فرمول یک ایران – سازمان عفو بین الملل هشدار داده است که در صورت برگزاری مسابقه فرمول یک در عربستان سعودی، پدیده “ورزش شویی (بالا بردن اعتبار یک کشور که سابقه ضعیفی در زمینه حقوق بشر داشته با دادن میزبانی ورزشی)” انجام می شود.

طبق تقویم موقت 2021 که روز دوشنبه در جلسه کمیسیون فرمول یک به روسای تیم ها نشان داده شد، یک مسابقه در پیست خیابانی جده برنامه ریزی شده است.

البته پیش از این عربستان سعودی برنامه هایش برای میزبانی از فرمول یک در فصل 2023 را منتشر کرده بود. فرمول یک عربستان قرار بود در پیست قدیه برگزار شود؛ پیستی که بخشی از یک مجموعه بزرگتر ورزشی تفریحی است و توسط راننده سابق فرمول یک، الکساندر وورز طراحی شده است.

فرمول یک قبلاً از طریق این کشور یکی از اصلی ترین شرکای تجاری خود یعنی آرامکو، غول پتروشیمی سعودی را بدست آورده است. این شرکت همچنین به عنوان اسپانسر عنوان مسابقات در مجارستان و اسپانیا 2020 معرفی شده است.

عربستان سعودی در تقویم پیش نویس فرمول یک 2021

عربستان سعودی قبلاً مسابقات اتومبیلرانی بین المللی را برگزار کرده است، مسابقات فرمول ای اولین بار در دسامبر 2018 در خیابان های ریاض برگزار شد. مدت هاست که عفو بین الملل علیه نقض حقوق بشر در عربستان سعودی مبارزه می کند و مخالف پیوندهای این کشور با ورزش های برجسته است.

فلیکس جیکنز، رئیس ستاد مبارزات سازمان عفو ​​بین الملل انگلستان خواستار حمایت ذینفعان فرمول یک ازاین موضوع شد:

در مورد مسابقه جده، ما از تمام رانندگان فرمول یک، مالکان و تیم ها می خواهیم که در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور صحبت کنند، از جمله با ابراز همبستگی با زندانیان و مدافعان حقوق بشر.

درباره مشکل حقوق بشر و اعتراض عفو بین الملل، فرمول یک هنوز اظهار نظر رسمی نداشته است و البته قابل ذکر بوده که برگزاری گرندپری فرمول یک عربستان سعودی هنوز تایید نشده است.

25 دیدگاه

 1. iman88

  15

  2

  دوست دارم الان که بحث منافع ف1 مطرحه ببینم کسی از این جامعه از صدای حقوق بشر حمایت میکنه یا نه؟!

  • |ZXE-LECLERC16|

   3

   2

   نباید خدایی توی عربستان مسابقه برگزار کنن،به هیچ وجه
   گرچه فکر نمی کنم از پس آمریکا و قدرت پول بر بیان…

   • ایرن

    0

    3

    عربستان هرچقدر هم وضعش بد باشه به بحرین که نمیرسه.
    لابی و پول که البته پول به خودی خود لابی رو هم به همراه داره.
    الان بزرگترین حامی فرمول یک شده آرامکو. یعنی شما انتظار دارید این ورزش پول رو رها کنه؟ تنها راهش یه پویش عظیم بین المللی هست جوری که مدیران این ورزش به این نتیجه برسند که ضرر مالیش بخاطر از دست دادن درامدها بعد از این پویش بیشتر از منفعتش هست که اونم رسانه ها بعیده حامی چنین پویشی بشند. البته این موضوع فقط درباره عربستان صدق نمیکنه ها. درباره ی هر کشوری با هر ایدئولوژی و سیستم حکومت داری ای هست.

  • امید نورمحمدی

   3

   0

   دمت گررررررررم ایمان جان. بخدا سکوت میکنند. من امیدوارم واقعا یک اتفاق خوب بیوفته .

