کریستین هورنر، مدیر ردبول میگوید که تعویض رده بین مکس ورشتپن و سرجیو پرز که باعث تغییر پیشتاز مسابقه فرمول یک آذربایجان 2022 شد، صرفاً دستور تیمی نبوده است.

زمانی که پرز، پیشتاز اولیه مسابقه با لاستیک های مدیوم‌ خود در تقلا بود، دوباره در چنگ ورشتپن در رتبه دوم قرار گرفت.

هنگامی که این دو به هم نزدییک شدند، قبل از اینکه ورشتپن حرکت خود را انجام دهد و از کنار او عبور کند، از طریق رادیو به پرز گفته شد که درگیر نشود.

کریستین هورنر، مدیر ردبول گفت:

من فکر می کنم به طور دقیق دستور تیمی نبود. سوال در مورد این است که شما یک ماشین سریعتر و یک ماشین کندتر دارید.

مکس در آن مرحله سرعت قابل توجهی نسبت به چکو داشت، و سرجیو خوردگی سنگینی روی لاستیک های عقب خود داشت.

پس گفته شد که؛ بچه ها، بیایید اینا رو روبروی هم قرار ندیم. اگر یک ماشین سریعتر است، رده واگذار شود و بیایید روی کسب بهترین نتیجه برای تیم تمرکز کنیم.

تفاوت سرعت بین دو راننده بسیار قابل توجه بود و ما صبح در مورد آن صحبت کردیم.

بسیار مهم بود که رانندگان در این مرحله از قهرمانی با یکدیگر منصف باشند تا امتیازات را در برابر فراری به حداکثر برسانند.

ما می دانیم که آنها در حال حاضر یک ماشین بسیار سریع دارند، اما دیدیم که چقدر سریع همه چیز می تواند تغییر کند. بنابراین به عنوان یک تیم، باید آن را در اولویت قرار دهیم.

91 دیدگاه

 1. حسنی

  15

  6

  بیچاره فراری؛ آدم دلش میسوزه حتی وقتی ماشین رقابتی و راننده مناسب هست باز هردفعه یه جای کار لنگ میزنه .

  • Max . 1

   14

   7

   واقعا لکلرک خیلی پرستیژ داره
   هرکی دیگه جای اون بود وقتی ماشین اینجوری میشد کلی بد و بیراه به ماشین و تیم میگفت
   چه تو مسابقه اسپانیا و چه مسابقه آذربایجان خیلی با وقار و منطقی برخورد کرد

  • mehdi shafiei44

   12

   11

   کاملا مشخصه رد بول دنبال قهرمانی مکس …و چکو رو برای امتیاز جمع کردن میخواد…این نکته در مسابقات قبلی دیده شده …اگر به چکو اجازه رقابت بر سره جایگاه رو بدن معادله ها به شکل دیگری رقم میخوره

   • Max . 1

    12

    5

    همونطور که تو سال های پیشتر مرسدس دنبال قهرمانی همیلتون بود و همیشه به بوتاس دستور تیمی میداد
    همیلتون رو قهرمان میکرد و بوتاس رو برای امتیاز تیمی میخواست
    ردبول تو این سال ها خوب از مرسدس یاد گرفته که چطوری یکی رو قهرمان کنه و با یکی دیگه امتیاز جمع کنه
    این قانونه که هم راننده و هم تیم قهرمان بشه

   • Former-Amirali

    8

    9

    دوستان عزیز، حداقلش اینه که در 2019 و 2020 ما دستور تیمی نداشتیم. سالهای اول قوانین جدید با نیکو هم همینطور. حالا که تیم شما انقدر برتره موظفه اجازه رقابت درون تیمی رو به راننده هاش بده، این شد مثل فراری زمان شوماخر که با اینکه به شدت برتر بود بازم دستور تیمی میداد.

   • Arash.bgh

    4

    4

    اگه بخوان راننده هارو با هم درگیر کنن خب تیم ضربه میخوره چندین بار تو مسابقات مختلف چه فراری چه مرسدس چه ردبول دیدیم که نتیجه درگیری بین راننده ها جی میشه اوت شدن دوتا ماشین از مسابقه هیچ تیمی این ریسکو نمیکنه وگرنه مرسدس رزبرگو نگه میداشت یا ردبول ریکاردورو یا فراری فتلو همه تیما همین ترکیب با تجربه و جوون رو حفظ کردن و راننده اول و دومشون مشخصه .اینجا شانسم دخیله اگه چنتا مسابقه چکو رده بهتری از مکس بگیره جوری که نتونن بهش دستور تیمی بدن اون موقع میبینید که قضیه فرق میکنه و به مکس اجازه رقابت ایمن رو میدن مثل کاری که با لوییس و بوتاس انجام میشد تو مرسدس

   • soroush_sh_11

    7

    8

    اصلا مشخصه دروغ میگه
    از جنگیدن ممنوع به چکو تا تعویض های کند لاستیک چکو تا گفتن از دی ار اس استفاده نکن به مکس تا چکو فست لپ بزنه مشخصه

   • Former-Amirali

    4

    3

    آرش عزیز
    وقتی تیم برتری مطلق داره نسبت به بقیه دیگه ضرر هیچ معنی نداره وقتی تهش یک و دو هست! به فاصله زمانی که امتیاز نمیدن، مرسدس در 2020 و 2019 هم چون از نتیجه اطمینان نسبی داشت اجازه رقابت رو میداد. الان ردبول وقتی خیالش راحته بازم اجازه رقابت رو نمیده. البته شرایط لاستیک پرز تنها چیزیه که این قضیه رو منطقی میکنه ولی این شرایط لاستیک در اسپانیا که بازم اجازه رقابت ندادن دیگه نبود. پس ردبول کلا اهل اجازه رقابت دادن نیست این فصل.

   • Mahdi.drs

    7

    0

    زمانی که لع به چکو گفتن بکش کنار با مکی نجنگ مکس سه لپ قبلی هردور دو ثانیه از چکو سریعتر بود 😂😂
    کاش ردبول پشت رادیو نمیگفت نو فایتینگ حداقل ارزش سبقتش حفظ میشد و پشتش این همه حرف نبود

  • NICO ROSBERG-06

   8

   1

   این اتفاقات دوام همیشه بوده تا اینجا دوبار ردبول دوبار فراری البته که از جهت اینکه هر دو فراری از رقابت بیرون رفتن قطعا بهترین کار همین بود که بتونن بدون ریسک برخورد دوراننده شون ریس و تموم کنن و بیشترین امتیازات و بگیرن چون هم ما هم هورنر میونیم که هنوز تا پایان فصل مسابقات زیادی مونده و احتمال مشکل دوام برای ردبول هم کم نیست و خیلی اتفاقات میتونه هم قهرمان تیمی هم فردی رو مشخص کنه اما چیزی که مشخصه با دی ان اف های که هردوتیم داشتن امسال اتفاقات قهرمانی رو رقم میزنه و در پایان فصل اگر لکلرک یا مکس وفراری یا ردبول قهرمانی رو بدست بیارن نمیتونیم این رو به برتربودن مکس و لکلرک نسبت به هم یا برتری ردبول و فراری برابر هم نسبت بدیم چون باید بپذیریم هردو موتور خوب اما با قابلیت اطمینان متوسطی دارن مگه اینکه عملکرد یکی از بین مکس وچارلز و ردبول و فراری در ادامه خیلی چشمگیرتر باشه که با توجه به داده های تله متری و نتیجه ریس ها فصله عملکردی هر دو مورد در همه زمینه ها با توجه به آمار و ارقام تقریبا نزدیک هم بوده و نمیتونیم برتری خاصی رو به یکی از این دوتیم نسبت بدیم یا بین مکس و چارلز.
   اینجا فقط یه نکته مهم میمونه که اونم گاراژ و استراتژی ضعیف فراری بوده که خودش میتونه المان و وزنه مهمی برای قهرمانی یک تیم باشه و تنها در همین زمینه هست که میتونیم برتری رو به گاراژ ردبول بدیم.

