فرمول یک ایران – فرانز توست معتقد است که شرایط مکس ورشتپن و شروع زودهنگام او در کارتینگ و فرمول یک او را به یکی از سرسخت‌ترین رانندگان پیست تبدیل کرده است.

فصل قبل پیر گسلی این موضوع را خیلی سریع تجربه کرد. او در طول تعیین خط ها حدود نیم ثانیه با مکس فاصله داشت و در طول رقابت ها هم بیش از یک بار لپ شد.

با وجود این نتایج تیم فرمول یک ردبول بعد از 12 مسابقه پیر گسلی را به آلفاتائوری فرستاد و الکساندر آلبون را جایگزین او کرد. اما راننده تایلندی هم نتایج مشابهی را به نمایش گذاشت و در حال حاضر هم چه از نظر زمانی و چه امتیازی فاصله زیادی با مکس ورشتپن دارد.

اما همان طور که نتایج اخیر نشان داده اند، پیر گسلی و الکساندر آلبون هر دو جزو بهترین رانندگان حال حاضر جهان هستند. آلبون بالاخره توانست به سکو برسد و پیر گسلی هم توانست ماشین آلفاتائوری را پیروز رقابت مونزا کند.

پس این موضوع ارتباط زیادی با گسلی و آلبون ندارد و در واقع بیشتر بحث استعداد خاص مکس ورشتپن مطرح است.

فرانز توست، مدیر تیم آلفاتائوری کاملا با این استعداد مکس آشناست و معتقد است که در حال حاضر رانندگان کمی هستند که با مکس ورشتپن قابل مقایسه هستند:

مکس یک استعداد بسیار خاص است.

از نظر من او یکی از سریع ترین رانندگان پیست است.

رانندگان بسیار کمی هستند که بتوانند به خوبی او را به چالش بکشند. او به قدری خوب است که بقیه رانندگان به سختی میتوانند به حد و اندازه او برسند.

مکس ورشتپن و استبان اکون

مکس ورشتپن و استبان اکون

مکس ورشتپن در محیط کارتینگ و موتور اسپرت بزرگ شده است

ردبول در سال 2014 مکس ورشتپن را از فرمول سه جذب کرد و بعد از تست برای تورو روسو، مکس ورشتپن 17 ساله برای اولین بار در گرندپری ژاپن به فرمول یک آمد.

پدر و مادر مکس هر دو رانندگان با تجربه ای هستند. مادرش، سوفی کامپن راننده موفق کارتینگ بود و پدرش، جوز ورشتپن هم که از فصل 1994 تا 2003 در فرمول یک شرکت کرد. به همین دلیل فرانز توست معتقد است که مکس ورشتپن از سن بسیار کمی با موتور اسپرت آشنا شد.

چیزی که مکس را منحصر به فرد می‌کند استایل بسیار بسیار خوب او است. این از کجا آمده است؟ فکر می‌کنم یکی از اصلی ترین علت های آن فداکاری های پدرش است. او کارتینگ را از سن ۵، ۶ سالگی آغاز کرد. مادرش هم راننده موفق کارتینگ بود.

این یعنی او در محیط کارتینگ، موتور اسپرت بزرگ شد و این خیلی واضح است چون دیگر چیزی وجود ندارد که او را سورپرایز کند.

او با همه چیز آشنا است چون فرق زیادی بین فرمول یک و کارتینگ وجود ندارد. دو دسته متفاوت هستند اما مراحل یکسان است. به همین دلیل جوز هزینه و زمان زیادی را صرف آموزش او کرده است.

او در یک پیست کارتینگ زندگی می‌کرد. این یعنی او در شرایط بسیار به خصوصی آموزش دیده است. این را می‌شد از رانندگی اش در فرمول سه دید، پس از آن هم زمانی که برای تست پشت فرمان ماشین ما قرار گرفت، پس از آن هم زمانی که برای ما رانندگی می‌کرد. او فورا در یک سطح بسیار بالا قرار می‌گرفت و تا به امروز هم این سطح را حفظ کرده است.

الکساندر آلبون و مکس ورشتپن

الکساندر آلبون و مکس ورشتپن

روز های پیروزی و قهرمانی راننده هلندی فرا می‌رسد

زمانی که ردبول اعلام کرد که با مکس ورشتپن قرارداد بسته است، او ۱۶ سال داشت و به همین دلیل نسبت به رقبا تجربه بسیار زیادی کسب کرده است.

