Register

3 + 2 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – محصول ۹۱۸ پورشه، که به عنوان پرچمدار پورشه معرفی شده بود، در رویایی با مقیاس غیر قابل تصوری با دیگر رقبای خود ساخته و تولید شده بود. در نهایت پورشه با هدف تولید خودرویی تحسین برانگیز پا به میدان گذاشت که تا به الان، کسی نمی تواند ادعا کند که خلاف این امر اتفاق افتاده است.

میلیمتر به میلیمتر این خودرو قبل از رفتن به روی خط تولید با دقت اندازه گیری و محاسبه شده است. ولی چرا این امر غیر عادی اتفاق افتاده است؟ چرا مهندسان اشتوتگارتی در استفاده از لوله‌های اگزوز مطابق معمول و عادت آن‌ها را در قسمت زیرین خودرو قرار نداده اند و در بالای خودرو قرار داده اند؟

[videojs_video url=”https://hw20.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/6e10d17e3dff138208cb0a4ac1f3f37720742842-480p.mp4″ width=”752]

زمانی که شما تصمیم می‌گیرید یه سوپراسپرت بسازید، نمیتوانید با تکیه بر قوانین قدیمی و سنتی که همگان به آنها آشنا هستند این کار را انجام دهید. شما باید برگی جدید در خودروسازی به تحریر درآورید؛ این برگ جدید با ایده‌های شما جان می‌گیرد. مهندسان پورشه هم از این قاعده مستثنی نبوده اند و زمانی که این برگه سفید را دیده اند، پیشنهاد دادند: “۹۱۸ با اگزوزهایی که روی قسمت بالای خودرو نصب می‌شود، سریعتر است” حال به دنبال این موضوع رفته اند که چطور این امر را عملی کنند.

شماتیکی از پیشرانه پورشه 918 اسپایدر

موتور هشت سیلندر خورجینی پورشه 918

دلایل اینکه چرا این پیشنهاد مطرح شده را در اینجا باهم بررسی میکنیم:

کاهش وزن

اگزوز های ۹۱۸ به خاطر اینکه در بالای پیشرانه قرار دارند و خروجی آن به صورت مستقیم قرار دارد، بسیار کوتاه تر از نسخه استاندارد لوله‌های اگزوزی هستند که در زیر خودرو قرار دارند. این امر می تواند باعث شود که از مواد کمتری در ساخت این سیستم استفاده شود و فضای کمتری را نیز اشغال کند. خود اگزوز هم از آلیاژ فوق العاده نازکی از فولاد و نیکل تهیه شده که به نام “اینکونل” مشهور است، ماده ای که مقاومت حرارتی به مراتب بیشتری نسبت به تیتانیوم دارد. در واقع پورشه مدعی شده که در صورت استفاده از لوله اگزوزهای تیتانیومی در این خودرو، وزن کار بیشتر خواهد شد. چون که نیاز است که این لوله‌های اگزوز دمای بالای ۸۵۰ درجه سانتی گرادی که پیشرانه ۸ سیلندر پر قدرت این خودرو تولید می‌کند را تحمل کنند، در صورت استفاده جنس تیتانیوم، نیاز به دیواره‌های به مراتب نازک تری می بود که هم ساخت و هم هزینه آن بیشتر می‌شد. در مجموع سیستم اگزوز ۹۱۸ تنها از وزن ناچیز ۲۹ کیلوگرمی برخوردار است.