   • farshad.b

    4

    3

    نیکو جان سلام . خرابیهای غیر منتظره بی شک جزئی از این ورزش بوده و خواهد بود . نه تنها فراری و ردبول در امسال الپین و الفارومئو و ویلیامز و … مشکلاتی از این دست داشته اند . انچه برای فراری کمی نگران کننده تره بنوعی عمیق تر بودن این خرابیهاست . مثلا برای ردبول عدم رسیدن سوخت کافی در اولین مسابقه و یا نشت و شکستگی مسیر سوخت خودروی مکس در استرالیا ، مشکلات جانبی بودند که درسته که به قیمت دی ان اف در هر دو ریس شدند ولی تا باکو هیچکدام از اجزا اصلی فنی تعویض نشده بودند و در باکو هر پنج واحد اصلی اونم برای مکس نو شدند ( برای پرز فکر کنم ۳ واحد نو شد ) و این یعنی عملکرد فنی عالی برای ۷ ریس . ولی برای فراری تا همینجا قطعات اصلی زیادی تعویض شده . مثلا ساینز در موناکو گیربکس جدید گرفته بود ولی در باکو اون صدای که من شنیدم بیشتر به خرابی گیربکس میخورد ( البته خیلی از چیدمان فنی این خودروها اطلاع ندارم ولی گفتند نقص هیدرولیک بوده که کمی غریب به نظر میرسید) . در مورد چارلز هم دو خرابی سنگین داشته که با ان دودی که دیدیم مشخصه خسارت سنگینی بود به موتور . حالابازم ناامیدی نداره بشرطی که هر کدام از این عیوب ریشه یابی شده و جلوی تکرارش گرفته بشه و الا پنالتی که بابت تعویض این قطعات دریافت خواهند کرد خسارتی بیشتر از دی ان اف به تیم تحمیل خواهد کرد . درباره استراتژی موافق نیستم چون بجز باکو ( که اونم در همان چند دور ۱۴ تا ۱۹ و اطلاعات غلطی که لحظه در اختیارشون بود با وجود فاجعه بودن قابل درکه ) چندان عملکرد ظعیفی نداشته اند .

   • NICO ROSBERG-06

    5

    1

    farshad.b
    سلام برشما
    دوست عزیز _من با توجه به اتفاقاتی که از اولین ریس تا باکو برای تیم ها افتاده و داده هایی که از نظر تایم های هر تمرین و ریس پیس های مسابقه ای زده شده و ثبت شده و فقط نظر شخصیم رو ارایه دادم و این میتونه فقط یک نظر شخصی باشه که البته از نظر فنی هم دور از واقعیت نیست باتوجه به اتفاقات هر ریس و آمار البته نظر شما هم محترم اما بالاخره ماشین مکس به هر دلیلی که از دور رقابت کنار رفته باشه به غیر از برخورد_به هرحال فنی بوده و جزو مشکلات دوام به حساب میاد و تااینجا همه میدونیم که انجین فراری فوق العاده سریعه و در همین ریس باکو دیدیم که در کفی به اون بلندی هنگام خروج از آخرین پیچ و شروع کفی باز هم ردبول مکس توانایی نزدیک شدن آنچنانی رو به لکلرک نداشت و از نظر استراتژی هم دیدیم که گاراژفراری هنوز ضعف های بزرگی دارند و نمیتونیم این نکته رو(اشتباه گاراژ در نتیجه مسابقه) در نظر نگیریم
    باید بپذیریم این فاصله امتیاز زیادی که ردبول از فراری عقب بود تنها با راندگی پرز و مکس جبران نشد بلکه این کارتیمی عالی گاراژ واستراتژیست های ردبول هم خیلی نکته مهمی بود که واقعا در پیش افتادن ردبول از فراری نمیشه انکارش کرد و در ادامه اگر فراری بتونه مشکلات استراتژی و گاراز رو حل کنه با توجه به برتری هرچند کم اما محسوسی که نسبت به موتور هوندا دارن _ورانندگی چارلز لکلرک قهرمانی حد اقل..فردی براشون دور از دسترس نیست
    و این تنها به عهده بینوتوست که بتونه مشکلات رو سریع و در کمترین زمان رفع کنه.

   • farshad.b

    4

    0

    نیکو جان دوست عزیز عرایض بنده مخالفت با فرمایشات شما نبود بلکه در تکمیل صحبت شما مواردی بنده اشاره کردم که البته باز هم مثل شما منم نظر شخصی رو بیان کردم . نه کارشناس هستم نه فکتی برای گفته هایم دارم . حس و حالمون رو از انچه دیدیم بیان میکنیم . فقط جسارتا نظرم در رابطه با استراتژی همسو با نظر شما نیست . بخاطر موناکو بیشتر زیر سئوال رفتند و بزرگترین اشتباهشون زمانی بود که برای بررسی اینتر به اختلاف تایم بین چارلز و گسلی نگاه کردند و گسلی رو کمی کندتر از دیدند و حتی روی تصاویر تلویزیونی هم ثبت شد (فقط نمیدونم اینهمه مهندس و کارشناس توجه نکردند که چارلز توی هوای تمیزه ولی گسلی توی ترافیک گیر کرده و این قیاس درستی نیست ) برای همین گیج شدن و بعد که پرز رفت و اینتر و دیدن دوری نزدیک به ۶ ثانیه!!! سریعتره انوقت دچار دستپاچگی شدند که جلوی ضرر رو بگیرند که دیر بود . همین دیگه ، دوست خوبم داریم نظرمون رو به اشتراک میزاریم قصدمون تائید یا تکذیب هم نیست .

  • Elahe

   7

   2

   به عنوان یه فراری فن موافقم با صحبت دکتر…

  • Former-Amirali

   5

   2

   این رو اینجا ریپلی میکنم چون خبر خیلی مهمیه!
   فیا برای حفظ سلامتی رانندگان داره دوباره قوانین رو بررسی میکنه تا یه تغییراتی بده و رانندگان رو از شر پورپوزینگ راحت کنه!
   اینطوری فراری و مرسدس به نفعشون خواهد بود و ردبول هم برتری که به دست آورده از این طریق رو از دست خواهد داد. البته حتی اگر به ضرر تیم محبوبم هم بود واقعا قبول میکردم، دیگه داشتیم به آسیب رانندگان میرسیدیم!

   • Ali🦁1

    5

    4

    مرسدس با این ادعاش وقتی نتونه پورپزینگ برطرف کنه بعدش دست به دامن fia میشن خیلی جالبه برام مثلا قوانین جدید گذاشتن که باز تغییرش بدن به نفع مرسدس بعد بگین قوانین به نفع ردبول تغییر میدن همیشه.
    این مشکل تیم ها و مهندسان هست که نتونستن ماشین خوب بسازن که رانندشون کمردرد نگیره.
    هی پارسال می گفتن رقابت فقط بین فراری و مرسدس هست امسال، ردبول خیلی ضربه میخوره.

   • Ali🦁1

    5

    5

    همیلتون گفته که کاری بکنید تا من حداقل سیلورستون برنده بشم🤣🤣.

   • Ali🦁1

    5

    5

    به نقل از مصاحبه جدید مکس’
    ” اگر نمی توانید ماشین را به درستی برای آن طراحی کنید، این تقصیر شماست، تقصیر ریگ نیست. برای من این کمی شرم آور هست که fia بخواد وسط فصل فکر تغییر قوانین باشه.”
    منظورش هم بیشتر به مرسدس بود، اینجوری کار تیم‌های دیگه هم که تونستن تا حدودی غلبه کنن بر این موج سواری متضرر خواهد شد.
    مرسدس هم اگه ماشین بالا ببره مشکلش حل خواهد شد ولی تو رقابت ضعیفتر میشن.