من به یاد دارم که در آن دوره می‌گفتند نمی‌توان یک راننده ۱۷ ساله را به فرمول یک آورد. او روی کاغذ ۱۷ ساله بود اما در مقایسه با دیگران تجربه یک راننده ۲۲، ۲۳ ساله را داشت.

او در سوزوکا فوق العاده بود. و در سائو پائولو که نزدیک بود کنترل ماشین را از دست بدهد اما در آخرین لحظه ماشین را تصحیح کرد هم عمکلرد خیلی خوبی داشت. همچنین در ابوظبی و در تمرین روز جمعه و اینکه او برای فصل بعدش آماده بود.

با وجود اینکه فرانز توست راننده قبلی تورو روسو را بسیار با استعداد می‌داند، نمی‌خواهد او را با کسی مقایسه کند و صرفا او را “یکی از بهترین رانندگان” توصیف کرد و معتقد است که با وجود پیوستنش به ردبول، هنوز در جایگاهی نیست که برای قهرمانی رقابت کند:

اگر به عملکرد او در مسابقات و نحوه تحلیل او از رقابت دقت کنید، متوجه می‌شوید که او می‌توانست تا همین حالا هم چندین قهرمانی به دست بیاورد. او فورا به اطلاعات مهندسش واکنش نشان می‌دهد. او دقیقا می‌داند استراتژی رقیب چیست و به گونه ای واکنش نشان می‌دهد که قهرمانان جهان به آن واکنش نشان می‌دهند.

من مطمئن بودم که او در مسابقات پیروز می‌شود. برای قهرمانی اول باید چند بار پیروز شد. برای قهرمانی تمام عناصر باید حضور داشته باشند.

اما من مطمئن بودم که روز های پیروزی و قهرمانی او می‌رسد و هنوز هم مطمئن هستم.

52 دیدگاه

 1. MERC

  7

  20

  راننده به این خوبی حیف نیست پشت سریعترین ماشین بشینه و مسابقات رو حوصله سربر کنه؟

  بهتره پشت همون ماشین دوم باشه و هیجان بده
  اگه اینقدر خوبه, پس باید با همون ماشین دوم قهرمان شه دیگه

  • Amir Mp

   20

   4

   خداییش خود سنا و شوماخر میتونستن با این ردبول قهرمان بشن که تو از مکس همچین انتظاری داری؟😑😕یه کم واقع بین باش اختلاف مرسدس و ردبول خییییییلیییهههه

   • Meterdad

    4

    3

    جسارت نباشه ها همون سنا سال اخر که فوت شد با این که ماشین به شدت ضعیفی داشت ولی رقابتی داشت واسه خودش

  • Amin

   9

   14

   عجب نظری باید با طلا نوشت👌
   هر راننده ای غیر از لوییز پشت هم پول و برد بیاره مسابقات جذاب خواهند بود
   هیچ راننده ای هم نیست که بدون بهترین ماشین گرید قهرمان بشه
   پس الان باید پرسید فقط واسه لوییز …داره؟
   حالا یکی بود می‌گفت اگه شوماخر میبود با ماشین مک‌لارن امسال چنتا برد میاورد!!!
   داداش مک‌لارن تو بهترین حالت ماشین سوم پیسته (که ب نظرم نیست)درحالیکه شوماخر تو فراری که دومین ماشین برتر پیست بوده هم نتونسته قهرمان بشه…
   و این مورد دقیقا همون دلیلیه که آلونسو رو فوق العاده می‌دونم و رقابت ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ ب راحتی اثبات می‌کنه …و البته یاد آذربایجان ۲۰۱۷ بخیر که آلونسو میگفت:اگه ماشینمون یکم سریعتر میبود شانس برد داشتیم!
   حقیقتا کسی نمیتونه استعداد فوق العاده آلونسو خصوصا تو روز مسابقه رو کتمان کنه

  • بردیا

   9

   3

   یکم عاقلانه تر بهش نگاه کن همین فاصله که الان هست و ما داریم هر ریس میگیم هیجان نداره الانم مکس داره تو تیم دوم رقابت میکنه پس هیچ ربطی به این که ریس ها جذاب تر میشن نداره بعدشم بوتاس با لوییز باشه بهتره یا مکس با لوییز ؟

 2. 『メ91』ÁLIEN

  7

  3

  الان که تا ۲۰۲۲ همیلتون مرسدسه و به گمونم ۸ تا قهرمانی رو قطعا میاره
  ولی دوست دارم اگه از مرسدس رفت وستپن بیاد😁
  باز دوباره یه نسل قهرمانی دیگه شروع میشه
  بنظرتون، از سال ۲۰۲۲، که قوانین و طراحیا عوض شه، این فاصله بین تیما با مرسدس قطعا کم میشه، اما حتی حدی میشه بتونن از مرسدس پیشی بگیرن؟؟
  یا نه؟ باز دوباره این آلمانیا دست برترشونو رو میکنن؟

