Register

9 + چهارده =

A password will be e-mailed to you.

آخرین مسابقه ولنتینو روسی در دنیای موتورسواری فرا رسید و باید با این اسطوره خداحافظی کرد و دیگر نمی توان او را روی پیست دید. وی الگوی قهرمانان زیادی بوده که حال خودش به کناره رفته و می خواهد تاثیرش در این ورزش را در دوران پسا روسی ببیند.

الکس بریگز مکانیک ولنتینو، از افرادی بود که همیشه در کنار این موتور سوار بود البته تا زمانی که ولنتینو از تیم کارخانه ای یاماها جدا شد. الکس از زمانی که روسی با موتور 500 سی سی دو زمانه هوندا در خرز حضور یافته بود با او همراه شد. بریگز در سال 2021 به همکاری خودش با ولنتینو پایان داد و بازنشست شد. این دو فرد با هم دوران لذت بخشی را داشتند و یک قهرمانی را پس از قهرمانی دیگر کسب نمودند. این موفقیت ها را انها با دو سازنده مختلف، با موتورهای چهار زمانه و دو زمانه و در طول دو دهه به دست آوردند.

به گفته بریگز، ولنتینو در طول این زمان تغییر خیلی کمی داشته است:

ولنتینو فرد بسیار صادق و شوخ طبعی هست و می داند که چطور لذت ببرد. او لذت زیادی از دیدن شادی دیگران می برد که بسیار برایم جالب است. همه چیز برای او سرگرم کننده نیست. او چیزهایی در مورد شما می داند که شما اصلا به او نگفته اید بلکه وی در شما دیده است. شخصیت وی تغییر آنچنانی نکرده است و همینطور نحوه کار کردن او نیز تقریبا بدون تغییر مانده است.

طوری که او موتور سواری می کند، طوری که او کار می کند و به گاراژ وارد می کند هنوز شبیه به زمانی است که او یک کودک بود. تغییر در تعهد او به رسانه و نحوه تعامل او با آنهاست. هرچقدر که او بیشتر با آنها تعامل کند، ما کمتر او را می بینیم. وقتیکه او جوان بود، گاراژ جایی بود که او برای فرار کردن از چیزهای مختلف می آمد اما الان او نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.

ذات او تغییر نکرده است، اما هم او و هم اوسیو(دست راست ولنتینو) بزرگ شده اند. آنها کودک بودند اما الان هر دوی آنها مردان خانواده شدند و کودک و کسب و کاری برای خودشان دارند. این مسئله اینقدر به آرامی رخ داد که من رخ دادن آن را متوجه نشدم. همه چیز تغییر کرده است و هیچ چیزی تغییر نکرده است.

بریگز می گوید که هوندا برای سری 125 سی سی سال 1996 می خواست که ولنتینو را در اختیار بگیرد:

نمی دانم چرا، اما من این حس را دارم که ولنتینو با شخص دیگری در روز مسابقه به گاراژ آمد و آن شخص، اطراف را به او نشان داد و آنها به گاراژ ما وارد شدند. او هنوز موتورسواری نمی کرد و هنوز اینطور بود که “اینجا گاراژ میک دوهان” است. این واقعه برای پیش از موتورسواری او در 125 سی سی می باشد.

سپس، دفعه بعدی دیدن او را به یاد دارم نمی توانم بگویم که کی و کجا ولی دیدم که او با دوچرخه در حال تک چرخ زدن در پشت گاراژ می باشد. یک نفر گفت” آن بچه همان ولنتینو روسی است؟”… من پیش خودم گفتم خب که چی!؟ واقعا اهمیتی نمی دادم.

من تا موقعی که او با ما در پیست خرز مشغول به کار نشده بود با او صحبت نکرده بودم و انجا اولین بارمان بود که باهم همکلام شده بودیم. من تنها می دانستم که پیشتر با میک دوهان کار کرده بودم و این پسر جوان قرار است که جایگزین او شود و فکر می کنم که او از اینکه با ما قرار است باشد و موتور اچ آر سی را براند بیشتر هیجان زده بود.

