فرمول یک ایران – خودروهای مرسدس دوباره در دومین مسابقه فصل هم عملکرد قابل قبولی به عنوان تیم مدافع قهرمانی جهان از خودشان نشان ندادند، برخی این مشکل را فقط به پاوریونیت و برخی فقط به ایرودینامیک نسبت داده‌اند، در این مقاله سعی می کنیم یک بررسی اجمالی روی خودروی فعلی فصل مرسدس و مشکلاتش داشته باشیم…

خودروهای مرسدس و خودروهای تامین‌شده مرسدس، بار دیگر در مسیر‌های مستقیمی در جده به مانند چیزی که در بحرین مشاهده کردیم، عملکرد قدرتمندی نداشتند. هم تیم تامین‌کننده و هم تیم‌های تامین شونده با توجه به قوانین جدید مشکلاتی را داشتند.

مرسدس از سال 2014 با قوانین جدید، تاج پادشاهی را در زمینه پاوریونیت برای خودش به ارمغان آورد اما با گذر زمان، فراری، رنو و هوندا کم کم فاصله خودشان را با ستاره سه‌پَر کم کردند و به نظر می‌رسد که در سال 2022 شاهد یک سری خودروهایی هستیم که از لحاظ قدرت موتوری و پاوریونیتی بهتر قابل مقایسه هستند.

تمامی سازنده‌ها برای فصل 2022، پاوریونیت جدیدی را ساخته‌اند. خیلی از قطعات تا سال 2025 ثابت هستند و امکان ایجاد تغییر در آن‌ها وجود ندارد. پنجره تغییرات برای MGU-K، ذخیره انرژی و کنترل الکترونیک هنوز باز است و تا شروع ماه سپتامبر امسال تیم‌ها فرصت دارند تا تغییرات خودشان را اعمال کنند.

به همین دلیل، در حال حاضر بیشتر از هر موقع دیگر، میزان اسب بخار تولیدی یک پاوریونیت اهمیت دارد. توتو ولف نسبتا در مورد این مسئله و سوال‌های مرتبط، تدافعی رفتار می‌کند. درست است که مرسدس و تیم‌های وابسته به آن از لحاظ ایرودینامیکی هم مشکلاتی را دارند اما نباید نامردی کرد و همه تقصیرها را به دپارتمان ایرودینامیک وارد کرد.

پیست جده از این لحاظ نسبت به بحرین، شفافیت بهتری را در مورد عملکرد موتوری ایجاد کرد. ردبول که در مرحله تعیین خط رده اول و چهارم، رده اول و دوم در میانگین سرعت ثبت‌شده را به دست آورده بود، نوید از عملکرد خوب موتور هوندا می‌دهد.

این واقعیت که دو فراری، رده دوم و سوم در تعیین خط را داشتند ولی در میانگین سرعت ثبت شده رده‌های سیزدهم و چهاردهم را به دست آوردند نشان‌دهنده این است که چارلز لکلرک و کارلوس ساینز، تنظیماتی با داونفورس بالا را اتخاذ کرده بودند و به همین دلیل درگ آنها نیز بالاتر رفته بود. این مسئله می‌توانست به آنها در گرم کردن و عملیاتی کردن تایرها در تعیین خط کمک کند، یعنی دقیقا چیزی که مکس ورشتپن با آن به مشکل برخورده بود. اما دیدیم که فراری بهای این درگ افزایش یافته را، در مسابقه پرداخت.

اما در کل، این موضوع برای فراری حداقل نشان‌دهنده این است که اگر سطح داونفورس را بالا ببرند، باز هم دورهای خوبی را ثبت می‌کنند که برای عملی شدن این موضوع نیاز به تامین قدرت خوبی از سمت پاوریونیت دارند.

عملکرد الکس البون، با خودروی ویلیامز با توجه به بال عقبی که داشت، کسب رده هفدهم در تعیین خط و رده چهارم در میانگین سرعت ثبت‌شده، نشان‌دهنده این است که موضوع الزاما به بال عقب و درگ ناشی از آن مرتبط نمی‌شود.

دو خودروی استون مارتین که بین خودروهای تامین شده مرسدس از لحاظ ظاهری در بال عقب، سیاستی متفاوت داشتند نیز مشاهده کردیم که در تعیین خط رده‌های 15 و 18 را کسب کردند. در میانگین سرعت ثبت شده هم در رده‌های 19 و 15 قرار دارند.

این موضوعات در مورد خودروهای تامین شده مرسدسی نشان‌دهنده این است که هیچ جهت‌گیری واضحی برای مشخص کردن سطح داونفورس لازم برای تولید و ثبت بهترین دور برای پاوریونیت مرسدس “در حال حاضر” وجود ندارد.

یک نسبت میانگینی وجود دارد که می‌شود گفت فراری و ردبول به آن رسیده‌اند و طبق آن، بهترین راهکار را برای گرم کردن تایر، دوام تایر، حداکثر سرعت در امر سبقت‌گیری وقتی که دی آر اِس فعال است و حداکثر سرعت برای دفاع‌کردن وقتیکه دی آر اِس بسته است، به دست می‌دهد. سطح داونفورس تولیدی فراری و قدرت بیشتر پاوریونیت می‌تواند یک ترکیب برنده باشد.

جورج راسل موفق شد عملکرد قابل قبولی از خودش نشان دهد و در رده ششم قرار بگیرد. اما هنوز در میانگین سرعت ثبت شده در رده یازدهم یعنی هفت دهم کیلومتر کندتر از سرجیو پرز بود. لوئیس همیلتون نیز که در مرحله اول تعیین خط حذف و در رده شانزدهم قرار گرفت، در میانگین سرعت ثبت شده رده هفدهم را به دست آورد و 9 کیلومتر کندتر از چکو پرز بود.

مشکل الزاما ایرودینامیک یا پاوریونیت نیست، مشکل هر دو مسئله است. با توجه به میانگین سرعت ثبت شده، مرسدس نیاز دارد که فکری به حال پاوریونیت خودش کند و با توجه به عملکردی که در مرحله تعیین خط داشت باید فکری به حال شاسی خودش کند. حتی اگر مشکل پورپویزینگ نیز حل شود، هنوز هم ضعف قدرتی برای جبران کردن وجود دارد.

اصولا مرسدس با توجه به تجهیزات و افراد ماهری که در اختیار دارد می‌تواند نانومتر به نانومتر خودرو را بررسی کند و در هر پیستی رقابتی حاضر شود. اما این دفعه موضوع فرق می‌کند و به نظر می‌رسد هنوز راه حل درستی بین آنها برای حل مشکلات بدست نیامده است. همانطوری که تیم مرسدس اعتراف کرده، تیم‌های دیگر برای کنترل پدیده پورپویزینگ بهتر عمل کرده‌‌اند و بدون اینکه ارتفاع خودرو را دستکاری و کلی از عملکرد را فدا کنند، موفق به انجام این موضوع شدند.

با نگاه به کانسپت سایدپاد ردبول و فراری که دو رویکرد متفاوت هستند، می‌بینیم که هر دو به خوبی کار می‌کنند. اما مرسدس نیز رویکرد دیگری دارد که هنوز نیاز دارد عملکرد خودش را اثبات کند. این طراحی مرسدس، اوت‌واش تولید نمی‌کند و دقیقا در میانه بدنه خودرو، جایی که تیم‌های دیگر برای تولید اوت‌واش استفاده می‌کنند، مرسدس داکت ورودی رادیاتور قرار داده است. شاید اینجا، ناحیه خوبی برای شروع تغییرات و یا حداقل بازبینی باشد.

در نسل قبلی خودروها، مرسدس هیچوقت به سراغ ساخت خودرویی با زاویه ریک بالا نرفت که البته به نفعش هم بود اما شاید با توجه به دنبال نکردن و تحقیق نکردن در این مورد و عدم کسب تجربه، حال درباره استفاده از اوت‌واش به نفع خودشان آن چنان چیزی برای بررسی کردن و یادگیری در اختیار نداشته و تازه اول راه باشند.

این حرف‌ها به این معنی نیست که کار مرسدس تمام شده، مرسدس، مرسدس است و در طی این دوران بارها و بارها قدرت‌نمایی کرده است. اما در حال حاضر، رویکردی که آن‌ها در دومین مسابقه فصل با تغییراتی به مانند کاری که روی بال عقبشان در جده داشتند تا بتوانند از سطح داونفورس کم کنند، چیزی نیست که از یک تیم با هشت قهرمانی جهان انتظار برود. از یک تیم کوچکتر چنین چیزی انتظار می رود، اما از مرسدس نه.

چنین تغییراتی، باعث می‌شود تاثیر دی آر اس نیز برایشان کم شود. هرچقدر که فلپ کوچکتر شود، میزان کاهش درگ نیز کمتر می‌شود. شاید اینها نشانه‌ای از تاثیرات سقف بودجه، محدودیت تست‌های ایرودینامیکی(تیم‌های برتر زمان کمتری را در تونل باد و سی اف دی دارند) باشد.

به هرحال به عنوان یک طرفدار فرمول یک، دوست داریم مرسدس نیز به رقابت قهرمانی جهان برگردد، تا فصلی هیجان انگیز تر داشته باشیم.

126 دیدگاه

 1. reza gn

  16

  3

  تنها کاری که مرسدس کرد و بقیه تیم ها نکردن ساخت دو کانسپت متفاوت بود با دو فرم متفاوت که در عمل هیچ کدوم کارایی نداشت.
  در مورد بهبود عملکرد موتور و شاسی و ایرودینامیک کلا خواب بود و حواسش کجا بود خدا داند و به جای جذب متخصص خوب هر چی داشت و داد رفت و همچنان تیم تو توهم 7 8 فصل قبل گیر کرده و فکر میکنه میتونه سر بلند کنه
  فصل 2021 عملکرد خوبی نداشت تیم، گفتن کل تمرکز تیم رو فصل بعده؛ حالا تو فصل جدید مشخص شد کل تیم از 2021 خواب بودن و توتو مشغول قرار داد بستن و تعطیلات بود تا بهبود عملکرد
  فکر کنم مرسدس رفت تا سال 2026 و البته اگه اون زمان قوانین جوری نباشه که نتونه سرشو بالا کنه و باید واسه سومی با مکلارن و استون مارتین و الپاین و الفا رمئو و . بجنگه

  قطعا فصل بعد دو تیم مکلارن و استون مارتین میرن سراغ موتور های دیگه؛ ضعف موتور مرسدس مشخص هست و با تغییر نوع سوخت هم بیشتر شده

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   2

   9

   دوستان به نظرتون مهندسین و طراحانی که در فصل گذشته تبم های فراری و ردبول از تیم مرسدس جذب کردن و از تیم مرسدس خارج شدن چقدر میتونه در بهینه شدن فراری و و ردبول کمک کرده باشه ؟
   قطعا اون مهندسا در چند ماه آخر که هنوز توی تیم
   بودن اما رفتنشون قطعی شده بود دسترسی به اطلاعات و بخشهای مربوط به ۲۰۲۲ هم محدود شده بوده و عملا مرسدس از این بابت هم متضرر شده.
   و برعکسش جایگزین شدن اون افرادی که با تجربه شده بودن توسط افرادی با تجربه کمتر عملیاتی در سالی که ماقبل تغییرات اساسی برای تیم ها بود چقدر میتونه در این ناکامی مرسدس تا اینجای فصل تاثیر داشته باشه ؟؟

   مرسدس توی این دوتا ریس بحرین و جده به نظرم اون تیم شاداب سالهای قبل نبود حتی در پیت استاپ ها . شما یه پیت استاپ معمولی هم در این دو ریس از گاراژ مرسدس ندیدین و همه بالای ۳/۵ ثانیه که واقعا کند هست در صورتی که فراری با ۲/۳ دهم داره پیت استاپ میکنه .
   این تایم پیت استاپ مخصوصا که الان مرسدس سرعت لازم رو نداره در هر ریس نزدیک ۲ تا ۳ ثانیه هر ماشینشون رو عقب میندازه از رقبا که کار رو سختتر از قبل میکنه و الان بیشتر نیاز به پیت استاپ سریع دارن .
   به نظرم مرسدس نیاز به یه تقویت روحیه قوی داره که امیدوارم حاصل بشه و تیم برای رقابت قهرمانی بجنگه .

