فرمول یک ایرانلنس استرول باور دارد که جریمه نشدن چارلز لکلرک در جریان برخوردی که با او در دور اول فرمول یک روسیه داشت مسخره و تمسخر آمیز است.

لنس استرول یک شروع خارق العاده را در مسابقه داشت و در شعاع خارجی پیچ شماره 4 بود که با چارلز لکلرکی که در شعاع داخلی بود برخورد کرد و چرخید و با دیواره پیست برخورد کرد و از مسابقه کنار رفت.

این برخورد توسط داوران مورد بررسی قرار گرفت اما هیچ جریمه ای داده نشد. لنس بیان کرد:

من خیلی تعجب کرده ام که او جریمه نشد. من به او فضای زیادی را دادم و کل پیچ را در شعاع خارجی گذراندم و او همینطوری به چرخ عقب سمت راستم برخورد کرد.

من به او تمام فضایی که می توانستم بدهم را دادم و این اتفاق از روی بدشانسی رخ داد. اما چارلز می توانست که مانع این رخداد شود، او مجبور نبود که به این میزان عریض پیچ را طی کند و به من برخورد کند. کمی مسخره آمیز است که او جریمه نشد.

استرول در مورد اینکه در صورت عدم این رخداد چه نتیجه ای برایش در دسترس بود بیان کرد:

فکر می کنم که چیز های خیلی زیادی امکان پذیر بود. فکر می کنم که در آن لحظه ما هفتم بودیم و من شروع خوبی را داشتم و روی تایر خوبی هم بودیم. واقعا باعث تاسف است.

سرجیو پرز که مسابقه خوبی را داشت و روی تایرهای سافت مدیریت تایر خوبی را از خودش نشان داده بود بیان کرد:

به جز استارت همه چیز خوبی بود. آن سمت پیست اصلا چسبندگی وجود نداشت. به محض اینکه کلاچ را رها کردم، مستقیم دچار هرزگردی شدم و رده های خودم را به رنویی ها باختم. خوشبختانه فکر می کنم که ما مدیریت تایر خوبی را روی تایرهای سافت داشتیم که باعث نتیجه مثبت مسابقه ما شد.

47 دیدگاه

 1. behrang 1350

  12

  9

  چرا پنالتی ؟ من آنبورد صحنه رو از دوربین هر دو ماشین در یوتیوب دیدم ….. فکر نکنم لکلرک تقصیری داشته باشه و بنظرمن یک اتفاق مسابقه ای بود

   • Mohammad44

    10

    7

    چون لوییس راننده ی کثیفیه😂😂😂

  • Mekaeel

   15

   6

   کافی بود این برخورد برعکس باشه یعنی اگه استرول به لکلرک زده بود و جریمه ای بهش نمیدادن الان همین افرادی که میگن پنالتی نداشت میگفتن استرول باباش پولداره واسه همین جریمه نمیشه!!

   • ALEX-ALBON

    0

    0

    نه محمدجان لویس شخصیت محترمیه.. منتها اون چیزی ک درمورد لویس هست اینه که رانندگیه کثیفی داره
    با احترام ب فن هاش.

  • iman88

   5

   6

   منم تا نیم ساعت بعد دست به دعا نشسته بودم و یه چشم کنار اسم چارلز بود ببینم کی این علامت نارنجی ظاهر میشه.اما خدارو شکر ندادن. هر چند سوختی خوبی برای موتور انتی فراریها و انتی لکلرکها فراهم شد. از الان تو 90 درصد کامنتاشون اینو میکنن علم حمایت فیا از این دوتا و تا جا داره تو حلق ما فرو میکنن.

 2. siamak

  10

  9

  من تا حالا فکر میکردم که فقط تو فوتبال کشورمونه که انقدر به تصمیم داوران اعتراض میشه و بهشون قر زده میشه ، نگو تو فرمولا وان هم آسمان بهمین رنگه !
  یه برخورد مسابقه ای ساده توی اون بلبشوی موقع استارت که لکلرک هم بدون هیچ قصد و غرضی با استرول داشته دیگه چیزی نیست که تازگی داشته باشه و انقدر تصمیم داوران رو زیر سوآل ببره که !

