Register

هشت − شش =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران -یک ماموریت واقعی، زمانی اتفاق می‌افتد که یک گرندپری درآخر هفته شروع می‌شود و مهندسان کارخانه انستون اطلاعات را دریافت، تحلیل و بررسی می‌کنند. این اطلاعات ارزشمند از مکان‌هایی بسیار دور توسط همکاران آن‌ها از گاراژ تیم رنو فرستاده می‌شود. در قسمت پنجم و پایانی این سری از مقالات بازدید از کارخانه انستون رنو با نیکولاس کارپنتیرز(Nicolas Carpentiers) همراه خواهیم بود تا ما را به داخل اتاق کنترل و مرکز اتفاق‌ها و هیجان‌های تیم ببرد.

بعد از قدم گذاشتن به کلینیک شبیه سازی مسابقات رنو (قسمت لرزشگر)، مرحله‌ای که شاسی ماشین را تیکه تیکه می‌کنند، بعد از بازرسی‌ها و بررسی‌های مختلف، ما به اتاق عملیات سری تیم راه پیدا می‌کنیم. مکانی که بسیار آشنا و خوشایند است.

کریس دایر(Chris Dyer) که قبلا برای تیم بزرگ فراری به عنوان مهندس مسابقه برای مایکل شوماخر افسانه‌ای کار می‌کرد و بعد از آن مهندس کیمی رایکونن بود، حالا به عنوان رئیس گروه عملکرد ماشین تیم رنو مشغول به کار است. کریس به ما نحوه چگونگی عملکرد این اتاق عملیات ویژه را برای آگاهی از کاربرد خاص آن برای تیم نشان می‌دهد.

کارخانه تیم رنو انستون- مکان اتاق عملیات تیم با فلش زرد رنگ مشخص شده است

مهندس پنجاه ساله تیم رنو کریس دایر می‌گوید:

بخشی از مسئولیت‌های ما در گروه عملکرد ماشین در این خلاصه می‌شود که با تیم مسابقه‌ای خود بسیار نزدیک کار کنیم تا تنظیمات ماشین را بهبود ببخشیم.

کار ما چند هفته قبل از اینکه گرندپری‌های فرمول یک شروع بشوند، در شبیه‌ساز تیم آغاز می گردد.  بعد از این تمرین‌ها، به سوی مسابقات رهنمون می‌شویم تا با تیم مسابقه خود از اینجا یعنی کارخانه، در کنار یکدیگر ستاپ ماشین را تنظیم کنیم. مثلا چه چیزهایی را در طول آخر هفته تست کنیم.

این کار در زمانی که تیم در حال رفتن به پیست مسابقه می‌باشد متوقف نمی‌شود، ما حمایت خود را از تیم در طول آخر هفته ادامه می‌دهیم و مهمترین ابزار همین اتاق کنترل یا اتاق عملیات ویژه است.

اتاق عملیات تیم رنو انستون

راه حل فرمول یک، اتاق کنترل عملیات شبیه ناسا

آسان بودن ارتباط، بین افرادی که در پیست هستند و مهندسان ما در انستون حیاتی است. ارتباطات داخلی در گاراژ، ارتباطات افراد بر روی صندلی‌های پیت وال و صحبت‌های مهندسان در اتاق کار خود در پیست، با اتاق عملیات ویژه برقرار است. کار مرکز کنترل تیم در ماه می(فروردین ماه) سال 2017 آغاز گردید. از امکانات مرکز کنترل، شش تلویزیون 75 اینچی، 24 سیستم کامپیوتری ایستگاه کاری(Work Station) هر کدام با دو مانیتور 24 اینچی و یک سیستم ارتباطی پیشرفته که در گاراژ تیم نیز استفاده می‌شود.

بعد از هر گرندپری آخر هفته، اعضای تیم مثل استراتژیست‌های مسابقه، مهندسان آیرودینامیک و افراد مهم دیگر در مکان‌های کاری خود می‌نشیند و اطمینان حاصل می‌کنند که بهترین سطح ارتباطات بین افراد تیم چگونه برقرار باشد.

دایر می‌افزاید:

این امکانات به ما این اجازه را می‌دهد تا با همکاران خود دقیقا مشابه آنان که در پیست مسابقه هستند کار کنیم. ما چندین مانیتور داریم که به ما زمانبندی را نشان می‌دهند، همانطور که در پیت وال و گاراژ نشان داده می‌شوند. در کنار آن هم، ما ویدئو زنده از مسابقه داریم و همچنین تعداد زیادی دوربین مخفی که در گاراژ و دفتر مهندسان در پیست قرار داده شده اند.