   دوستان نظرتون‌چیه درباره این‌موضوع؟

   • Hassan. AMG

    7

    6

    این موتور مرسدس همون موتوری هستش که پارسال ریس های آخر، به قول برخی دوستان همیلتون داشت باهاش پرواز می کرد. فراری و ردبول هم آپدیت موتورهاشون رو همون پارسال آوردند و شاید تعییر کوچکی تا قبل از فریز شدن موتور درون سوز انجام دادن. مرسدس دو کانسپت جدید رو امتحان کرد که در اصل سه روز تست بارسلون رو از دست داد(به نظر من چون به خودشون خیلی مطمئن بودن) این موتور همون موتور پارساله و با این آیرودینامیک جدید هنوز ست نشده. مسابقه بحرین و عربستان هم که به فاصله کمتر از یک هفته انجام شده و هیچ تیمی نمیتونه به این سرعت آپدیت بده و برای مرسدس جای اون سه روز تست بارسلون رو پر کرده. بازهم به نظر من مرسدس بعد از مسابقه استرالیا که فکر کنم در ایتالیا انجام خواهد شد بیشتر مشکلاتش رو حل خواهد کرد چونکه بخاطر پورپوزینک زیادی که داشتند مجبور بودن یک راه حل موقتی برای این دو ریس که یکی کم کردن قدرت موتور و دیگری سفت کردن سیستم تعلیق بود را انجام دهند.
    فقط باید ببینیم که فراری و ردبول چه آپدیتهای رو تا اون موقع خواهند آورد.

   • Behzad

    7

    5

    پیشنهاد میشه اخبار مربوط به سیستم خنک کننده یا به اختصار plenum cooling خودروی سال گذشته ی مرسدس را دنبال کنید و شکایاتی که سال گذشته در موردش مطرح شد و کاری نداریم که جایگذاری سنسور دما که طبق قانون تا ۱۰ درجه اختلاف دما با محیط بیرون را میپذیرفت و مرسدس استادانه تونسته بود در اون تغییراتی بده و باقی داستان که از نویسندان و اساتید امر خواهشی داریم تا مقاله ای راجب اون در صورت صلاحدید بنویسند اما این موتور ، موتور سال گذشته نیست و با توجه به فشار سایر تیم ها اون سیستم خنک کننده دیگه وجود خارجی نداره و به مسیر قانونی خودش بازگشته و در این مدت محدود مرسدس یک گام به عقب رفت و نتوست اون توان دو سال گذشته را از انجین استخراج کنه.

  • Kenzo

   7

   2

   فنا خیلی دراماتیک با برتر نبودن مرسدس کنار اومدن(کنار نیومدن)
   مرسدس مشکلش موج سواریه فقط!
   ارتفاع ماشینشو کم کنه تو پیچ‌ها پابه‌پای فراری می‌تونه دور بزنه
   ولی وقتی ارتفاع رو کم میکنن مشکل موج سواری غیرقابل تحمل میشه
   مرسدس مجبوره بخاطر مشکل موج سواری ارتفاع ماشینش رو از زمین بیشتر و بیشتر کنه که روی چسبندگی تاثیر منفی زیادی داره
   بعد به همین دلیل مرسدس روی کرب ها هم نمیتونه بره چون خیلی ناپایداره
   فقط مشکل موج سواری حل بشه و بتونن ماشین رو به زمین نزدیک کنن و جوری پایدار بشه ک راننده ها بتونن بهش اطمینان کنن و رانندگی کنند باش مرسدس می‌تونه خودش رو برسونه به رقابت.
   در ضمن شاسی مرسدس همین الانشم از فراری بهتره!
   و توی پیچای سرعت پایین از فراری سریعترن
   ..
   توی چنین فصلی منحنی یادگیری خیلی سریعه
   طراحی ها بیشترشون نابالغ اند و جا برای پیشرفت بسیار زیاده
   از بین تیما فقط فراری و هاس طراحی بالغی رو ب گرید آوردن، به طراحی ک خیلی روش کار شده و هرچی در چنته داره رو می‌تونه ب راحتی رو کنه
   در حالی ک بقیه تیما نمیتونن حداکثر پتانسیل ماشینشون رو ب نمایش بذارن، مخصوصا مرسدس
   از مسابقه پنجم به بعد
   سرعت واقعی ماشینا رو میشه دید

  • ghader

   1

   0

   سلام کسی میدونه چرا مسابقه سوم داخل امریکا برگزار میشود ودر چه روزی

 2. Mehrdad

  10

  4

  از عرش به فرش ؟
  جالب اینجاست سرعت مستقیمی ها و تلمتری و وضعیت تیم های مشتری نگاه میکنی ضعف اصلی انجین مرسدس هست ولی توتو رو حرف خودش وایساده که انجینمون عالیه !
  شاید میخوان به بهانه اپدیت پایداری اپدیت افزایش توان بزنن رو انجین, نمیدونم وگرنه چطور ممکنه همه انجین مرسدس ها مشکل درگ داشته باشن و انجین عالی باشه ؟!
  فراری با ۷ درصد داونفورس بیشتر طبق چیزی که خودش گفته به لطف انجین خوبش داره واسه سکو میجنگه مرسدس برای امتیاز یعنی داونفورس و درگ مرسدس از فراری هم بیشتره؟
  مرسدس ببشتره قبول ویلیامز چطور اون که داونفورس نداره !
  از استون خبرهای میاد که سال بعد انجین از مرسدس نگیرن
  اگه واقعا مشکل مرسدس انجین باشه خیلی براشون گرون تموم میشه

 3. Lord edard

  8

  4

  فصل های مثل ۲۰۱۷و۲۰۱۸ که مرسدس با ارتفاع موفق شد دست بالا رو داشته باشه و نهایتا هم قهرمان شد قوانین جدید و محدودیت بودجه وجود نداشت و از همه مهمتر اینکه فاصله ی خیلی کمتری برای جبران با فراری داشت ولی الان دقیقا جای مرسدس و فراری با سال گذشته عوض شده

 4. yousef

  10

  2

  به نظرم ترتیب برتری موتور ها
  فراری
  ردبول
  رنو
  دوستان اگه میشه نظر بدید.

  • yousef

   10

   2

   فراری
   هوندا
   #مرسدس رنو

  • amirhosein

   7

   9

   از لحاظ قدرت
   ردبول
   فراری
   مرسدس و رنو هم تقریبا برابر
   از لحاظ دوام هم موتور هوندا یکم مشکل داره

   • Mmd9024

    11

    0

    به نقل از بینیتو موتور هوندا برتری خاصی به ردبول نداده ، چیزی که باعث سرعت بیشتر در مستقیمیها برای ردبول میشه بحث آیرودینامیک و بالی هست که ردبول استفاده میکنه

   • محمد امین _👊

    10

    0

    فراری قویترین موتور و پایداری ترین موتور رو داره ، اینکه میبینی سرعتشون توی کفی کم تر بود به ستاپ دانفورس بالا و درگ زیاد در در ورودی های هوا مربوط میشه ، باید به این هم توجه کرد که شتاب گیری فراری خیلی سریع تره و شتاب گیری مستقيما با قدرت موتور در ارتباط هست … فراری با ستاپ های پایین تر موتورش دو ریس اول رو شروع کرد تا اطلاعات لازم رو به دست بیاره و ریسک نکه ، ریس های بعد که هوا خنک تر هست ، مطمنا چیز های بیشتری خواهیم دید از فراری

  • S.FERRARI

   6

   0

   از لحاظ قدرت فراری(با اختلاف کم )هوندا،مرسدس(اختلاف خیلی کم)رنو
   ازلحاظ دوام
   فراری
   رنو
   مرسدس
   هوندا

  • Arian

   4

   0

   فراری
   ردبول
   مرسدس و رنو

 5. amirhosein

  14

  7

  چرا دارین شلوغش میکنین
  درسته این. اتفاق از مرسدس بعید بود و عجیب بود. کل فصل پیش رو کار کرده باشن که اینو بدن تحویل ولی به هرحال شده و باید امیدوار بود تا مرسدس با آپدیت هاش خودشو برگردونه
  فلور جدید هم که برای استرالیا میرسه و آپدیت های دیگه
  راسل هم که گفت ۹۹ درصد مشکلات از پورپوزینگ هست
  اگر پورپوزینگ رفع بشه فکر میکنم با رسیدن به نهایت سرعت و همچنین رفع بانس قبل از پیچ ها میتونن خیلی خودشونو جلو بکشن و برای پاور یونیت هم که هنوز جای آپدیت برای برخی قسمت ها هست

  الان این چیزی هست که شده و ناامیدی و آیه یأس خوندن هیچ فایده ای نداره و تنها راه اینه که امیدواریم باشیم

  راستی آقای حسینی خوش برگشتین
  بی زحمت اگر براتون امکان پذیر هست ویدئو تحلیل ماشین هارو هم آماده کنید
  یه پیشنهاد هم داشتم اگر ممکنه برای بهتر شدن متن اونو جاستیفای کنید تا بهتر بشه
  ممنون

 6. 77Ali

  12

  8

  به نظرم انجین مرسدس مشکلی نداره اصلا منطقی نیست و‌در واقع غیر ممکنه که انجین از برترین انجین تو یه سال تبدیل به بدترین انجین شه
  اگه بخواییم نگاه دقیق کنیم
  ویلیامز متاسفانه با وجود عظمتش اما در چند سال اخیر همیشه یه ته جدولی بوده و حتی امسال بهتر بوده و‌تو ریس میتونه یکم بجنگه
  استون که از قبل فصل گفت ماشینمون اشتباهه
  مکلارنو مرسدسم که از شروع مشکل داشتن و داشتن رفته رفته حل میکردن
  مکلارن و مرسدس یه گام به جلو بزرگ بر میدارن برای استرالیا مطمئنم
  و البته به شدت ارزو میکنم با سیفتی کار یا هر چیزی دنی ریکو رو پودیوم ببینم
  شارل ساینز ریکیاردو

  • yousef

   12

   10

   مرسدس ها با توجه به موتوری که توی برزیل ارایه دادن با خوش خیالی فراری ها و حتی هوندا رو دست کم گرفته بودن یه سناریو وجود داره برای فنای مرسدس نوری در تاریک، اونم اینکه تیم های که از موتور مرسدس استفاده میکنن به یه دلیل برنامه ریزی شده نمی‌خوان مود موتوری بالا رو نشون بدن که خیلی سناریوی بعیدیه مثلاً شاید تا موقعی که کاملا مشکل آیرودینامیکی رو حل کنن خیلی بعیده ولی بهتون کمک می‌کنه که دلتونو باهاش خوش کنین

   • Amirali

    8

    4

    حتی اگر حرف علی هم درست نباشه باز هم باید در نظر گرفت این ورزش در نهایت یک شو پربیننده هست و آگهی تلویزیونی برای کمپانی ها.
    هیچ بعید نیست که مرسدس چیزی قایم کرده باشه.
    ولی در کل همونطور که پایین نوشتم اصلا نمیشه چنین نتیجه گیری داشت از پاور یونیت مرسدس. همیشه بهترین پاوریونیت الا 2019 که اونم بحث سرش خیلی زیاده مال مرسدس بوده و اون تیم قدرتمند نمیاد یک دفعه بدترین پاوریونیتگرید رو طراحی کنه. با یک سری اصلاحات انشاالله دوباره بهترین تیم خواهیم شد.