   • siamak

    10

    7

    امین جان ، با سلام .
    ماهیتآ این دوتا کیس از اساس با هم فرق میکنند .
    نباید این دو مقوله رو یکی دونست ! در این مسابقه و در شرایط ازدحام ماشینها هنگام استارت ، راننده ها چشم اضافی ندارند تا هم حواسشون به جلو باشه ، هم عقب ، هم طرفین خودشونو مواظب باشند هم روی تصاویر موجود در آئینه ها تمرکز کنند ، پس نتیجتآ امکان برخورد از ایندست زیاده .
    قطعآ قبول خواهید داشت که یکی از پرخطر ترین و حادثه خیزترین مقاطع هر ریس هنگام استارتش هست . درست مثل کار شروع و خاتمه پرواز یک هواپیما که پر ریسک ترین زمانش هنگام تیک آف یا لندینگش هست ! اصلآ یکی از فلسفه هائیکه رانندگان سعی میکنند تا در کوآلیفاینگ رده های جلوتری کسب کنند ، همین ایمنی و اجتناب از همین حوادثه ، چون واضحآ هرچه راننده در رده های جلوتر خط استارت باشه از تراکم و شلوغی خطوط میانی دورتره و امکان اینکه دچار اینگونه برخوردها بشه کمتر .
    بنابراین مقایسه شرایط متراکم و شلوغ هنگام استارت یک مسابقه با رقابت در سر یک پیچ برای گرفتن یا حفظ رده از اساس با یکدیگر متفاوتند .

   • Amin

    5

    0

    سلام آقا سیامک
    ممنون بابت توضیحتون

   • ALEX-ALBON

    0

    0

    منم با دوستمون (مین) موافقم.
    هر دو برخورد خیلی شبیه بود..

   • ALEX-ALBON

    0

    0

    ببخشید اسم دوستمون الفش جا موند- امین

  • Mahmood.gh

   10

   4

   اقا سیامک عزیز مشکل اینجاس ک تصمیمات داوری اگه همیشه ی جور باشه کسی اعتراض نمیکنه
   ،ولی وقتی ی حرکت شبیه ب این جریمه داره و این نداره
   و کلی از این تصمیمات هست ک یکیش جریمه داشته یکی دیگه نداشته

   • siamak

    11

    6

    محمود جان ، باسلام .
    عادتآ سالهاست که مسابقات و حتی کوآلیفاینگ هر ریس رو از شبکه ای که تماشا میکنم ، ضبط کرده و حوادثش رو چندبار میبینم !
    فارغ از اینکه فن لکلرکم ، ولی واقعآ در اون ازدحام و شلوغی استارت شیطنتی از چارلز مشاهده نکردم که یا بطرف لنس فرمان داده باشه ، یا عرصه رو برای اینکه نهایتآ منجر به برخورد بشه واسش تنگ کرده باشه !
    مطمئنآ اگر قصد و غرضی در کار بود و این برخورد از نوع شیطنت آمیزش بود از چشم گروه داوران بدور نمیماند ، چون بهرحال آنانهم دوست ندارند تا عملکرد و قضاوتشون با یک تصمیم غلط زیر سوآل بره و در کارنامه و رزومه شخصی شون چوب خط منفی زده بشه !!
    علی الحال این فقط یک نظر شخصی است که میتونه حتی اشتباه باشه ، بهمین دلیل به نظر شما و امین عزیز بعنوان نظر مخالف احترام میگذارم .

   • Mahmood.gh

    3

    0

    اقا سیامک دوست عزیز بند ارادت خاصی نسبت ب شما دارم احترام شما شدیدا واجبه ولی بحث هند نیست ک بگیم از عمد نبود فوتبالم نیست
    من تکرار ک شبکه عربی امروز ظهر پخش کرد دیدم و گزارشگر عربی هم دقیقا با صحنه لوییز و البون مقایسه کرد درست یا غلط من نمیدونم ولی گفت اگه پیچ یک بود میتونست برخورد مسابقه ای باشه ولی پیچ یک نبود استرول جلو تر بود و لکلرک هم کاملا فضا داشت هم استرول و انبرد نشون میده ک استرول فضا براش حتی تنگ نکرد
    اینا حرف کارشناس شبکه عربیه
    من همیشه گفتم شخص مهم نیست مهم اینه قانون یکسان برخورد کنه
    الانم منظور شخص حاص یا تیم خاصی نیست بحث قانونه