  • Behrooz

   1

   0

   من به شما قول میدم مرسدس اگر با همین ترکیب بره جلو بعد از ۲۰۲۲ هم دست برتر رو داره و اگر یک درصدم سال اول اختلاف کم باشه از سالهای بعد بیشترش میکنه ، چون از این تیم از پایه و اساس تیمه و کوچکترین ضعفی نمیشه ازش دید یا توقع داشت ، البته احتمال زیادی هست که چند تا تغییر بکنه تا اون موقع ، هم مدیریتی هم راننده

 3. جواد محمدی

  8

  2

  بنظر میرسه برای قهرمانی دو تا مورد در تیم ردبول کمه:
  ۱- برطرف شدن ضعف موتور هوندا
  ۲- استاد نییوی کمی از دیدگاه های سنتی طراحی موفق خودش البته در دوران گذشته فرمول یک فاصله بگیره.

 4. behrang 1350

  15

  2

  مکس وشتاپن در سال 2017 کمی خشن و تهاجمی رانندگی کرد ولی هر چه زمان گذشت منطقی تر و پخته تر شد و الان در سن 21 سالگی پنجمین سال حضورش را در فرمول یک میگذارد و من مطمئن هستم با یک ماشین مناسب و نزدیک به مرسدس میتواند همیلتون را به چالش بکشد و این همان چیزی است که همه طرفداران فرمول یک حتی لوییس فن ها میخواهند یعنی مسابقات نزدیک و چرخ به چرخ شدن رانندگان . امیدوارم هر چه زودتر از این مسابقات خسته کننده و قابل پیش بینی خلاص شویم.

   • 33🦁Ali

    9

    8

    شما تا کی می خواین همش مکس مقصر نشون بدین می تونی بگی چند تا مسابقه وتل باعث خرابیش مکس بوده.؟ یه بهونه خوبی واسه خودتون دارین با یکی یا دوتا مسابقه نمی تونید مکس تنها مقصر بدونید وقتی میگید استارت سنگاپور مکس هم مقصر بوده دیگه واقعأ جای هیچ بحثی نیست حالا یکیش صد در صد مکس مقصر بود قبول دارم اینم رقابت کرد نه عمدی در کار بوده راننده خودتون هم اشتباهاتی داشته به اندازه خودش که نتونست قهرمان بشه همش مقصر مکس نیست یکم منطقی باشید.

   • Mahmood.gh

    8

    1

    علی حالا حس میکنی ما چ حسی داریم وقتی خی میگن لوییز باعث تینه ک البون روحیه نداره و بد نتیجه میگره؟
    و البته دم شما گرم ک حداقل اشتباه راننده مورد علاقت قبول میکنی
    بعد از رفتن لوییز باید مکس بیارن مرسدس با راسل
    ک ی رکورد دو رقمی از قهرمانی پشت هم تیمی مرسدس ثبت کنه ک هیچکسی بهش نرسه تو تاریخ

 5. Dr!fter

  13

  1

  بدون شک مکس یکی از بهترین رانندگان حال حاضر فرمول۱ هست اما داشتن ماشین رقابتی و تبحر در رانندگی به تنهایی برای پیروزی در یک مسابقه یا قهرمانی جهان کافی نیست
  تجربه، شناخت، تداوم، تمرکز، خویشتنداری، فرصت طلبی و بسیاری از مولفه‌های دیگر برای قهرمانی نیاز است

 6. ....kh:n....

  10

  8

  کمی مبالغه اس…..
  چارزلکلرک وجورج راسل حتی اگر از نظر سرعت با مکس هم برابر باشن عملکرد پیوسته تر وپخته تری دارن…سریع بودن همه چیز نیست.
  من به راسل خیلی امید دارم بنظرم راننده جانشین لوییس همیلتون خواهد بود…
  اگر اگر این اتفاق بیفته شاید حتی مکس وستپن بدون قهرمانی جهان به دوران رانندگی حرفه ایش پایان بده.

  • SeyedAbolfazlTaqavi

   2

   9

   سلام همیلتون در نظر داره بعد مرسدس بره مک‌لارن،حالا که مک‌لارن هم قراره از موتور مرسدس استفاده کنه غیر ممکنه بره ویلیامز،قطقا لندونوریس زود تر از جورج راسل میره مرسدس،راسل و نوریس رانندگان آینده مرسدس خواهند بود.

