فرمول یک ایران – تست رانندگان جوان که بعد از اتمام فصل در ابوظبی برگزار می‌شود امسال جنجال زیادی به پا کرده پس از آنکه فیا اضافه کردن مورد خاص دیگری به این تست ها را قبول نکرده.

پس از آنکه تیم فرمول یک رنو توانست در متقاعد کردن فیا برای حضور فرناندو آلونسو در این تست ها موفق باشد بقیه تیم ها نیز برای رانندگان جدیدشان درخواست هایی را داده‌اند تا آنها بتوانند موافقت فیا را اخذ کنند. ابتدا این تست مخصوص کسانی بود که در بیشتر از دو گرندپری شرکت نکرده بودند، اما فیا قبول کرد که شرط ورود برای کسانی باشد که در فصل ۲۰۲۰ مسابقه نداده باشند.

درحالی که این خبر خوبی برای رنو بود اما در همین حال برخی از رقبا که که حس کردند آلونسو ممکن است با این تست ها از دیگر رانندگان که فصل بعد به تیم جدیدی می‌روند مانند کارلوس ساینز، دنیل ریکاردو و سباستین فتل ناعادلانه پیشی بگیرد، خشم خود را ابراز کردند.

خصوصا تیم فراری و ریسینگ پوینت می‌خواستند تا رانندگانشان مانند آلونسو در تست ابوظبی شرکت کنند اما مشخص شد که مدیر مسابقه ای فرمول یک، مایکل مسی، در روز سه شنبه به همه تیم ها اعلام کرده که تنها کسانی می‌توانند در این تست ها شرکت کنند که در فصل ۲۰۲۰ شرکت نکرده باشند. این تصمیم به مزاج همه خوش نیامده، و فرمول یک را در موقعیتی قرار داده که با آنچه هدف تست های پس از فصل بوده یعنی کمک کردن به استعدادهای جوان و مبتدی در فرمول یک، بسیار فاصله گرفته و در این تست ها شاهد حضور برخی رانندگان خیلی قدیمی و باتجربه خواهیم بود.

گرندپری ابوظبی 2018

گرندپری ابوظبی 2018 – لوئیس همیلتون و فرناندو آلونسو

لیست تعجب برانگیز زیر از افرادی است که می‌توانند و همچنین کسانی که نمی‌توانند در تست ابوظبی شرکت کنند:

رانندگانی که می‌توانند

فرناندو آلونسو (۳۹ ساله، ۳۱۱ استارت فرمول یک)

فصل بعد آلونسو با برند جدید تیم رنو یعنی آلپین به فرمول یک بازخواهد گشت. با اینکه قهرمان دو دوره مسابقات فرمول یک اصلا در بازه شرط اولیه یعنی حضور در حداکثر دو مسابقه فرمول یک نیست، اما این واقعیت که او در ۲۰۲۰ در رقابت ها حضور نداشته او را برای این تست ها واجد شرایط کرده.

رابرت کوبیتسا (۳۶ ساله، ۹۷ استارت فرمول یک)

به عنوان راننده تست و رزرو تیم آلفا رومئو، رابرت کوبیتسا امسال در چهار جلسه تمرینی برای تیمش شرکت کرده. گرچه بخاطر اینکه او از آخرین مسابقه‌اش برای تیم ویلیامز در فصل ۲۰۱۹ دیگر در فرمول یک مسابقه نداده، وی قادر خواهد بود تا در تست ها شرکت کند.

سباستین بوئمی (۳۲ ساله، ۵۵ استارت فرمول یک)

بوئمی از ۲۰۱۱ در فرمول یک مسابقه نداده، اما او به عنوان راننده شبیه ساز و بخش توسعه در تیم ردبول مشغول به فعالیت بوده. به دلیل قانون معافیت فصل ۲۰۲۰، او هم می‌تواند در تست های ابوظبی شرکت کند.

از راست : کازوکی ناکاجیما ، سباستین بوئمی و فرناندو آلونسو

جک ایتکن (۲۵ ساله، ۱ استارت فرمول یک)

ایتکن همیشه به عنوان راننده تست جوان تیم ویلیامز کار خود را انجام داده. و با اینکه او امسال در فرمول یک مسابقه داده، پس از آنکه بجای جورج راسل در گرندپری صخیر ۲۰۲۰ به رقابت پرداخت، او امسال بیش از دو مسابقه نخواهد داد و به همین خاطر هم مشکلی برای حضور در تست ابوظبی نخواهد داشت.