   • Former-Amirali

    7

    4

    علی جان جهت اطلاعت من خبر رو اشتباه متوجه شده بودم.
    قراره ارتفاع تیمایی که پورپوزینگ رو از یه حدی بیشتر دارن بالاتر گذاشته بشه و قوانین طراحی دست نخورده باقی موند. بنابراین بیشتر از همه به نفع ردبول و مکس شد. پس به جای مسخره کردن بشینید از ماشین دامینیتتون لذت ببرید و ضمنا هر حرفی رو هم باور نکنید.
    کل قوانین پارسال به علاوه امسال و حتی تغییرات میان فصل کلا به نفع ردبول تموم شده(البته تغییرات اول امسال مشکلی نداره به نفع کسی تموم بشه چون بقیه هم میتونستن بسازن) پس خواهشا دیگه اعتراض نکنید.
    و در ضمن به نظرم با این تغییرات مرسدس تا آخر فصل دومی رو از فراری میگیره. اونا هیچ فکری برای پورپوزینگشون نداشتن تا جایی که شنیدم و این تغییرات حسابی سرعتشون رو میگیره.
    در ضمن مکس نشسته تو ماشینی که تقریبا کمترین پورپوزینگ گرید رو داره، پس از راننده ای که به قصد کشت روی ماشین دیگران میگیره دیگه تو این موقعیت اصلا توقع نداشته باش که کمردرد یه راننده دیگه رو درک بکنه.

  • Sebmm

   2

   2

   یک ده میلیمتری فیا اجازه داده ک ارتفاع ماشینارو بالا ببرن ک شاید مرسدس مشکل خودشو حل کنه
   ولی امیدوارم ک نتونن چون واقعا خطر ساز میشن دوستان مرسدسی ببخشین یکم زیادی رک هستم
   هنوز امید ب قهرمانی تیمی فراری و لکلرک دارم امیدوارم گند زدنشون تمام بشه
   امیدوارم هستم مستر ساینز یکم زیادی غم ب ابروش بیاره با نتایجی ک گرفته… چرا انقد ریلکسه نمیدونم
   ردبولم ک با این ده میلیمتر افزایش ارتفاع حال میکنه
   بیربط ب تایپیک

 2. mmd CL16

  1

  4

  فقط میتونم بگم خدایا بسه دیگه
  بخاطر کدوم گناهمون فراری داره اینجور مشکل براش پیش میاد

 3. Forza Ferrari

  5

  4

  فراری، راننده عالی داره ، ماشین عالی داره ، طرفدارای حامی و عالی داره موندم واقعا چرا گل به خودی میزنه اخه …. اگه درست استفاده میکردن از فرصت‌ها احتمالا فراری صدر جدول بود امیدوارم دیگه از این جور مسابقه های دردناک نبینیم

 4. armin

  8

  1

  پرز تو فرم خيلي خوبيه و نشون داده نسبت به پارسال كاملا با ماشين هماهنگه.ولي خوب تو مسابقه و تويه لحظه رسيدن مكس خيلي اختلاف سرعت وجود داشت و دوري ١ ثانيه پرز عقب ميافتاد بعدشم ٢٠ ثانيه عقب افتاد.يه نكته كه من نميفهمم ردبول چجوري نميتونه بال عقب مكسو يبار درست كنه ! اخه مگه ميشه تو ميمامي تو اسپانيا و اينجام همينطور بود در حالي كه پرز اين مشكلو نداره!
  اما فراري! دوباره داستانهايه ٢٠١٧،٢٠١٨ حتي ٢٠١٩ داره تكرار ميشه،يادم نميره تو سوچي ٢٠١٩ سب پيشتاز بود و موتور سوزوند ،٢٠١٧،٢٠١٨ بعد چند مسابقه فراري فقط تو مستقيمي ميتونست رقابت كنه !! بينوتو تو بحرين گفت ما به مرور توانه موتورو ازاد ميكنيم حالا بعد از اينكه ردبولو مشكله موتورشو با دوتا دي ان اف حل كرد اينا تازه مشكلشون با مودهايه بالا شروع شد. بينوتو مهندسه قابليه ،و من شخصا اميدوارم اين مشكلو حل كنه و مسابقات مسخره ٢٠٢٠ تكرار نشه و رقابت ببينيم.

  • محمد امین _👊

   7

   2

   مکس مسابقه ی آزربايجان مشکلی با بال عقب نداشت ، چون نیازی نداشت که ازش استفاده کنه ، و هیچ مشکلی در بال عقبش وجود نداشت ، تیم گفت از دی ار اس استفاده نکن تا ریسک نکنیم ، و کسی هم جلوش نبود که بخواد استفاده کنه ، فقط ماشین های لپی ، که اونم نیازی نداره استفاده کنی با توجه به اختلاف پیس و پرچم های آبی

   • armin

    4

    1

    چون مشكل داشت گفتن استفاده نكنه ،البته بسيارم ناپايداره بال عقب.
    تاپ اسپيده ردبول به ٣٣٥ هم رسيد ولي فراري تا ٣٢٠.البته ممكنه كمي متفاوت باشه اعداد واقعي ولي الپين سريعترين بود تو كفي بعد ردبول.اتفاقا فاصله مكس با چارلز تا قبل از پيت استاپ چارلز در حال كاهش بود.الان زدن اين حرفا بي معنيه،همه ميدونن فراري شتاب گيري و ترمز بهتري داره دررحالي كه ردبول تاپ اسپيد بالاتر و سرعت بالاتر تو پيچ سرعت بالا.جده،ميامي كاملا نشون ميدن اينو كه تو پست هايه سرعت بالا فراري سرعت مسابقه اي پايين تري داره.در حالي كه تو بحرين و موناكو و ملبورن برعكس بود.

   • Mahdi.drs

    2

    0

    در حقیقت اقا ارمین الپین از ردبول سریع تر بود توی کفی

  • محمد امین _👊

   4

   5

   در مورد موتور هم بگم ، فراری داخل آزربايجان داشت از مود بالایی استفاده میکرد ، با اینکه از ice قدیمی لکلرک استفاده میکردن که ۵ تا مسابقه‌ استفاده شده بود ، اما تفاوت شتاب گیری فراری و ردبول نجومی بود داخل آزربايجان، مکس در ۲.۲ کیلومتر کفی با دی ارس و اسلیپ استریم به فراری نمی‌رسید، ۸ دور تلاش کرد و نشد ، اگر میامی بود کار به یک دور هم نمی‌کشید و رد میشد ، هرچند بال عقب لو دانفورس خیلی کمک می‌کرد، اما شتابگیری در سرعت پایین ربطی به ستاپ ایرودینامیک نداره
   تخمین میزنم حدود ۱۵ اسب بخار در آزربايجان توان بیشتری داشتن نسبت به ردبول

 5. Ali🦁1

  9

  5

  امسال اولویت اول در ردبول قهرمانی سازندگان هستش تا حالا هم به بهترین شکل مدیریت کردن.
  مکس هم تا اینجای فصل محتاط تر از همیشه رانندگی می کنه از پارسال تجربه گرفته که امتیاز گرفتن و رد شدن از پرچم شطرنجی در رقابت قهرمانی از ریسک کردن خیلی مهمتره، هر چند ماشین سریع در اعتماد به نفس راننده حرف اول میزنه تو این شرایط که ریسک زیاد نکنه.
  @@@@
  ببینید مرسدس درسته ماشین سوم هست و مشکل پورپزینگ زیاد دارن ولی تا اینجای فصل با ثبات ترین ماشین داشته، رأسل هم یکی از بهترین راننده های این فصل بوده تا اینجا با عملکردش.

  • Amir MH

   12

   12

   جذابترین رقابت تو این سالها رقابتی بوده که همیشه یه طرفش همیلتون بوده از نیکو روزبرگ بگیر تا فتل و پارسال با مکس ، وقتی همیلتون نیست جذابیت کمتره و جسارت همیلتون توی رقابت واقعا مثال زدنیه ، زمانی مکس و میشه محک زد و میشه گفت محتاط تر شده که توی رقابت با لوییس باشه

   • Behzad

    6

    3

    هشت مسابقه طی شده و در ۴ گرندپری مکس و لکرک تقریبا رقابتی تا انتها نداشتن چون هرکدام دوبار DNF شدن و در موناکو هم رقابتی نمیتوست شکل بگیره.
    در سه پیست باقی مانده به صورت جدی فقط در جده رقابت بود که پا به پا پیش رفتن و در ایمولا و میامی با یک سبقت کار رقابت تمام شد و لکرک با ماشینش قابلیت نزدیک شدن نداشت تا رقابت کنن.
    اگر هر دو خودرو مکس و لکرک در باقی مسابقات مثل جده نزدیک هم باشند رقابت به چرخ به چرخ هم کشیده خواهد شد و تنش بالا میره.