   • Ali Hosseini

    13

    0

    تنها موردی که می تونه باعث بشه تیم ها با حداکثر توان از موتور مرسدس استفاده نکنن، ارتعاشات شدید ناشی از پروپوزینگ هست.
    چون به شدت طول عمر قطعات کاهش میده و چیزی هم نیست که از قبل در تخمین طول عمر سازه لحاظ شده باشه.
    این یه مورد میتونه منطقی و مهندسی باشه.

   • Amirali

    9

    3

    به هرحال همیشه تیم و توتو میگن شرایطمون خیلی بده و بعد معلوم میشه خوب بوده
    وقتی میگن انجین عالیه یعنی محشره ما فقط عالیشو میگیم
    این چیزیه که در تمام این سالها از سیاست مصاحبه مرسدس فهمیدم

  • Amirali

   9

   5

   علی جان به نظرم به نکته خیلی درستی اشاره کردی.
   ویلیامز که حتی بهتر هم شده!
   استون هم به کنار
   مکلارن از ابتدا مشکل ترمزگیری داشت و اصولا با اون مشکل نمیتونستن پتانسیل واقعی ماشین رو استفاده کنن. مرسدس هم پورپوزینگ وحشتناکی داشت.
   اصلا هیچکدوم از این تیم ها نمیتونن ملاک مناسبی برای انجین مرسدس باشن به جز خود تیم وقتی که مشکلش رو رفع کنه. دقت کنید پارسال هم هیچ تیمی جز مرسدس توانایی اون استفاده فوق العاده در برزیل رو نداشت. بنابراین از تمامی دوستان خواهش میکنم به جای اینکه تقصیر رو گردن پاور یونیت بذارن یکم صبر کنن.
   من به این تیم ایمان دارم و میدونم سیلوراستون مال ماست.

   • ghader

    4

    2

    به گمان من تا دو الی سه مسابقه دیگه مرسدس برمیگرده به رقابت

 7. NICO ROSBERG-06

  5

  9

  داداش همه تیم هایی ک موتور مرسدس دارن ضعف قدرت پغمریونیت مثل روز روشنه که حتی با تغییر چندباره تنظیمات بازم همون رتبه های زیر۱۴رو ثبت میکنن،شما نگاه کنین ببینین استون که فصل پیش در بعضی نقاط فصل با آلفا تاوری و آلپین رقابت میکرد،امسال کاملا ناپدید شدن..حالا ویلیامز ک جای خود داره و مک‌لارن هم بخاطر رانندگی خوب نوریس و شاسی خوبشون تونستن یه کوچولویی رقابتی کنند خودشون و البته که هنوزم معتقدم حتی ویلیامزم با این موتور مرسدس امسال باید آلفارومئو و آلفاتاوری و حتی هاس درگیر باشن برای گرفتن تک امتیازات.ب شخصه. دوس دارم ویلیامز سنت شکنی کنن و ترسشون و کنار بذارن و برن سراغ یه انجین غیر از مرسدس،واقعا دیگه خیلی ناراحت کننده شده ک تیم بااصالتی مثل ویلیامز الان چندین فصله که همیشه اون پایین جدول دارن برای رده های نازل مبارزه میکنن. باتوجه به شاسی ک ویلیامز این چند سال داشته بهترین گزینه براشون اینه که برن سراغ قدرت مندترین پغمریونیت..ای کاش این اتفاق بیوفته بعد میبینیم که حتی لطیفی هم هر ریس می‌تونه برای امتیاز رقابت کنه .من واقعا حیفم میاد از این ویلیامز که اون پایینه، اونوقت الان آلفارومیو و هاس رفتن و دارن هر ریس امتیازات و جمع میکنن.حیف .

  • محمد امین _👊

   8

   4

   دقت کردین در هر دو مسابقه ی امسال ریکاردو بهتر از نوریس بوده… بحرین که جلوتر از نوریس تموم کرده و عر بستان هم که جلو تر بود و ماشینش خراب شد
   ریکاردو یکمی دیر دوزاریش میفته ، ولی وقتی دور میگره واقعا هیچ کس حرفش نیست … دو سال هم مکس رو شکست داد

   • yousef

    2

    5

    اصلا باهات موافق نیستم محمد امین تو گرند پری عربستان نوریس رفته بود پیت استاپ و پشت ریکیاردوی درومد که هنوز پیت نرفته بود قطعا ریکیاردو قوی تر شده ولی در حال حاضر مکلارن داره روی ستاپ ماشین ها کار میکنه خیلی زوده بخوای مقایسه کنی ولی ریکیاردو پیسش بهتر شده

   • محمد امین _👊

    5

    1

    خب عربستان هم با فاصله ی خوبی جلو تر بود ….
    بحرین هم نزدیک بودن رمان هاشون
    ریکاردو راننده ی خیلی خوب و جنگنده ای هست ، ریس آزربايجان ۲۰۱۸ نشون داد عیارش رو که پابه مای مکس میرفت ، مکس اونسال خیلی فرم خوبی داشت
    فتل رو هم شکست داد و به موقعش جزو سریع ترین هاست ..مونزا ۲۰۲۱ این رو نشون داد که وقتی موقعیت رو ببینه هیچکس حریفش نمیشه …فست لپ و برد اونم در صورتی که نوریس پر ادعا پشتش بود

  • Behzad

   2

   7

   احتمال اینکه فراری و ردبول به اون سه تیم انجین بدن نزدیک صفره و تنها گزینه برای انتخاب پاوریونیت از شرکت رنو هست.
   دلایل زیادی داره که نوشتنش یک کتابه و فروش پاوریونیت فراری به دو تیم ویلیامز و مکلارن امری محاله.

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   11

   4

   nico
   داداش خوبی ؟؟؟
   درسته امسال پاوریونیت مرسدس ضعف داره ولی سال های قبل پاوریونیت مرسدس بهترین در بین کل تیم ها مخصوصا ۲۰۲۰ که غیر قابل مقایسه و سلطان بلامناضع پیست بود . حتی فصل قبل با وجود برتری ایرودینامیک ردبول ، مرسدس با اتکا به پاوریونیت توی چند ریس اخر خودو نزدیک کرد . اونقت شما میای میگی وقتشه ویلیامز بره سراغ یه قدرتمندترین پاوریونیت ؟
   ویلیامز رده هشتم‌۲۰۲۱ رو‌ مدیون پاوریونیت مرسدس هست و البته که هاس اصلا وارد رقابت نشد و الفارومئوو هم خوب نبودن .
   ولی تیم با اصالت ویلیامز به دلایل متعدد از جمله بخش مالی و علی الخصوص شاسی که از نظر شما نقطه قوتش هست ، ضعف داره و واسه همین توی رده های پایین جدول میجنگه ، شاید یکی‌ازمعدود نقاط قوتش بشه پاوریونیت مرسدس نام برد .

   شما هم‌مثل اون دوستان فراری فن هستی که تا فراری یکم ضعیف شد ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به بینوتو فحش میدادن و الان که فراری رقابتی شده دیگه از اونا خبری نیست ، پاوریونیت و کلا ماشین مرسرس هم که رقابتی بشه مطمئنم این حرفاتون رو فراموش میکنین .

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    6

    1

    خیلی از طرفدار ها با قهرمان نشدن لوئیس و افت مرسدس ریزش کردن این خیلی خوبه
    ویلیامز هم یکی از همین تیم ها هست که این اتفاق براش افتاده

  • Ali Hosseini

   4

   2

   ویلیامز فصول اخیر که قدرتمند ترین پاوریونیت گرید داشته چقدر رقابتی بوده مگه؟ که الان فقط به خاطر پاوریونیت عقب افتاده باشه!
   شاید ایم بحث درمورد مکلارن درست باشه ولی درمورد ویلیامز و استون مارتین خدایی صادق نیست.

  • S.FERRARI

   4

   0

   همه ریکاردو و نحوه ترمز گرفتنش رو میشناسن
   حالا که مکلارن مشکل ترمز داره طبیعاً دنیل هم افت داشته
   ولی بازم تو این دو مسابقه جلوی لندو بوده

   پ.ن تو جده قبل از خارج شدنش از لندو جلو تر بود

 8. NICO ROSBERG-06

  4

  5

  اصلاحیه خط دوم کامنت قبل؛ ضعف قدرت پاوریونیت.

 9. mahyar

  12

  1

  یک خبر خوندم چند روز پیش که به نظرم قهرمانی این فصل رو چه از نظر تیمی و چه از نظر فردی تقویت میکنه
  فراری ها با موتور اولشون دارن آزمایش انجام میدند و یواش یواش دارند مد موتوری رو بالا میبرند و طی مسابقات بعدی مد موتوری فراری یواش یواش افزایش پیدا میکنه و این چیزی که ما داریم میبینیم و ا ختلافش با هوندا در واقع تستی هست که فراری داره روی موتور اولش انجام میده تا حد تحمل موتورشون رو بسنجن.
  فراری همینجوریش خوب هست و شده موی دماغ ردبول، حالا اگه بتونن به اون مد مناسب موتوری برسن و ردبول هم باید به فکر آپدیت ها مناسب توی شاسیش باشه و ستاپ ها دقیق.

  • Mehdi-k

   8

   10

   فراری شده موی دماغ ردبول 🤔🤔🤔
   حرف قشنگی نبود. فراری کجا ردبول کجا

 10. yousef

  6

  8

  ردبول همیشه در رقابت قهرمانی ظعف موتور داره خدای خیلی حیفه امیدوارم برای ۲۰۲۶بتونن یه موتور خوب ارایه بدن دران روش سرمایه گذاری بزرگی انجام میدن

 11. Homayoon

  3

  0

  یه سوال عجیب فرمول یک ۲۰ سالع دیگه هم هست؟
  یعنی با توجه به برقی شدن خودرو ها و این چیزا ایا ما باز هم فرمول یک به این شکل میبینیم یا نه؟

  • Amirali

   5

   0

   سلام فرمول ای هیچوقت جذابیت فرمول یک رو نخواهد داشت.از صدای موتور بگیر تا زیبایی خودرو ها و…
   بنابراین خیلی خیلی بعید میدونم جایگزین بشه

   • S.FERRARI

    2

    0

    صدا فقط صدای وی هشت فراری توی پیچ کربوبراندوی(پیچ سه) مونزا
    دیوونه کنندست

 12. شهریار

  3

  3

  قدرت موتور ردبول از ۹۵۰ اسب بخار بیشتر شده؟یا نه؟ الان قدرت موتور فراری چقدره؟

  • mrz_ir

   4

   0

   شما قدرت موتور های 2010 رو نمیتونی گیر بیاری چه برسه به 2022
   اصلا تیم ها اطلاعات فنی موتور هاشون رو نمیدن

 13. Siya

  10

  1

  یه چیز جالب چند وقت پیش دیدم تو همین سایت یه دوستی نوشته بود تیم الفارومئو به واسطه حضور والتری میخواد از فراری جدا بشه و بره به سمت مرسدس و پاوریونیت و قطعات دیگه رو از مرسدس بگیره خیلی دوس دارم ببینم منبع حرفشون از کجا بود

