فرمول یک ایرانسباستین فتل تاکنون فقط سه بار به مرحله نهایی تعیین خط رسیده است و تلاش او برای بار چهارم در تعیین خط روسیه ۲۰۲۰ با تصادف و برخوردش با دیواره پیست همراه بود.

راننده فراری که تا به امروز همیشه در جمع ۱۰ راننده اول رقابت سوچی را آغاز میکرد، باید یکشنبه SF1000 خود را در جایگاه پانزدهم قرار دهد. او دقایقی قبل از پایان مرحله دوم تعیین خط در پیچ ۲ و ۴ کنترل ماشین را از دست داد و نتوانست از برخورد با دیوار جلوگیری‌کند.

پس از تصادف و خروج سباستین فتل از ماشینش، چهار دوره قهرمان جهان در‌مورد اتفاق پیش آمده گفت که صرفا  بیش از اندازه فشار‌ آورد:

کنترل ماشین را از دست دادم. قبل از آن در پیچ 2 کنترل ماشین را از دست داده بودم اما در پیچ چهار دوباره کنترل ماشین را از دست دادم و این بار نتوانستم درستش کنم.

میدانستم که فاصله ای وجود دارد و به همین دلیل سرعت بیشتری گرفتم اما ناگهان کنترل ماشین را از دست دادم و دیگر تصحیح آن ممکن نبود.

این تصادف کمی تعجب برانگیز بود چراکه فتل در تمام طول آخر هفته از ماشین راضی بود و احساس میکرد بالانس خوبی دارد.

اینگونه بود. اما در تعیین خط و به خصوص در سکتور اول خیلی اذیت شدم. من سعی کردم کمی بیشتر ریسک کنم اما همان طور که گفتم، کنترل ماشین را از پیچ 2 و پس از آن در 4 از دست دادم.

مشخصا خوش حال نیستیم. و در مقایسه با تمرین صبح شنبه بیشتر اذیت شدم.

سباستین فتل در موجلو توانست یک امتیاز ثبت کند. این اولین امتیاز در سه رقابت اخیر او است. حالا تیم فرمول یک فراری باید از جایگاه 11 و 15 رقابت را آغاز کند که البته سباستین فتل حق انتخاب هر لاستیکی را دارد:

باید دید که مسابقه چطور خواهد بود. تا تعیین خط شرایط نسبتا خوب بود. در واقع فقط تعیین خط خوب نبود و بقیه عادی بودند.

20 دیدگاه

 1. behrang 1350

  10

  3

  دلم واقعا برای فتل میسوزه ….. داره به هر دری میزنه که عملکرد بهتری داشته باشه و تلاش او قابل تقدیره …. خدا کنه این کابوس 2020 زودتر تموم بشه تا شاید در تیم جدیدش بتونه دوباره خودش رو ثابت کنه

  • Habibibashir

   1

   10

   یه حسی میگه سال بعدم همینه قطعا استرول تو استون مارتین همه چی رو بزا پسرش میبنده و قطعا پسر استرول راننده دوم نخواهد بود

 2. ّFerrari

  10

  3

  اینم در جواب عزیزانی که میگن سبک سب مشکل داره.
  سبک سب با همین sf70h که تا ی پای قهرمانی بود هم مشکل داشت ؟
  از اون فصل تا حالا سبک سب که تغییر نکرد ، ماشینا تغییر کردن !

  • BAHRAM

   2

   5

   نه با اون ماشین زیاد مشکلی نداشت منتها اون ماشین و اون فلسفه ماشین برنده نیست ردبول هم تو این سه چهار سال مثل سال ۲۰۱۷ فراری ماشین طراحی کرده و هیچوقت هم تهدیدی برای مرسدس محسوب نشده چون ایده مرسدس که طراحی ماشین با ویل بیس زیاد و بهروری ایرودینامیکی بالا بوده ایده خیلی خوب و قابل تکامل بود الان میبینیم مرسدس حتی در پیستهای فنی و تکنیکی مثل موناکو مجارستان و سنگاپور و پیستهای ترکییی مثل اسپانیا دست بالا رو داره و در پیستهای سرعتی مثل مونزا و اسپا عالی کار میکنه درحالی که فراری ۲۰۱۷ و ردبول این سالها در پیستهایی مثل سوزوکا سیلوراستون مونزا و اسپا اصلا حرفی برای گفتن نداشتن بخصوص مونزا و اسپا
   سبک رانندگی فتل ماشین خاصی میطلبه و ماشینی که مطابق با سبک رانندگی سب باشه، ماشین قهرمانی نیست و از مرسدس کم میاره

   • ّFerrari

    2

    1

    بهرام
    اون فصل هم خب پاوریونیت فراری ضعف زیادی در مقابل مرسدس داشت.
    (همین استدلالی هم که میگی ماشین فراری با اون سبک سب نمیتونستن قهرمانی بیارن) 2017 ی پای قهرمانی بودن (مطمئنن اگه اتفاق سنگاپور نبود) چه بسا فتل میتونست قهرمان بشه همون فصل هم بدشانسی آوردیم
    موناکو رو که یک و دو کردیم ، همینطور مجارستان .
    اسپانیا کیمی اوت شد (ولی میتونستیم برنده باشیم) اون 8 ثانیه زمانی که توسط ماشین ایمنی هو شد دردسر درست کرد.
    سنگاپور هم که میبردیم ولی نشد.
    ولی اگه دقت کنی اون فصل بوتاس هم توی بعضی ریسا ناکجا آباد بود میتونستیم ببریم روسیه و استرالیا و باکو و اتریش هم و بحرین هم که مدعی برد بودیم.