   • Former-Amirali

    4

    2

    اون پیشبینی که میگفت احترام بین اینا از بین خواهد رفت برای این هیچوقت محقق نشد چون اینا هیچوقت با هم چرخ به چرخ انچنانی نشدن. در واقع امسال جز دو سه مسابقه واقعا مسابقه های جذابی رو از نظر تغییر صدرنشین شاهد نبودیم و اگر تا آخر سال همینطوری پیش بره فکر کنم باز یکی از بیخود ترین سالها میشه. راننده ها از ماشین ها شاکین بیننده ها هم از مسابقات.
    جیمز وولز هم بر خلاف نظر دوستان گفته پورپوزینگ حل شده و تو این مسابقات چون مجبور بودیم سیستم تعلیق رو سفت کرده و ارتفاع ماشین رو پایین بیاریم دوباره شاهد بالا و پایین رفتن ماشین شدیم. این نشون میده فرضیه دوستان مبنی بر کنار گذاشتن این ایده توسط تیم اشتباهه و خودشون باور دارن مشکل حل شدست، حالا اگه تو مجارستان، سنگاپور، باکو و موناکو فقط این مشکل باشه مسیله ای نیست.

 6. (Mahdi (CL16

  9

  1

  تصمىم گرفتم حرکت مثبتى بزنم که از مسابقه سىلورستون اگه بشه به ساىت مىپىوندم و مطالبى که نىازه رو بصورت محتواىى که لاىق اعضاى کارکشته ساىت باشه تولىد مىکنم. منتها مبمونه موضوعش که خودتون انتخاب کنىن و ترجىحا رپلاى بزنىن

  پست اىنتروىو و حواشى مهم بعد ازمسابقه

  استراتژى و تصمىم هاى حىن رىس تىمها

  تحلىل پىست (لى اوت و لپ) و تاىم گىرى

 7. yousef

  7

  4

  یه نکته ای که وجود داره اینه که به پرز نگفتن رده رو پس بده،بهش گفتن مبارزه نکن
  و فرقش اینه که پرز سرعت شو کم نکرد تا مکس مثل اسپانیا رد بشه،بلکه فقط باید دفاع نکنه
  تفاوت خیلی کوچیکیه ولی این یعنی به وقتش ردبول اجازه میده مبارزه کنن

  • Former-Amirali

   4

   4

   بله اما نکته فقط حرف نیست. چکو خیلی زودتر تو پیچ یک ترمز کرد و مکس هم خیلی راحت رد شد. درسته شاید چند صدم رو مکس از دست داده باشه ولی واقعا این عین دستور تیمی بود فقط با ادبیات متفاوت. همونطور که کسی روسیه 2018 رو انکار نمیکنه به نظرم این هم بالاخره یک جزو غیر قابل انکار این مسابقه بود. نظر من اینه که به هرحال مکس رد میشد، ایراد نداشت ما هم یکم رقابت ببینیم.

   • farshad.b

    7

    0

    دوست عزیز امیر علی سلام . شاید از لحاظ بصری دیدن رقابت بین رانندگان برای من و شما جذاب باشه ولی رقابتی که نتیجه نده و حتی شاید باعث به خطر افتادن جایگاه راننده باشه ، برای تیمها پذیرفته نیست . چه رقابت درون تیمی چه بین دو تیم مختلف . مثالش هم خاطرتون باشه استرالیا و دفاع راسل از پرز ، تیم بهش هشدار داد که با لاستیک ظعیفتر و پیس کمتر به هر حال پرز عبور میکنه و فقط تو پوزیشن خودت رو به خطر میندازی و بزار پرز عبور کنه نباید مرسدس رو زیر سئوال ببریم بابت این تصمیم چون قصدش تحکیم سومی جورج بود . یا نوریس و دنی ریک در دور اخر همین ریس باکو ، قشنگ معلوم بود به خاطر منافع تیمی میخوان یه حالی به ریکاردو بدهند تا روحیه بگیره و به نوریس گفتند ریسک نکن . پیس پرز انقدر بخاطر مشکل در لاستیکش بد شده بود که هر دفاع سفت و سختی میتونست به قیمت پنچری و از دست دادن چند جایگاه بشه (بعد سبقت نه تنها مکس توی یکدور ۳ ثانیه جلوتر رفت چارلز هم ۵ ثانیه بهش نزدیکتر شد و سریع بیخیال استینت بلند شده و بردنش پیت ) به هر حال تیمها به اهداف نهایشون در پایان ریس بیشتر توجه دارند .

   • Former-Amirali

    8

    0

    کاملا حرف شما درسته، درود بر شما و ممنون بابت متانت و ادب همیشگی.
    البته به نظرم نوریس نمیتونست از دنیل رد بشه به هرحال.

 8. ایرن

  5

  6

  همه اینجا دارن میگن فراری خودروی عالی داره.
  اتفاقا باید توجه کنید که فراری هنوز یک خودروی عالی نداره. هنوز هم بهترین خودرو متعلق به فراری نیست.

  بله. خودروی فراری بهترین آیرودینامیک رو داره.
  بله. موتور فراری قویترین موتور فعلی هست
  اما. خودروی فراری هنوز به سطح قابل قبول از اطمینان عملکرد نرسیده. موتور فراری و در کل خودروی فراری دارای ضعف دوام هست.

  یه جورایی شبیه داستان مسابقه خرگوش و لاکپشت هست. خرگوش بسیار سریعتر بود ولی زودتر خسته میشد پس مجبور شد استراحت کنه اما لاکپشت که کندتر بود اما خسته نمیشد از خرگوش زد جلو. حالا این فقط یه مثاله نیاید دربارش مناقشه کنیم.

  اما وقتی دوام قطعات موتور گیرباکس و باقی بخش های خودرو در حد قابل قبولی نرسه نمیتونیم بگیم فراری بهترین خودرو رو داره. بلکه صرفا میتونیم بگیم سریعترین و قویترین خودرو رو داره. اما بهترین نیست!!!

  هرچند علاوه بر بحث خودرو توی استراتژی هم بر خلاف فصل قبل افتضاح بودند.

  • Hossein 123

   10

   0

   در زمینه استراتژی معمولا شرایط که سخت میشه اوضاع خراب میشه. مرسدس هم رفت در رقابت شدید کلی پیت کند و استراتژی بد داشتن پارسال… نسبتا طبیعی هست هر چند گاراژ ردبول واقعاً گاراژ منظم و باهوشیه و به شخصه بالاتر از مرسدس و فراری می دونمشون.

 9. NICO ROSBERG-06

  2

  0

  ایرن
  سلام
  عذرخواهم ازت دوست من
  اما به نظر من _شما ببینید در این فصل تعداد خروج از ریس برای هر دو تیم برابر بوده و شما نباید با توجه به همین نکته چنین نتیجه ای رو میگرفتید.. کما اینکه هنوز مسابقات زیادی باقیست و شاید فراری تونست مشکلات و رفع کنه و اینکه موتور لکلرک تعمیری بود و اونها خودشون ریسک دی ان اف شدن رو پذیرفتن در صورتی که میشد با تعویض چند قطعه از این خروج از ریس جلوگیری کنن نهایتش چند رده پنالتی به لکلرک داده میشد و باتوجه به سرعت بالایی که چارلز در کوالی ها داره پل رو راحت میگرفت و نهایتا از یازدهم استارت میزد و این فراری هم اونقدر سریع هست که با رانندگی لکلرک بشه حتی به رتبه چهارم برسند و چند امتیازی بدست بیارن که خودش برای رقابت قهرمانی چه تیمی وچه فردی خیلی اهمیت داشت. عذر خواهم از شما ایرن مجددا.

  • ایرن

   4

   0

   نیکو خان علیک سلام. عذر خواهی چرا؟ هرکسی نظر خودش رو میگه. نظر مخالف و موافق هم میشنوه و منفی و مثبت هم میخوره. این خیلی طبیعیه چون آدمها دیدگاهشون و استدلالهاشون متفاوته.

