت که دو راننده قهرمان فصل ۲۰۱۶ از اتومبیل شماره ۲ پورشه یعنی مارک لیب و رومن دوماس از تیم کنار گذاشته شده اند و همچنین مارک وبر نیز با بازنشسته شدن، از تیم کنار کشید. پس در نهایت آندره لوترر و نیک تاندی و ارل بامبر به تیم امسال پورشه اضافه شده و ترکیب راننده ها به قرار زیر می باشد:

اتومبیل اول با شماره ۱: آندره لوترر (آلمان) – نیل جانی (سوئیس) – نیک تاندی (برتانیا)

اتومبیل دوم با شماره ۲: تیمو برنهارد (آلمان) – برندن هارتلی (نیوزلند) – ارل بامبر (نیوزلند)

در زیر نیز تصاویر بیشتری از اتومبیل جدید پورشه و همچنین رانندگان فصل جدید این تیم را مشاهده می فرمایید:

 

 

یک دیدگاه

  1. Amirhossein

    1

    0

    پارسال که تویوتا بدشانسی اورد