 14. 44matin

  8

  0

  هنوز باورم نمیشه این ماشینه که مرسدس کل فصل قبل رو روش کار کرده

  • reza gn

   5

   7

   کار نمیکردن
   داشتن ادا کار کردن و در میاوردن
   چون خیلی موفق بودن توی 7 8 فصل پس کار و جدی نگرفتن
   وقتی خیلی مغرور بشی تحرکات بقیه رو نمی بینی و فکر میکنی هیچ کی بهت نمیرسه و این حس غرور نابودت میکنه
   این وضعیت مرسدس هست حالا که ضربه شصت رقبا و خوردن گیچ ان و تصمیم های احساسی میگیرن و این کار و بدتر میکنه و اینکه زمان توسعه دو سه قسمت باقیمانده پاوریونیت رو به اتمامه قطعا نمیرسن مشکل پاوریونیت و حل کنن تا به قدرتی بهتر از فراری برسن
   جز اینکه پاوریونیت همیلتون اخر فصل قبل یه نمونه جدید و واقعی باشه و اماده توسعه و به کار گیری که اونطوری یه خورده امیدوار کننده است.
   اینکه صرفا مود موتوری پاوریونیت همیلتون و ارتقا داده باشن ک فاجعه رقم خورده

   اخه چرا سوخت و عوض کردن؟ شنیدم موتور فراری با سوخت جدید عملکرد بهتری و نشون داده
   انگار فیا میخواست هر جوری شده جلو مرسدس و بگیره و موفق هم شد و توتو هم خواب خواب بود و افتاد تو چاه

   • AmirFrog 33[1]

    5

    0

    سوخت رو بخاطر دلایل محیط زیست و اینجور حرفا تغییر دادن، ۱۰ درصد اتانول(الکل خوراکی) داره

   • ghader

    3

    2

    وقتی مشکل فنی مرسدس بر طرف شد که من فکر میکنم چیزی هست که مرسدس رو نمیکنه به رقابت با فراری میپردازه

   • Ali Hosseini

    8

    0

    کار نمیکردن که اون همه مهندس توی تیم برای چی حقوق می گرفتن تازه اونم به شروع اولیه سقف بودجه؟ همه جا ایران نیست که برای هیچ، حقوق پرداخت کنن!
    کار مهندسیه بابا ماکت که نمیخوان درست کنن.
    کلی وقت میذارن یه طرح اصلاحیه از بین چندین طرح که جواب امیدوارکننده سی اف دی گرفته بیرون میاد و میره تست تونل باد یهو همه چی برعکس میشه و طرح کنار گذاشته میشه. تازه اگر تونل باد موفق باشه توی تست واقعی روی ماشین ممکنه جواب نده( اونم مورد خاص مثل پرپوزینگ که حاصل ترکیب دینامیک خودرو و ایرودینامیک و سازه خودرو هست)
    وقتی تیمی 8 دوره قهرمانی پشت هم میاره الکی نیست واقعا پس زمینه قوی داره.

 15. armin

  5

  0

  در ابتدا بايد سپاس خودم رو تقديم جناب حسيني بكنم برايه اين مقاله بسيار جذاب.
  كاملا با تحليل مقاله موافقم ،چيزي كه بيشتر ذهنمو درگير ميكنه اينكه تيمهاي دريافت كننده پاوريونيت مرسدس مشكلات متفاوتي دارند و اين شايد نتيجه گيري ضعف پاور يونيت رو كمي سخت بكنه.از طرفي همه دوستاني كه با مقوله ديناميك گازها اشنا هستن ميدونن كه حل مساعل ايرو امريست زمان بر و همراه با سعي و خطا .cfd و نمونه سازي ،ازمايش در تونل باد با ابعاد مختف بسيار زمان بر هستش.در حال حاضر ابتدايه دوره جديد با شرايط مرزي كاملا متفاوت هستيم و زمان لازمه كه تحليل ها در محيط واقعي تست بشه و اصلاح صورت بگيره.از طرفي عملكرد شاسي و تعليق هم اضافه ميشه كه يه ماتريس پيچيدرو شكل ميده.من تا حدود زيادي مطمعنم مرسدس در طول فصل بهبود هايه زيادي خواهد داشت ولي واضحه ردبول و فراري هم نشستن و نگاه كنن.

 16. Mmd9024

  10

  0

  دوستان موتورهای جدید بخاطر نوع سوخت E10 کاملا از نوع بازنگری شدن تا بتونن با سوخت جدید تطابق داشته باشن ، خیلی میبینم که دوستان میگن این همون موتور پارساله مرسدسه یا فراریه ، فراری دو سال گذشته بیشتر تمرکزش روی بحث موتور بوده ، سال قبل آپدیت بزرگی برای قسمت هیبرید آوردن و امسال هم که یه موتور احتراق داخلی کاملا جدید ارائه دادن، اگرخبرهایی که توی تعطیلات زمستانی میومد دنبال مکردین متوجه میشدین که تمام موتورسازها اینو میگفنن که بین 10 تا 20 اسب بخار از قدرت موتوروشن بخاطر نوع سوخت کم شده ، حالا فراری و هوندا تونستن موتور بهتری بر پایه این سوخت بسازن و شنیدم که شرکت شل که تامین کننده سوخت فراری هست خیلی به فراری کمک کرده که بتونه 10 تا 20 اسب بخار از دست رفته اونم با توجه به تکنولوژی که توی تولید این نوع سوخت داره جبران کنه و در آخر موتور مرسدس بین 0.1 تا 0.2 زمان از دست میده پس میشه نتیجه گرفت موتور خوبی دارن و بیشتر بحث آیرودینامیک و مشکلاتی مثل پوپوزینگ هست که گریبان مرسدس و تیمهای استفاده کننده از موتورش رو گرفته

 17. Amir-80

  8

  12

  ولمون کنید باو . فکر کردید مرسدس با اون سطح مدیریت سازمان یافته مثله خونه خاله خودتونه که شل می کنید توش .
  این جور حرفا مختص بعضی از ما ایرانیاست .
  ادا در میاوردن و خواب بودن و … .
  نترسید خواب نبودن . این اتفاقا زمان خوبیه برای شما که یه چند تایی پودیوم بگیرید .

  • mmd CL16

   2

   1

   تیمتون از دم تر زده تو ماشین بعد میگی برا اینه ک ما چند تایی پودیوم بگیریم؟تاثیرگذار بود واقعا

  • S.FERRARI

   1

   0

   آخر فصل معلوم میشه کی چندتا پودیوم گرفته تا الان فراری 4 ردبول 1 مرسدس 1

 18. Amir-80

  5

  8

  وقتی هیچ نظری ندادی پس بهتره خودتو وارد بحث نکنی عزیزم .

 19. Amir-80

  6

  8

  من تعجب می کنم واقعا . الان که فعلا فراری برگشته عکس العمل ما مرسدس فنا نسبت بهشون کاملا مثبت بوده و تشویقشون کردیم . حتی در دو سال گذشته همیشه می خواستیم که فراری رو بالا ببینیم . کل مشکلاتمون هم با ردبول سر مکس ورستپنه .
  حالا هنوز هیچی معلوم نیست بعضی ها حرف های خاله زنکی می زنن .
  منظورم به بقیه دوستان نیست البته . سو تفاهم نشه .

  • ghader

   2

   2

   من راضی نیستم که یک ماشین عملکردش پایین باشه تا اون مشکل رو بکوبم رو سرش در ضمن من طرف داره مرسدس و فراری هستم خیلی دوست دارم مثل گذشته این دو تیم برگردن به رقابت

   • S.FERRARI

    5

    1

    فراری برگشته
    مرسدس راهشو گم کرده🙃

   • Amirali

    2

    6

    نمیشه گفت گم کرده
    فقط هنوز پیدا نکرده

   • S.FERRARI

    1

    1

    امیرعلی

    کاملا درسته

  • S.FERRARI

   1

   3

   ما فراری فن هم همیشه خواستار همچین رقابت های جذابی هستیم
   امیدوارم هر چی زود تر مشکل مرسدس رفع بشه و پیکان نقره ای رو بالای جدول ببینیم

 20. Arefmiv

  1

  7

  بعضی دوستان اصرار دارن که موتور مرسدس خوبه و بقیه تیم هایی که از موتور مرسدس استفاده میکنن مشکل ترمز گیری یا مشکل ایرودینامیکی دارن با این تفاسیر یه تیمی مثل هاس که حتی در حد نصف تیم مک لارن یا استون مارتین نیست میاد امتیاز میگیره اونم با توجه به اینکه اسپانسرش هم از دست داده یعنی هاس و الفارومئو اینقد پیش رفت کردن و مک لارن و استون ….

  • Amirali

   2

   4

   تعدادی از تیم ها خواستار شفاف سازی در رابطه فراری و هاس شدن که هروقت فراری خوبه هاس هم خوبه، حتی اگر این تیم ها هم نبودن 2018 رو که یادمون نرفته. پس اساسا این سوال ایراد داره و هاس حدودی از تکنولوژی فراری رو در اختیار داشته. آلفا هم همینطور. اسپانسر هم هیچ ربطی به قضیه نداره ماشین چندین سال قبل ساخته شده نه امسال! از دست دادن اسپانسر روی ماشین های فصل بعد تاثیرش معلوم میشه. مکلارن هم کسی نگفته افت کرده، مشکل رو برطرف میکنن و میان جزو تیم های بهتر. استون هم همونیه که بوده تازه گفتن طرحمون از اساس ایراد داشته.

  • mrz_ir

   6

   1

   هاس یا الفارومئو ترمزشون اتیش گرفته ؟
   یا پرپوزینگ شدیدی درشون دیدی ؟
   پرپوزینگ وقتی سرعت میره بالا خودشو نشون میده
   اصلا موتور مرسدس در حد پراید ، الان موتور فراری رو هم بزاری روی شاسی مرسدس مجبوری مود موتوریو بیاری پایین که ماشینت تیکه تیکه نشه!

  • Mmd9024

   3

   0

   Arefmiv اینجور که شما میگی پس ویلیامز سالهای قبل حداقل باید برای میانه جدول مبارزه میکرد چون موتور قدرتمند مرسدس داشت اما توی 3 4 سال گذشته همیشه اون آخرا بوده ، صرفا داشتن بهترین موتور دلیل بر برتری تیم نیست

 21. ali..Ferrari

  7

  1

  سلام به همگی
  راسل که گفته پاوریونیت ما قدرتی برابر با فراری داره.ولی لوییس گفته که هر کار میکردم نمیتونستم مگنوسن رو بگیرم و قدرت موتور فراری عجیب به نظر میرسه.
  بونینگتون به لوییس اعلام کرده روزهای خوب بزودی برمیگردن.مرسدس در ملبورن قراره بال عقب جدیدی که ساختن رو بکار بگیرن.
  در مورد ردبول صحبتها در مورد وزن اضافه ده کیلویی اون هست که بخاطر قانون سقف بودجه مشکلاتی رو برای برطرف کردنش بوجود آورده.
  دکتر مارکو گفته که موادی که برای سبک کردن وزن باید بکار گرفته بشه هزینه بسیار بالایی دارن به همین خاطر الان برای رفع این مشکل داریم مواد دیگه ای رو ترکیب میکنیم که اون آلیاژ هزینه بسیار کمتری خواهد داشت.
  گفته میشه در پیستی مثل جده اگه ردبول ده کیلو سبکتر بود بین سه و نیم تا چهار دهم ثانیه سریعتر میشد و این یعنی خودروی بی رقیب.
  فراری هم ظاهرا بدون هیچ آپدیتی به استرالیا میاد.در صورتیکه بینوتو قبلا گفته بود در ملبورن آپدیت نسبتا بزرگ داریم و اخیرا اعلام کرده باید همه قدرت اف ۷۵ رو بیرون بکشیم بعد در صورت نیاز آپدیت خواهیم داشت.
  فقط شخصا امیدوارم این احتیاط بینوتو مثل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ فراری رو در ادامه راه از بقیه عقب نندازه بخاطر ندادنه آپدیتهای به موقع.

  • Amirali

   3

   6

   خدا از دهن شما و بونینگتون بشنوه
   ما مثل شما انقدر صبور نیستیم همیشه مرسدس رو اون بالاها دیدیم و الان خیلی برامون سخت میگذره وقتی به این ورزش فکر میکنیم.