 2. behrang 1350

  10

  1

  آفرین
  چقدر خوبه که برخی سازمانها بتوانند به کشورهای ناقض حقوق بشر از چنین راههایی مثل محرومیت از یک رویداد مهم ورزشی فشار وارد کنند . ولی متاسفانه کسی به این بیانیه ها توجه نمیکنه و زور پول و دلارهای نفتی کار خودش رو میکنه

 3. shahinmoheb

  7

  1

  منابع مالی قدرتمند فقط حرف میزنه ، حقوق بشر متأسفانه حرفی برای گفتن نداره

 4. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  7

  2

  وای عربستان هم اضافه شد
  صخیر ،یاس مارینا ،استانبول پارک پس فردا هم کویت موتور تون قطر هم تو موتو جی‌پی هست ولی کی موتور اسپورت به ایران می رسه؟

  • محمدامین

   7

   0

   هر موقع که یه حوزه توی واتیکان باز بشه :/

  • Sina

   3

   1

   هیچ وقت😐😐😐😐😑😑

  • محمد

   1

   0

   وقتی ساخت سکو های پیست ناکجاآباد رو تموم کردن
   خودشو توی ۲ سال ساختن سکو هاش هنوز ساختن شروع نشده

 5. ایرن

  3

  0

  به نظرم پیر گسلی در آلفا تاوری بهتر میتونه بدرخشه. چون خب میدونیم که در حد مکس نیست و در ردبول باید راننده دوم باشه با این تفاوت که توی ردبول همه ی موفقیت هاش به پای خودرو نوشته میشه و توی آلفا تاوری برعکس.

  برخی از دوستان هم درباره ی ردبول و تعویض گسلی با آلبون در وسط فصل قبل به نظرم یه خورده با عجله قضاوت کردند. امسال تا انتهای فصل به آلبون فرصت داده شد و باهاش ادامه دادند چون مدیران ردبول مطمئن هستند که رده دوم سازندگان رو با هر شرایطی در اختیار خواهند داشت و نیازی به ریسک آوردن یک رانده دیگه برای کسب نتایج بهتر ندارند. اما پارسال برای این رده در جنگ با فراری بودند و هر لحظه امکان داشت در این رقابت ببازند بخاطر همین هم سعی کردند با تعویض راننده شاید بتونند امتیازات بیشتری کسب کنند و به همین دلیل ریسک تعویض آلبون و گسلی رو به جون خریدند.

  اما انصافا برای فصل بعد ردبول باید یه فکر اساسی کنه. پرز و هالکنبرگ در دسترس هستند.

  • ایرن

   4

   0

   ببخشید خخخ
   فکر کردم دارم زیر خبر تمدید قرارداد گسلی این نظر رو مینویسم. معذرت میخوام که نظر بی ربطی رو در جای اشتباه نوشتم.

   • محسن1350

    4

    0

    اتفاقا بجا بود. من اصلا از عربستان خوشم نمیاد ولی تنها زمانی که آدم از دقدقه سیاست بیرون همون وقته که هیجان ورزش را دنبال میکنه. اگه از اول ورزش و سیاست را میشد جدا کرد و اقتصاد را از ورزش خوب عفو بین الملل یه کم حق داشت ولی فعلا نه!!!

 6. MERC

  1

  3

  حرف حساب

 7. Mehdi mozafari

  5

  0

  اونوقت این سازمان محترم در مورد برگزاری مسابقه در روسیه مشکلی نداشت و نداره؟در مورد چین چطور؟ مسموم کردن مخالفان ریزودرشت پوتین و کشتن شون درکشورهای دیگه، وضعیت اویغورها در چین و مشکلات حقوق بشری مردم هنگ کنگ به چشم نمیاد حتما.
  حقوق بشر دست آویزی شده واسه مطامع سیاسی.اینها که گفتم کتمان نقض حقوق بشر در عربستان نیست.

  • ایرن

   2

   1

   با این دست فرمون بری جلو که کل دنیا مشکل دارند. فرانسه که مشکلات جلیغه زردها. اسپانیا که جدایی طلبان کاتالونیا و در ایتالیا بحث مافیاها و حقوق پناهندگان و در امریکا که جورج فلوید و حقوق سیاهان و حقوق شرخپوستان و کلی چیز دیگه. در برزیل که فقر اجتماعی و برای هر کشوری میشه یه دوجین مشکل لیست کرد. اما خدایی عربستان خودش توی این جور مشکلات سر لیست به حساب میاد.

