فرمول یک ایران – اولین مسابقه در فرمول یک برای هر راننده ای، جزو بزرگترین و افتخارآمیزترین لحظات زندگی حرفه ای او محسوب می شود. اما این قضیه به این معنا نیست که این رویه همیشه طبق برنامه و بدون مشکل پیش رفته باشد.

مثال این قضیه، راننده جوان روسی تیم هاس یعنی نیکیتا مازپین بود که با تصادف هنگام خروج از پیچ 3 پیست صخیر بحرین در اولین مسابقه فرمول یک فصل و همچنین خودش، کوتاه ترین شروع در فرمول یک را از دو دهه پیش رقم زد.

اما تاریخ به ما می گوید که شروع کم فروغ به معنی محکوم بودن به شکست درفرمول یک نیست. مثال بارز این قضیه مایکل شوماخر را می توان نام برد که رانندگی در فرمول یک را با DNF آغاز کرد اما در نهایت هفت بار قهرمان فرمول یک شد.

با این حال اما شاهکار مازپین در بحرین، بهانه ای بود تا نگاهی به 8 تا از کوتاه ترین شروع ها در فرمول یک داشته باشیم:

کولین چپمن – گرندپری فرانسه 1956

کالین چپمن و ماریو آندرتی

کولین چپمن و ماریو آندرتی

جامعه فرمول یک کولین چپمن را به عنوان مهندس افسانه ای که ماشین های بی نظیر و انقلابی را برای تیم لوتوس طراحی می کرد می شناسد اما بر خلاف حرفه مهندسی، حرفه رانندگی او به هیچ وجه موفقیت آمیز نبود.

چپمن که قرار بود با تیم Vanwall در گرندپری فرانسه فصل 1956 مسابقه دهد، حین جلسه تمرینی با هم تیمی خود مایک هاوثورن برخورد کرد. خسارت ایجاد شده به خودرو به حدی بود که چپمن قادر به شرکت در مسابقه نبود و بنابراین اون موفق نشد تا اولین آخر هفته خود در فرمول یک را تکمیل کند.

بعد از آن چپمن از حرفه رانندگی خداحافظی کرد و وارد حرفه مهندسی شد و به شدت می توان گفت که تصمیم عاقلانه ای گرفت. تیم لوتوس تحت هدایت چپمن موفق به کسب هفت عنوان قهرمانی سازندگان، شش قهرمانی رانندگان و حتی پیروزی در مسابقه ایندی 500 شد.

نیکیتا مازپین – گرندپری بحرین 2021

نیکیتا مازپین - گرندپری بحرین 2021

نیکیتا مازپین – گرندپری بحرین 2021

نیکیتا مازپین بعد از سپری کردن یک زمستان بحث برانگیز و حواشی ایجاد شده برای او در شبکه های اجتماعی، قصد داشت تا با رانندگی خودش را به همه اثبات کند. اما اولین مسابقه او در فرمول یک خلاف این موضوع را ثابت کرد.

رانندگی با ماشین جدید تیم هاس یعنی VF-21 به نظر می رسد که برای هر دو راننده این تیم دشوار است اما مازپین در کل آخر هفته گرندپری بحرین در تقلا بود تا به هر نحو که شده خودرو را مهار کند.

دو اسپین قبل از حذف در مرحله اول تعیین خط، شنبه سختی را برای او رقم زد. روز بعد هم، اولین حضورش در یک مسابقه رسمی فرمول یک با برخورد به مانع خروجی پیچ 3 فقط در کمتر از یک دقیقه به پایان رسید.

آندره لوترر – گرندپری بلژیک 2014

آندره لوترر - گرندپری بلژیک 2014

آندره لوترر – گرندپری بلژیک 2014

برای کسانی که با مسابقات استقامتی به خصوص مسابقه 24 ساعته لمانز آشنایی داشته باشند، آندره لوترر نامی بیگانه نیست. این راننده آلمانی به همراه تیم آئودی موفق به کسب یک قهرمانی مسابقات جهانی استقامتی در سال 2012 و همچنین سه پیروزی در مسابقه 24 ساعته لمانز یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مسابقات اتومبیل رانی جهان شده است . اما با وجود این کارنامه درخشان در مسابقات استقامتی، کارنامه فرمول یک او به هیچ وجه چشمگیر نیست.