کاهش فشار برگشت

درحالی که همیشه وجود مقداری فشار برگشت یک عنصر کلیدی برای یک پیشرانه تقویت شده محسوب می‌شود، اما به طور کلی با افزایش دور موتور، نیاز داریم تا این فشار برگشت یک روند کاهشی را طی کند. به همین دلیل، پورشه باید برای ایجاد جریان آزاد در سیستم اگزوز ۹۱۸، که خود خودرویی با دور موتور بالاست، چاره ای می‌اندیشید. به همین دلیل پورشه در ۹۱۸، با پیشرانه 8 سیلندر خورجینی 6 لیتری، با کاهش سایز مافلر به ۲۴ لیتر، این امر را عملی کرده است. این در حالیست که پورشه ۹۹۱ جی تی ۳  که از یک پیشرانه 6 سیلندر خطی 3.8 لیتری استفاده می‌کرد، از یک مافلر ۴۸ لیتری برخوردار بود. این اقدام در ۹۱۸ نه تنها بر بهترشدن عملکرد این خودرو، بلکه بر زیبایی صدای این خودرو نیز افزوده است.

از همین رو در ۹۱۸، که از یک سیستم اگزوز کوچوکتر و فشار برگشت کمتری بهره می‌برد، عموما هنگامی که به دور موتور بالا می‌رسد، می توانید شاهد شعله‌های آبی رنگ که از اگزوز آن به سمت بیرون شعله ور می شوند باشید.

بهبود ایرودینامیک 

با توجه به اینکه اگزوزها در قسمت بالایی خودرو قرار دارند، لوله‌ها و تبدیل کننده‌ها و همینطور مافلری در زیر خودرو قرار ندارد. مهندسان پورشه توانستند تمرکز بیشتری روی ایرودینامیک این خودرو داشته باشند و با توسعه دادن دیفیوزر، موفق به ایجاد ایرودینامیکی بهتری در خودرو شوند.

افزایش ایرودینامیک در پورشه 918 اسپایدر

بهینه سازی های ایرودینامیکی پورشه 918 اسپایدر

هدایت جریان های گرم

وقتی که شما از خودرویی بهره می‌برید که دارای باتری، پیشرانه‌های الکتریکی، ترمزهای احیاکننده و بازیافت انرژی جنبشی است، گرما و حرارت بزرگترین دشمن این خودروست و تا جای ممکن باید از ایجاد آن جلوگیری کنید؛ ولی برای مثال نمیتوانید از ایجاد حرارت و گرما در اگزوز جلوگیری کنید. از این رو بسیار ضروریست که این اثر کاهش یابد و یا کاملا کنترل شده باشد. شاید این هم یکی از دلایلی باشد که پورشه از چنین اگزوزهایی استفاده کرده است.

در راستای کاهش این اثر، پورشه پیشرانه این خودرو را با “قسمت داغ” و سبک خاصی طراحی کرده است که اگزوزها از سمت “وی” پیشرانه خارج می‌شوند و ورودی‌های آن از قسمت بیرونی است. در بالاتر بیان شد که دما می تواند به ۸۵۰ درجه سانتی گراد برسد؛ پس این عقلانی است که اگزوزها طوری طراحی شوند که این حرارت تولید شده را هر چه زودتر از پیشرانه خودرو خارج کنند. علاوه بر همه این موارد، در راستای طراحی این اگزوزها، پورشه توانست به سیستمی دست پیدا کند که بتواند باتری‌های لیتیومی خود را در محدوده دمایی بهینه ۷۰ تا ۱۱۰ درجه قرار دهد. بدون این نوع اگزوزها، سیستم خنک کننده این باتری‌ها باید مقدار بیشتری کار کنند تا دمای متعادل خود را بدست بیاورند؛ که این امر باعث کاهش چشمگیر قدرت کلی خودرو می‌شود.

این چهار دلیل است که به پورشه این اجازه را می‌دهد تا دست ردی بر سنت خودروسازی بزند و با ساخت تنها خودرویی که با رعایت قوانین خیابان مجهز به چنین اگزوزهایی شده است، برگی جدید را در خودروسازی به تحریر در آورد.