   به قول قدیمی ها: و اما بعد …

   یه نگاه به لیست تعویض قطعات موتور بندازی میبینی وضعیت ردبول بهتره و فراری نسبت به ردبول برای تعویض قطعات و دریافت پنالتی تعویض قطعات بیشتر تحت فشار هست. گمون کنم این موتور لکلرک هم سومین موتورش بود. این خودش نشون میده که قابلیت اطمینان فراری کمتره.

   درمورد آینده هم خب هرچیزی امکان پذیره. من خودم به تیم و اینکه این مشکل رو حل کنه خیلی امیدوارم. اما من درباره آینده حرف نزدم. درباره اکنون حرف زدم. در حال حاظر اوضاع اینجوریه و شاید در آینده هر اتفاقی بیفته. مثلا حتی مرسدس بتونه به رقابت برگرده. دقیقا اوایل فصل مشکلات ردبول بیشتر بود اما هرچی که پیش رفتیم مشکلات ردبول حل و فصل شد و مشکلات فراری شروع شد. همین اتفاق برعکسش میتونه در ادامه به نفع فراری بیفته.

   ولی بازهم برخلاف اون چیزی که دوست دارم وجود داشته باشه، اعتقادم بر اینه که فعلا کاملترین خودرو اونیه که مکس و پرز توش رانندگی میکنند.

   • NICO ROSBERG-06

    1

    4

    ایرن
    نیکو خان؟
    این طرز بیان اسم کاربری _شاید ایرادی نداره اما قشنگ نیست عزیز

   • ایرن

    3

    0

    در ادبیات فارسی کلمه ی خان برای بزرگان و بزرگزاده ها به کار میره. البته قبول دارم در فرهنگ عامه گاهی کاربردش متفاوته. منظور بدی نداشتم.

 10. @sebvr

  8

  1

  سلام خیلی خوشحال بعد یه مدت طولانی برگشتم
  راجب رقابت این فصل بحث زیاده ! ردبولی که با وجود بد بیاری های پیاپی اول فصل تونست خودش رو پیدا کنه و به یه ثبات نسبی برسه و فراری که با شروعی طوفانی اونقدر انتظارات رو از خودش بالا برد که با وجود اتفاقاتی مشابه با ردبول فشار بیشتری رو متحمل بشه
  یکی از دلایلی که باعث میشه فراری ثبات کافی رو در این فصل نداشته باشه ست اپ کردن ماشین توسط مکانیک هاست که قطعا یک سرش به تیم فنی و یک سرش به راننده متصل میشه راننده با توجه به شناختی که از توانایی های خودش داره باید راجب ست اپ تصمیم بگیره میتونه ست اپی درست کنه که تو کوالی خوب باشه ولی نتونه ریس خوبی رو پشت سر بزاره یا برعکس همه اینها به تیم و راننده بستگی داره مسئولیت بعدی راننده کمک به مهندس های مربوطه درباره ی دیتاهای مختلفی که از اسفالت و ماشین در طول تمرینات گرفته به مانند عملکرد تایر ها / عملکرد خالص ایرودینامیک و انتقال دادن دیتاهایی از این قبیل
  تحلیل تله متری هم راه موثری برای بهبود تایم ها و ایجاد تفاوت های مخنلف تو ست اپ میتونه باشه که به تیم فنی و تحلیل کننده برمیگرده
  داستان فراری مشخصه سرعت فوق العاده تو کوالی و در اخر بدست اوردن پل ! ریس پیس نه چندان خوب برای رقابت با ردبول ها و از دست رفتن برد !
  قطعا با همین چند جمله میشد فهمیدکه استراتژی که فراری با توجه به شناختش از اف یک 75 داره باعث میشه ماشین رو برای روزای شنبه ست اپ کنه این موجب این میشه که با توجه به داشتن پل یکشنبه خوبی انتظارشون رو نکشه نتیجه اینه که فراری ماشین و ست اپی داره که شاید برای کوالی یه برتری مهمی رو بهشون بده ولی این کار رو نمیتونه تو دور های متوالی تکرار کنه و اینکه ردبول یه استراتژی برعکسی رو برای ست اپش در نظر گرفته باعث میشه که با وجود داشتن ریس پیس نه چندان بد فراری تا اینجا کار بازنده ی این رقابت طولانی باشه….

  • Morteza_1

   3

   0

   This is a marathon
   Not a Sprint
   .

  • B A H A D O R

   0

   1

   سهیل عزیز
   خوش برگشتی،به شخصه منتظر نقد و بررسی های موشکافانه و تحلیل های قشنگت بوده و هستم. ان شاءالله سالم و تندرست باشی

  • B A H A D O R

   2

   1

   سهیل عزیز
   خوش برگشتی،به شخصه منتظر نقد و بررسی های موشکافانه و تحلیل های قشنگت بوده و هستم. ان شاءالله سالم و تندرست باشی

   • @sebvr

    4

    0

    ممنون بهادر جان
    سپهر هستم
    آرزوی بهترین ها رو براتون دارم

  • mrz_ir

   1

   1

   به به ، کم پیدا سپهر عزیز ، اشتباه نکنم سال کنکورته درسته ؟

   • @sebvr

    3

    0

    سلام خوشحال شدم پیامت رو دیدم
    نه فعلا خبری نیست..!

   • mrz_ir

    7

    0

    خوب بازم خدارو شکر
    فعلا که فرمول یک در ارامش داره پیش میره !!
    ردبول مشکلاتشو برطرف کرده ، پول رو چارلز میگیره مسابقه رو هم مکس میبره ،
    ساینز هم دی ان اف میشه ، پرز هم سکو رو میگیره :|رسما 2019 داره تکرار میشه ، فقط جای مرسدس و ردبول عوض شده.
    مرسدس هم که لوییس و جورج کل مسابقه بالا پایین میپرن و لوییس هم نفس نفس زنان با کمر گرفته از ماشین پیاده میشه ، بقیه هم که هی جابجا میشن و معلوم نیست ماشین و تیمشون چخبره ، (بجز ویلیامز که با اقتدار اخرو گرفته)
    کل فصل 2022 رو توی این چند خط خلاصه کردم.😂😂😂

  • محمد امین _👊

   3

   1

   یه قسمت هایی از حرفت رو قبول دارم ، ولی یه قسمت هایش رو نه ، دلیل اینکه فراری ۲ برد داره و ردبول ۶ تا ، به علت ضعف ماشین نیست ، فراری برد موناکو رو دو دستی تقدیم ردبول کرد ، اسپانیا هم اگر ماشین خراب نمیشد احتمال زیاد برد بود ، حتی جده هم اگر سیفتی کار مجازی آخر نمیومد و فاصله ی ۱.۸ ثانیه ای تبدیل به زیر یک ثانيه نمیشد ، قطعا شانس برد چارلز بیشتر بود
   در مورد آزربايجان هم نمیخوام صحبت کنم ، هرچند فراری در آزربايجان هم خودرو خیلی خوبی داشت و میتونست تا دور آخر رقابت کنن

   • @sebvr

    0

    0

    درسته محمد امین جان
    منم گفتم دلایل عملکرد نداشتن ثبات کافی در این مقطع فصل نه لزوما عملکرد بد فراری در کل فصل !