ما همچنین اطلاعات تله‌متری را از ماشین به صورت زنده داریم و در طول ارتباط بر روی نمایشگرها نمایش داده می‌شود. در واقع این اطلاعات قبل از تصویر ماشین به اینجا مخابره می‌شود به این دلیل که برای تولید و ارسال تصاویر باید پردازش‌هایی صورت گیرد که این تاخیر را به وجود می‌آورد. ولی در گاراژ تیم با یکسری از تجهیزات این تاخیر را از بین برده‌ایم و آنجا این تاخیرات سیستمی وجود ندارد.

به همین دلیل قبل از اینکه شما اطلاعات را بر روی تصویر ببینید ما اینجا آن‌ها را به صورت زنده داریم.

اتاق عملیات تیم رنو انستون

سیستم ارتباطی تیم فرمول یک رنو، یک سیستم پیچیده است. این سیستم امکان ارتباط بین تمامی کارکنان را از کارخانه به صورت از راه دور، فراهم می‌کند. در سیستم، ارتباط به صورت مشخص و با حداقل میزان زمان ممکن، صورت می گیرد که بسیار موجز است.

دایر می‌گوید:

ما از این سیستم داخلی برای تمامی ارتباط‌های تیم استفاده می‌کنیم. حتی برای کسی که کنار شما نشسته است. دلیل این موضوع آن است که ما باید با هم در گرندپری و کارخانه در ارتباط باشیم. آنجا هم 10 نفر بر روی صندلی‌های خود نشسته‌اند.

ما کانال‌های زیادی داریم ولی این سیستم بهینه سازی شده است تا تمامی افراد بشنوند و اطلاع داشته باشند که دیگر صحبت‌کنندگان چه می‌گویند و اگر نیاز است نکته ای را اضافه کنند که دیگران نمی‌دانند.

من می‌توانم با مهندس مسابقه‌ای صحبت کنم، با مهندس عملکرد خودرو صحبت کنم و با افرادی که در پیت وال نشسته‌اند. حتی با استراتژیست تیم می‌توانم صحبت کنم. ولی تنها کسانی که با آن‌ها نمی‌توانم صحبت کنم همان دو راننده تیم ما هستند. دلیل این موضوع، ایجاد نکردن مزاحمت‌های بی مورد برای آن‌ها است و اینکه افراد محدودی می‌توانند با آن‌ها صحبت کنند و دسترسی داشته باشند.

از بین تمامی این اطلاعات، ما می‌توانیم درک کنیم که در زمان مسابقه در دفتر اصلی تیم و در گاراژ تیم چه اتفاقی می‌افتد. جمعه‌ها شلوغ ترین روز فعالیت ما است.

مهندس تیم رنو در اتاق عملیات تیم رنو انستون

چه کسی می‌تواند در اتاق عملیات ویژه حضور داشته باشد

صندلی‌های اتاق عملیاتی تیم رنو در گروه‌های مختلف و دپارتمان‌های مربوطه قرار دارد. تمامی افراد به صورت انفرادی وظایف خود را انجام می‌دهند. در این گروه‌ها افراد به صورت جمعی در حال پردازش داده‌ها هستند تا بتوانند عملکرد خودرو را بالا ببرند.

کریس دایر می‌افزاید:

دو ردیف جلو سمت چپ، همه افراد گروه من هستند. ما بر روی عملکرد خودرو نظارت داریم.

ما بر روی تمامی بخش‌هایی که شامل موتور و آیرودینامیک نیستند، نظارت می‌کنیم. مثل : شاسی، ترمزها، تایرها، راننده‌ها(به رانندگان کمک می‌کنیم تا عملکرد خود را بالاببرند و بهبود ببخشند.)

دو ردیف جلو مربوط به بخش آیرودینامیک هستند.

آخرین ردیف در عقب مربوط به بخش استراتژی می‌باشد. گروه تمام آخر هفته اینجا حضور دارند و در زمان راه‌اندازی ماشین، کارهای مربوطه خود را پیگیری می‌کنند. البته باید عنوان کنم که تنها بر روی ماشین خود تنها نظارت نمی‌کنیم، بلکه ماشین‌ها و داده‌های رقبا را نیز زیر نظر داریم.

دلیل این موضوع این است که ما نه تنها باید از عملکرد و راندمان ماشین خود آگاهی داشته باشیم بلکه برای درست کردن و طرح‌ریزی یک استراتژی مناسب حتما باید از عملکرد رقبا نیز آگاه باشیم.

ما باید از استراتژی تقریبی آن‌ها آگاهی داشته باشیم تا بتوانیم نقاط قوت و ضعف آن‌ها را مشخص و محاسبه کنیم تا بتوانیم طرح یک استراتژی مناسب را برنامه ریزی کنیم.