شاید بخاطر این بود که او حس می کرد که قرار است برای ما کار کند یا اینکه کلا این حس هیجان زدگی او به خاطر سن کمش بود.

همیشه به خاطر دارم که یک تست را انجام دادیم وقتیکه سوار و یا پیاده از موتور می شد پاهایش را دور مانیتور می چرخاند. این خیلی غیرعادی بود واقعا غیرعادی بود، یکی از بچه ها که اصلا با ولنتینو کار نکرده بود را سوژه کردیم… برای همین دیکی را فرستادیم تا او را پیدا کند و امیدوار بودیم وقتیکه ولنتینو سوار موتور می شود به صورت او لگد بزند.

ولنتینو روسی – “او که موی فرفری دارد..”

کاملا مشخص است که ولنتینو که هنوز 21 سالش نشده بود جو دوست داشتنی را در تیم هوندا ایجاد کرده بود آن هم با گروهی که 5 قهرمانی جهان را با دوهان به دست آوردند. روسی به مثال تزریق یک انرژی تازه در گاراژ بود و با توجه به ذات دوست داشتنی و سرعت بالایی که داشت همه در گاراژ به وی علاقمند شدند.

بریگز اضافه کرد:

او در همان دو یا سه روز تست در خرز عالی ظاهر شد. نام، محل زندگی همه افراد را می دانست و همینطور آگاه بود پیش از اینکه وارد موتوجی پی شویم چه کاری انجام می دهیم.

او از این سوالات می پرسید، نه به این خاطر که او می دانست باید اینطور رفتار کند بلکه او واقعا علاقمند بود به دانستن این جزییات. من مکانیک های دیگر را می شناسم که تمام وقت با موتورسوار کار می کردند ولی آن موتورسوار نام آنها را نمی دانست و من دارم در مورد افرادی صحبت می کنم که پنج یا شش سال باهم کار می کردند.

آنها یکدیگر را مثلا اینطوری صدا می کردند”او که موی فرفری دارد..”. تو نام آنها را نمی دانی و آنها افرادی هستند که مطمئن می شوند ترمز موتورت درست کار می کند!

من از همان دور اول متوجه شدم که او خاص است. ما همان موقع که او را در 125 سی سی و 250 سی سی مشاهده کرده بودیم می دانستیم که موتورسوار بزرگی است اما در همان دور اول او سریع بود، این مسئله را خیلی سریع می توانستید بگویید. ژاپنی های تیم ما در همان موقع قادر به درک چنین چیزی بودند و بعد از چند مسابقه آنها شروع به گوش کردن به ولنتینو کردند.

نظرات ولنتینو ارزش شنیدن را دارد

با سرعتی که او از خودش نشان داد، توسعه موتور نیز با سرعت بیشتری همراه شد و زمان زیادی طول نکشید که واحد مرکزی هوندا در ژاپن نسبت به این پسر جوان تمرکز خاصی را ببخشد:

ما موتوری را سوار شده بودیم که الکس کریویل با آن کمی تست انجام داده بود و او موتوری را تولید کرده بود که قدرت خیلی زیادی داشت. مسئول داینو در اچ آر سی عاشقش بود، کلا این آدم اگر قدرت زیاد ببیند شاد است. اما این مسئله سبب سختی در راندن موتور سیکلت می شود و ولنتینو قادر به فهمیدن این مسئله بود.

ما تصادف های عجیب غریبی داشتیم که همه آنها مرتبط به قدرت و نحوه انتقال آن بودند. او این مسئله را متوجه شده بود و حال مهندسان فهمیده بودند که نظرات ولنتینو ارزش شنیدن را دارد حتی با اینکه ما در تیم کارخانه نبودیم…دیگر برای همه واضح شده بود که او موتورسوار خاصی است.

