فرمول یک ایران – رومن گروژان گفته است که احتمال می‌داد که تیم فرمول یک هاس به دلیل مسائل مالی یکی از راننده هایش را از دست بدهد اما انتظار نداشت که هر دو راننده عوض شوند.

رومن گروژان و کوین مگنوسن هر دو دیروز اعلام کردند که تیم هاس را ترک خواهند کرد و در ادامه گونتر استاینر هم اعلام کرد که هر دو راننده از هفته قبل مطلع شده بودند که قراردادشان تمدید نخواهد شد.

گروژان در طول مصاحبه قبل از رقابت فرمول یک پرتغال 2020 گفت که انتظار داشت تیم به خاطر شرایط اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، تصمیم جدیدی در مورد راننده هایش برای فصل 2021 بگیرد:

من میدانستم که به احتمال زیاد یکی از ما آخر این فصل خارج می شود، فقط هم به خاطر شرایط جهانی و شیوع کرونا که شرایط اقتصادی را برای خیلی از شرکت های سراسر جهان سخت کرده است.

و این همان چیزی بود که به گونتر گفتم. گفتم که انتظار یکی از ما را داشتم که گونتر گفت نه؛ به خاطر شرایط اقتصادی هر دو شما تیم را ترک خواهید کرد. به همین دلیل من درک میکنم و به نظرم منصفانه است.

من میدانم که به خاطر کرونا شرکت ها سختی ها زیادی را متحمل شده اند. و همان طور که گفتم تیم وارد مسیر متفاوتی شده است و من برای آینده آن‌ها، آرزوی بهترین ها را دارم.

هر دو راننده هاس گفته اند که نمیتوانستند با پیشنهاد های مالی احتمالی از طرف دیگر راننده ها رقابت کنند. کوین مگنوسن در این رابطه گفت که برای تیمی با مشکلات مالی، پشتوانه مالی او نمی‌تواند کمک چشمگیری به آن ها بکند:

من نمی‌توانم پشتوانه ای که لازم دارند را تهیه کنم. من شرکا و اسپانسر هایی دارم اما تا این حد بزرگ نیستند. به قدری بزرگ نیستند که بتوانند برای من تغییری ایجاد کنند.

گروژان هم گفت که علاقه ای به فراهم کردن پشتوانه مالی برای ماندن در تیم ندارد:

من شرکایی داشتم که من را در دوران متفاوتی حمایت کردند. اما من هیچوقت برای رانندگی هزینه نکرده ام و نمی‌خواهم به چنین شخصی هم تبدیل شوم.

در ادامه گروژان گفت که اگر تیم سریع تر تصمیم می‌گرفت، راننده ها زمان بیشتری برای پیدا کردن تیم های جایگزین داشتند:

این تصمیم ما نبود که چه زمانی خبر رفتنمان را منتشر کنیم. مشخصا زودتر همیشه بهتر است. به ما کمی زمان می دهد که بررسی بیشتری بکنیم.

البته فصل 2012 یا 11 بود که هشت دسامبر با من تماس گرفتند و گفتند که فصل بعد قرار است راننده فرمول یک باشم. به همین دلیل من با اخبار لحظه آخری آشنا هستم.

من فکر می کنم که این تصمیم خیلی وقت پیش گرفته شده بود اما گونتر هفته قبل را برای اعلام این خبر انتخاب کرد که البته من با آن مشکلی ندارم.

در نهایت کوین مگنوسن هم گفت که مدتی است در حال بررسی تیم ها و رقابت های جایگزین است:

من مدتی هست که در حال بررسی گزینه های موجود هستم. به همین دلیل زمانی که گونتر به من گفت که دنبال راننده های دیگری هستند، چیز زیادی عوض نشد.

اگر از طرف هاس به من قراردادی پیشنهاد می شد آن را بسیار جدی  می گرفتم. اما مدتی هست که به دنبال جایگزین هستم.