اتاق عملیات تیم رنو انستون

تضمیم نهایی با کسانی است که در مسابقه حضور دارند

مهندسان اتاق عملیات تیم رنو، اولین حلقه تصمیم‌گیری هستند و مهندسان حاضر در سایت مسابقه، آخرین حلقه این زنجیره تصمیم گیری می‌باشند.

منهدسان ما در گاراژ تیم در خط مقدم حضور دارند و زمانی که تمامی داده‌ها جمع‌آوری شد، آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند. البته اطلاعات پردازش شده  و مورد بررسی قرار گرفته ما، به تصمیم‌گیری آن‌ها شکل می‌دهد و راه را برای تصمیم نهایی آن‌ها هموار می‌کند.

دایر می‌گوید:

تمامی افراد در اتاق عملیات در کنار هم کار می‌کنند تا به طور کامل از افراد تیم ما در پیست مسابقه حمایت کنند. البته در انتهای روز، تمامی تصمیم‌های کلیدی در گاراژ تیم ما صورت می‌گیرد.

ما اطلاعات را برای مهندسان خود تهیه می‌کنیم و پیبشنهادات مدنظر خود را نیز ارئه می‌دهیم ولی در نهایت نحوه ستاپ کردن خودرو بر عهده مهندسان حاضر در مسابقه است.

استراتژی نهایی تیم ما نیز توسط رئیس بخش استراتژی تیم گرفته می‌شود، که معمولا در خود گاراژ تیم حضور دارد.

این اتاق کنترل، همان طور که توضیح دادم، بسیار برای ما اهمیت دارد تا بتوانیم به شکل عالی کار خود را ارائه دهیم. ولی در بعضی مواقع ارتباط ما با پیست قطع می‌شود و کلیه مانیتور‌ها سیاه می‌شوند. البته در این مواقع ما باید از طریقی اطلاعات و کار‌های خود را برای مهندسان در گاراژ تیم بفرستیم و با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

البته باید توجه داشت که قطع ارتباط آن هم به صورتی که برای تیم رنو هزینه سرسام آوری داشته باشد تاکنون در این تیم رخ نداده است.

دایر می‌افزاید:

البته تقریبا دو سال است که این اتاق عملیات جدید را راه اندازی کرده‌ایم و تاکنون مشکلی در برقراری ارتباط با تیم در پیست مسابقه نداشته‌ایم.

یکی از مهمترین تجربیات ما در تیم رنو این است که ما زمان بسیار زیادی را در این اتاق عملیات نسبت به زمان‌های حضور تیم در پیست مسابقه سپری کرده ایم. تمامی مهندسان که در طراحی قطعات خودرو شرکت داشته‌اند، همگی اینجا در این اتاق حضور دارند و به همین دلیل این یک امکان فوق العاده است.

 

قسمت یک

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

24 دیدگاه

 1. Kamran

  3

  0

  زنده باد.
  ممنون

 2. Amir nikoo

  3

  0

  سلام به اقای رحمت بالاخره فعال شديد
  موفق باشيد

  • بهادر رحمت

   4

   0

   به هر ترتیب هر NGO، وضعیت های خاص خودش رو داره و سایت ما هم از اون وضعیت ها خارج نیست. به هر حال دوستان در کنار زندگی عادی و درس و دانشگاه، مشغول تولید محتوا برای شما هستند

 3. Amirali

  2

  0

  سلام
  اقا دم شما گرم
  نسخه قبل فکر کنم بیشتر از یکسال قبل منتشر شده بود
  درسته خیلی وقفه افتاده ولی بازم وفای به عهد شما ستودنیه

  • بهادر رحمت

   2

   0

   بله نسخه های قبل مربوط به سوال 2019 و اوایل 2020 بود که با وقفه ای مواجه شد. این زمستان در ادامه مقالات دیگه ای نیز خدمت شما دوستان ارائه می کنیم

 4. mohammad

  3

  1

  عههههه چه خفنن دلم میخواد مکانیک شریف بخونم بتونم اینجا برم سر کار
  خییییییییییییییییییییییییییییییییییلی خفنن خیلییییییییییییییییییییییییییییی
  یعنی پتروناس چیه
  wow

  • Amirali

   1

   0

   ایشالا
   رفتی ما رو هم فراموش نکنی

  • بهادر رحمت

   2

   0

   در ادامه این زمستان، مقالات دیگه ای خواهیم داشت که صد در صد برای شما جذاب خواهد بود. با ما همراه باشید

   • mohammad

    1

    0

    ما همیشه همراهتونیم

  • Mohsen.A

   0

   2

   عزیزم فکر کردی پتروناس امکاناتش کمتره ؟

   • Amirali

    2

    1

    خب اونم منظورش اینه که وقتی رنو اینارو داره دیگه پتروناس چی داره!