   • siamak

    0

    0

    عرض سلام و ارادت محمود جان .
    قبل از هر چیز ازتون بخاطر لطف و مرحمتیکه به این حقیر دارید تشکر میکنم . امیدوارم لایق این حسن نظر شمای عزیز باشم . و در وحله بعد از شما سپاسگزارم که قواعد بحث رو به این خوبی رعایت میکنید و با حفظ دوستی و احترام متقابل در کمال آرامش نظر محترم خودتون رو ارائه میفرمائید .
    همونطور که در پست قبلی هم خدمتتون عرض کردم ، نظرم درمورد برخورد بین چارلز و لنس صرفآ یک نظر شخصی است ، نه بیشتر !
    عقیده این حقیر مبتنی بر برداشتم از مشاهده صحنه برخورد و متکی به نظر و تصمیم داوران fia بوده که در حقیقت مصالح کارشان قوانین موضوعه فدراسیون بین المللی اتومبیلرانیست ، حال آنکه نظر محترم شما برداشت از صحنه تصادف است و مستند به نظر گزارشگر و مفسر شبکه تلویزیونی … آنهم از جنس عربی اش .
    باید دید و قضاوت کرد که آیا نظر و رآی هیئت داوران در اینخصوص معتبرتر و قابل استنادتر است یا نظر شخصی یک مفصر ورزشی ؟ ولی کلآ با شما در اینمورد اتفاق نظر دارم که میبایستی قوانین در موارد کاملآ مشابه بصورت یکسان بمورد اجرا گذاشته شود ، نه سلیقه ای و گزینش و همراه با لحاظ کردن ملاحظات جنبی !

   • siamak

    0

    0

    کلمه مفسر درسته که به اشتباه مفصر تایپ کرده بودم ، با پوزش !

  • Mekaeel

   6

   10

   آقا سیامک مگه فقط برخورد هایی که از روی قصد انجام میشه پنالتی داره؟
   کدوم راننده از روی عمد میکوبه به طرف مقابل؟
   اتفاقا این برخورد قطعا پنالتی داشت ولی داورا حالا به هر دلیلی ندادن
   برخورد همیلتون و آلبون هم دقیقا این جوری بود و همیلتون جریمه شد ولی…

   • Ghombolfang

    1

    0

    میسپاریم دفعه دیگه نظر شمارو هم جویا شن!

  • Mehryar Salehi

   11

   6

   این چیزی که شما میگی پدر جان، برای ۱۰-۱۵ سال پیش بود.

   با معیارهای الان و این همه پنالتی که برای کوچکترین برخورد بین دوتا راننده میدن، این یکی چطور چیزی نگرفته عجیبه برای منم چون استرول پیچ رو جلوتر وارد شد، بیرونش هم دیگه جایی نداشت که بره، بیشتر از این نمیتونست جا بده اما شارل میتونست ازفاصله خیلی عقبتر اقدام به سبقتگیری نکنه.

   منم دوست دارم این همه پنالتی نباشه، اما وقتی یکجا هست و یکجا نیست…این دیگه غیرمعموله.

   چیکارتون کنیم حاج آقا، فراری هستین دیگه :))

   • siamak

    4

    2

    یعنی داوران فعلی FIA هم درحال حاضر آپدیت نیستند و با معیارهای قدیمی من ( 10 – 15 سال پیش ) دارند مسائل رو قضاوت میکنند که به لکلرک جریمه ندادند ؟ شاید هم تاد پدر ، تاد پسر و پرنس موناکو شفارش چارلزرو بهشون کردند و دمشونو دیدند !
    اصلآ همه ویلیامز فنها چشم دیدن فراری و راننده هاشو ندارند !!!…

   • iman88

    3

    4

    شرل داشت دفاع میکرد نه حمله

   • Mehryar Salehi

    5

    2

    Siamak حق نداریم اسم فراری میاد گارد بگیریم حاج آقا؟ :)) خب با این متر بریم جلو که داورها هیچوقت اشتباه نمیکنن که! اینا هم سلیقه ایی تصمیم میگیرن چون صفر و یک نیست.

    Iman88، خیر شارل اقدام به سبقتگیری کرد اونجا.

   • iman88

    2

    0

    احتمالا من اشتباه دیدم

   • Farid

    7

    7

    اتفاقا برای من تعجب اور بود که جریمه ندادن به لکارک..!!! منتظر اعلانش تو مسابقه بودم ولی… این اصلا فرقی با قضیه البون نداشت… دقیقا همون بود…. جالبه یه کاربر میاد میگه برخورد مسابقه ای بود و چیز خاصی هم نبود (!!!!!) طرف زد ماشین و مسابقه استرول رو به فنا داد و حتی اخطار هم نگرفت !!! خدایی قضاوت داورای فیا ونوع اعمال قانونشون کاملا سلیقه ایه نه مطابق قانون و عادلانه و مستدل !!