در ویدیو زیر به آنبورد یک دور پورشه 918 اسپایدر در پیست نوربرگرینگ می‌رویم و ثبت زمان 6 دقیقه و 57 ثانیه را می بینیم:

[videojs_video url=”https://hw5.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/d03288dbabc491473caf5b2975a3d97020743944-480p.mp4″ width=”752]

ویراستار » انسیه صفری

12 دیدگاه

 1. حسین

  5

  3

  بهترین ماشین

 2. مهرداد

  4

  0

  دمشون گرم چه مهندسی میکنن اینا
  هیچ چیزی تو خودروهاشون بی دلیل نیست
  یاد بگیرن خودروسازهای داخلی یا بگیم مونتاژ کننده های داخلی که تنها هنر طراحی و مهندسیشون چسبوندن یه جعبه به دوست و ششه

 3. REZA.M

  2

  1

  صد حیف که با لابی گری اجازه ندادن پورشه وارد اف وان بشه تا دهن مرسدس و فراری رو آسفالت کنه.
  آقای حسینی لطفا در مورد سیستم PAS فراری یه ویدئو یا پست تحلیلی بذارید.
  ممنون.

 4. mahyar

  4

  0

  یادمه سال 80 بود و ایران خودرو سمند کوپه رو به صورت کانسپت طراحی کرده بود . اسمش هم گذاشته بودن زوبین یا ژوبین .
  میخوام برگردم به ده هفتاد شمسی خودمون .
  توی اون سال ها وقتی بازار رو داشت خودرو های کره ای میگرفت . بازار داخلی و صنعت گران داخلی فشار رو احساس کردن . و تازه فهمیدن که باید دست بجمبونن . چون ما کلا” فقط ی چراغ پیکان رو عوض کرده بودیم تا قبلش و لاغیر .
  ایران خودرو تصمیم گرفت که برنامه خودروی ملی رو استارت بزنه . و طراحی هم مال ایران خودرو نبود . مال ی مدل از پاسات بود که ی کپی پیست یا شاید هم طرح رو ازشون خریده بودن .
  و قصد این بود که این اتاق روی یک پلتفورم مناسبی سوار بشه . اولش قرار بودمثل پوروتون مالزی بیان از شاسی یا پلتفورم میتسوبیشی استفاده کنن ولی بعدا ی شرکت تایوانی پیشنهاد قرار دادن این اتاق رو روی پلتفورم D70 پژو بدبخت 405 رو داد .
  از طرفی هم هر سال 10 – 20 درصد از تعرفه ها کم میشد تا شرکتی مثل ایران خودرو خودش رو برسونه به صنعت حال حاضر اون معقه کره ای ها . قرار بر این بود که قطعه سازان داخلی جوری جلو برن که مثل الان بسته بندی کن نباشه .(جنس از چین الان میاد ایران . و ما به اسم شرکت تولیدی داخلی خودمون میزنیم روش میکنیمش توی بسته بندی )
  تا این که یحو یکی از ی جایی گفت کی گفته باید تعرفه واردتا خودرو کم بشه ؟
  بدبختی اول خودرو سازان از اینجا شروع شد . چون دیگه نیازی نداشتن تا فشار بیارن به ذهن هاشون تا ماشین طراحی کنند و یا طرحی نو ارایه کنن . چون قیمت های سایر خودرو های واردتای یحو بالا کشید و مردم مشتری ماشین های داخلی شدن .
  از اینجا بود که اتفاقات تلخ یواش یواش رقم خورد . اولین دزدی ها از اپشن های خودرو ها و چیز هایی که داشتن شروع شد .
  حذفیات از دسته سیم پژو 405 بگیرید برید تا جلو . شرکت رنو نیسان (اون معقه باهم بودن ) تصمیم داشتن با ی قرار دادی ی سری کار های خوب بکنن توی ایران .
  قرار بود ایران بشه جزوی از زنجیره تولید خودرو یا حداقال قطعات خودرو یا حداقل جایی که با هم فکری ایرانی ها با اروپایی ها خودرو در ایران تولید میکردن و به بازار جهانی میفرستادن .