  • Former-Amirali

   3

   2

   سلام سپهر جان
   بالاخره یکی از گم گشته ها پیدا شد. خوشحالم که دوباره میبینمت. امیدوارم در کنکورت موفق باشی و بعد با مطالب جذابت مارو هم مستفیض کنی:)

   • @sebvr

    0

    0

    سلام ممنون امیر علی
    خوشحالم از دوستی با شما

  • Former-Amirali

   2

   0

   سلام سپهر جان
   بالاخره یکی از گم گشته ها پیدا شد. خوشحالم که دوباره میبینمت. امیدوارم در زندگی موفق باشی و بعد با مطالب جذابت مارو هم مستفیض کنی:)

   • Former-Amirali

    1

    1

    ای بابا دوباره اومد
    لو رفت که اول منم فکر میکردم سال کنکورته

  • Amin-sdg

   1

   1

   به به
   سلام سپهر جان
   دلمون برات تنگ شده بود

   • @sebvr

    0

    0

    به به اقا امین
    همچنین استاد

 11. Arash.bgh

  2

  1

  تنها خودرو ای که تا الان تو نسابقات ثبات خودشو حفظ کرده و dnf نشده مرسدسه همین استراتژی کمک میکنه وقتی ماشین رقابتی نداری خودتو نزدیک نگه داری یکی از دوستان مثال خرگوش و لاکپشت رو زد که به نظرم درسته .استراتژی مرسدس عالیه اگه فراری میتونست مثل اونا حد اقل تو زمینه استراتژی کلی مسابقات و پیت استاپ ها درست عمل کنه جایگاه خیلی بهتری داشت .نمیدونم چرا ولی این ماشین بدون سایدپاد مرسدس در آینده خیلی حرفا واسه گفتن داره .حد اقلش اینه که کلی تجربه بدست آوردن و آزمون خطا کردن قبل از همه تیم ها .در آینده اکثر خودروسازها به همین سمت حرکت میکنن چون باعث دوام و عملکرد ثابتی تو انجین ماشین میشه

  • Former-Amirali

   8

   3

   سلام
   اول باید به این موضوع توجه کنید که پیت استاپ های مرسدس یکی دو ساله که اصلا در حد شان و نام مرسدس نبودن .
   دوم اینکه اصلا انجین مرسدس، فراری و ردبول به کلی با هم تفاوت دارن و دوام انجین ها مربوط به طراحی بدون سایدپاد نمیشه خیلی.
   ولی با اینکه فرمودید مرسدس خیلی حرف ها برای گفتن خواهد داشت موافقم. به نظرم تو کانادا با توجه به اینکه دیگه دانفورس بالایی نیاز نیست تیم بتونه بهتر باشه و از سیلوراستون که مسطحه تقریبا کار اصلی رو شروع کنه البته اگر مشکل جدیدی پیش نیاد. در کل تو مسابقاتی که میتونستیم با حل مشکل رقابتی باشیم خیلی عقب افتادیم به نظرم. مثلا اگر اسپانیا مناسب ماشین بود باید از بحرین، استرالیا و حتی شاید جده و میامی استفاده خیلی بهتری میکردیم چون پیست هایی نیستن که مثل این دو تا پیست اخیر نیاز به داونفورس بالا داشته باشن.
   ولی به نظر من قهرمان امسال هنوز معماست، روی کاغذ حتی راسل و لوییس هم شانس بالایی دارن هنوز.

   • Hossein 123

    7

    1

    به شخصه امید تقریبا واهی هست ولی دوست دارم لوییس سیلور استون ببره! تنها راننده ای هست که در همه فصل ها برد داشته.

    امیدوارم مرسدس بتونه چند تا ریس آینده کامبک بزنه و یک رقابت سه جانبه برای ریس ها و البته رقابت تیمی با فراری شاید!

   • Arash.bgh

    0

    2

    ممظورم از پیت استاپ استرانژی داخل مسابقه هست دوست عزیز
    نه زمانش که ردبول توش عالیه
    به عنوان مثال اگه تو موناکو جای مرسدس و فراری عوض میشد و ۲ تا ماشین تو ۳ تایه اول داشتن مطمعنا با انتخاب استراتژی درست قهرمانی رو میگرفت فراری به استراتژیستاش باخت نبرد p1 رو
    برای قسمت دوم توضیحات شما هم شاید تاثیرش کم بلشه ولی تاثیر گذاره خنک کردن انجین وقتی خنک کردن موتور زیاد با هوا در ارتباط نباشه عملکرد موتور رو ثابت نگه میداره تو شرایط آب و هوایی مختلف
    ولی با قسمت سوم حرفات کاملا موافقم به این تیم خیلی امیدوارم
    مخصوصا تو ۳ مسابقه اخیر همین که لوییز از رده هایه پایین خودشو به ۵ رده اول میرسونه برای من یکی خیلی جذابه

   • Mahdi.drs

    5

    1

    مرسدس در سیلوراستون به شدت سریع خواهد شد ولی ردبول هم اپدیت میده در انگلیس … شانس اول ردبول بعد مرسدس بعد فراری

 12. رونین

  2

  11

  خیلی فصل جذاب هستش ردبول ام با دستورات تیمی اجازه رقابت به چکوو نمیده متاسفانه

  • Mahdi.drs

   2

   1

   ایا رادیو های لندو و ریکاردو رو این ریس قبل شنیدید؟؟
   لندو از ریکاردو کمتر از ۳ دهم ثانیه سریعتر بود پشت رادیو میگفت من میخام رد بشم وکلی داستان داشتن با تیم بعد مکس در اسپانیا هر لپ یک ثانیه و در باکو هم در چن لپ قبل رد شدن از چکو دو ثانیه سریعتر بود ازش بعد انتظار دارید تیم نگه بذار رد بشه 😂

   کاش تیم های دیگه گرید هم که این کارو میکنن میدید

 13. yousef

  5

  0

  بچه ها یه خبری آمده که میگن فیا میخواد قوانینی رو برای کاهش یا توقف اثر پرپویسینگ بر راننده ها در فرمول یک اعمال کنه، گفتن بر اساس اون، تیم ها تا قبل از تمرین سوم باید پرپویسینگ رو در محدوده تعیین شده تنظیم کنن و اگه نباشه در عوض باید ارتفاع ماشینو ده میلیمتر بالاتر ببرند مگه نه جریمه یا حتی دیسکوالی فای میشن
  اگه این درست باشه که باز به ضرر مرسدس و فراری میشه

  • Arash.bgh

   4

   4

   دقیقا. منم الان خوندمش مثل اینکه فیا میخواد به خاطر سلامتی راننده ها این کارو انجام بده .مثل اینکه نظر فیا اینه که خودروسازها مثل فراری و مرسدس خودشون باعث بیشتر شدنش شدن که با عقل جور در نمیاد به نظرم فیا با طراحی افتضاحی که برای ۲۰۲۲ در نظر گرفته این مشکلو پیش آورده با تغیراتی که تو کف ماشین ایجاد کرده و دستور داده طبق اون پیش برن و باله های مسخره ای که روی لاستیکا درست کرده و تغیرات آیرودینامیک دیگه .من نمیدونم هدف اصلی بزرگ کردن سایز رینگ و لاستیک دقیقا چیه وقتی ماشینا حتی نصبت به سال گذشته عقب رفت کردن
   .با بالاتر رفتن ارتفاع ماشین از زمین پورپوزینگ بهتر میشه ولی دانفورس بدجوری میاد پایین که به ضرر مرسدسه که هنوز پاوریونیت رقابتی نداره و اختلافش با ماشین های پیشتاز برمیگرده بالای ۱ ثانیه
   واقعا متاسفم واسه fia با این کارا دارن طرفدارارو نا امیدتر میکنن

  • farshad.b

   3

   1

   سلام یوسف جان . قطعا با اعمال این قانون مرسدس لااقل در کوتاه مدت مشکلاتش بیشتر میشه ولی میتونه باعث خوشحالی تیمهای پایین گرید بشه مثل استون و الفاتائوری و ویلیامز ، چون شانس امتیازگیری بیشتری پیدا میکنند . مثلا ویلیامز خیلی وقته پورپزینگش رو کم کرده در حالی که سرعت مستقیمی خوبی هم داره . واقعا هرگونه پیشرفتی در تیمی مثل ویلیامز با توجه با بودجه و امکانات کمتر خیلی ارزشمند و قابل تقدیره . من که لذت میبرم اگه امتیاز بگیرند ، اونم با تلاش و زحمت خودشان نه مثل اقای استرول با کپی برداری . ولی متاسفانه باعث فاصله بالای گرید میشه ، میگم متاسفانه چون دوست ندارم شاهد یه فصلی مثل ۲۰۲۰ باشیم دوباره ، تا همینجاش هم ردبول تیم لایقی خودش رو نشان داده و دوست دارم مرسدس هم نزدیک بشه به صدر رقابت نه اینکه شاهد یه فصل تک قطبی باشیم . به هر حال سلامت این رانندها هم مهمتر از هر چیزی هست .