استافل وندورن (۲۸ ساله، ۴۱ استارت فرمول یک)

راننده رزرو تیم مرسدس ممکن است برای تست ابوظبی به این تیم بپیوندد گرچه باور بسیاری بر آن است که این احتمال کمی دارد، اما بدلیل اینکه او این فصل در فرمول یک مسابقه ای نداده، شرط حضور او در تست پس از فصل نقض نشده. اما اگر در گرندپری صخیر او به جای جورج راسل در کاکپیت مرسدس به رقابت می‌پرداخت، بدون شک حضور او به کل منتفی می‌شد.

استافل وندورن ، مرسدس - فرمولE (فرمول ای) آلمان 2020

استافل وندورن ، مرسدس – فرمولE آلمان 2020

رانندگانی که نمی‌توانند

کارلوس ساینز (۲۶ ساله، ۱۱۷ استارت فرمول یک)

با اینکه تعداد مسابقاتی که ساینز نسبت به هموطنش، فرناندو آلونسو، در آنها شرکت کرده بسیار کمتر است، اما این حقیقت که او این فصل برای تیم مک‌لارن به رقابت پرداخت بالطبع او را از ضابطه و معیار فیا خارج می‌کند. حالا فراری مجبور است کمی بیشتر صبر کند تا ساینز در یکی از ماشین هایشان رانندگی کند.

جورج راسل (۲۲ ساله، ۳۷ استارت فرمول یک)

تست پایان فصل معمولا فرصت خوبی را برای تیم های بزرگ فراهم می‌آورد تا استعدادهای جوانتر را ارزیابی کنند، که جورج راسل برای مرسدس هدف واضحی بود اگر قوانین دست و پای آنها را نمی‌بست. برخلاف اینکه او تنها ۲۲ سال سن دارد اما او تمام فصل را مسابقه داده و این یعنی امکان حضور او در این تست ها وجود ندارد.

سباستین فتل (۳۳ ساله، ۲۵۶ استارت فرمول یک)

ریسینگ پوینت بسیار خوشحال می‌شد تا فتل ماشینشان را در ابوظبی تست کند پیش از آنکه در فصل ۲۰۲۱ رسما برای تیم فرمول یک آستون مارتین مسابقه بدهد.اما این ممکن نیست چونکه فتل این فصل در رقابت های ۲۰۲۰ حاضر بود.

دنیل ریکاردو (۳۱ ساله، ۱۹۷ استارت فرمول یک)

پیوستن ریکاردو به مک‌لارن برای فصل آینده بدین معناست که تست های بعد از پایان فصل، موقعیت خوبی برای یک رانندگی زودتر از موعد و آشنایی بیشتر راننده با تیم است. به هرحال، برنامه اصلی این تست ها بسیار سختگیرانه برای حضور رانندگان جوان طراحی شده، و تیم جدید او این ایده را هفته ها پیش کنار گذاشت و دیگر آنرا در نظر گرفته.

بیشتر بدانید؛ رنو و جنجال حضور فرناندو آلونسو در تست رانندگان جوان ابوظبی

18 دیدگاه

 1. ابوالفضل

  11

  1

  مهم جون بودن دله سن یه عدده😁😂

 2. فری

  2

  0

  طبق‌قانون شماره گذاری خودرو های فرمول یک هر کس که دو سال از فرمول یک دور باشه می تونه شماره جدیدی برای ماشین استفاده کنه حالا الونسو با شماره قبلیش ادامه می ده یا شماره جدیدی انتخاب می کنه؟

 3. behrang 1350

  3

  0

  چه قانون عجیبی !!!!
  چه ربطی به شرکت نکردن فرد در 2020 داره ؟
  باید تیمها در انتخاب خود آزاد باشند

  • Ali n

   5

   0

   این کارو برای این انجام دادن که راننده هایی که دارن تیم عوض می کنن نتونن سریعاً با درک ماشین تیم جدیدشون در توسعه ماشین تیم جدید، پیش از ژانویه سال ۲۰۲۱ دخالت کنن. از این منظر قانون درستیه اما اگر هدف رانندگی جوان ها از اول بوده اصلاح اون برای رانندگی امثال آلونسو و بوئمی و … صحیح نیست.

