فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک ردبول، کریستین هورنر از رقبای خود دعوت کرده است تا از ایده اعمال محدودیت روی توسعه موتور و قانون جدید همگرایی بین پاوریونیت ها حمایت کنند.

کریستین هورنر بیان کرده است که محدود کردن موتورها در پایان فصل بعد می‌تواند بار مالی روی دوش تیم‌ها را در آستانه معرفی موتور جدید در میانه فصل 2020 کاهش دهد:

فکر می‌کنم که برای فرمول یک به طور کل مهم باشد چون وقتی که ما داریم به سمت فصل 2026 یا حتی 2025 می‌رویم، حدود سرمایه‌گذاری لازم برای [معرفی] یک موتور جدید در فرمول یک تحت موتورهای کنونی [آن قدر زیاد است] که امکان‌پذیر نیست. مسئولیت تمام سازنده‌ها برای چنین کاری این است که اطمینان حاصل کنند هزینه‌ها پیش از ورود به ماجراجوی موتور جدید تحت کنترل قرار می‌گیرند و محدودیت موتوری اعمال می‌شود. رنو یک موتور جدید برای 2022 دارد و بنابراین من درک نمی‌کنم که مخالفتی کنند. مرسدس هم قدرتمندترین موتور را دارد. اما مطمئنا هزینه برای همه یک مقوله حساس به حساب می‌آید. منظورم این است که ما یک سازنده را از دست دادیم و نمی‌خواهیم دوباره یکی دیگر را از دست بدهیم و فکر می‌کنم که این موتورها الان شش سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و الان وقت مناسبی برای اقدام عملی است.

متیا بینوتو مدیر تیم اسکودریا فراری نیز بیان کرده است:

چیزی که ما گفته‌ایم این است که در حال حاضر قوانینی موجود است که ردبول به هر حال می‌تواند یک راه حلی پیدا کند. [از یک سازنده تامین شود]. آنها امکان این را دارند که از طرف سازندگان دیگر تامین شوند و هیچ شکی در این نیست. ما قصد آنها برای ادامه استفاده کردن از موتور هوندا در آینده را درک می‌کنیم. ما در روزهای گذشته با فرمول یک و فیا دیدارهایی داشتیم. فکر می‌کنم که به عنوان فراری، ما شرایط را درک می‌کنیم. ما از قانون محدودیت توسعه موتوری برای یک فصل و یک سال حمایت می‌کنیم. این یعنی برای معرفی قوانین جدید موتوری 2025 نیز منتظر باشیم. با توجه به اینکه از شرایط با خبر هستیم و آن را درک می‌کنیم، این اولین باری نیست که فراری در این زمینه با تعهد و مسئولیت تصمیم‌گیری کرده است. ما الان در حال یک بحث با فیا و فرمول یک هستیم و آن هم این است که آیا ما باید یک مکانیزم همگرایی موتوری را در شرایطی که یکی از سازندگان واقعا از لحاظ قدرت در موضع ضعف قرار دارد در نظر بگیریم؟ قطعا من فکر نمی‌کنم که این متعادل سازی عملکرد باشد به این خاطر که فکر نمی‌کنم هدف کار این باشد که به شکلی همه سازندگان در یک سطح عملکردی قرار بگیرند. برای همین است که از واژه همگرایی موتوری یا پاور یونیت استفاده می‌کنم. این تنها راهی است که به یک سازنده که واقعا از لحاظ عملکردی در سطح پایینی قرار دارد کمک می‌شود. ولی این فکر را نمی‌کنم که اگر ما قصد کمک به آن سازنده را داریم، باید سطح عملکردی‌اش را به سطح بهترین سازنده برسانیم، تنها به آنها فرصت تلاش کردن برای رسیدن دهیم و همچنان در سطح پایین‌تری نسبت به بقیه باشند اما دیگر فاصله خیلی زیادی نداشته باشند.

متیا بینوتو در مورد پیشنهاد استفاده از سطوح مختلف دبی سوخت برای موتورهای متفاوت نیز بیان کرد:

من فکر نمی‌کنم که ما هنوز در این مورد راه حلی داشته باشیم. مطمئنا آسان‌ترین راه این است که با دبی سوخت وفق پذیری صورت بگیرد اما فکر نمی‌کنم که نتیجه‌ای تا به الان [در مورد این راه حل] حاصل شده باشد. اینها همه بخشی از مذاکرات کنونی هستند. ما نباید فراموش کنیم که در 2022، ما از سوخت E10 استفاده خواهیم کرد، 10 درصد اتانول! این یک تغییر بزرگ در قوانین و توسعه موتور است.