   • Ghombolfang

    4

    1

    *
    باید به استرول پنالتی بدن تا فرمون نکشه رو ماشین کناریش از این به بعد…

   • mohammad

    2

    6

    راس بروان
    توتو ولف

   • iman88

    8

    1

    دومینیکالی سالهاست هیچ پیوندی با فراری نداره و هنوز نیومده دارین به جانبداری متهمش میکنید و درمقابل شخصی که منافع مالی عظیمی تو دو تیم ف1 داره رو برای این پست پیشنهاد میکنید؟

   • Ghombolfang

    3

    1

    این کاربر Mohammad هنوز نمیدونه راس براون مدیر ورزشی فرمول یکه و اون یکی توتو ولف هم هیچ سمت کامرشیال و بازرگانی تو رده های مدیریت ارشد نداشته و صرفا مدیر مسابقه ای مرسدس تو چند سال بوده !!
    عزیزم ممدجان لازم نیست همین یکی دوتا اسمی که ظرف پارسال تا حالا شنیدی رو همه جا تکرار کنی
    مدیران فدراسیون اتوموبیلرانی جهانی بهتر از شما آدمای مختلف رو میشناسن و رزومه هاشونو دارن…😂😂😉

   • siamak

    6

    0

    راس براون که در حال حاضر مدیریت فنی مسابقات رو داره ، یعنی به نظر شما دوشغله بشه اشکالی نداره ! ؟ یعنی تو دنیای اف وان انقدر قحط الرجاله ؟!…..
    توتو ولف هم که سهامدار مرسدسه ، اگه این مسئولیت بهش واگذار میشد آیا این شائبه و شک و تردید تقویت نمیشد که حداقل برای حفظ ارزش سهامش که شده در مقام تصمیمگیری به سمت مرسدس غش کنه ؟؟!!!!!!!! ………………………….

   • Mekaeel

    0

    2

    من نظر خودمو گفتم و به شما ربطی نداره که چی میگم
    بهتره سرت به کار خودت باشه *
    خدا میدونه جای اون ستاره ای که ادمین گذاشته چی گفتی ولی بد نیست یه کم احترام یاد بگیری

 3. iman88

  7

  3

  نمیدونم حقیقتا باید میشد یا نه.انبورد همزمانشونو که تو سایت ف1 گذاشته بود چارلز داخل پیچ کامل فرمونو گرفته سمت راست و لنس هم گرفته سمت راست.شاید بخاطر اینکه ماشین لنس به اندازه کافی رد نشده بود وقتی که فرمون میگیره سمت ریسینگ لاین همچین تصمیمی گرفتن.اما در کل این بیشتر شبیه برخورد چارلز و مکس تو اتریش سال گذشته بود.من نمیدونم دقیقا قانونش چیه چون از سال گذشته تا الان چندین بار داورا تو این صحنه ها سلیقه ای عمل کردن.تو اتریش به مکس حتی اختارم ندادن،تو مونزا پارسال به چارلز پرچم سیاه و سفید نشون دادن،لوئیس و امسال 5 ثانیه جریمه کردن و تو این ریس برخورد چارلز و لنس رو حتی بررسی هم نکردن.
  بالخره باید بشینن و این قوانین رو خیلی شفافتر بازنویسی کنن تا میشه درصد خطا تو قضاوتهارو پایین بیارن

  • ALEX-ALBON

   1

   0

   نه ایمان جان بحث فن بودنت محترم عزیز اما هر جوری هم اون صحنه رو باز بینی کنی لکلرک میتونست از برخورد جلو گیری کنه اما خب بحث کم تجربگی یا شاید زرنگی.. قضاوت نمیکنیم اما تو برخوردش با فتل هم تو اتریش میتونست اونطور بی مهابا خودش و پرت نکنه تو بقل فتل اما خب نفهمیدم چطور پیش خودش فکر کرد میتونه از پیچی که3ماشین همزمان با هم درگیرن میتونه رد شه.. سالهای آینده انشالله درست میشه اگر نشد ینی سبک رانندگیش همینه.

 4. iman88

  7

  3

  اینم که میگه چارلز میتونست انقدر پیچو عریض طی نکنه به نظر من چرنده .یه راننده دیگه نمیتونه تو خروج پیچ تصمیم بگیره اونو کم عرض تر طی کنه.تو انبورد ،چارلز تو تمام پیچ تا اونجایی که جا داره داره فرمونو به سمت داخل پیچ میگیره.تو ورود پیچ هم جلوی لنس بود و حق انتخاب ریسینگ لاین مال خودش بود.اینکه خطا بود یا نه رو کاری ندارم اما اینکه چارلز میتونست از برخورد جلوگیری کنه غلطه، اما مطمئنا لنس میتونست از برخورد جلوگیری کنه همونطور که بوتاس تو پیچ دو از برخورد با لوئیس جلوگیری کرد.