 4. Milad.GH

  5

  0

  عین اینه که الونسو رفته باشه تو‌استخر توپ این فروشگاها که مخصوص نگهداری از کودکانه.
  خودش نباید قبول میکرد لعنتی،اگه به موقع ازدواج کرده بود الان پسرش تو فرمول ۲ بود:)))

  • ....

   4

   0

   دقیقا ی عکس بود از شوماخرِ پدر و ورشتپن پدر و آلونسو
   دو نفر اول خداحافظی کردن، بچه های اینا اومدن فرمول یک
   و آلونسو هم خودش جای پسرش اومده و هنوز هم داره ادامه میده

 5. Carlos sainz

  4

  0

  این دیگه تست جوانان نیست، شده تست کهن سالان

 6. سب تنها قهرمان من

  2

  0

  یه سوال دوستان
  مسابقات سال آینده بعد عید شروع میشه این به کنار

  شخصی مثل فتل و ریکیاردو کی میتونن ماشین جدیدشونو تست کنن؟؟
  و اینکه شرایط تست چه شکلیه؟
  پس از جدا شدن از فراری و رنو
  هر وقت که بخان میتونن در کارخونه باشن؟ هر وقت که بخان میتونن در توسعه شرکت کنن؟؟
  یا هر وقت بخان میتونن در پیست تحصصی تیم جدیدشون برونن؟؟

  ممنون میشم کامل جواب بدید، زمان اولین تستشونم اگر میدونید بگید

  • Ali n

   3

   0

   1- شخصی مثل فتل و ریکیاردو کی میتونن ماشین جدیدشونو تست کنن؟؟
   توی پیست ماشین 2021 تنها محدود به همون 3روز 2- 4 مارچ (12 – 14 اسفند) است. ولی برای شبیه ساز طبیعتاً آزاد هستن. البته ممکن تیم ها ماشین 2 سال قبل رو بدن راننده جدیدشون تست کنه و از این نظر فک نکنم مشکلی باشه. فراری هم می خواد همین کارو با ساینز برای ژانویه انجام بده.
   2- اینکه شرایط تست چه شکلیه؟
   شرایط خاصی نداره 3 روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با تعداد دورهای آزاد ولی به صورت مساوی بین دو راننده تقسیم میشه یعنی هر راننده 1.5 روز فرصت تست داره.
   3- هر وقت که بخان میتونن در کارخونه باشن؟ هر وقت که بخان میتونن در توسعه شرکت کنن؟؟
   به نظرم این بستگی به زمان اتمام قراردادشون با تیم قبلی داره و اینکه تو قرارداد چی نوشته شده اگه مثلاً راننده ای تا آخر دسامبر با تیم قبلی قرارداد داره فک کنم تنها با اجازه تیم قبلی میتونه تو اون بازه تو تست ها و مسائل دیگه تیم جدید شرکت کنه.
   4- یا هر وقت بخان میتونن در پیست تحصصی تیم جدیدشون برونن؟؟
   قبلاً محدودیتی برای تست های درون تیمی نبود اما اگه اشتباه نکنم چندین ساله این محدودیت ایجاد شده که یکیش اینه که باید از ماشین 2 سال قبل استفاده کنن و به نظرم یه سری محدودیت های دیگه هم وجود داره در مصرف سوخت و دورها و … که متاسفانه دقیق اطلاعی ندارم.

   • AM PHD

    1

    0

    و یه سوال دیگه،
    جریان تست خصوصی و فیلمبرداری رنو با محدوده ی 100 کیلومتری چیه؟
    و اینکه وقتی آلونسو این کار رو با رنو کرده استون و مکلارن نمیتونن اینکارو انجام بدن؟

 7. Mahmood.ghaedi

  0

  1

  ب نظر من خیلی خیلی مسخرس
  باید از رانندهای اکادمی استفاده بشه
  اصلا باید تو قانون بیارن اینو ک راننده اکادمی فقط میتونه شرکت کنن

 8. امید نورمحمدی

  1

  0

  جوانان؟! پارتی بازی علنی به نام جوانانی که اصلا حضور ندارند! گویا همه جای دنیا کارها بنام جوانان و بکام دیگران انجام میگیرد!