  • Behzad

   10

   4

   دوست گرامی توجه شما را به دو تا قیاس جلب میکنیم:
   وزن سرجیو پرز ۶۳
   وزن مکس ورشتپن ۷۲
   پیر گسلی ۷۰
   یوکی سونودا ۵۴
   اختلاف وزن مکس با پرز ۹ کیلو و گسلی با یوکی ۱۶ کیلو.
   طبق محاسبه ی شما الان پرز ۳ تا ۴ دهم به خاطر این وزن باید از مکس جلو بزنه و گسلی هم همواره بالای ۴ دهم به خاطر این اختلاف وزن از یوکی بالاتره به غیر از اختلاف تایم های مهارت.

   • Amirali

    3

    2

    دمت گرم بهزاد عزیز خیلی جالب موضوع رو بیان کردی

   • mrz_ir

    4

    1

    یذره یه نگاه به قانون بنداز
    قانونی هست که وزن صندلی و راننده روی هم دیگه عدد ثابتیه (فکر کنم 85 کیلو گرم)
    یعنی اگه راننده 60 کیلو باشه و صندلیش 15 کیلو ، باید ده کیلوگرم وزنه ببنده به صندلی که قانونی بشه.

   • Behzad

    2

    0

    درست میفرمایید و از سال ۲۰۱۹ قانون وزن ۸۰ کیلویی راننده اجرایی شده.

   • ali..Ferrari

    3

    2

    وقتی در این حد اطلاع ندارید که اختلاف وزن در کاکپیت ربطی به لپ تایمها نداره که وزن راننده ها رو مقایسه میکنید تا بگید وزن انقدر تاثیر نداره برای مخالفت با مطلب بنده و نمیدونید قسمتهای دیگه ای هستن که هر گرم از وزنشون در لپ تایم تاثیر گذاره،مشخص میکنه در مورد فرمول یک چقدر اطلاعات دارید . فقط برای هیت کردن کامنت دیگران مثلا با سرچ کردن در مورد وزن راننده ها،سعی در مخالفت دارید.اگه مشکل شخصی با کسی دارید راهش دادنه اطلاعات اشتباه به دیگران نیست.دو سه نفر که هر کدوم با ۵تا اکانت میان دیسلایک میزنن راه یهتری انتخاب کردن برای نشون دادن مشکل شخصی که دارن.چون لایک و دیسلایک اینجا کلا ارزش نداره شما اطلاعات اشتباه رو برای هیت کردن انتخاب کردید.

  • mrz_ir

   6

   1

   تنها پیستی که قدرت موتور رو درست نشون میده مونزاست و توی این موضوع رقیبی نداره
   وضعیت رو باید اونجا سنجید .
   پس فعلا صبر میکنیم.

  • BAHRAM

   7

   1

   کاهش ۱۰ کیلوگرمی وزن، برتری ۰٫۴ ثانیه ای نمیاره

 22. Monster

  7

  0

  دوستان عزیز قابل ذکره که ماشین مرسدس نمیتونه از پاوریونیت خودش بیشتر از این در حالت موج سواری قدرت بگیره دلایل زیادی هم داره که بهش میپردازیم یکیش اینه که اگه بیشتر از این قدرت بگیره و تاپ اسپید خودش رو بالا ببره مجبوره ارتفاع خودرو رو بالا ببره که باعث فدا کردن دانفورس میشه دوم اینه که وقتی خودرو در حالت موج سواری داره بالا و پایین میشه درصد بسیار کمی دور موتور متناسب با بالا و پایین شدن خودرو بالا و پایین میره یعنی ماشین وقتی داره به سمت بالا میره دور موتور چون فشار و چسبندگی کمتر داره دور بیشتری میگیره و وقتی میاد پایین فشار و چسبندگی بیشتر از حالت معمولی پیش میاره که دور موتور افت میکنه حالا دوستان در زمان ۴ یا ۵ ثانیه هم که باشه میتونه بشدت دوام موتور رو کاهش بده.
  دوستان اگه دقت کرده باشن مرسدس فقط مشکل تاپ اسپید و پیچ های دور بالا رو داره در صورتی که در پیچ های سرعت متوسط و پایین جزو دوتا خودرو گریده.

  • S.FERRARI

   2

   0

   منفی یک دیسلایک!!

 23. Amir5

  2

  0

  دمتون گرم مطالب جالب و درستی گفته شده
  بنظر من مشکل اصلی مرسدس طراحی بد موتورشونه که هم موتور مرسدس نسبت به بقیه موتور ها سنگین تره و طراحیش بده دقیقا برعکس هوندا ۲۰۱۵ که طراحی خوب و موتوری سبک داشتن اما بی قدرت موتور مرسدس قدرت داره تقریبا موتورش بد نیست و درحد رنو هست که تقریبا ۲ دهم از موتور فراری کند تره فقط دو دهم که واقعا اختلاف زیادی نیست
  بلکه موتور مرسدس سنگینه و طراحی خیلی بدی داره که باعث میشه موج سواری ( پورپویزینگ) و باید برای این کار تیم هایی که موتور مرسدس رو دارن دنفورس عقبو کم کنن كه این به ضرر این تیم هاست و بنظر من این که تیم مرسدس این سایپاد پهن و بدون پیچیدگی. منظور سای پاد ساده رو اوردن باعث افزایش دنفورس میشه که این خوب نیست درکل مرسدس باید وزن ماشینو کم کنه ولی نه از قسمت عقب واگر نه نهایتا یک یا دوبرد بیشتر نمیگیره و تیم سوم خواهند بود

 24. ali..Ferrari

  2

  2

  بنده که در کامنتم در بالا نوشتم ده کیلو وزن در پیست جده اختلافی بین سه و نیم تا چهار دهم بوجود میاره نظر شخصیم نبوده و کارشناسها این رو مطرح کردن و این اختلاف وزن فقط مریوط به این پیست هست بخاطر ماهیت بسیار سریع این پیست در بین پیستها بعد از مونزا.این وزن اضافه در هر پیستی طبق ماهیت اون پیست تفاوت در سرعت ایجاد میکنه.ضمنا اختلاف وزن در قسمتهایی خاصی از خودرو تاثیر زیادی در سرعت خالص بوجود میاره.دوستی که وزن راننده ها مقایسه میکنه تا بگه وزن انقدر تاثیر نداره در عملکرد خودرو، باید بدونه این قضیه ارتباطی به وزن در کاکپیت نداره که سونودا یا پرز بخاطر وزن کمتر نسبت به هم تیمی شون بخان سرعت بیشتری بدست بیارن.
  الان تمام تیم ردبول که داره روی کمتر کردن وزن خودروش کار میکنه دارن اشتباه میکنن چون یه کاربر اینجا میگه اگه اختلاف وزن تفاوت میخاست بوجود بیاره سونودا و پرز از همتیمیشون بخاطر وزن کمتر باید سریعتر میشدن اگه همچین چیزی وجود داشت.
  مرسدس اگه از بقیه تیمها با موتوره مرسدس سریعتره بخاطره برداشتن ساید پاد و کمتر کردن وزنشونه و استون که اینقدر ضعیفه چون سنگینترین ماشینه گریده.حالا وزنه راننده ها رو مقایسه میکنن که در اون قسمت خودرو تاثیر در عملکرد نداره.نگاه سطحی بدون داشتن اطلاعات لازم و علاقه به مخالفت با هر کامنتی عادی شده.

  • Behzad

   1

   1

   بنده اطلاعی از قانون وزن راننده ها نداشتم که با اشاره ی دوستی متوجه شدم اما نمیدونم این کامنت های پیاپی در این مورد و وزن خودروها چه دلیلی داره.
   در اصلاحیه ی قانون حداقل وزن مجاز فقط دو تیم مخالفت کردن که یکی آلفا بود و فکر کنم مکلارن.
   این موضوع خیلی پیچیده نیست و بسیاری از تیم ها به حداقل وزن خواهند رسید و نمیشه مطمئن بود مسابقات زیادی تیم ها در این مورد برتری دارند یا تایم از دست میدن.
   در ضمن هیچ اطلاع دقیقی از وزن همه ی تیم ها نیست و نمیشه با اطمینان گفت ردبول حتما از فراری سنگین تره و این اطلاعاتی که شما تند تند بازنشر میکنی فاقد سندیت هست و ممکنه دو تیم فراری و ردبول حتی ۲ کیلو هم اختلاف وزن نداشته باشند که شما میگی ردبول ده کیلو بیاد پایین تایم بدست میاره.

   • ali..Ferrari

    2

    4

    وزن تمام خودروها مشخصه من توی تست پیش فصل بحرین وزن خودروها رو نوشتم طبق اعلام فیا در اون زمان. اختلاف وزن مرسدس و ردبول و فراری و بقیه هم معلومه دوباره لازم نیست بنویسمشون.این که شما اطلاع ندارید دلیل وجود نداشتن واقعیت ها نیست.اگه از قوانین و اخبار روز هم اطلاع ندارید مشکل دیگران نیست تا بقیه برای شما سند بیارن در مورد موضوعاتی که هر علاقه منده واقعی اف ۱ ازشون اطلاع دارن.دوستانی که در پیش فصل اخبار رو دنبال میکردن از این موضوعات آگاه هستن.شما دنبال سند هستید از بن سلایم استعلام بگیرید.

   • Behzad

    3

    1

    شما میفرمایید وزن خودروهارو اعلام کردید و فکر میکنم کاملا در اشتباهید.
    تا جایی که حافظه یاری میکنه اکثر پیش بینی ها و نکات فنی در پیش فصل و تست ها که شما زحمت کشیدید نوشتید اشتباه دراومده ، مثل همین وزن خودروها که فرمودید تیم ها از مکلارن و وزن پایینش و آیرودینامیک و موتور قویش ترسیدن یا طرح مرسدس و کلی کامنت دیگه.
    اگر از وزن همه ی خودروها خبر داری چند عدد بزارید نه اینکه جوابیه را حواله کنید به جایی که وجود نداره.

   • BAHRAM

    4

    0

    Ali_ ferrari
    ما هم اخبار فرمول یک رو دنبال میکنیم، حتی شایعات رو. هیچ تیمی وزن ماشینش رو اعلام نکرده تیمها وزن ماشین رو مثل قدرت موتور معمولا اعلام نمیکنن. اعدادی که شما اشاره کردی همشون توسط ژورنالیستهای فرمول یک مطرح شد. که میتونه درست یا غلط باشه

   • Mehriar Salehi

    8

    1

    هیچوقت هیچ تیمی وزن خالص ماشینشو منتشر نمیکنه، FIA هم الزامی به وزن کشی ماشین ها تو تست پیش فصل نداره.
    طی فصل هم عددی رو درز نمیده مگر اینکه مورد غیر قانونی باشه.

    شایعات رو جای اخبار نوشتی.

 25. ali..Ferrari

  8

  0

  دلیل این موضوع که دادن آپدیت بزرگ در فراری کمی سخت شده فعلا، این هست که فراری بسیار روی حد و مرز،اف ۷۵ رو ساخته و تیمهای دیگه با دادن دو یا سه آپدیت بزرگ از زمان تست بارسلونا از فراری که تا الان غیر از کار روی رفع مشکل موج‌سواری روی آپدیت کار نکرده هنوزم جلوتر از اونهاست با احترام به همه تیمها.
  موضوع بعدی صبر کردن فراری هست تا برتری های خاص هر تیم دیگه رو بررسی کنه و بتونه اون چیزی رو که با فلسفه ماشینش سازگاری داره ازش استفاده کنه.فراری غیر از پاوریونیت قدرتمندش که واقعا باعث افتخار برای هر طرفداره فراری هست(نمیدونم پارسال چرا بعضی دوستانم در مرسدس و ردبول با هم در کشمکش بودن که ما ماشین ضعیفتری داریم در صورتیکه الان حس میکنم ماشین قدرتمند داشتن چقدر لذت بخشه و باعث افتخار)در ایرودینامیکش هم قدرتمنده و کاملا روی حد و مرز ساخته شده در اکثر قسمتها.
  قرار هست که فراری برای حل شدن همیشگیه موجسواری کفی کاملا جدید رو بکار بگیره که در این صورت به تاپ اسپید مناسبتری هم برسه.در جده در قسمت تاپ اسپید فراری جزو تیمهای آخر در این زمینه بود ولی با این حال دیدیم چارلز چندین بار تایم سریعترشو بهتر کرد و حوادث مسابقه ای که جزیی از روح فرمول یک هست برد رو از دستش خارج کرد با احترام به مکس.