23 دیدگاه

 1. Hamoon

  7

  1

  این ک نشد حرف…یهو بیان بگن همه از یه پاورپوینت مشترک استفاده کنن

 2. بهزاد زمانی

  10

  0

  فرمول ۱ رو میخوان به فرمول ۲ پلاس تغییر بدن

 3. a Ferrari lover

  5

  1

  بینوتو خیلی رک گفته اگه موتور مرسدس بدید به همه حاضر با توقف توسعه موتور موافقت می کنه

 4. RADU

  5

  1

  بینوتو چرا اینجوری حرف میزنه 😃
  من که چیزی نفهمیدم همش میگه درک میکنیم اما درک میکنیم اما …

 5. IMAN_SH_LH44

  5

  1

  لوییس کرونا گرفت:( مسابقه دوم بحرین از دست داد

  • حسین

   6

   0

   اون که دیگه قهرمانی قطعیه مسابقه بده یا نده فرقی نمیکنه

 6. the End

  4

  0

  بعد از موتور مرسدس کدوم موتورها قوی هستند.
  ۱-مرسدس
  ۲-؟
  ۳-؟
  ۴-؟
  من تازه شروع کردم فرمول یک نگاه میکنم بخاطر همین یکی از دوستان جواب سوال منو بده.

  • ....

   5

   0

   رنو و هوندا در یک سطحن تقریبا تو رده دو و سه
   فراری هم ضعیف ترین موتوره
   بینوتو خیلی صریح و منطقی حرفاشو گفته
   وقتی فراری ضعیفترین موتور رو داره چرا باید با قوانین همگرایی موتوری موافقت کنه؟!
   حداقل تا زمانیکه این اختلاف با رنو و هوندا از بین بره چراکه مرسدس جلوتر از ایناس ب خصوص تو عمر قطعات

  • REZA.M

   3

   0

   2-رنو
   3-هوندا
   4-فراری

  • علیرضا

   4

   1

   اگه فقط امسال رو بخوای هوندا .رنو .فراری

  • Amir Mp

   2

   0

   به نظر من بعد مرسدس رنو بعدش هم هوندا و ضعیفترین موتور هم فراری داره

 7. حسین

  3

  0

  اون که دیگه قهرمانیش قطعیه مسابقه بده یا نده فرقی نمیکنه

 8. Mahmood.ghaedi

  3

  0

  مرسدس ک فرقی واسش نمیکنه ولی رنو فکر نکنم قبول کنه
  ردبول اگه نتونه توسعه بده خیلی عقب میفته و مجبور میشه از تامین کننده دبگه اب موتورش بگیره و احتمالا از رنو میگیره پس منطقیش اینه رنو قبول نکنه

 9. Behzad

  2

  1

  بنظرم رنو مشکلی نداشته باشه و موافقت کنه و فعلا فراری تکلیفش روشن نیست و اگر مخالف سر سخت باشن یعنی این تیم فعلا ننونسته سطح موتورشو به سایرین برسونه و امیدی هم به سال آینده نیست.
  با این اوضاع رشد استون مارتین و آلفاتائوری برای سال بعد خیلی بهتر خواهد شد و تیم ویلیامز هم احتمالا برداشت های زیادی از تیم مرسدس داره و عملکردش بسیار بهتر خواهد بود و تیم فراری و طرفداران باید منتظر اتفاقات باشند تا مثلا دهم یا نهم بشن.
  یک 2014 در راهه؟ تا مسابقه ی اول منتظر میمونیم…

  • SUPER FAST 16

   1

   0

   گرچه دوس دارم نظرت اشتباه باشه ولی به واقعیت بیشتر نزدیکه متاسفانه

 10. Ali n

  10

  3

  من یه حسی نسبت به ردبول دارم و اونم اینه که نچسب ترین تیم فرمول یک هست. تا زمانی که قوانین و شرایط به نفعشون باشه دَم نمیزنن ولی زمانی که کمی عقب می افتن همش دست به تخریب و شکایت و … می برن یه روز پارتی مود، یه روز محدودیت موتور دوست دارم بدونم زمانی که هوندا از بقیه عقب بود نظر آقای هورنر درمورد فریز کردن موتور و عدم توسعه چی بود؟ چرا الان که فراری عقب افتاده و هوندا از مسابقات کنار کشیده این صحبت ها رو میگه؟