لوترر در فصل 2014 در گرندپری بلژیک برای تیم کِیتِرهَم جایگزین راننده ژاپنی این تیم یعنی کاموئی کوبایاشی شد. اگر چه او توانست در تعیین خط بالاتر از هم تیمی خودش مارکوس اریکسون رده 21 ام را کسب کند اما اولین مسابقه او در فرمول یک فقط یک دور دوام داشت و به دلیل مشکل مکانیکی خودرو، مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

لوترر حتی برای رانندگی در گرندپری ایتالیا هم به تیم دعوت شد. به دلیل کمبود تجربه، او انتظار داشت تا در تمام جلسات گرندپری، خودش سکان خودرو را بر عهده گیرد ولی از آنجایی که تیم قصد داشت تا یک راننده دیگر را به جای او در تمرین اول پشت فرمون ماشین بنشاند، لوترر رانندگی در ایتالیا را قبول نکرد.

مایکل شوماخر – گرندپری بلژیک 1991

مایکل شوماخر - گرندپری بلژیک 1991 - خودروی تیم جردن

مایکل شوماخر – گرندپری بلژیک 1991 – خودروی تیم جوردن

حتی نابغه و قهرمان هفت فصل فرمول یک یعنی مایکل شوماخر هم شروع خوبی را در فرمول یک تجربه نکرده است.

شوماخر در فصل 1991 برای گرندپری بلژیک این شانس را پیدا کرد تا پشت فرمان تیم جوردن اولین مسابقه فرمول یک خود را استارت بزند. اگر چه مالک تیم یعنی ادی جوردن گفت که شوماخر در رابطه با داشتن تجربه در پیست اسپای بلژیک به صراحت دروغ گفته تا بتواند صندلی تیم را کسب کند اما این حرف ها باعث نشد تا شوماخر موفق به کسب رده خوب در تعیین خط نشود. کسب رده هفتم در تعیین خط علاوه بر نمایش استعداد های او برابر با بهترین نتیجه تیم در جلسات تعیین خط در تمام آن فصل بود.

اما متاسفانه مشکل کلاچ خودرو باعث شد تا اولین مسابقه او در همان دور اول در پیچ رایدیلون (پیچ 3 و 4) پیست اسپا به پایان برسد. با این وجود اما شوماخر همگان را تحت تاثیر خود قرار داد و توانست اولین قهرمانی در فرمول یک را در فصل 1994 با تیم بنتون جشن گیرد.

فیلیپه مسا و آلن مک نیش – گرندپری استرالیا 2002

برخورد در پیچ اول پیست آلبرت پارک استرالیا 2002

برخورد در پیچ اول پیست آلبرت پارک استرالیا 2002

برای طرفداران قدیمی فرمول یک مهم ترین تصویر از گرندپری استرالیا 2002 پرواز رالف شوماخر از روی خودروی روبنز باریچلو است. خوشبختانه در اثر این برخورد کسی آسیب ندید اما اولین مسابقه فرمول یک فیلیپه مسا و آلن مک نیش نابود شد.

برای هر دو راننده اولین حضورشان در فرمول یک حتی تا پیچ اول پیست آلبرت پارک استرالیا هم دوام نداشت. اگرچه این شروع بد برای فیلیپه مسا در ادامه به حضوری نسبتا موفق تبدل شد.

در حالی که همتای او یعنی مک نیش، هیچ نتیجه مطلوبی در فرمول یک کسب نکرد اما راننده برزیلی موفق به کسب 11 پیروزی با تیم فراری شد و حتی در سال 2008 تا یک قدمی کسب عنوان قهرمانی هم پیش رفت که در نهایت با یک اختلاف امتیاز قهرمانی را به سِر لوییس همیلتون واگذار کرد.