  • Mmd9024

   2

   0

   Ali..Ferrari در ادامه و تکمیل کردن کامنتت مثل اینکه فراری در ایمولا علاوه بر فلور جدید آپدیتی هم برای قسمت الکتریکی پاوریونت مییاره

   • ali..Ferrari

    1

    1

    دوست عزیز MMD9024
    سپاسگذارم بابت این موضوع که اطلاع رسانی کردید.

  • مهران

   0

   0

   خیلی عالی نوشتی. ممنون از اطلاعات خوبی که ارائه کردی.
   فقط امیدوارم امسال فراری بتونه به مقام قهرمانی که سالهاست منتظرش هستیم برسه.
   موتور و شاسی قوی و سطح بالا در کنار دو راننده جوون و جویای نام میتونه مارو به قهرمانی برسونه. البته خیلی امید دارم که هم قهرمانی رانندگان و هم قهرمانی سازندگان رو بدست بیاریم.

   • ali..Ferrari

    0

    0

    سپاسگذارم از شما دوست عزیز مهران

 26. ali..Ferrari

  2

  1

  تقریبا بطور قطعی لاس وگاس در ۲۰۲۳ دوباره به تقویم فرمول یک برمیگرده.پیش بینی شده این پیست در مدت ۱۰ سال یک میلیارد یورو برای فیا سود خواهد داشت.پیستی هم که فعلا بیشترین احتمال برای حذفش هست مونت کارلو یا همون موناکو معروف هست.
  موناکو امسال قراردادش برای برگزاری گرندپری به پایان میرسه.البته این پیست هم از لحاظ مالی سود خوبی برای فیا داره ولی ماهیت این پیست که توی اون سبقت گرفتن در حد غیر ممکن شده خصوصا از وقتی ماشینها اندازشون بزرگتر شدن،اونو در ردیف اول برای خروج از تقویم سال بعد قرار داده.تغییرات ایرودینامیکی امسال هم که برای بیشتر شدن سبقت و رقابت انجام شد توی این پیست ناکارامد هست.مذاکره برای نگه داشتن موناکو در تقویم سال بعد خیلی سخت هست مگر اینکه تغییراتی در این پیست انجام بشه که اون رو از یه مسابقه بی روح و بدون سبقت خارج کنه.با همه این بی روح بودن،خروج موناکو از فرمول یک حس اصلا خوبی به خوده من نمیده.اون یه پیست خاص هست بهرحال و یاد آور لحظات خیلی خاصی در گذشته.

 27. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  0

  0

  نمیدونم خبری که خوندم درسته یا نه
  دنیل ریکاردو راننده مکلارن پایان سال اعلام بازنشستگی میکنه!

  • Mmd9024

   1

   1

   دروغ اول آپریل یا ۱۳ خودمونه

 28. ali..Ferrari

  1

  5

  ساعاتی پیش لوییس اعلام کرده که فصل بعد در مرسدس رانندگی نخواهد کرد.او قراردادی با ردبول بسته تا جایگزین پرز در این تیم شود.
  مکس در کنار لوییس.شوکه کننده بود این خبر

  • ali..Ferrari

   3

   2

   فقط دارم فکر میکنم این دروغ ۱۳ یا همون اوله آوریله یا واقعیته که در خبر دیدم.باور دروغ بودنش راحت تره برای من حقیقتا.اگه حقیقت باشه چی؟

   • ali..Ferrari

    1

    2

    ببینید چطور اوله صبحه ۱۳ فروردین با روح و فکر بازی میکننا.از الان تا وقتی معلوم بشه خبر واقعی بوده یا شوخی من که طرفداره فراری هستم فکرم فقط رو این موضوعه.دیگران رو نمیدونم.

   • ali..Ferrari

    1

    1

    بزرگترین شوخی امروز تو اف ۱میتونست همین قضیه رفتن لوییس از مرسدس و هم تیمی شدنش با مکس باشه.
    ولی جدا از این شوخی، صحبت توتو ولف درباره قهرمان نشدن لوییس،انتقادای لوییس از خودروی امسالشون و انتقاد از مهندسها و بعد ناراحتیش از ستاپ کوالی جده،نشون میدن مشکلات حتما بین لوییس و تیم وجود داره.امیدوارم مشکله موتوره مرسدس زودتر حل بشه تا لوییس به رقابت اضافه بشه.تازه دو مسابقه گذشته و سال پیش هم دیدیم توی نیم فصل دوم مرسدس چقدر امتیازات رو جبران کرد.الان که زمان خیلی بیشتری هم دارن برای حل مشکلات.
    کسانی که بسرعت مرسدس و مکلارن رو از رقابت خارج کردن،طرفدار واقعی اونا نیستن حتی اگه تیمشون آخر گرید هم بشه یه فن واقعی به تیم راننده ها و مدیر و مهندساش که سالها قهرمانی و افتخار بدست آوردن،توهین نمیکنه.

 29. ali..Ferrari

  2

  5

  وقتی توتو ولف بعد از اولین مسابقه گفت همیلتون امسال قهرمان جهان نمیشه همونجا معلوم بود لوییس سال بعد تو مرسدس نیست چون هیچ مدیر تیمی نمیاد بعد از مسابقه اول درباره راننده ای مثل همیلتون اینطور نظر بده مگه اینکه بینشون اختلاف شدید باشه.البته که از این به بعد شاید ولف با سیاستش شروع به تعریف از لوییس کنه چون کار تموم شده.
  بلاخره میشه به کشمکش همیشگی پایان داد که مکس بهتره یا لوییس وقتی لوییس و مکس در ماشین برابر رقابت کنن.االبته چندان هم برابر نیست چون لوییس ۳۸ و مکس ۲۵ ساله میشن و شرایط جسمی برابر نیس ولی بازم بسیار جالب میشه.
  حالا چه کسی جانشین لوییس میشه؟ فتل؟ریکاردو؟گسلی؟ساینز؟ یعنی کی میتونه باشه

  • Amirali

   4

   1

   برادر من امروز روز دروغ های عجیب هست. چیزی که میگید محال ممکنه. نه همیلتون نه ردبول همچین وضعی رو نمیخوان. سرمایه گذاری ردبول روی مکسه و همیلتون هم فقط به مرسدس فکر میکنه. بعدم وقتی میخوان برن از الان تیم مقصد رو عنوان نمیکنن وگرنه تیم مرسدس پدرش رو در خواهد آورد.

   • ali..Ferrari

    2

    1

    دوست عزیزم AMIRALI
    صبحا که از خواب بیدار میشم اولین کارم نگاهی به تیترهای موضوعات اف۱ هست.امروز وقتی تیتر قضیه لوییس و رفتنش به ردبول رو دیدم حواسم به دروغ سیزده نبود اما در وجودم اصلا نمیتونستم اینو باور کنم چون مکس در کنار لوییس توی یه تیم یعنی فقط هر روز حاشیه.بعد یاد دروغ امروز افتادم و گفتم به عنوان دروغی که باید خیلی عجیب باشه اگه میخای تو این روز بگی،مطلبشو نوشتم.
    امیدوارم کسی ناراحت نشده باشه از این قضیه.

 30. ali..Ferrari

  3

  4

  جورج راسل گفته که ۹۹ درصد مشکل تیم ما حرکت موجی شکل هست که اگه تیم بتونه حلش کنه هیچ دلیلی برای رقابت نکردنمون در قهرمانی وجود نداره.
  راسل در مورد کوالی جده گفت که ما سرعتمون در مستقیمی با فراری تفاوتی نداشت،اما ردبول سرعت غیرقابل باوری در مستقیمی داره و شتاب و سرعتشون خیلی خیلی زیاده توی مستقیمی.
  اون عقیده داره که ردبول به بهترین شکل ممکن تونسته از گراند افکت استفاده کنه و در کنارش پاوریونیت هوندا هم با قدرتش باعث این عملکرد ردبول شده.اون از بازگشتهای زیاده مرسدس در چندین فصل گفته که با گذشتن از نیم فصل اتفاق افتاده در حالیکه الان هنوز به سه مسابقه هم نرسیدیم پس جای نگرانی وجود نداره.
  از گفتگوی راسل کاملا مشخص بود که اون ردبول رو رقیب قهرمانی برای مرسدس میدونه و فراری رو رقابتی نمیدونه.نظرش محترم.
  مکس هم در یکی از مصاحبه هاش درباره شانس برد در پیستها گفته که غیر از اینکه در کل پیستها برای برد مبارزه میکنیم اما از الان برد در زاندفورت،اسپا،ردبول رینگ،مکزیک و سوزوکا، رو کنار گذاشتیم.

  • mrz_ir

   4

   2

   واقعا مشکل اصلی مرسدس پرپوزینگ هست تا این حل نشه نمیتونن رقابت کن
   الان برای جلوگیری از آسیب ماشین مجبور میشن ماشینو ببرن بالاتر
   ارتفاع بیشتر داونفورس رو کم میکنه، داونفورس وقتی کم میشه نه شما میتونی درست ترمز بگیری و نه حتی درست شتاب بگیری .
   چون چسبندگی درستی نداری و نتیجش میشه ماشین فعلی مرسدس ، هیولایی که رام نشدست.
   ضعف موتور رو هنوز هم نمیشه قبول کرد ، چون ماشین هایی که از پاور مرسدس استفاده میکنن هیچکدوم آیرو درستی هم ندارن ،
   استون و ویلیامز که هیچی نگم سنگین تره ، مکلارن هم که مثل مرسدس توی مشکلات پایه ای موندن.
   اما از اون طرف دو تیم آلفارومئو و هاس بدون در نظر گرفتن موتور ، شاسی خوبی هم به نظر میاد دارن ،چیزی که به نظر میاد اینه که بالانس خوبی دارن و راننده هاشون باهاش راحتن (چیزی که حتی در مرسدس که رسما تیم سومه هم دیده نمیشه.)

   (یکم برگردیم عقب تر مرسدس ماشینی بوده که راننده هاش باهاش راحت بودن (تا حدی که پول پوزیشن لوییس در سیلور استون 2020 اصلاح فرمونی ندیدم!!)
   راسل یه مسابقه میپره داخل مرسدس راحت مسابقه میده ، اما ردبول توی یه سال راننده تیم دوم رو با تیم اصلی جابجا میکنن چون راننده هه نمیتونه ماشینو برونه (2019 گسلی))

  • Amirali

   5

   5

   احسنت به محمدرضای عزیز
   علی جان من هم موافقم
   واقعا جز همون پورپوزینگ هیچ علت دیگری نمیبینم که مرسدس رو بخواد دور از رقابت نگه داره!
   و از اول فصل هم فراری هم مرسدس خیلی هندونه زیربغل ردبول داده بودن، به نظرم اینا الکی نیست. بعید میدونم دو ماشین برتر در آخر فصل چیزی جز همون مرسدس و ردبول فصل پیش باشن. البته با احترام به طرفداران برند قدیمی فراری.