ما کارمان را خوب انجام دادیم، در سال پیش رو موتوری که ولنتینو مد نظرش بود ساخته شد و ما پرواز کردیم.

روسی واقعا چطور آدمی است؟

روسی، بریگز و اکثر کادر تیمش از روز اول تست تا دور آخر مسابقه پورتیمائو 2020 باهم بودند، مشخص است که رابطه بین روسی و مکانیک هایش خیلی بیشتر از یک همکاری ساده است…الکس در ادامه گفت:

بیشترین سوالی که مردم از من می پرسند این است که “ولنتینو واقعا چطور آدمی است؟” و پاسخی که من همیشه می دهم این است که ولنتینو روسی واقعی 95 درصد چیزی است که شما در تلویزیون می بینید. آن 5 درصد هم چیزهایی است که او در تلویزیون نمی گوید اما من و شما می گوییم. رابطه ما کمی بیرون از گاراژ هم ادامه پیدا می کند. وقتیکه او مصدوم می شود یا مشکلی برایش پیش می آید از طریق واتساپ پیامی را ارسال می کنیم.

اما من هیچوقت با توجه به دسترسی که به او داشتم بیش از اندازه از حدم عبور نکردم. اگر که شما با فردی که کار می کنید بیش از اندازه رفیق خوبی باشید گاهی اوقات می تواند روی نظر و قضاوت شما تاثیر بگذارد. چیزی که شما می گویید و یا انجام می دهید می تواند شدت کمتری پیدا کند. او دوست من است، اما بهترین دوست من نیست در غیر اینصورت شبیه به این است که یک دکتر روی خانواده اش کار می کند. این فقط ذهنیت من است و هیچوقت نخواستم که بیش از اندازه نزدیک باشم.

او رفیقی است که من برایش اهمیت قائل هستم و وقتیکه اوضاع خوب پیش نمی رود نگرانش می شوم. به اندازه کافی او را خوب میشناسم که می توانم ناراحتی، شادی و یا ناامیدی را در صورتش ببینم. اما(رفاقت) در حد تبادل یک یا دو پیام تبریک کریسمس می باشد و اینطور نیست که هر روز صحبت کنیم.

الکس بریگز در مورد رقابتی بودن ولنتینو روسی حتی در سالهای پایانی حضورش گفت:

تا الان به رَنچ رفته اید(مرکز تمرینی ولنتینو)؟ این تمام چیزی است که شما لازم است بدانید. اگر که شما ببینید او در آنجا در حال موتورسواری است متوجه می شوید. اگر که با او به کارتینگ بروید، متوجه می شوید. اگر با او به مینی بایکینگ بروید متوجه می شوید. واقعا اصلا مهم نیست. اگر که (وسیله مورد نظر) چرخ داشته باشد، او هنوز می خواهد که سریعتر از هر کس دیگری باشد.

من نمی دانم که قلب او چه چیزی می گوید ولی می دانم که مغزش همیشه به او می گوید که او می خواهد پیروز باشد. او یک تابوت با چرخ می خواهد صرفا برای اینکه سریع باشد. او هیچ تفاوتی را متوجه نمی شود. سریع برایش سریع است.

23 دیدگاه

 1. @sebvr

  8

  0

  ریس والنسیای 2021 گویای همه چیز بود از 6 سالگی ریس های واله رو دیدم و از اولین ریس تا الان برام یه اسطورست و خواهد بود …
  ممنونم سید یه مرور خیلی زیبایی کردی به یه کریر فوق العاده و اگر چه شاید خیلی باشکوه تموم نشد ولی اونقدر خاطره ی خوب توی این دوران برامون ساخت که این در برابرش چیزی نیست
  ممنون ولنتینو !
  ممنون سید