   • Mahmood.gh

    7

    2

    لگه همچین اتفاقی بیفته ک شما میگی
    و لوییز بره مکلارن
    این ترکیبی ک شما میگی بزرگترین اشتباه مرسدس خواهد بود
    اگه لوییز از مرسدس رفت مرسدس باید همون لحظه مکس بیاره مرسدس حتی ی لحظه هم نباید صبر کنه

 7. Alice.02

  6

  1

  مکس واقعا راننده ی فوق العاده ای هستش ولی الان با مرسدس نمی تونه رقابت کنه مگر اینکه تیمش براش سنگ تموم بزاره ولی هب در هر حال ما چه امسال چه یه ساله دیگه رقابت مکس رو با لوئیس همیلتون می بینیم ..حیف که چارلز لکلرک در این سال ها وارد فرمول یک شد حیف ☹

  • farshad

   1

   0

   سلام . کاملا قبول دارم و اعتقاد دارم تیم مکس در دو مسابقه اخیر برای ایجاد فشار بیشتر به مرسدس دست به تغییراتی زدن که متاسفانه نتیجه عکس داد و مودهای انتخابیشون روی موتور ماشین مکس جواب نداد

 8. iman

  4

  11

  در اینکه مکس بهترین راننده حال حاضر گریده مدتهاست که تردیدی ندارم ولی برای قهرمان شدن شرط اول اینه که شما ماشینی در حد و اندازه های قهرمانی داشته باشی که این شرایط برای مکس متاسفانه محقق نیست و حد اقل سال آینده هم محقق نخواهد بود و مطمئنا سال بعد مرسدس و همیلتون به راحتی قهرمانی رو به چنگ خواهد آورد.امادر مورد بهترین بودن مکس بسیاری از کارشناسان هم نظر هستن و برای اثباتش نیازی به قهرمان فصل شدن وجود نداره

 9. بردیا

  9

  1

  الان خیلی هیجان نیست ولی چند سال دیگه که جوونا میشن بهترین راننده ها اون موقع مثل ساینز. نوریس. مکس. لکلرک. راسل و شاید لطیفی(از کجا معلوم شاید یه ماشبن خوب اومد زیر پاش) اون موقع رقابت جذاب میشه

 10. alireza_h

  9

  7

  این استدلال که آلبون و گسلی راننده‌های بزرگی هستن و حالا که ورشتپن از این دو خیلی بهتر هستش پس ورشتپن با فاصله زیاد بهترین راننده دنیاست؛ استدلال صحیحی نیست

  چرا که آلبون و گسلی در مقایسه راننده‌های کاملا سطح متوسطی به حساب می‌آن. ساینز قبلا تونسته بوده پا به پای ورشتپن بیاد به عنوان هم‌تیمی! و شخصا حدس می‌زنم توو ماشین برابر رقابت لکرلک و ورشتپن می‌تونه یکی از بزرگترین رقابت‌های چرخ به چرخ فرمول یک باشه؛ که گاه ورشتپن ببره، گاه لکرلک؛ و ما تماشاگرا هم حالش رو ببریم

 11. 33🦁Ali

  4

  6

  گسلی و آلبون از خیلی راننده های دیگه
  تهاجمی تر هستن جدی گسلی تو مونزا با ماشین ضعیفتر نسبت به مک‌لارن و ریسینگ عالی رانندگی کرد مزدش گرفت حتی مسابقات قبل خوب کار کرد آلبون هم رفته رفته داره قوی‌تر میشه اگه سبقتاش ببینی نظرت عوض میشه ولی هنوز نیاز به فرصت دارن تا عالی تر بشن.
  بدون تردید این نسل جدید همشون سرشار از هیجان هستن فکر نکنم هیچ نسلی به این اندازه فوق العاده بوده که در آینده خواهیم دید.
  بهترین امتیاز واسه مکس زود أمدن به پیست فرمول وان بود که سریع خودش مچ کرد سبقتاش توی پیست بارونی 2016 برزیل و سیو قرن همه رو شگفت زده کرد همینطور رانندگی و دفاع عالی جلو 2تا قهرمان جهان رانندگان فراری بود تو پیست بارسلونا که تبدیل شد به جوانترین برد تاریخ از یه راننده کم سن و با تجربه کم بوده پارسال هم یکی از سرآمده همه سبقتای چرخ تو چرخ تو پیچ برزیل بود که نشون داد استعدادش، الانم میشه دید چقد کامل شده.