   • ّFerrari

    3

    0

    *البته استرالیا و بحرین هم که بردیم

  • Muhammad#sv5

   2

   2

   این فصل نمیتونست ریسک کنه تو تمام تعیین خطا حتی اتریش هم مشکل داشت
   ریسک فتل = اسپین شدنش دلیلشم به همون سبک رانندگی و محور عقب و بال جلو برمیگرده از2019 این مشکل یقه ی فتلو گرفت

  • Muhammad#sv5

   6

   2

   منم امیدوارم تو استون مارتین بدرخشه
   استون مارتین یکی از غول های ماشین های سوپر اسپرت و هایپر اسپرته
   امیدواریم تو فرمول یک رقابتی باشن

 3. iman88

  6

  1

  مهریار جان شما از صحبتهاش چه برداشتی میکنین؟این دومین باره تو این فصل از تغییر رفتار ماشین گله میکنه.دوست دارم اگر مایلید نظرتون رو بدونم.

 4. REZA.M

  3

  7

  احتمالا تعدادی از اجنه و شیاطین که با فتل دشمنی دیرینه‌ای دارن میان و ماشین رو دستکاری میکنن چون غیر ممکنه که بینوتو چنین کاری انجام بده.
  یه احتمال دیگه هم هست.فتل موقع تعیین خط و ریس رانندگی رو فراموش میکنه.به هر حال مطمئن باشید غیر ممکنه فراری چنین کاری انجام بده.

  • iman88

   5

   1

   دوست عزیز ریس قبل چارلز تو تمرینها جز چهرتا تیم اول بود تو تعیین خطم به راحتی با ریسینگ رقابت میکرد اما تو ریس داشت با الفا و ویلیامز سر امتیاز میجنگید.اینم به خاطر این بوده که کسی ماشینشو بعد تعیین خط دستکاری کرده؟

   • REZA.M

    1

    2

    دوست عزیز من خودم اون مسابقه رو دیدم.اون فقط یک اتفاق بود و دلیلش هم این بود که بقیه نتونستن دور آخر کیو 3 رو برن اما لکلرک‌ تونست.

 5. iman88

  5

  0

  چرا جدول تعیین خطرو درست نمیکنید؟
  البون دهمه نه نهم
  گسلی نهم نه هفتم
  لندو هشت نه دهم
  اوکون هفتم نه ششم
  ساینز ششم نه هشتم
  منبع خیلی ها فقط همین سایت ف1 ایرانه.من دیروز به جدول دقت نکردم و فقط اشتباه تو اختلاف بین ساینز و البون رو دیدم و عنوانم کردم.بماند که همونم اصلاح نکردید.اما امروز تو سایت رسمی ف1 دیدم شما 5 رده رو اشتباه درج کردید.هرچند الان خیلی دیر شده اما بد نیست درستش کنید لطفا .ممنون

 6. Ali n

  2

  2

  بعضی راننده ها هستن که از package ای که بهشون میدن حداکثر بازدهی رو میگیرن، راننده هایی مثل شوماخر، همیلتون، ریکاردو، وشتپن و … از این دست راننده ها هستن. یکسری دیگه تنها زمانی میتونن قابلیت هاشون رو نشون بدن که به package کاملی در اختیار داشته باشن و در واقع علی رغم اینکه راننده های قابلی هستن ولی نمیتونن حداکثر توان ماشینو بیرون بکشن حالا این میتونه علت فنی داشته باشه یا از نظر احساسی و روحیه ای برای کنار اومدن با این شرایط مشکل داشته باشن. دسته ای دیگه هم که کلاً راننده های معمولی هستن که اگه حتی اگه package خوب هم بهشون بدی بازم معمولی ظاهر میشن مثل بوتاس.
  دوستان هوادار فتل ناراحت نشن ولی فتل جزء دسته دومه یعنی وقتی بیشترین بازده از خودش نشون میده که package تقریباً بی نقص و یا کم نقصی داشته باشه ولی اگه بسته کاملی بهش بدن واقعاً راننده سریع و خطرناکیه که نمیشه بهش نزدیک شد.
  به نظرم این نقطه ضعف فتل هست، شاهد این قضیه هم دو فصل ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ هست که تو هردو وقتی دید ماشین اون چیزی که میخواد نیست هیچ انگیزه و تلاشی برای ارتقاء و بهره گیری حداکثر نمیکنه و می بینیم که هم تیمی اش ازش بهتر کار می کنه.
  فقط خواهشا نگین که فراری به عمد ماشین بهتری رو داده لکرک.

 7. RAKI

  3

  2

  چارلز امتیاز امروز رو مدیونه فتله.بنده خدا سب خیلی منتظر ماشین ایمنی موند تا بره لاستیک عوض کنه ولی خب نشد که بشه.

دیدگاه خود را بیان کنید