 2. Hamoon

  6

  0

  خداحافظ اسطوره….برا همیشه تو قلبم میمونی
  سید جان دمت گرم داداش

 3. مکس مارکز⚡😺🧡

  11

  0

  بااینکه از طرفدارای سرسخت مارک هستم اما به اندازه مارک به ولنتینو هم احترام میزام اون واقعا یه اسطورس وتکرار نشدنی امیدوارم خیلی از دنیای موتور اسپورت دور نشه‌وهمیشه ببینیمش چون دلمون براش تنگ میشه🙏🏁😍⚡💙😢

 4. AmirAli

  9

  0

  ممنون ولنتینو
  تو کسی بودی که باعث شد من علاقه مند به موتور اسپورت بشم
  خداحافظ استوره تکرار نشدنی…

  • yousef

   4

   0

   دقیقا منم همینطور ولی بعد از آشنای با فورمول یک دیگه موتوجی پی خیلی حال نکردم و آلان اصلا نمیبینم به نظرم هیچی فورمول یک نمیشه

 5. مَمَّدو

  5

  1

  😪😪😪
  خلاء عجیبی رو در دلم احساس میکنم …

  • @sebvr

   4

   0

   ممدو بزودی تحلیل اون رقابت عجیب مکس و لوییس توی عربستان رو میزارم ! امیدوارم دوست داشته باشین

   • مَمَّدو

    1

    1

    بدو بدو که از لحاظ روحی خیلی بهش احتیاج دارم 👌

  • yousef

   2

   0

   چیزی نیست احساساتی شدی

 6. 44

  7

  0

  فراری اسب سرخ ایتالیا
  از سال 1950 تا امروز فراری در فرمول یک بوده و طرفداران بیشماری را جذب خودش کرده میریم به ایتالیا تا اسب سرخ را ببینیم این تیم قبل از اینکه وارد فرمول یک شود در زمان تاسیس در سال 1929 میلادی در مسابقات گوناگونی شرکت کرده واز زمانی که فرمول یک شروع شده در فرمول یک بوده است.
  نخستین حضور این تیم در فرمول جایزه بزرگ موناکو1950 بوده که اولین مسابقه ی تاریخ فرمول یک بشمارمی اید این تیم بیشتر از هر تیم دیگر 1008ورود به مسابقات داشته و ۱۶ قهرمانی سازندگان و ۱۵ قهرمانی رانندگان را از ان خود کرده است این تیم ۲۳۸ پیروزی و ۲۲۸ مول موزیشن را بدست اورده است این تیم در اغاز توسط انزو فراری تاسیس شده است و برای مسابقه دادن از خودرو الفارمئو استفاده میکرد انا از سال ۱۹۴۷ فراری خودرو های خود را تولید میکرد.
  این تیم موفق ترین تیم تارخ فرمول یک بشمار می اید و اخرین قهرمانی این تیم در سال ۲۰۰۷ توسط کیمی رایکون و اخرین قهرمانی سازندکان این تیم در سال ۲۰۰۸ رقم خورده است.از رانندکان معاصر این تیم میتوان به مایکل شوماخر ۷ دوره قهرمان جهان ،فرناندو النسو،سباستین فتل ،کیمی رایکونن اشاره کرد . ادامه داستان هیولای قرمز سرعت میرویم سراغ کسی که این تیم را به وحود اورده یعنی انزوفراری زاده ۱۸ فوریه ۱۸۹۸ در شهر مودنا ایتالیا ودر خانواده ای اهل صنعت متولد شد او موسس شرکت فراری است ‌ انزو علاقه ی زیادی به تحصیلات نداشته ولی شیفته ی مسابقات اتونبیا رانی است . وی در دروات سربازی در جنگ جهانی اول ۱۹۱۴-۱۹۱۸درواحد نگهداری از جهار پایان اغاز نمود وی در سال ۱۹۱۶براثر شیوع اپیدانی انفلنزا بشدت مریض واز سربازی معاف شد پدر او در همان دوران به این ویروس میتا شد و دار فانی را ودا گفت. بحران ناشی از جنگ جهانی باعث شدشرکت خانوادگی انها ورشکست شود .فراری در سال ۱۹۱۹ با حضور در تیم سی ام اچ وارد دنیای اتومبیل رانی شد.وی درسال ۱۹۲۰ این تیم را ترک کرد و وارد شرکت الفارمئو شد او در الفارمئوتجربه ی زیادی کسب کرد و درسال ۱۹۲۹ تیم اتومبیل رانی فراری را تاسیس کرد .تیم فراری با بهینه سازی الفارمئو موفقیعت چشم گیری بدست اورد . انزو فراری در سال ۱۹۳۸ رسما به عنوان مدیر واحد تولید خودرو های الفارمئومنصوب شد.با جنگ جهانی دوم دولت شرکت الفارمئو را مصادره کرد در ان زمان شرکت فراری به ساخت تجیزات هواپیما مشغول بود و و در همان زمان توانسط اولین اتومبیل ماسابقه ای خود را به نام (تیپو۸۱۵)را نیز عرضه کند. کارخانه ی کوجک فراری در سال ۱۹۴۳به شهر مارانلو نقل مکان کرد و با بمباران و تخریب کامل شرکت در سال ۱۹۴۴کارخانه فراری از نو ساخته شد و فعالیت خود را از سال ۱۹۴۶ از سرگرفت . ودر همین راستا شرکت خودرو فراری را تاسیس کرد .تیم فراری از سال ۱۹۵۰ در مسابقات فرمول یک شرکت کرده و اولین پیروزی خود را در سال ۱۹۵۱در جایزه بزرگ انگلستان به دست اورد .این تیم مرهون جدیت و جسارت مردی بود کا تا هنگام مرگ در سن ۹۰ سالگی همچنان مدیریت خود را در دست داشت.تقدیم به طرفداری های فراری اسب سرخ ایتالیا