  • Former-Amirali

   3

   2

   سلام
   طبق چیزی که شنیدم تغییرات در طراحی ماشین هاست نه در ستاپشون. قاعدتا فیا نمیاد بر علیه یک سری تیمهای خاص قانون ستاپی وضع بکنه!
   البته من پاوریونیت مرسدس رو بسیار قوی میدونم و بالعکس معتقدم در زمینه آیرودینامیک هنوز کار زیاد دارن در پیست های مناسب ماشین که نیازی به تغییرات برای تکان ها نیست. و اگر همون داونفورس رو هم از دست بدن واقعا دیگه جایی به جز مونزا و اسپا برای رقابت ندارن.

   • Mahdi.drs

    7

    0

    پاور پوینت مرسدس تقریبا در حد فراری و ردبول هستم ولی وقتی میتوانن در حداکثر بذارنش که مثه اسپانیا مشکل بونسیگ نداشته باشن وگرنه مود بالا مونورشون فقط باعث میشه ماشین با فشار بیشتری به زمین برخورد کنه و شاسیشون بترکه 🤔🤔
    حالا اگر انشالا بچه ها مرسدس حل کردن مشکلش رو قدرت واقعی موتور مرسدس رو می بینیم در سیلوراستون احتمالا

   • farshad.b

    3

    0

    امیرعلی جان ، تغییرات ائرودینامیک وسط فصل !!! خیر فقط افزایش ارتفاع برای کاهش جهش ها در خودروهایی که نمیتونند این پدیده را مهار کنند . بیشتر به نفع سلامت رانندگان توجه شده .

 14. reza2001

  2

  0

  سلام دوستان الان وضعیت آب وهوایی مونترال رو نگاه کردم متوجه شدم روز تعیین خط بارونی هستش

  • Former-Amirali

   3

   1

   خوش خبر باشی
   ما که هردو رانندمون خاطرات خوشی از بارون دارن

  • Mahdi.drs

   6

   0

   احتمال بارون صد درصد و حتی گفته شده ممکنه انقدر شدید باشه که خط گیری انجام نشه سر وقت 😶

   لوییس … مکس… لندو …. راسل … سباستین …. میتونن خیلی سود کنن در خط گیری غیر قابل پیش بینی…

   در خط گیری اخر مکس پول زد و با اختلاف هفت دهم ثانیه زد…و اختلافش با پرز یک ونیم ثانیه بود …
   لندو و سب هم خوب بودن…

   • Hossein 123

    6

    1

    به شخصه در یک کوالی بارونی مرسدس رو خوب نمی بینم و حتی حدس می زنم یکیشون به تاپ ۱۰ هم نرسه.

    ماشین مرسدس اعتماد نمیشه کرد بهش با این فرم و در یک کوالی بارونی ریسکی تایم زد مخصوصاً لوییس اصلا ریسک نخواهد کرد شاید جورج یکاری کنه، مگه اینکه مثل اسپانیا باشند. مثل اسپانیا باشه مرسدس ها خوب خواهند بود. سب و لندو هم احتمالا کولاک کنند.

 15. Mahdi.drs

  8

  0

  هولی …..
  فیا مداخله برای حل مشکل پورپوزینگ انجام داد

  طبق متن منتشر شده در سایت اف وان تیم ها باید اقداماتی انجام بدن که به گفته فیا پورپوزینگ اکستریم رو حذف کنن…
  اینطور که من فهمیدم با توجه به نیرو شتاب عمودی وارد به خودرو در fp3 باید از یه حدی کمتر باشه ولی فیا نگفته چقدر در اذهان عمومی ….

  مثلا ماشین مرسدس لوییس ۶ برابر شتاب گرانش بهش نیروی عمودی وارد می‌شد در باکو که خیلی شدید هست….. ولی بقیه تیم ها تا ۴ رو داشتن و در موردش حرف زیادی زده نشد….

  خب موضوع حساس اینجا اینه ایا فیا چه حدی از شتاب گرانش رو شدید یا اکستریم در نظر گرفته باشه ….. اگر ۴ برابر گرانش حداکثر باشه به بیشتر تیم ها اسیب نمیزنه ولی اگر حداقل بیاد روی مثلا ۲ برابر شتاب گرانش اونوقت حداقل ۶ تا از تیم های گرید باید از حداکثر پتانسیل ماشینشون بگذرن چون طبق قانون جدید برای رانندگان مشکلات ایمنی ایجاد می‌تونه بکنه و فیا این تصمیم رو بعد صحبت با دکتر های متخصص( تیم ها دخالت داده نشدن در تصمیم) و با توجه به انبورد هایی که احتمال از دست دادن کنترل ماشین در پیچ های سرعت بالا بوده گرفته شده‌..

  اگر سقف حداقل پورپوزینگ به شدت کم شده باشه میتونیم در مسابقه کانادا شاهد تغییرات در رده بندی تیم ها کوالی و حتی در ریس باشیم 🤔🤔☹️

  تنها چیزی که نگرانم کرده اینه که ممکنه فراری یکم از سرعتش رو از دست بده و رقابت برای ردبول راحت تر بشه و از یه فصل جذاب بشه یه فصل معمولی…. حالا باید صبر کنبم تا اخر هفته ببینیم کانادا برامون چی آماده کرده….
  در ضمن شاید فکر کنید مرسدس با این قوانین از همه بیشتر ضرر میکنه ولی به نظرم به جز ۴_۵ مسابقه تا انتهای فصل در بقیه مسابقات این تغییر قوانین نه تنها ضرر بلکه به فراری نزدیکشون خواهد کرد

  • Hossein 123

   7

   0

   این رسما ردبول رو ۱-۲ می کنه هر ریس اگه سقف شتاب عمودی رو خیلی پایین بگیرند، معلوم نیست نیوی چه نبوغی به خرج داده، اینجوری هیجان فصل هم کم میشه. اگه بالاتر هم بگیرند مرسدس کلا میره قاطی مکلارن و آلفا و… :/

  • Max . 1

   1

   0

   این قانون از نیم فصل قراره اجرا بشه

 16. مهدی

  9

  0

  نتایج دور دوم تمرین P2 فرمول یک کانادا (شنبه 2.30 بامداد ):
  1) مکس ورشتاپن
  2 ) چارلز لکلرک
  3 ) کارلوس ساینز

 17. علی

  5

  0

  واقعا باید یه تبریک گفت به استون مارتین و فتل فن ها فک کنم برای اولین بار سب سکتور بنفش زد این فوق العادس و تمرین دومم چهارم شد
  🔴🔴🔴چالز توربو شارژرشو عوض کرده و ده رده پنالتی داره

  • ایرن

   4

   0

   غم انگیزه. یه موقعی با بردهاش و توی رقابت قهرمانی بودنش خوشحال بودیم. الان به خاطر سکتور بنفش زدنش بهمون تبریک میگن… این طنز روزگاره که برای خیلی از قهرمانها در تمام رشته های ورزشی اتفاق میفته.

   در مورد اینکه خیلی ها استون رو یک ردبول سبز رنگ میدونن و تفاوت شباهت این استون و ردبول با شباهت مرسدس و استون که باعث شد لقب پیکان های صورتی هم بهشون داده بشه یه مطلب هست که باید در نظر بگیریم.

   در اون سال خودروی سال قبل مرسدس تقریبا صد درصد کپی برداری شده بود. تقریبا هیچ خلاقیت و تغییری وجود نداشت. حتی به روزرسانی خاصی هم نشده بود.

   اما الان ماجرا فرق میکنه. خواه یا ناخواه سال دیگه تیمها باید بین طراحی های موفق امسال یکی رو انتخاب کنند. یا به سمت طراحی ردبول برند یا به سمت طراحی فراری. مرسدس هم اگر بتونه نواقص طراحیش رو برطرف کنه که میشه سه طرح برتر وگرنه مرسدس هم به سمت یکی از دوطرح ردبول و فراری باید حرکت کنه. فرق استون مارتین با باقی تیمها اینه که اکثر تیمها این تغییر طراحی رو موکول به فصل آینده کردند اما استون مارتین که امسال رو از دست رفته میدید تغییر رو زودتر شروع کرده و وجود مهندسان آیرودینامیکی که قبلا روی پروژه ردبول کارکرده بودند بهشون در این تغییر کمک کرده. همچنین خودروی استون مارتین یک کپی برداری محض از ردبول هم نیست و تغییرات و تفاوتهایی در برخی قسمت ها با طرح اصلی ردبول داره.