 5. Nikan44

  2

  0

  بسیار عالی . خیلی لذت بردیم
  این نشون میده که این ورزش چقدر گسترده و حساس هستش به طوری که یک نفر از اعضا حتی خارج از پیست مسابقه و در کارخانه کارش رو درست انجام نده تیم ضربه میخوره و کل زحمات سایرین هیچ میشه . و در نهایت حاصل زحمات تمام این زمان و مردان خلاصه میشه به اون چیزی که توی پیست و توسط راننده ها رقم میخوره .

  • بهادر رحمت

   1

   0

   همین طوره
   دلیل دو نسخه مقالات بازدید از کارخانه انستون رنو و نحوه ساخت ماشین فرمول یک، همین موارد هست که شما نامبردید.
   خواستیم دوستان رو با جنبه های مختلف این صنعت خاص و ویژه آشنا کنیم.

 6. Amir nikoo

  2

  0

  سلام اقای رحمت
  اگه میشه مقاله ای هم درباره کارخونه تیم فراری بزارید

  • بهادر رحمت

   1

   0

   خوب تیم ها به دلیل مسائل خاص خودشون و اینکه این تجهیزات و امکانات توانایی یک تیم رو مشخص می کنه. معملا از دادن این اطلاعات به دیگران خودداری می کنند. بخصوص تیم های خاصی از جمله فراری. در حال حاضر هیچ مقاله ای در مورد تیم فرمول یک فراری نیست. آنهم در این حد که خدمت شما ارائه کنیم ولی حتما پیگیر خواهیم بود که اگر مقاله مشابهی از تیم های دیگر بود، حتما برای شما منتشر کنیم.

  • Amirali

   1

   0

   برای این کار اول باید یک گزارشی تهیه شده باشه از اون مجموعه
   با توجه به اینکه فراری به شدت تیم مخفی کاریه بعید میدونم همچین چیزی باشه ولی اگرم باشه که چه خوب!

 7. Homayoon

  2

  0

  سلام اصولا چه مهندسینی روی ماشین های فرمول یک کار میکنن؟ مهندسی خودرو؟ مهندسی مکانیک؟ برام جالب شد بپرسم

  • بهادر رحمت

   2

   0

   در ادامه مقالات چند نمونه از افرادی که در تیم های فرمول یک به عنوان مهندس کار می کنند، طی هفته های پیش رو منتشر خواهد شد.

 8. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  2

  0

  ممنون آقای بهادر رحمت.
  یک سوال این دستگاه ها و سیستم هایی که تلمتری ها و اتفاقات درون پیست که روی صفحه نمایش برای مهندسان اتاق پشتیبانی هر تیم بصورت داده انتقال داده میشه ساخت خود تیم هاست یا شرکت های خاصی این سیستم ها رو میسازند؟و اینکه فیا روی این سیستم ها هم نظارت داره؟

  • بهادر رحمت

   2

   0

   شرکت هایی هستند که این خدمات رو ارائه می دهند. مثلا اگر روی لگوهای تبلیغاتی تیم ها ببنید، مثلا AMD، HP و شرکت های کامپیوتری دیگر را می بینید که در زمینه ارتباط کارخانه با گاراژ تیم، خدماتی ارائه می دهند. مثلا شرکت هایی هستند که شبیه ساز برای تیم ها می سازند وبسیاری موارد دیگر. هیچ تیمی عقل کل نیست و توانایی ساخت و تولید این دستگاهها را ندارد، بلکه از آخرین و بهترین محصولات شرکت های مختلف استفاده می کند تا بتواند همیشه در جلوی تمامی تیم ها و ماشین های دیگر قرار بگیرد و مسابقات را ببرد و پیروز شود.
   بله فیا بر روی سیستم ارتباطی و انتقال داده ای تیم ها نظارت داره. به همین دلیل بر روی ماشین ها سنسور های بسیاری نصب میشه و همه سنسور های و داده ها در اختیار فیا قرار می گیره. فیا بر روی تک تک قسمت ها و امکانات و ارتباطات، بر روی همه چیز نظارت داره. هیچ بخشی نیست که از نظارت فیا پنهان بمونه. مقلا وقتی تیمی ماشین خود را طراحی کرد باید نقشه دقیق قطعات و کلیات ماشین و چزئیات خیلی دقیق به فیا ارئه بشه، تا بررسی بشه و اطمینان حاصل بشه که با قوانین و مقررات فیا تطبیق داره. فرمول یک، یکی از سخت ترین نظارت ها و قوانین رو داره و همین موضوع هم جالبش می کنه که شما بتونید از بین این همه قوانین و نظارت ها بهترین باشی و بهترین رو عرضه کنی.