کارون چاندوک – گرندپری بحرین 2010

کارون چاندوک - بحرین 2010

کارون چاندوک – بحرین 2010

در دور دوم گرندپری بحرین فصل 2010، کارون چاندوک راننده تیم تازه وارد HRT (هیسپانیا ریسینگ) با اسپین و برخورد به کناره پیست، بال جلوی خودروی خود را از دست داد و به این ترتیب اولین حضور او در فرمول یک در کمتر از دو دور به پایان رسید.

مارکو آپیسِلا – گرندپری ایتالیا 1993

مارکو آپیسلا

مارکو آپیسلا

کل افتخارات این راننده ایتالیایی به مسابقات فرمول 3000 ژاپن برمی گردد اما به دلیل عملکرد خوبش در این مسابقات، او این شانس را پیدا کرد تا برای گرندپری ایتالیا 1993 با تیم جردن برای اولین بار در یک مسابقه فرمول یک شرکت کند. اما اولین مسابقه او فقط 800 متر دوام داشت و با تصادف در پیچ اول با راننده فنلاندی تیم سائوبر، جی جی لیتو از دور مسابقه کنار رفت و برای مسابقه بعدی هم راننده دیگری جایگزین او شد. اگرچه اکثریت آپیسلا را به عنوان کوتاه ترین حضور در اولین مسابقه فرمول یک معرفی می کنند اما این رکورد متعلق به شخص قدیمی تریست که در ادامه او را معرفی می کنیم.

ارنست لوف – گرندپری آلمان 1953

پیچ اول گرندپری آلمان 1953 که لوف حتی به آن نرسید

پیچ اول گرندپری آلمان 1953 که لوف حتی به آن نرسید

ارنست لوف آلمانی علاوه بر کوتاه بودن اولین حضورش در فرمول یک، صاحب رکورد کوتاه ترین حضور در یک مسابقه نیز می باشد.

لوف که با کمپانی خودروسازی آلمان غربی وِریتاس در گرندپری آلمان 1953 که از قضا اولین حضورش آخرین حضورش هم بود شرکت کرده بود، پس از طی مسافت دو متر یعنی یعنی در همان حوالی محل استارت، به دلیل خرابی پمپ بنزین خودرو از مسابقه کنار رفت و رکورد کوتاه ترین حضور در یک مسابقه فرمول یک را هم به نام خودش ثبت کرد اما از لوف بیشتر به عنوان یک طراح خودرو یاد می شود. او حتی در طراحی خودروی BMW 328 اواخر دهه 30 میلادی نیز مشارکت داشته است.

16 دیدگاه

 1. Sina

  4

  13

  ولی با این تفاوت که میدونیم مازپین هیچی نیس قرارهم نیس چیزی بشه اگه بگیم ماشین ایراد داره باشه حتی شوماخر هم اسپین شد ولی بلایی سر ماشین نیومد(مثل این میمونه که بچه‌ای که تازه میخاد راه بره بگی بدو)

 2. سیاوَرشَن

  3

  5

  وییییییییییییییییییییییییییییییییژژژژژژژژژژ

 3. محمد جواد سلیمانی

  6

  3

  کسی که هدفش رو واقعا بخواد هر جوری شده به دستش میاره . ولی هی میگه نه نمیشه نمیتونم و این حرفا
  اما به قول آقای قرائتی یه نفر وقتی بعد از یه کار سخت همش بگه خستمه خستمه تا یه سگ بیفته دنبالش دوبرابر دو عادی می دوه ‌. اگر همین مازپین بخواد ، واقعی بخواد ، خدا را چه دیدید شاید بیاد جزو سه راننده اول f1

  • AmirAli

   5

   6

   منفور تر از مازپین ندیدم من….
   اینهمه نفرت نسبت به یه راننده بی سابقس(البته که تقصیر خودش بوده)
   توشبکه های اجتماعی در صفحات اصلی f1 و صفحه شخصی مازپین یه نگاه بنداز تا به وخامت اوضاع پی ببری