  کیا و پژو از این کار خودشون رو همون اول کنار کشیدن .
  شرکت آخن هم طبق یک همکاری با ایران خودرو تونستن EF7 رو که موتور مثلا ملی هست رو طراحی کنن که برای اون معقه بله موتور بسیار عالی بود و سومین موتور جهان از نظر بازده و… بود .
  طبق قراری ایران خودرو و سایپا میبایست روی پلتفورم L90 یا همین توندر یا لوگان90 یا ال ممد و… یک خودروی جدید طراحی کنن.
  شرکت بنز هم تا اونجا که اطلاع دارم ی همچین کار هایی توی ایران مثل رنو نیسان کرد . قرار بود خط تولید در ایران راه بندازن .
  شرکت های زیادی بودن که قصد اینکارو و سرمایه گذاری کردن در ایران رو داشتن .
  (همین شرکت پورشه قرار بود نمایندگی مستقیم خودش رو توی ایران راه بندازه که دلالان عزیز ترسیدن تا ماشینی که در ایران 100 میلون معامله میشه و در بازار جهان 30 میلیون تومان بیشتر ارزش نداره قیمتش جهانی بشه و پولی توی جیبشون نره فشار آوردن به دولت و جلوش گرفته شد . )
  قطعه سازان جهانی تمایل زیادی داشتن تا با صنعت گران ایرانی کار کنن.
  اما از اونجا که اینجا ایران هست و همیشه اتفاقات عجیبی رخ میده . سال 84 دولت عوض شد .
  در دولت جدید گفتن قرارداد رنو . استعماری هست . پدر رنو رو در آوردن . بعد بنز تحت فشار قرار گرفت و بعد یواش یواش شرکت های خارجی رو با پیشنهاد هایی طلایی که داشتن بهشون گفتن برید برای کشور های خودتون کار کنید چون ما نفت داریم قیمتش هم خیلی بالاس میفروشیمش و فقط وارد کننده میشیم و گند میزنیم به صنعت خودرو سازی کشوری که داشت به جاهایی میرسید باوجد برخی از آپشن دزدی های بزرگواران ایران خودرو و سایپا . بعد هم که تحریم ها خشکل سرویس کردن صنعت رو
  و بعد هم که بعد از مدت ها پژو قصد داشت در ایران با باز کردن خط تولید پژو 2008 و 208 و… برگرده ایران
  که بعد از زدن خط تولید آقای ترامپ اومد باز انگشت اشارش نه اون یکیش رو کرد تو برجام . پژو هم نیومده رفت .
  ما مونیم و ی صنعت تیکه پاره .
  5 تا چیز صنعت ایران رو نابود کرد :
  1- نفت . (اگه نبود یا گرون نمیشد با توجه به پتانسیل صنعتی کشور میتونستیم رشد های صنعتی خیلی خوبی رو داشته باشیم )
  2- بی مسولیتی و دلالی .
  3- سال 84
  4- دلایل بی شمار سی یا 30
  5- عقاید پوسیده و افرادی علاقه مند به تئوری توطئه در سمت های بالا …
  خدا وکیلی دلم به حال صنعت این خاک بدجوری میسوزه . بغضم میگیره که چه کار هایی میشد کرد اگر سال 84 هیچ وقت فرا نمیرسید . هی روزگار . هی ….

  • Sohrab

   2

   0

   دمت گرم
   واقعیت های چندساله رو توی یک کامنت خلاصه کردی
   جالبی ماجرا از اونجایی شروع میشه که ایران توی رده نخست کشورهایی هست که از منابعش استفاده نشده ولی توی رده ناکجاآباد نا ایمن ترین ها ???

  • alireza_h

   1

   0

   یه ساده انگاری دم دستی توو تحلیل‌های لیبرالیستی وجود داره! ادعای اینکه: «با بالا رفتن تعرفه واردات، تولیدات داخلی، کیفیتشون پایین می‌آد» فقط یه مولفه رقابت رو در معادله دخیل می‌دونه… و لابد بقیه متغیرا همه‌شون به عنوان توهم توطئه باید حذف بشن(!)