  • BAHRAM

   7

   3

   نظرات راسل هیچ اهمیتی نداره. اتفاقا مرسدس پکیج فراری رو بهترین پک در گرید میدونه. نکته دوم هم تحلیل گری اندرسون هست که صراحتا یکی از مشکلات مرسدس رو پاوریونیتش دونسته
   از راسل که انتظار ندارید بیاد از مشکلات واقعی تمیش بخصوص پاور یونیت که سه تیم دیگه ازش استفاده میکنن بدگویی کنه.

   • mrz_ir

    2

    2

    فعلا صبر میکنیم …
    تیم مورد بحث مرسدس هست و قبلا توانشونو نشون دادن باز هم میتونن

   • Amirali

    4

    2

    پس نظرات شما قابل استناده حتما یا اون دوست دیگمون
    گری اندرسون بهتر میفهمه مشکلات این تیم رو یا راسل و توتو؟ این تیم همیشه بد گفته از وضعیتش چرا الان باید بیاد تعریف بیجا بکنه؟ همیشه هم بهترین رو ردبول دونستن. متاسفانه تحلیل میخونید ولی خودتون تحلیلش نمیکنید.

   • BAHRAM

    4

    2

    Amirali
    چرا فکر میکنید راسل میاد حقیقت رو درمورد ماشین و تیمشون به رسانه ها اعلام میکنه؟
    توتو ولف کی گفت ما برمیگردیم و برای قهرمانی رقابت میکنیم؟
    دوست عزیز تعصب الکی به خرج ندید و موضوع رو عاقلانه و منطقی دنبال کنید.
    مرسدس یک ثانیه از ردبول و فراری عقب تر هست و با محدودیت تونل باد و بودجه هرگز نمیتونن این فاصله رو جبران کنن چی فکر کردید با خودتون؟
    کدوم فصل مرسدس از رقیبش ۱ ثانیه عقب بوده که شما مرتب میگید این مرسدسه و قبلا هم تو این وضع بودن اما قهرمان شدن؟
    مصاحبه اندرو شاولین و توتو ولف رو بخونید که گفتن مشکل مرسدس جدی تر از این حرفهاست و نهایتا تا مسابقه ایمولا فرصت برای حل مشکلات دارن. این چیزی هست که خودشون اعلام کردن حالا شما نظر یه راننده رو ملاک قرار میدی؟
    فکر میکنید فراری و ردبول چلاقن که مرسدس بهشون برسه و قهرمانی رو ازشون بگیره؟
    ردبول اعلام کرده تا مسابقه ایمولا، قطعات جدید و سبکتر استفاده خواهد کرد تا اضافه وزن رو جبران کنن و فراری هم اعلام کرده برای تا دو مسابقه اینده از فلو جدید برای برطرف کردن مشکل موج سواری و برای بخش هایبرید پاوریونیت قطعات جدیدی خواهد اورد.
    برید دعا کنید که اپدیتهایی که مرسدس قراره بیاره جواب بده و همین فاصله یک ثانیه ای حفظ بشه، درغیر اینصورت از مسابقه ایمولا به بعد فاصله‌ها به بیش از ۱ ثانیه میرسه

   • Amirali

    4

    1

    فکر کنم صدبار از کلمه اما استفاده کردم
    نتیجه خواب کم همینه:)))

   • Mehriar Salehi

    5

    1

    وقتی تخیلات رو اضافه کنیم به بخشی از واقعیت، نتیجه اش میشه بحث های الکی.

    چیزی که جورج درباره ماشین مرسدس گفته در حقیقت همون حرف توتو و شاولین هست.
    ۱.گفته مشکل موجسواری ما خیلی شدیده و این فقط مربوط به یک بخش نیست.دمای تایرها، رایدهایت، تنظیمات ساسپنشن همگی دخیل هستن و وقتی موتور رو با حداکثر توان استفاده میکنیم این موضوع شدید تر میشه…بله گفته موجسواری ۹۹٪ مشکل تیم هست، اما وقتی فقط تاپیک یک آرتیکل رو اینجا مینویسن، اصلا نگاهی نمیشه که داره میگه علت این ۹۹٪ کذایی تمام ماشین هست.دقیقا حرفی که شاولین و توتو زدن.

    ۲.هیچ اشاره ایی به رقیب اصلی ردبول بودن و شانس فراری کمتره و غیره نداشته تو این ۲ تا ویکند.نه اون، نه لوییس نه اعضای تیم.این فقط تخیلات نویسنده هست.مصاحبه ها موجوده که هر دوی این راننده ها دو تیم رو تاپ رانر میگن، یکی ردبول یکی فراری.یکی از لحاظ ایرو/وزن ظاهرا برتره و دیگری با کمک مکانیکال گریپش توانایی ران کردن ستاپ لا دانفورس بیشتر داره و در نتیجه تاپ اسپید بیشتر که نه فقط راننده های مرسدس، راننده های فراری هم بهش اشاره کردن.
    اینکه گراند افکت فلان و‌ قدرت موتور هوندا فلان، ربطی به تاپ اسپید ردبول نداشته و گفته هم نشده.

    حالا وقتی تخیلات یک کاربر بشه فکت برای یه سری از دوستان، نتیجه اش میشه بحث و کل کل.
    تیم مرسدس از مدیر تا تکنیکال دایرکتورش تا راننده هاش دارن یک چیزو میگن اما با جزئیات متفاوت.اصل کانتکست یکیه.
    هیچ تیمی هم رقیب اصلی در نظر نگرفتن چون اصولا در حال حاضر اصلا رقیبشون نیستن که بخوان اصلی و فرعیشو مشخص کنن.

    خط آخر هم مخصوص آقا بهرام…اندرسون اسم داره، اما تا دلت بخواد پیش بینی هاش در مورد تیمها و عملکردشون غلط بوده.

   • BAHRAM

    7

    1

    نظر شما کاملا درسته جناب صالحی
    ما تصور کردیم که با توجه به صحبت راسل، مشکل موج سواری مرسدس، مشکل خیلی بزرگی نیست و با یک اپدیت فلور حل میشه درحالی که برای حل این موضوع، تغییرات و بهینه سازی های زیادی لازم هست که شما اشاره کردید
    منم به واسطه همین برداشت از صحبت راسل گفتم که نظر راسل مهم نیست که من هم اشتباه کردم و بقول شما از تیتر یک مقاله نتیجه گیری کردم.
    اما در کل من هم به همون موضوعات و سختی برطرف کردن مشکلات مرسدس اشاره کردم.
    البته گری اندرسون درمورد پیشرانه مرسدس، وضعیت تیمهای مشتری و تیم مرسدس رو برسی کرد و نتیجه گرفت که مرسدس باید در پاوریونیت هم مشکلاتی داشته باشه که با توجه به فرمایش شما میتونه موضوع درستی نباشه

   • Mehriar Salehi

    3

    1

    بهرام جان موضوع تیترخوانی صرف، منظورم به شما نبود، وارد کردن تخیلات به یه مصاحبه هم همینطور.
    هر از گاهی یه کاربر پیدا میشه که شروع به اسپم میکنه و هرچی شایعات و اخبار بدون منبع درست و تخیلات هست رو بعنوان خبر موثق مینویسه، تهشم میشه اینکه براساس یک پست، دیگران شروع میکنن سروکله هم زدن.

  • Ali🦁1

   2

   1

   برد در زندورت، اسپا، ردبول رینگ، مکزیک، سوزوکا را گذاشتیم کنار به گفته مکس.؟؟!!
   مکس حتی برترین ماشین هم دستش باشه همچین مصاحبه های نمی کنه بعدش این خبرای کذب لطفأ نگید.

  • Ali🦁1

   2

   1

   Ali.. Ferrari
   مکس همچین مصاحبه هرگز نکرده که بردش تو این پیستا کنار گذاشته.

 31. Amin44

  6

  0

  برخی از کارشناسا اعتقاد دارن پدیده موجی شدن فقط ظاهر ماجرای سرعت کم مرسدسه!!!
  و مشکل اصلی مرسدس طراحی کلی عقب ماشینه!!
  این سناریو هم وجود داره که مرسدس بخواد طراحیشو شبیه به ردبول که مخالف با نه تیمِ دیگه بود،کنه…! البته قوانین بودجه و محدودیت ها و تونل باد،اجازه نخواهند داد مرسدس به این راحتی ها تغییر فسلفه بده …
  باید ببینم بعد از آپدیت های استرالیا و ایمولا وضعیت به چه شکل خواهد شد …

 32. Ali🦁1

  2

  6

  کامنتم موجود هست قبل معرفی ماشینها و
  تست ها گفتم دوران راحتی طلبی مرسدس و راننداش تمام شده، این تغییر قوانین بی سابقه در تاریخ بوده دیگه مرسدس خوب کار نکرده مقصر خودش هست نه فیا.
  قرار بود خیلیا این فصل به ردبول بخندن ولی برعکس شده فعلأ.
  فقط نمی دونم همیلتون بر چه اساسی موقع معرفی ماشین مرسدس گفت امسال رانندگی تهاجمی من خواهید دید، از بس که هرسال خاطر جمع بوده از ماشین باز فکر کرده همین اوضاع هست براش هر چند خیلی ناراحت کنندس برای خودش و طرفداراش که هر سال قهرمانی ازش می خواستن حالا بخوان این وضع ماشین تحمل کنن فعلأ.

  • Amirali

   6

   3

   شما گویا خیلی این چند فصل بهتون سخت گذشته که انقدر خودتون رو راحت تخلیه میکنید و هردفعه آخرش هم مینویسید ((البته که خیلی دردناکه این وضعیت)). مطمینا اگر مکس چنین ماشینی در اختیار میداشت ما انقدر نمک روی زخم شما نمیریختیم همونطور که در سالهای قبل نریختیم.
   راحت طلبی ای هم نبوده. 2017 و 2018 راننده محبوب شما اگر اون شاهکارهارو به نمایش نمیذاشت شاید اصلا وتل قهرمان میشد. 2021 هم که خیلی تحت فشار بودیم، سربلند بیرون اومدیم اما برخی نخواستن نتیجه هم به نفع ما بشه.

   • Ali🦁1

    2

    7

    Amirali
    شخص شما اولین نفری بودین که تو صحنه حاضر میشدین دیدیم چطور بعد کوالی بحرین و ريس از نتیجه نگرفتن مکس خوشحال بودین اکثر طرفدارای44، من همیلتون تو این دو تا ريس هر نتیجه ای گرفت به حال ما فرقی نداشته چون در حال حاضر رقیب مکس نیست اول ماشینشون اوکی کنن بعدش… ولی این شما هستین که سال گذشته خیلی بهتون سخت گذشته از قهرمانی مکس که بهترین رانندگی سالش کرد و لایقترین کسی بود که باید قهرمان میشد و نظراتتون راجب قهرمانی مکس پوچ هست.
    من هر چیزی هم گفتم عین واقعیت بوده نه تخلیه که بی ربط می چسبونید بهش.

   • Amirali

    8

    3

    شما ظاهرا فقط هرچی بخواید رو میخونید
    وگرنه من به دفعات گفتم تقصیر مکس نیست که خطای انسانی آمیخته با حسن نیت:)))))) باعث شد قهرمانی لوییس بپره. مشکل من با مکس رانندگی خطرناکش هست و فقط به همون خاطر از دوم شدنش خوشحال بودم، این هم بحث طرفداریه و نه زخم زبون. شما و امثال شما اصولا هربار که لوییس نتیجه نمیگیره میگید راحتی تموم شد و… که خیلی با ابراز مسرت بابت عدم پیروزی یک راننده دیگه متفاوته. خودمون رو گول نزنیم. نه من از مکس خوشم میاد نه شما از لوییس، ولی این تا وقتی قابل احترامه که در حیطه طرفداری باشه نه تیکه پرونی و نمک روی زخم پاشیدن. فرمول یک تفریح خوبیه ولی ارزش این کار هارو اصلا نداره، الانم که برای ماها یکم سخت میگذره تلخش نکنید لطفا.

