Register

هجده − 5 =

A password will be e-mailed to you.

موتوجی پی ایران – شروع یک مسابقه در رقابت های اتومبیلرانی و موتورسواری می تواند بسته به نوع پیست به طرز فوق العاده ای حیاتی باشد، در این مقاله سعی می کنیم که به واکاوی یک استارت خوب در مسابقه موتو جی پی بپردازیم.

همانطور که در ویدیو می‌بینید، موتور آپریلیا روی حالت استارت و شروع قرار گرفته است و مکانیزم‌های لازم برای این کار روی چرخ‌های جلو و عقب فعال شده اند.

پائولو بونورا مدیر مسابقه‌ای آپریلیا در مورد مکانیزم استارت می‌گوید:

مکانیزم استارت، قطعه‌ای است که سبب بهبود مرحله شروع مسابقه می‌شود. این قطعه با کاهش ارتفاع قسمت عقب و جلوی موتور(البته بسته به نوع مکانیزم و تنظیمات اعمالی)، می‌تواند برای کسب یک رده بهتر و بهینه تر در نیمه اول مسابقه مورد استفاده قرار بگیرد. چیز محدود کننده در مرحله شروع، مطمئنا تک چرخ زدن است.

برای همین از تکنولوژی کنترل تک چرخ زدن استفاده می‌شود(این تکنولوژی با قطع کردن قدرت از پیشرانه، سبب کاهش تک چرخ می‌شود) تا چرخ جلو را روی زمین نگه دارد. بنابراین، کم کردن ارتفاع جلو و عقب موتور اجازه می‌دهد تا مرکز جرم نیز پایین تر قرار بگیرد که در نهایت سبب افزایش قدرت و نیرویی می شود که در لحظه شروع مسابقه روی تایر بدون داشتن مشکل تک چرخ زدن، قرار می‌گیرد. با چنین مکانیزمی، یک زمان 1 تا 2 دهم ثانیه‌ای را می‌توان جبران کرد.

الکسیس اسپارگارو، موتورسوار تیم آپریلیا نیز در این مورد گفت:

با داشتن چنین مکانیزمی که ارتفاع موتور کم تر می‌شود، شما می‌توانید قدرت بیشتری را نسبت به گذشته داشته باشید. البته داشتن یک استارت و شروع عالی با چنین سیستمی آنچنان عالی نیست چون هرزگردی چرخ عقب به راحتی امکان شکل گرفتن دارد اما به طور کل تفاوتی که ایجاد می‌کند بسیار زیاد است و می‌تواند موتورسواری را برای موتورسوار بسیار راحت تر کند. البته از لحاظ تکنولوژی تنظیمات زیادی برای انجام دادن وجود دارد که مطمئنا به خاطر خوبی هایی که به همراه می‌اورد قابل هضم کردن است.

 

مدیر مسابقه‌ای آپریلیا ادامه داد:

قوانین اجازه می‌دهد تنها از تکنولوژی هایی استفاده شود که تحت کنترل و وابسته به موتورسوار است و فقط موتورسوار است که مجاز به انجام و اعمال تنظیمات مختلف است. این مکانیزم، یک مکانیزم مکانیکی و هیدرولیکی است. در قسمت جلو، یک اهرمی وجود دارد که باعث می‌شود در هنگام یک ترمزگیری سخت قسمت جلویی کاهش ارتفاع دهد.

در چنین لحظه‌ای، موتور سوار برای انجام این کار، اهرم را با دستانش می‌گیرد و به محض ترمزکردن و کاهش ارتفاع، باید اهرم را نگه دارد تا موتور موقعیت خودش را حفظ کند. البته درک مکانیزم قسمت عقب موتور راحت تر است چونکه موتورسوار نیازی ندارد که کار خاص و سختی را انجام دهد. بعد از انجام مرحله اول، یک اهرم دیگری وجود دارد که موتور سوار آن را فشار می‌دهد و این مکانیزم با کمک وزن موتورسوار کاهش ارتفاع می‌دهد.

البته این مکانیزم ها در هنگام ترمزگیری‌های سنگین نیز به کار می‌آیند. سیستم کنترل تک چرخ صرفا برای شروع مسابقه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه در یک دور عادی هم به کار گرفته می‌شود. بنابراین همانطوری که می‌دانید، کم کردن ارتفاع و تک چرخ زدن به عنوان یک اقدام موثر و بهینه در طول یک دور به حساب می‌آید.

2 دیدگاه

 1. 🦁MILAD33

  1

  0

  اعلا👌 لذت بردم از خواندن این متن، مفید بود…

 2. محمدحسین

  0

  0

  این مکانیسم کاهش ارتفاع هنگام استارت رو اولین بار دوکاتی ابدا کرد و به موتو جیپی آورد👏🏻❤