   • Mehdi mozafari

    2

    0

    عرض من هم همینه.همه جا به نوعی مشکلات خودش را داره. البته که موضوع جلیقه زردهای فرانسه،کاتالونیا در اسپانیا، جورج فلوید در آمریکا،فقراجتماعی برزیل و بحران پناهندگان اصولا با موضوع نقض گسترده و دولتی حقوق بشر متفاوته.اما اگر قرارباشه دست روی کشوری مثل عربستان بگذاریم باید چین و روسیه را هم با همون دست نشون کنیم.
    پوتین رسما تروریسم دولتی سازمان یافته ای را هدایت میکنه که در یکسال گذشته دست کم سه قربانی گرفته.دولت چین که سرآمد آمار اعدام در دنیاست همچنان حقوق ابتدایی مردم اویغور را به بدترین وجه ممکن پایمال میکنه.در آمریکا اما اگر جورج فلوید به دست پلیس کشته میشه دولت و مقامات فدرال و دستگاه قضایی مستقلی درهمون کشور به سرعت عکس العمل نشون میدن و جامعه مدنی شدیدا پیگیر ماجراست.در فرانسه جلیقه زردها معترضین به وضع اقتصادی هستند نه حقوق اجتماعی و مدنی.درکاتالونیا سالهاست تلاش برای استقلال صورت میگیره ولی دولت مرکزی اسپانیا هیچوقت دست به آزار، کتک زدن، بازداشت خودسرانه و حذف فیزیکی مردم کاتالونیا نزده.برزیل هم فقر اقتصادی وجود داشته و داره که اساسا با موضوع ارتباطی نداره.

  • amir salar 5

   3

   0

   Shabneshin:
   کاملا باهات موافقم دوست عزیز

 8. محمد

  0

  0

  اینا رو خودشو حل میکنن

 9. امید نورمحمدی

  2

  0

  با درود و عرض ادب خدمت همه عزیزان. نظرات دوستان همگی مفید و درست و بجا بود و بنده فقط در تکمیل فرمایشات دوستان چند سطری اضافه میکنم.
  از روزی که لوگوی آرامکو را در مسابقات دیدم واقعا متاسف شدم و منتظر این بودم که تعداد مسابقات در کشورهای عربی طیف عربستان (که تقریبا میشه همه اشون!) بیشتر از قبل هم بشه که این انتظار خیلی هم طول نکشید.
  همانطوریکه ایمان جان بدرستی اشاره کرده الان که پای منافع صاحبان و ذی نفعان فرمول 1 درمیانه باید منتظر تصمیم آنها بود. اگر مبارزه با نژاد پرستی علیه سیاه پوستان که همیلتون پرچمدار آن است و مرسدس ادعای آنرا دارد را واقعی بدانیم هرگونه بیتفاوتی نسبت به سایر نژادها و تضییع حق آنها از جانب سردمداران فرمول 1 و رانندگان و تیمها خود مصداق بارز نژادپرستی خواهد بود.
  بنظر من این چالشی بزرگ برای تصمیمگیران فرمول 1 از دیدگاه مردم و هواداران است ولی با توجه به سرمایه محور شدن رو به افزایش در این رشته بنده شخصا فکر نمیکنم روسای قوم نظر هواداران را با منافعی که از آرامکو بدست میاوردند تاخت بزنند…

 10. Saeedreza

  4

  0

  همه اینها سناریو دوشيدن عربستان هست
  وگرنه حقوق بشر کلیویی چنده
  پول بیشتری ميخوان همین، عربستان هم در این زمینه کم نداره پس چه راهی بهتر از این که حقوق بشر رو بهانه بکنن
  سال بعد فرمول یک عربستان رو هم میبینیم

  • Saeedreza

   3

   0

   فقط من موندم قیمت حقوق بشر چنده تو عربستان

 11. Mahmood.ghaedi

  0

  2

  والا عربستان وضعش از نظر حقوق بشر از خیلی کشورها بهتره
  بخصوص بعضی کشورهای همسایش🤔

 12. Mahmood.ghaedi

  0

  2

  ولی این شاهزاده جدیده خیلی ازادی داده داره ازادی و وضع مردمش از کشور دوست ما چین خیلی خیلی بهتر مبکنه حقوق بشر چرا درباره قتل عام مسلمونهای چین هیچی نمیگن
  اتفاقا دمشون گرم پول دارن مسابقات میبرن تو کشورشون کدوم یکی از ما دوس نداره مسابقات تو اینجاهم برگزار بشه بتونه هر سال بره از نزدیک ببینه بعضی دوستان کامنت گذاشتم ک نباید مسابقات اونجا برگزار بشه چرا اخه چرا نباید تو عربستان برگزار بشه