  • 33🦁Ali

   4

   4

   حالا از این مدیر ردبولی بگذریم می تونی به موضوع تحلیلی قبلی برگردی یا خیلی های دیگه.
   اینجا بحث بهترین راننده هست نه ماشین.

   • Amin

    7

    5

    خب علی جان مگه شک داری بهترین راننده لوییزه؟؟؟؟؟
    راستی چقدر جالبه دیدگاه یکی از ادمین ها که ب نظرش سیو مکس تو برزیل ۲۰۱۶ بهترین قرن بود الان تبدیل ب ی فکت شده
    حالا سوالی ک پیش میاد اینه که
    چرا تو کیو۳ اتریش۲ این نبوغ ب کمکش نیومد؟؟؟
    سیو کننده قرن اون موقع کجا بود؟؟؟؟
    اگه ی ادمین میاد اینارو میگه
    ۹۰ درصد کارشناس ها هم میگن تو بارون اختلاف ماشین ها کم میشه
    پس چرا ۱.۲ ثانیه تایمش زیر لوییز بود؟؟؟
    آقا جان ما هم قبول داریم مکس راننده فوق‌العاده خوبیه ولی هنوز در حدی نیست ک با بزرگا مقایسه بشه
    بین هم نسل هاش هم لکلرک هست که
    فوق العادس و شک نکنید هم تو کوالی و هم تو ریس حداقل می‌تونه پا ب پای مکس بره
    (اگه نگیم بهتره)

   • بیژن

    6

    3

    من هم بحث ماشین رو نکردم .
    به نظر من مکس در موردش زیاد مبالغه میشه ؛
    ۵ سال تو فرمول وان ؛تنها ۹ برد و ۱ پل پوزیشن
    تو سالهایی که فراری هم رقابتی بود تونست بالاتر از پنجم بشه ؟ نه نتونست
    فقط پارسال و امسال که فراری رقابتی نبوده با ماشینی که سومه تو گرید ،سوم شده .
    هنوز کار خاصی نکرده از نظر من .
    نه تو رقابت قهرمانی بوده
    نه تو سالهایی که فراری خوب بوده تونسته نزدیک راننده های فراری تو امتیازات باشه .
    ماشینی داشته که قابلیت برد داشته و تو ۵ تا پیست حداقل در هر فصل دست برتر رو داشته ماشین ردبول تا پارسال و تو این سالها حداقل برد رو داشته . کاری که ریکاردو میکرد رو دقیقا داره میکنه ،
    ریکاردو با این ماشین پیروز میشدو سکو میگرفت.
    مکس هم همینطور .
    ریکاردو پول پوزیشن بیشتر گرفته با ردبول مکس کمتر
    اینکه البون و گسلی از مکس ضعیفتر هستن ؛بله درسته .
    ولی یه نگاه به عملکرد ریکاردو تو ردبول بندازین میبینید مکس کاری خاصی نکرده در مقایسه با ریکاردو
    صرفا همون قدر پیروزی و سکو
    در شرایطی که فراری هم از رقابت خارج شده.
    در اخر مکس یکی از چندتا راننده برتر تو پیسته ولی زیاد در موردش بزرگ نمایی میشه .

   • 33🦁Ali

    3

    3

    Amin
    لوئيس تو این سن مکس چکاره بود.؟؟؟
    هر وقت مکس و لوئيس ماشین برابر داشتن اون وقت نظر بده همین الانم 99درصد از بهترین کارشناسای f1 می دونن لوئيس از مکس شکست می خوره و خواهد خورد چه خوشتون بیاد چه بدتون بیاد.
    هر چقد تو بارون هم اختلاف بیاد پائين بازم ماشین مرسدس عالی هست.
    چرا این بزرگان تو سیلورستون 2جوک شدن مود آخر کجا بود.؟؟!!
    چرا این بزرگان تو آلمان 2019 رفتن تو در و دیوار چندین بار.؟؟ مگه راننده بارونی نیست.
    یکی از سبقتای چرخ تو چرخ لوئيس از مکس بگو بهم.؟؟
    بزرگان منظورت با ماشین مرسدس هست.؟
    والا خبرنگارای f1 باید بیان اینجا از بعضی کاربرای این سایت نظر بخوان.