   اما مایلم به این پرسش پاسخ داده بشه که: چرا در سیستم الیگارشیک فعلی که هم تولید داخلی و هم تعیین تعرفه واردات در دست هژمونی حاکم هست، باید بین این دو تا رابطه‌ای متغییر در نظر بگیریم؟ و حتا با جنگ زرگری موجود در حکومت بین دو فراکسیونش، این رابطه را شرطی کنیم؟

   آیا این منطقی‌تر نیست: مذمت بالا بودن تعرفه‌های واردات، نه به نیت رقابتی کردن تولیدات داخل، که به نفع رانت‌خواران ِ سرمایه‌داری است که اجازه واردات را علاوه بر اینکه در مصادره تام و تمام خود دارند، به این جمع‌بندی رسیده‌اند که سود بیشتر را نه در تولید داخل که با وارد کردن اجناس و فروش آنها با سود تضمین شده، به دست خواهند آورد… و حالا با طرح ادعاهای عجیبی چون رابطه فوق الذکر (بالا رفتن رفتن تعرفه واردات و پایین آمدن کیفیت تولیدات) در پی تبلیغاتی هستند که جو روانی ناشی از بیکاری حاصل از شیفت سرمایه از تولید به واردات را کنترل کنند

   • mahyar

    1

    0

    حالا اگه میشد برو بچه های f1iran هم ی پست در رابطه با همین صنعت خودرو کشورمون برن عالی میشد . من سالهای دقیقش یادم نیست ولی این سال 84 … خود بدبختی بود .
    من این تحلیل هارو از دید شخصی خودم گفتم و چون توی جایی زندگی میکنیم که نمیشه هر حرفی رو زد .

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   2

   1

   باید چند تا دیگه هم اضافه کنی جنگ آمریکا علیه ایران که ۱۰ سال طول کشید و ۲-تحریم که البته گزینه دوم زیاد مانع نیست! کره جنوبی تحت حمایت ژاپن و آمریکا و صندوق بینالمللی پول تونست خودشو سر و سامون بده ولی صنعت خودرو ما تا تونست فقط درجا زد!

   • mahyar

    1

    1

    رشد صنعت خودرو از سال اواسط ده 70 شروع شد ربطی به جنگ و آمریکا نداره . همون معقه میتونستیم خیلی راحت از خیلی شرکت ها جلو بزنیم .
    اما خیلی راحت تونستیم نابودش کنیم . باعث و بانشی خودمونیم نه کشور های دیگه . ما ها بودیم که دست رد زدیم به قرار داد های صنعتی شرکت های تولید قطعات خودرو نه آمریکا و نه صندوق بین المللی پول .
    والا به جایی رسیدیم که وقتی پشه هم نیشمون میزنه میگیم کار کشور شیطان بزرگ بود .
    بی مسولیتی یکی از این مواردی مهمی هست که کمر صنعت خودرو رو شکونده .

  • pejman

   0

   1

   نه عزیزن ساده تر از این چیزاست که شما داری میگی اولا سال ۸۴ هم این خبرا نبود و پایین ترین تعرفه های گمرک تا جایی که یادمه مال زمان احمدی نژاد بود که کاهش داد تعرفه هارو و بعد مدت ها کلی ماشین های روز دنیا پاشون به کشور باز شد

   مشمل صنعت خودرو سازی لابی و رانت های ایجاد شده در این دو شرکت حماقت مردم در خرید لگن های تولیدی با قیمت های نجومی و تعداد زیاد پرسنل مشغول به کار در این صنعت که دولت از بیماری و تعدیلشون وحشت داره و عدم فشار دستگاه های مربوطه برای تولید مناسب هم از لحاظ قیمت هم استاندارد و هم کیفیته