  • ALEX-ALBON

   1

   0

   ایمان جان شما که همه چیو به نفع لکلرک برعکس کردی.. لنس میتونست از برخورد جلو گیری کنه؟ درصورتی که کاملا بیرون پیچ و داشت و جلو تر بود؟ انتظار داشتی بخاطر لکلرک کلا ریسینگ لاین و ول کنه بره بیرون از رمپ؟
   دوست عزیز بنده از شما که اکثر کامنتهاتون و دنبال میکنم انتظار چنین نظری رو نداشتم.

 5. Jingoozz

  6

  5

  انتخاب این خبر توسط خانم آناهیتا علیزاده زیاد جالب به نظر نمیرسه
  تیتر زرد بی محتوا که ارزش بحث و کارشناسی بعد از گذشت ۲۴ ساعت از مسابقه رو نداره
  چنانچه لازم میبود داوران سختگیر روز مسابقه برای این صحنه پنالتی درنظر میگرفتن
  بهتره نویسنده ( یا بهتربگم مترجم سایت ) در انتخاب اخبار دقت بیشتری به خرج بدن…

  • siamak

   3

   3

   جناب جینگو…! فقط باسطر سوم کامنت شما موافقم که فرمودید ” اگر لازم میبود داوران سختگیر روز مسابقه برای این صحنه پنالتی در نظر میگرفتند ” .
   نظر شما بعنوان یکی از کارشناسان ارشد و صاحبنظر که مورد قبول بسیاری از اعضاء سایت هستید
   در حقیقت مهر تآئیدی بود بر حقانیت نظرات این حقیر !! سپاس از نظر درست و قاطع کارشناسی شده شما .

 6. iman88

  5

  2

  سایت رسمی ف1 هم این صحبتهارو منعکس کرده.تازه تیترشم زردتر از این بود.
  اما اگر بحث سر تاخیر در منعکس کردن اخباره منم موافقم .و هیچوقت با این توجیه که [چون تعداد اخبار کمه و روزهایه بین دو گرندپری طولانی پس مجبوریم خبرایه یکی دو روز رو تو هفت روز منتشر کنیم] قانع نشدم.هر روز حداقل 3 تا موضوع جدید تو دنیای ف1 اتفاق میوفته که سایتهایه مختلف با کمترین تاخیر روش کار میکنن.از اسپانیا تا حالا دقت کردم چندین مطلب جالب و خوندنی بین هرگرندپری از دست بچه های ف1 ایران درمیره.این سوژه ها بعلاوه مطالب تحلیلی نویسنده های سایت (که واقعا باارزشن) بعلاوه اخبار روز،اگر به روز تو سایت قرار بگیرن مطمئنا هیچ روزی دست سایت از سوژه برای کار خالی نمیمونه.متاسفانه باید بگم من مدتهاست به خاطر همین تاخیر دیگه سایت ف1 ایران رو به عنوان منبع اخبار دنبال نمیکنم.وقتی یه مصاحبه بعضا با 3 تا 4 روز تاخیر منتشر میشه ادم برای اطلاع از اخبار بعدی دیگه منتظر نمیمونه.
  البته اگر به خاطر کمبود منابع توان بروز کار کردن رو ندارین بحثش جداست و در این صورت من هیچ گله ای نمیتونم از سایت بکنم.اما تا الان که فقط دلیلی که بالاتر بهش اشاره کردم رو بچه های سایت مطرح کردن نه کمبود منابع

 7. Siya

  3

  3

  واقعا بعضی نظرات از بعضی از دوستان با تجربه بعیده این برخورد یادتون نره در شرایط استارت مسابقه بوده و به هیچ عنوان جریمه نداره مثل برخورد پیچ یک مونزا گسلی و آلبون اگر این برخورد در حین مسابقه بود بله جریمه داشت ولی در استارت اینگونه برخوردها جریمه نداره

 8. ALEX-ALBON

  0

  0

  بنظر درست نمیاد که دوستان میگن چون استارته راننده حق هرگونه تخطی و ایجاد خطر برای خودش و سایر رانندگان و داره.. کما اینکه استارت باید حتی جریمه سنگین تری داشته باشه چرا که فواصل خودروها خیلی کمتر و با کوچکترین برخورد ممکنه حادثه بدی اتفاق بیوفته و در خوش بینانه ترین حالت میتونه همون دور اول زحمات چندین روزه وهزینه های سنگینی روی دست چندیدن وچند تیم بذاره.
  به نظرم این که چون استارته پس جریمه نداره نظر صحیحی نیست.

دیدگاه خود را بیان کنید