   • 33🦁Ali

    7

    2

    بیژن
    بزرگ نمائی نمیشه راجب مکس بلکه شما لوئيس فن طاقت کسی ندارین که از مکس تمجید کنه و واقعیت قبول ندارین برین شکر خدا کنید که مرسدس اگه نبود الان هیچ حرفی از لوئيس نبود .
    اولأ 3تا پول که یکیش بوتاس خراب کرد و همین 9تا برد مکس بیشترین ارزش داره برای ما طرفداراش که یکیش رکورد برد جوانترین گرندپری تاریخ هست و که لوئيس تو این سن فکر کنم تو F2 بودش.
    پارسال تا قبل گرندپری آمریکا فراری رقابتی نبود.؟ تا نیم فصل که مکس حتی نزدیک بوتاس بود که.
    ریکاردو هرکاری کرد در مقابل مکس تازه وارد بازم مثل کار رزبرگ نبود که رانندتون شکست بده.

   • Amin

    1

    7

    علی جان کسی که طاقت نداره لوییز فن ها نیستن…
    ب هرحال ما که داریم لذت می‌بریم از مسابقات
    تعداد برد های مکس رو ضربدر ۱۰ کن
    تعداد پول هاش رو هم ضربدر ۴۷ !!!
    تعداد قهرمانی فصل هم که هیچی دست این شیر رو نمیگیره
    البته ی نقطه اشتراکی هست این که تعداد فصول حضور مکس تو فرمول یک از تعداد قهرمانی های سال لوییز کمتره!
    اما تو مقایسه دنی ریک و مکس که همه چی مشخصه
    اون روزایی که دنی با موتور رنو پول میزد
    مکس یا تو دیوار بود(موناکو ۲۰۱۸)یا داشت از عصبانیت تابلو رو له میکرد (مکزیک ۲۰۱۸)
    خیلی هم ب نیکو استناد نکن
    ایشون تو مجموع ۴ فصل شکست خوشگلی خورد و خودش هم میدونس ۲۰۱۶ رو با شانس برده و ترسید و میدون رو خالی کرد
    وگرنه میموند تا به قهرمانی هاش اضافه کنه
    هیچ دلیل منطقی وجود نداره تو اون سن با ملیت آلمانی،بیای سریعترین ماشین پیست رو که اسم آلمانی هم داره ول ‌کنی

   • 33🦁Ali

    3

    0

    Amin
    شک ندارم لوئيس یکی از بهترین رانندهاست و جز بزرگان هستش.
    شما واقعأ چطور حرف از پیست بارونی می‌زنید بعد آلمان 2019 که رفت تو در و دیوار.؟؟!!
    ما که مکس مقایسه نمی کنیم با بزرگان ولی این بزرگانf1 هستن که راجب مکس نظر میدن.

   • Mahmood.gh

    3

    5

    علی لوییز تو اون سن فرمول دو بود اوکی ولی لوییز چ سال امد فرمول وان همون سال تو جدول چندم شد چ سالی قهرمان جهان شد؟

   • 33🦁Ali

    5

    2

    Amin
    آره مکس Q3 یه لحظه حالا ماشین فراری قبل پیچ جلو دیدش گرفت یا هر چیزی نتونست ماشین کنترل کنه و اسپین شد حتی این اتفاق هم نمی ٱفتاد باز پول نمی گرفت از نظر استواری و تعادل ماشین مرسدس سرتر از ردبول هست تو هر شرایطی.
    واقعأ شما بعد آلمان 2019 نباید حرف رقابت پیست بارونی بزنید.
    ما که مکس با بزرگان مقایسه نمی کنیم بلکه این بزرگانf1 هستن که مکس مقایسه میکنن.
    حالا شما لوئيس فن نمی خواید قبول کنید مشکل خودتون هست.

   • Amin

    0

    3

    ۹۹ درصد کارشناسای اف وان؟؟؟
    با تو خیلی خوبی…اینو از کجا اوردی؟
    اما خب ب فرض محال حتی اگه این خیال درست باشه که نیست بهتره بدونی ۲۰۰۷ همه کارشناس ها(نه ۹۹ درصد) فکر میکردن آلونسو ب راحتی لوییز رو شکست خواهد…
    راست میگی آلمان ۲۰۱۹ نباید در موردش صحبت بشه،چون لوییز جایی اشتباه کرد که چنتا راننده دیگه هم اشتباه کردن (البته خودم قبول میکنم لوییز اشتباه کرده)
    اما جناب مکس ی ۳۶۰ زد ولی شانس آورد
    البته شانس همیشه برا لوییزه وگرنه هیچ راننده دیگه ای شانس نداره
    از کسانیکه تصادف قبل از استارت مکس رو فقط ی اتفاق میدونن و نه ی اشتباه
    (جایی که ۱۹ راننده دیگه مشکلی نداشتن)
    و حرکت لوییز رو اشتباه،انتظار دیگه ای نمیره