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   4

   2

   تو میتونی بهترین ماشین گرید رو داشته باشی ولی بهترین خودت تو اون فصل نباشی مثل والتری ۲۰۲۰.
   اما جورج راسل هست که تو سه سال اخیر تونسته همیشه هم تیمی هاش رو تو عملکرد شکست بده.

   پتانسیل واقعی ماشین مرسدس این نیست باید صبر کرد.
   تا همین فصل قبل که راحتی ها همش برای ردبول بود.تا توی موضوعی احساس خطر میکردن شروع میکردن به تهدید کردن و همیشه هم باهاشون موافقت میشد.
   این مرسدس بود که قوانین بر ضد اونها وضع میشد.

 33. ali..Ferrari

  6

  1

  اینکه پدیده حرکت موجی شکل روی تاپ اسپید تاثیر زیادی رو فک نمیکنم کسی باهاش مخالف باشه.اگه فرض کنیم مرسدس توی قسمتهای زیادی از جمله انجین و ایرودینامیک مشکلاتش اونقدر سنگینه که اصلا این فصل نتونن رقابتی باشن،اما در مورد فراری چی باید گفت؟اینکه توی جده جزو تیمهای آخر توی تاپ اسپیده آیا ضعف موتور و ایرو فراری هست؟حتی بال عقبشون نسبت به بحرین کمی دانفورس پایینتر بود اما هیچ تاثیری نتونست بذاره.میتونید سرچ کنید تغییر بال عقب فراری در بحرین و جده رو ببینید.فراری هم داره بهای کمتر کردن حرکت موجی شکل رو میده وگرنه از لحاظ پیس با ردبول برابرن و رقابت نزدیک تو دو کوالی و ریس داشتن.
  اینکه نابغه طراحی خودرو آدرین نیویی و تیمش کفی طراحی کردن که مشکل موجسواری نداره عجیب نیست و خب الان اگه فراری ماشینش رقابتی نبود که با ردبول چرخ یه چرخ نبودن.
  اینم باید یادآوری کرد که ردبول با آوردن آپدیت بزرگش به بحرین زمانی بیشتر از یک ثانیه تایمهاشو بهتر کرد.آلپین سایدپادی داشت که یکبار پودر شد ولی بطرف فلسفه فراری رفته و خیلی مشکلاتش حل شده.مکلارن که قبل از شروع تستها کارشناسها میگفتن ماشینی رقابتی خواهد بود و من چندتا کامنت در اون مورد نوشتم چون صحبتهاشون برای من نگرانی ایجاد کرده بود ولی توی تستها و دو ریس اول مشکلاتشون خیلی زیاد بود.مرسدس با اون آیینه فضاییش باعث ترس بینوتو و هورنر شد و بهش اعتراض کردن، ساید پادشو برداشت خیلی ها نگران شدن ولی اوضاعشون متاسفانه بد پیش رفت.همه ما فرمول یک دیدیم بعضی بیشتر بعضی کمتر و میدونیم حتی اگه نفر اول از خط پایان عبور کنی هم ممکنه بخاطر چند سی سی سوخت کمتر ازاستاندارد،دیسکوالیفای بشی.حتما جایگاه و قدرت تیمها توی فصل تغییرات زیادی میکنن با برطرف کردن مشکلات و آوردن آپدیتها.یه کرونا گرفتن چارلز یا مکس که دو هفته کنار میرن و بعدش توان کامل گذشترو ندارن ببینید چقدر راحت میتونه قهرمانی راننده ها و تیمی رو عوض کنه.
  فرمول یک قابل پیش بینی بود الان انقدر طرفدار نداشت.الان قضاوت خیلی زوده بنظرم.

  • mrz_ir

   6

   1

   این پدیده موج سواری درسته خودشو توی سرعت های بالا نشون میده اما فقط تاپ اسپیدو نابود نمیکنه ، بلکه همه جا آسیب ایجاد میکنه مگر اینکه راه حل بهتری براش از مسکن های موقتی داونفورس نابود کن پیدا بشه (مثل بالا بردن ارتفاع)

 34. Amir-80

  5

  1

  توتو ولف در مصاحبه خود اعلام کرده که برای رفع وضع موجود بی وقفه تلاش می کنیم .
  ولف همچنین گفت : ما هنوز ماشین رو در پیست هایی که می خواستیم تست نکردیم .
  ولف در مورد مشکل موتور حرفی نزده و پدیده موج سواری را بار دیگر به زبان آورد .
  در ادامه بیان کرد که فاصله با ردبول و فراری از آنچه که در بحرین و عربستان دیده شده ، به مراتب کمتر است .
  فاصله مرسدس با دو تیم دیگر چیزی در حدود ۰.۵ ثانیه است نه ۱ ثانیه و بیشتر .

 35. ali..Ferrari

  3

  1

  طبق گفته مدیران تیم ردبول این تیم ده کیلو وزن اضافه داره،مارکو این عدد رو تایید کرده،اینجا یکی دو نفر از دوستان چیزی رو که خودش ندیده باشه و اصلا پیگیر موضوعات نیست و شما مطلبی رو پیگیری کرده باشی میگه نوشتت اشتباهه.بهرحال همونطور که دوست گرامی بهرام اشاره کردن ردبول در ایمولا خودرویی با وزن کمتر خواهد داشت.تغییرات در قسمت کفی،سیستم تعلیق و نازک تر کردن بعضی عناصر میشه.طبق ارزیابی صورت گرفته کل این تغییرات ۸ کیلوگرم وزن رو پایینتر میاره و بطور تقریبی حدود ۲۵/. ثانیه در لپ تایمهاشون تاثیر داره البته در پیستهای با طول کم و سرعت پایین این مقدار کمتر هست.
  حالا باید ببینیم آیا اگه این مقدار وزن رو واقعا بتونن پایین بیارن چقدر تاثیر در تایمها ایجاد میشه.فقط امیدوارم که کاهش وزن همچنین تاثیری توی لپ تایمها نذاره و این کاره ردبول نتیجه نداشته باشه.

 36. ali..Ferrari

  2

  2

  هلموت مارکو در اظهار نظری بیان کرده که مشکلات مرسدس بخاطر مهندسهایی هست که ردبول از چنگ مرسدس درآورده.همچنین دلیل سرعت مسابقه ای ضعیف مرسدس رو ترکیبات سوخت جدید میدونه که اون هم نتیجه از دست دادن مهندسانی هست که میتونستن این موضوع رو حل کنن.
  این مطلب نظر شخصی من نیست فقط بخاطر شما دوستان عزیز اون رو به اشتراک گذاشتم.قضاوتش گفته های ایشون با شماست.

  • mrz_ir

   0

   1

   خدایی یکی میکروفون رو از مارکو بگیره !!!
   اینقدر قر و قاطی حرف میزنه که راست و دروغ حرفاش و حرف و حساب و چرت و پرتش معلوم نمیشه.

 37. ali..Ferrari

  2

  0

  چرا مکس شماره ۳۳ را انتخاب کرده بود؟
  مکس در زمان ورودش به فرمول یک دوست داشت تا شماره ۳ رو داشته باشه چون ۳ رو عدده شانسش میدونه.ولی در اون موقع این شماره متعلق به ریکاردو بود و ریکاردو هم این شماره رو انتخاب کرده بود چون اون هم علاقه خاصی به شماره ۳ داره دلیلش هم اینه که از بزرگترین طرفداران دیل ارنهارت،اسطوره مسابقات ناسکار با هفت دوره قهرمانی هست که شماره ۳ داشته.
  بخاطر همین موضوع مکس شماره ۳۳ رو انتخاب کرد تا به گفته خودش دبل شانس داشته باشه.

 38. ali..Ferrari

  2

  0

  رکورد جدید فرمول یک با داشتن ۴ نقطه دی آر اس در آلبرت پارک.سیستم دی آر اس که زمانی بخاطر کمتر کردن فاصله هایی که به خاطر ایجاد هوای کثیف در پیچ ها بوجود میومد حالا با ایجاد تغییرات ایرودینامیکی که تاثیر هوای کثیف رو خیلی کم کرده،مخالفان زیادی داره در بین کارشناسها چون دیگه اون رو غیر ضروری میدونن چون عقیده دارن سرعتی که ماشین پشتی در این مناطق بدست میاره خارج از مهارتهای رانندگی هست و فقط یک برتری برای ماشینهای برتره چون ماشینهای ضعیفتر توانایی رسیدن به فاصله دی آر اس ماشینهای برتر رو ندارن و با این وضعیت فاصله ها بطور مصنوعی بیشتر هم میشن و این با چیزی که فیا تحت عنوان ایجاد رقابت برای همه عنوان کرده مغایرت داره.در این فصل هم بسادگی مشخص هست که دو تیم برتر چطور فاصله زیاد با دیگران باز میکنن.حالا آلبرت پارک رو طوری تغییر دادن که چهار نقطه دی آر اس داره برای مسابقه امسال.اینکه راننده با زدن دکمه ای بین ۱۵ تا ۳۰کیلومتر سرعت بیشتر بدست بیاره وقتی هوای کثیف وجود نداره،تاثیر داشتن ماشین قویتر با راننده ای که مهارت کمتر در سبقت گیری در طول پیست داره رو بدنبال داره.

  • mrz_ir

   0

   0

   چهار تا مسیر دی ار اس داره اما چیزی که من در گرافیک ها دیدم دو نقطه دیتکشن بیشتر نیست !

   • mrz_ir

    0

    0

    اگه دو نقطه دیتکشن بیشتر نباشه یعنی عملا چهار تا دی ار اس نیست !
    دو تاست اما طولانی و یه پیچ وسطشونه .

   • ali..Ferrari

    2

    1

    دوست عزیز محمد رضا
    آلبرت پارک یه شیکین رو که کلا حذف کرده و غیر از مستقیمی اصلیش در تغییرات جدیدش سه تا نقطه تشخیص دی آر اس داره.شاید نقشه قبل از تغییرات امسال رو دیده باشید.
    غیر از آلبرت پارک،هورنر در حال مذاکره هست تا مناطق تشخیص دی آر اس تغییر کنن. ظاهرا ایشون فک کرده که فراری همیشه همین تاپ اسپید رو داره و ردبول با استفاده بهتر از دی آر اس، فراری رو پشت سر میگذاره براحتی.بینوتو هم چندین بار این رو گفته که ارتفاع کف خودرو رو مجبوریم فعلا بالاتر بیاریم بخاطر کنترل حرکت موجی شکل و البته قطعه ای رو هم فراری توی پشت کف خودروش بکار گرفته بخاطر همین مسئله که کمی به وزن خودرو اضافه کرده.حالا توی ایمولا فراری کفی جدید و آپدیتی توی قسمت هیبریدش خواهد داشت که میتونه ارتفاع فلپ و فلورشو پایین بیاره و تاپ اسپیدش بهتر مشخص میشه،از طرف دیگه ردبول هم حدود هشت کیلو وزش خودروشو پایین میاره و باید منتظر تقابل فراری و ردبول با آپدیتهاشون تو ایمولا باشیم تا ببینیم کدوم آپدیت تاثیر گذارتر هست.
    ضمنا فراری ساید پاد بزرگی داره که قسمت بزرگیش خالی هست و اون قسمت جای مانورپذیری در تغییراتی که لازم باشه رو به فراری میده.این یعنی اف ۷۵ ظرفیت زیادی برای پیشرفت داره.فراری ماشینهایی مثل هاس و آلفا رو انقدر با پاوریونیتش سریعتر کرده پس مطمئن باش تاپ اسپید خوده فراری بدون موج سواری همه رو شگفت زده میکنه.