  • 44

   2

   0

   ممنون تایید شد تقدیم به هواداران فرای

   • مَمَّدو

    4

    0

    ممنون 44 عزیز،
    مرور بسیار دلچسب و جذابی بود. تلاشهای اَبَر مردی به نام انزو فراری، جزو افتخارات نوع بشره. اینکه کسی میتونه اینقدر قوی و قابل اتکا باشه.
    همانطور که amirali پیشنهاد داد، لطفا کامنتت رو در یک خبر جذاب فرمول یکی بذار تا دیده بشه.

  • 44

   0

   0

   امید وارم خوشتون بیاد

  • @sebvr

   1

   0

   خیلی موضوع جذابی رو انتخاب کردی قلم خیلی خوبی رو داری
   امیدوارم در کنار این اعداد ارقام یه سری توصیفاتی درباره ی متنت قرار بدی که لذت خوندنش بیشتر بشه و ادم رو هایپ کنه برای ادامه مطلب
   ممنونم ازت امیدوارم باز برامون بنویسی تا لذت ببریم !

  • Parsa16

   2

   0

   موضوع و قلم بسیار مناسب و خوبی داری دوست من
   امیدوارم این روند ادامه داشته باشه و فراری به عظمت خودش اضافه کنه

  • Hamidreza

   0

   1

   خلی خوبه خوب تحقیق کردی متین

 7. 44

  4

  0

  دو سه روز وقت گذاشتم تحلیل در مورد به وجود امدن تیم فراری نوشتم تایید نمیشه

  • Amirali

   2

   0

   خیلی ممنون از زحمتت
   دوست عزیز زیر یک پست فرمول یکی این تحلیل رو بذار اونجا بیشتر بقیه سر میزنن

 8. 44

  2

  0

  ممنون amiraliو ممدو جان

 9. Miladangler

  1

  1

  واقعن سخته . خداحافظی دوتا اسطوره که یکیشون بت هست واله و کیمی باهم تو یک سال . دیگه تا مدت ها مثل ارتش زرد موتو جی پی نخواهیم دید . البته من دوس داشتم تمام موفقیت های روسی با دوکاتی بود ولی دوکاتی هم مثل فراری اون موقع سالها با ابر قدرتیش فاصله داشت