   • 33🦁Ali

    6

    0

    تا حالا شده تو موضوعی که از لوئيس یا راننده دیگه تعریفی بشه ما طرفدار مکس بیایم تو ذوق طرفدارشون بزنیم یا با حرفی خرابش کنیم ولی بلعکس بعضی از لوئيس فن دست بردار نیستن…

   • Mohammad44

    0

    6

    علی یه پنج تا از اون ۹۹ درصد رو هم بگو ما بدونیم حتما اسامی مثل هورنر مارکو و … رو ذکر خواهی کرد یه موضوع دیگه اینکه تا یه چیز میشه طرف میگه همه ی کارشناس ها همین رو می گن
    درباره ی بارون حالا خوبه مکس تو آلمان یه ۳۶۰ زد و سالم موند و اینکه محض اطلاعت لوییس تعداد زیادی از مسابقات بارونی قبل از اون رو برده حالا بگو چرا ما لوییس فن ها نباید حرف از مسابقات بارونی بزنیم؟ مکس عالیه و روز به روز هم داره بهتر میشه ولی دلیل نمی شه برای خوب نشون دادنش یکی دیگه رو بکوبی
    مکس در بهترین حالت برابر با لوییسه نه بیشتر که البته به نظر خودم هنوز فاصله داره و باید دو سه سال تجربه کسب کنه

   • 『メ91』ÁLIEN

    0

    1

    داداش قرار نیست که فقط به خاطر یک اشتباه لوییز تو آلمان تو هوای بارونی بگیم این بدرد نمیخوره؟
    پس ینی یکی بیشتر مواقع عالیه اما بار آخر به هر دلیلی اشتباه میکنه تو اون کار دیگه بدرد نمیخوره و حق ندارن هواداراش ازش تعریف کنن؟ *
    لوییز اشتباه کرد اما توی همین نوع آب و هوا هم وین کم نداشته، پس نمیشه کلی قضاوت کرد
    که بگیم دیگه طرفدارای لوییز حق ندارن حرف از رانندگی لوییز تو اون هوا بزنن، پس اگه ناشی گری یا اتفاق دیگه ای هم افتاد برای مکس، ماهم بگیم اصلا دیگه مکس حق رانندگی نداره؟😐

   • بیژن

    0

    2

    اقای علی ۳۳ تو ده تا مسابقه اخر بارونی ۹ تاش رو لوئیز برده و یکیش رو مکس
    حالا بگو چرا نباید راجع به مسابقه بارونی حرف بزنن بچه ها ؟
    اگه اینجوری که شما میگی باشه ،
    که هرکی تصادف کرده راجع بهش حرف زده نشه که مکس کلا تو در و دیوار بوده این چند سال بالای ۷۰% هم خودش مقصر بوده ؛
    پس با وجود منطق شما ؛ اصلا نباید شما راجع به مسابقات نظر بدین .
    لوئیز اینقدر خوب بود که تو مکلارن یک صندلی تضمین شده داشت و مزد صبرش رو گرفت و اومد تو یه تیم خوب و تو سن مکس نایب قهرمان جهان شد اونم سال اول و سال بعدشم قهرمان بعدشم با یه انتخاب هوشمندانه رفت مرسدس .
    مرسدس هم عاشق چشم و ابروی لوئیز نیست که تو این سن مونده تو مرسدس .بهترین عملکرد رو داشته با مرسدس .
    مکس لوئیز رو شکست خواهد داد رو ولش کن ، تا الان چه کرده ؟
    من صحبت آینده رو نمیکنم ،صحبت تا الانه که کار خاصی نکرده.
    در اینده شاید تمام رکوردهارو هم بشکنه و اونوقت راجع بهش حرف میزنیم و شاید هم اصلا قهرمان نشه .کسی از آینده خبر نداره .
    حرف من این نیست که راننده تاپی نیست.
    حرف من اینه اونقدری که میگن کار خاصی نکرده . میانگین سالی دوتا برد همین .
    بازم میگم ریکاردو هم همین عملکرد رو داشت حتی بهتر با وجود خرابی های بیش از حد موتور ریکاردو تو دوسال آخر .
    همینم بگم اگه لوئیز نبود الان مکس
    پیشتاز جدول قهرمانی بود .
    همونطور که اگه لوئیز نبود سب دوتا قهرمانی بیشتر داشت .
    پس حق داری ناراحت باشی .
    ما که داریم قهرمان میشیم فعلا و لذت میبریم . حالا هر وقت قهرمان نشدیم ما هم مثل شما ناراحت میشیم .