10 دیدگاه

 1. siamak

  11

  6

  جفتشون دارن * میگن و با کلمات بازی میکنند ! مثلآ دارند سعی میکنند تا با مصاحبه رسانهای سیاستمدارانه هم وجهه خودشونو حفظ کنند ، هم تیم رو .
  ولی فارق از ماجرای کنار گذاشتن گروژان و مگنوسن ، وقتی مسائل مشابه فتل ، چکو و ایندو راننده هاس رو در کنار هم قرار بدیم و بهش توجه کنیم ، تازه متوجه میشیم که فراری در انتخاب زمان جواب کردن فتل نه تنها بهش کم لطفی نکرد ، که با انتخاب زمان اعلام مطلب در پیش از زمان شروع مسابقات فصل ، فرصت کافی رو برای پیدا کردن و انتخاب تیم در اختیارش گذاشت ، کاری که ریسینگ پوینت با پرز و هاس با گروژان و مگنوسن نکرد !!… حالا به نظر دوستان عملکرد کدامیک از این تیمها درستتر بود و جنجال آفرینی و جوسازی در اینمورد زیبنده کدامیک از اینها بود ؟

  • Silver Arrows

   15

   2

   وقتی بد رو با بدتر مقایسه می‌کنید لطفا از بد تعریف نکنید. “بد” بهتر از “بدتره” اما در نهایت بده.
   همه گفتن رفتار فراری بد بود…

   • BAHRAM

    7

    3

    یعنی شما میگی فراری باید با فتل تمدید میکرده و الان که پیشنهاد تمدید ندادن باهاش بد رفتاری کردن؟
    کار فراری به هیچ وجه بد نبود اتفاقا با گفتن این موضوع قبل از شروع فصل به فتل لطف کردن

   • siamak

    3

    1

    Silver جان .
    اول از اونکه فسخ قرارداد کاری مابین هرتیم با راننده اش نه تنها فی نفسه بدنیست ، که امری کاملا طبیعی ، مرسوم و عرفی است ! پس اصولآ اینکه میفرمائید انتخاب بین بد و بدتر ، اساسآ و بطور کامل منتفی است !
    هیچ تیمی با بستن قرارداد کار اولیه با راننده اش عقد اخوت و برادری نمیبنده که تا پایان عمر بهش وفادار و متعهد بمونه . هروقت تیم احساس کنه که راندمان و بازده کاری راننده به اندازه حقوقی که بهش پرداخت میکنه براش موثر نیست این حق براش محفوظه که قرارداد رو فسخ و یا از ادامه و تمدیدش خودداری کنه . بالعکس اش هم صادقه . رانندگان بسیاری هستند که منافع شغلی خودشونو در تیمی دیگر جستجو میکنند و قرارداد کارشون رو با تیم قبلی فسخ میکنند .
    پس نه تنها فراری ، که ریسینگ پوینت و هاس هم هیچکدام وامدار راننده هاشون در اینمورد نیستند و از حق قانونی ، عرفی و کاملآ مرسومشون استفاده کرده اند !!
    سوآلم از دوستان در مورد زمان مناسبتر اعلام مطلب بود ، که شمای عزیز سوآلم رو قابل دونستید و بهش پاسخ دادید . ممنون از لطفتون . هرچند برای رسیدن به نتیجه لازم از پاسخ شما میبایستی از روش مهندسی معکوس برای دریافت نتیجه استفاده میکردم !!

 2. Saeedreza

  13

  1

  فکر کنم چند سال بعد شاهد باشیم هرکس پول بیشتری بده راننده فرمول یک ميشه مهارت و استعداد ذات رانندگی در اولویت آخره
  از الان تقریبا پنچ تا راننده با حمایت پدر ميلياردر تو فرمول یک رو میتونم ببینم

 3. محمد جواد سلیمانی

  4

  0

  حالا کی میاد به جاشون ؟🤔
  روی جوان ها سرمایه گذاری میکنن یا با تجربه ؟🤔
  بنظرتون میک شوماخر میاد ؟🤔
  انگار توی هاس زلزله اومد یه دفعه

  • a Ferrari lover

   3

   1

   الان جنگه سر میک شوماخر بین آلغا رومئو و هاس😅😅

 4. Amir5

  2

  1

  هاس پول نداره که ادامه بده بخاطر همین مازپین رو میارن جاش
  و شوازمن که از آکادمی فراری است چون واسه فراری خوش خدمتی کنه ولی حیف شد ای کاش زودتر بهشون میگفتن ولی یه راننده باتجربه نیاز بود مثل گروژان خوب ولی عیب نداره آلفا هست هنوز با ولیامژ

  • a Ferrari lover

   3

   1

   البته شوارتزمن رو نمیارن آیلوت رو میارن به احتمال زیاد