 11. Hamilton

  4

  4

  اونا نباید حمایت کنن
  تو باید این فکر مسخره و احمقانه رو از تو کلت بیرون کنی
  شما نمی تونید موتور بسازید دیگه چرا مرسدس باید بپذیره

 12. امید نورمحمدی

  4

  0

  من نمیدونم توی توافق اخیر کنکورد چه چیزی بین تیمها به تفاهم رسیده و از چند و چون ساخت موتور و … هم بی اطلاعم چون مشخصات همیشه برای همه تیمها محرمانه است. و بقدری محرمانه است که حتی کوچکترین تخلفی هم که انجام میگیره هیچ جزئیاتی ازش منتشر نمیشه.
  از صحبتهای منتشر شده در بالا هم کاملا مشخصه که این اظهارات بیشتر بدرد خودشون میخوره و بنحوی فقط دست اندرکاران متوجه صحبتها میشن . یه جورایی بهم تیکه میندازند و مفاد مورد تفاوق را بهم یادآوری میکنند.
  مدیر فراری مشخصا در این مورد دست بالاتری نسبت به ردبول داره و با تکرار اینکه شرایط تیم ضعیفتر (ردبول) را در میکنیم از موضع بالا صحبت میکنه. بحث دبی ورودی به موتور هم همون بحثیه که توی گمانه زنیها اشاره میشد فراری در آن تخلف کرده.
  در مجموع کل کل جذابی بینشون بوجود آمده…

 13. علیرضا

  2

  2

  اگه قرار باشه برای سال آینده فراری با همین قدرت موتور مسابقه بده باید بگم که فصل فاجعه بار دیگه در انتظار همه ما طرفدارای فراری هستش…هرچند بینوتو اعلام کرده در حال ساخت یک موتور کاملا جدید برای سال های قبل از تغییر قوانین هستیم.به عقیده من اینکه تنها بدلیل مسائل مالی،خواسته باشن قوانین فریزکردن پاوریونیت رو از سال ۲۰۲۲ به بعد به اجرا بگذارند شک نکنید که تا سال‌های سال باید شاهد شنیدن جمله get in there(someone)e باشیم،که این به هیچ عنوان برای طرفدارای دنیای موتور اسپرت و صدالبته برای دیدگاه های اقتصادی مدیران این ورزش خوب نیست.
  درسته که از سال ۲۰۲۲ از نظر ایرودینامیک ماشین ها خیلی به هم نزدیک تر می‌شوند اما مرسدس واقعا تکلیفش روشن هست،دوران موتور هاییبرید رو بغل گرفته و داره به طرز دیوانه کننده ای پیش میره،حتی هوندا هم که خیلی به موفقیت خودش امیدوار شده بود وقتی متوجه این موضوع شد که نمیتونه گرد چرخ های مرسدس رو جمع بکنه خیلی سریع خودش رو کنار کشید
  در مورد رنو هم شرایط کاملا مشخص هست،یک موتور معمولی با اندکی پیشرفت در حد اینکه مسابقه رو به پایان برسونن طراحی میکنن
  فراری هم که دنده معکوس رو گرفته و با سرعت داره میره سمت سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ که عجیب ترین نتایجش رو رقم زد
  حالا اینکه تیم ها خواسته باشن همگرایی موتوری رو داشته باشن یا ارتقای موتورهای خودشون خودش جای بحث داره.
  بینوتو میخاد ارتقای موتوری تا قبل از ۲۰۲۵ ادامه دار باشه چون میدونه با یک موتورِ فیریز شده اونم برای حداقل سه سال فقط باید در مصاحبه هاش بگه:ما پر حال برطرف کردن نقاط ضعف خودمون هستیم،ما در حال بررسی کردن دلیل این اختلاف زیاد تایمی خودمون با رنو هستیم(مرسدس که دیگه جای خودش داره)
  امیدوارم خیلی زود فراری یک راه حل اساسی برای ماشین ها بکنه که اگه واقعا از پسش برنیاد تاثیر غیرقابل جبرانی روی بیزینس این رشته واقعا پرطرفدار خواهد گذاشت.