   • محمد جواد سلیمانی

    6

    0

    امیر علی اصلا صحبتم مربوط به بیرون از f1 نیست
    من فقط و فقط فنی می بینم
    اصلا کاری به حاشیه هاش نداشت حرفم

   • Sina

    2

    2

    هر پستی مربوط به مازپین باشه کامنتاش پر از هیته

   • علیرضا

    1

    0

    به هر حال این بشر هر چی باشه دورو و دروغگو نیست و داره شخصیت واقعیشو نشون میده هر چند ک شاید به نظر من حداقلش جالب نیاد بحث اینجا رو رانندگی و مشخصا یکی از کسایی ک صندلیش بشدت پولیه ولی خب ماشین هاس هم امسال فاجعست و به طور مثال اگه مرسدس بود عمرا تو اون شرایط و تو حالت تخت گاز یهو هنگام ترمز گیری اسپین شه کما اینکه تو تمرینات واسه زدن تایم بهتر بارها تو همون پیچ اسپین شد بنظرم این نشون از جاه طلبی داره ک سعی میکنه جای قانع بودن به سرعت پایین ماشین داره نهایت فشارو بهش میاره

 4. @sebvr

  5

  0

  مقاله ی خوبی بود ! از این سبک بازم بزارید !

 5. رضا سلطانی

  0

  0

  ساعت سه تمرین و تایم گیری مسابقه ایمولا تغییر کرده.
  لطفا ادمین های محترم جدول سایت را هم به روز بکنید
  پ.ن: بدون ممدو چقدر سایت سوت و کوره!

 6. Hamoon

  3

  5

  تا پارسال لطیفی امسال مازپین !
  همه شدن شوماخر

 7. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  9

  1

  کامنت ها واقعا جالبه!
  درسته هممون دیدیم نیکیتا مازپین کنترل خوبی بعد اسپین شدن ماشین نداشت(هر چند خودم ریس رو ندیدم)
  اما نباید این اتفاق رو معیار عملکرد کل فصل قرار بدیم.
  حتی اگه مازپین بتونه آخر فصل میک شوماخر رو شکست بده باز هم میتونین این جور نظر ها رو بدین؟

  طبیعتا این نیکیتامازپین که ما دیدیم قرار نیست همیشه اینطور بمونه!

 8. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  5

  1

  مقاله بسیار خوبی بود.
  خیلی وقت بود که از این مقاله ها نخونده بودیم!
  اگر ویدیوشون بود خیلی عالی میشد!بسیار ممنونیم.

 9. REZA.M

  6

  0

  بنظرم لوترر استحقاق حضور توی فرمول یک رو داشت. حداقل برای یک فصل
  دو نفر هستن که خیلی دوست داشتم عملکردشون توی فرمول یک رو ببینم
  یکی از اونها لوترر بود و دومی دکتر ولفگانگ اولریخ که از سال 1993 تا 2017 مدیر بخش موتوراسپرت آئودی بود و تحت مدیریت ایشون آئودی 13 بار قهرمان لمانز،هفت بار قهرمان رانندگان و چهار بار هم قهرمان سازندگان دی تی ام شد. خیلی دوست داشتم عملکردش رو توی مدیریت یه تیم فرمول یک ببینم اما نشد و سال 2017 کلا از دنیای موتوراسپرت خداحافظی کرد.

 10. محمد

  0

  0

  خیلی جالبه.
  بهترین مکلمات رادیویی که در سایت موروراسپورتیو در دسترس هست هم جالبه!

 11. F1fan

  5

  7

  با دیدن مازپین من به شخصه به لطیفی امیدوار شدم

  اخه چیه این مازپین کلا داره سطح فرمول یک رو میاره پایین

 12. Erfan.5

  2

  5

  مازپین هیچی نمیشه
  هویج کاراییش بیشتره