   تیم ها ناگذیرند سال دیگه به سمت یکی از دو طرح موفق برند. اما استون سال دیگه با نزدیک به 14 یا 15 مسابقه تجربه از این طرح قدم به فصل دیگه خواهد گذاشت. و این شجاعت قابل تحسینه…

   • farshad.b

    2

    1

    ایرن عزیز . اینکه کار استون مارتین را شائبه برانگیز میکنه اینه که شما یک طرح موفق داری بعد در تمرینات پیش فصل تست نمیکنی !!؟ فصل رو با طرح ناموفق شروع میکنی بعد پنج ریس طول میکشه که بفهمی اون یکی بهتره ؟!! . درسته یه تفاوتهای جزئی با ردبول داره ولی طرح ردبول اینقدر متفاوت و خاصه که معلومه پیاده سازی این سایدپاد روی کانسپت اولیه استون بدون تغییرات جزئی امکانپذیر نیست . اونم تیمی که سابقه خوبی نداره با اون مرسدس صورتی . اینکه میفرمائید سال اینده تیمها همه متمایل به طرح موفق میشونند کاملا درسته و اعتراضی هم نیست واگر استون هم سال بعد اقدام میکرد و نه قبل از نیم فصل حرفی نبود ، حالا که صاحبش (ردبول) هیچی نمیگه ما نباید مدعی باشیم دیگه !! شنیده میشه ویلیامز هم قراره بزودی با ظاهری متفاوت وارد بقیه مسابقات بشه ولی مدعی هستند که طراحی مجدد کردند ، در تونل باد تست گرفتند و در مرحله تولید هستند ، این قابل تقدیره چون یک پروسه در زمانی منطقی را طی کرده حتی اگر شاهد ردبول ابی باشیم بزودی . طرح مرسدس هم اینقدر انقلابی بود که حالا که به مشکل خورده همه را گیج کرده . حتی دیروز یک کفی جدید امتحان کردند ، (حالا بماند این کفی یک شبه همگام با قانون دو شب پیش فیا از کجا در امد ، حساس نمیشیم ) ولی به گفته همیلتون ماشین بدتر شده و این یعنی هنوز نمیدونن مشکل کجاست . من که میگم احتمالا جای اشتباه دنبال راه حل هستند . شاید باید به چیزهای دیگه نگاه کنند ، من که میگم یه دستی هم به اون دو بالچه چپ و راست کاکپیت بندازند ، همونی که دوتا ائینه روشه ، خودشون میگن پایه ائینه !!!! البته دوستان لطفا شوخی بنده رو بدل نگیرنند .

   • Hossein 123

    2

    0

    @farshad

    مرسدس کلا معلوم نیست کانسپت درستی داره یا نه… بنظر می رسه خودشون هم یکم ناامید شدن از این طرحشون، قطعا هم هیچ تیمی سراغشون نمیره، مرسدس با مرسدس بودنش هنوز نتونسته آنلاکش کنه. عملا یک ماشین کاملا متفاوت هست، اگه اشتباه نکنم محل قرار دادن PU و گیربکس مرسدس و آستون و ویلیامز که دقیقا یک وجه مشترک دارن (کند بودن!) به هم شبیه هست (مشکل پاوریونیته؟). از طرفی مرسدس خیلی به کف پیست چسبیده و همین خودش راحت می تونه باعث جهش ها بشه، سایدپاید هم که یک ساختار متفاوت داره. اینقدر متفاوت هست آدم نمی فهمه مشکل کجاست…

    کلا این کانسپت واضحه که ایراداتی داره در حال حاضر ولی خب بعد این همه مانور روی کفی ماشین، شاید مشکل تعلیق باشه…. یا حداقل مشکلات دیگه رو تا حدی بپوشونه.

    هر چند هنوز امید هست، اگه با اینقدر مشکلات با صدر حدود ۷ ۸ دهم در کوالی و ۵ ۶ دهم در ریس فاصله دارند، اگه ماشین رو درک کنند (خیلی اشاره کردند خودشون که ما بین حرف راننده و مانیتور کلی تناقض داریم، مارکو حرف از این زده که مرسدس سرعت خطرناکی داره که یهو محو میشه و…) قطعا نزدیک تر میشن.

   • farshad.b

    0

    0

    حسین جان با فرمایشات شما موافقم . چیزی که مشخصه هنوز ریشه عیب را پیدا نکردند . نهمین مسابقه است و چند چیز رو محک زدند ولی تازه میگن بدتر شده . خلاصه که نصیب گرگ بیابان نشه که در این رشته پیچیده ندونی که دقیقا باید دنبال چی بگردی .

 18. مکس مارکز⚡😺🧡

  1

  0

  تعین خط کانادا
  مکس 🧡
  الونسو💗
  ساینز❤
  تعیین خط خیلی جالبی بود.

  • Arash.bgh

   1

   0

   الونسو عالی بود
   واقعا راننده با تجربه و عالیه
   همیلتون هم خوب بود امروز
   راسل رو نفهمیدم چه فکری پیش خودشون کردن با لاستیک سافت اومدن تو
   تبریک به ردبول فن ها
   فراری هم نشون داد بین شارل و ساینز خیلی اختلافه تو روزی که لکلرک تو q3 نیبود ساینز به اندازه کافی بی پروا نبود واسه پول گرفتن

  • farshad.b

   0

   0

   به به شهر در امن و امان ، همه خواب . همه چیز داشت تعیین خط . البته کوالی نه تنها تحت تاثیر بارون بود بلکه اون وصله اسفالتهای پیچ یک و دو و سه که بشدت چرب و لغزنده بودند . از البونی که با ویلیامز جلوی پرز استارت میزنه ، راسلی که نمیدونم با اون چاله اب اونم توی پیچ یک چه فکری کرده بود که با سافت ریسک کرد و دومی الونسو در کنار چهارمی همیلتون . خوب بود .

 19. Morteza_1

  0

  0

  خیلی عالی بود
  اومدم خودم بزارم و تبریک بگم که دیدم شما گزاشتی
  احتمالا اعضای سایت خوابن و فردا صبح خبر رو کار بکنن
  ولی تا همون موقع اینجا میگم
  تبریک به مکس بابت پول پوزیشن
  چه دوری زد آلونسو.
  قمار راسل باعث این تعیین خطش شد
  تبریک به همیلتون با اینکه کل تعیین خط بیشتراز راسل تایم میزد ولی همین اشتباه راسل کافی بود تا اینجا اوت کوالی فایش بکنه.
  ساینز هم با اون اشتباهش دومی رو از دست داد
  ولی فردا احتمالا یا تو استارت یا تو مسابقه آلونسو رو میگیره
  جلو ساینز و مکس.
  عقب چارلز و چکوووو.
  باید دید فردا چی میشه
  کوالی فایش که جذاب بود.

  • Morteza_1

   0

   0

   مستر کانسیتنسی اولین ریسک که به اولین اشتباهش تبدیل شد رو کرد
   این پیست سخت میشه سبقت گرفت باید دید فردا چیکار میکنه همون هشتم تموم میکنه یا میرسونم خودش رو به جلو
   احتمالا با هارد استارت بزنه شایدم مدیوم.
   اگه بارونی نباشه

 20. Arash.bgh

  0

  0

  مکس هر دوری که میزد بهار از قبلی بود ۲ ۳ دور دیگه جیزد فکر کنم زیره ۲۰ تایم میزد
  الونسو با رانندگی عالیش ۳ رو از همیلتون ۲ رو از ساینز گرفت

  • farshad.b

   1

   0

   ارش جان مکس که خیلی رو فرم بود امروز . رحم نکرد ته دیگش رو هم در اورد خورد .