 12. farshad

  5

  0

  سلام به همه دوستان . کاربر جدید هستم و البته چند ماهی میشه کامنت دوستان در این سایت رو دنبال میکنم . طرفدار مکس هستم و هوندا . مکس رو بخاطر جسارت مهارت و عطش رانندگیش دوست دارم و با توجه به سن و پیشرفت منطقی که نسبت به دوسه سال پیش خود داشته آینده خوبی براش تصور میشه . ولی این علاقه من باعث نمیشه که منکر توان اسطوره نابی مثل همیلتون بشم و اینهمه استعداد و مهارت او را ندید بگیرم و فقط توان بالای مرسدس رو عامل موفقیتهای اخیر اون بدونم . متاسفانه اصول هواداری در کشور ما در حال تعغیره و علاقه به یکنفر باعث ایجاد تنفر از دیگر رقبا میشه و البته که نه همه ولی خیلیها . زیاده گویی بنده رو ببخشید و در اخر آرزو دارم بجای رفتن مکس به مرسدس . ردبول و دیگر تیمها پیشرفت کنند تا شاهد جذابیت بیشتر باشیم

 13. امیر یک مرسدس فن

  2

  2

  منکر توانایی مکس نمیشم ولی لوییس انصافا فاصله داره ماشینش هم فاصله ها
  بدون دلیل خاصی از مکس به هیچ وجه خوشم نمیاد
  با توجه به 4 سالی که تو فرمول 1 بوده تجربه بیشتری داره نسبت به لکرک نوریس راسل و سایر جوونها
  من نوریس رو راننده بهتری تو نسل بعدی ها میبینم
  شانس یکی مثل مکس و لکرک اینه که زود به صندلی ماشینهای برتر رسیدن
  البته لکرک ماشینش از ماشینهای برتر بود یه زمانی
  تو جوونها به نظرم نوریس بعدش راسل آینده ای دارن که فرانز توست! برای مکس پیش بینی کرده
  اکون آلبون گسلی و قبل از اونها لکرک هم تو ماشین برابر چیزی از مکس کم ندارند
  احساس میکنم یه جریانی پشت بزرگ کردن مکسه
  خداییش ریکیاردو حیف شد از ردبول رفت
  تو ماشین برابر با مکس الان به لوییس خیلی نزدیک تر بود گمونم

  • 33🦁Ali

   5

   2

   مرسدس فن
   تو دیگه آخر منطق هستی تو تفسیرت😂
   ریکاردو تو ماشین برابر مکس الان نزدیک لوئيس بودش.؟؟!!
   منم اصلأ خوشم نمیاد از لوئيس و به دل
   نمی چسبه باید بیام اینجا بگم.؟

   • امیر یک مرسدس فن

    3

    5

    تفسیر که نیست صرفا نظره
    در خصوص دنی ریک میگم اگه الان تو ماشین ردبول بود دقیقا جایی که مکس هست و نه ماشین آلبون
    به عنوان راننده یک یعنی
    اونوقت امتیاز بیشتری جمع کرده بود و احتمال میدم به مرسدس ها نزدیک تر بود
    در کل یعنی بهتره از مکس اگه ناراحت نمیشید و حیف شد واقعا
    اول از همه هم گفتم منکر تواناییش نمیشم ولی خوشم نمیاد مثل گروژان مگنوسن جیوویناتزی پرز استرول و …
    مشکلی نیست طرفدارای مکس و لکرک هم قطعا از لوییس خوششون نمیاد
    خلاصه چیزی نمیشه که ما خوشمون نیاد از مکس خیلی ها هم مثل شما خوشتون بیاد ازش

 14. امید نورمحمدی

  0

  0

  اینکه مکس همه چیزهایی که میگن هست درسته و شکی ندارم. ولی اینکه بره مرسدس حتما قهرمان میشه را نمیشه اثبات کرد.
  هر راننده بزرگی دارای سبک منحصربفرد خودشه و ماشینی بر اساس تواناییهاش نیاز داره که رقابتی باشه. مگر اینکه فرض کنیم مکس یک اپراتور کامپیوتره که داره گیم بازی میکنه یا اینکه سبک رانندگی خاصی نداره که بنظر من این اهانت به مکسه.
  گاهی احساسات جوری تحت تاثیر قرارمون میده که ناخواسته علیه راننده مورد علاقه خودمون حرف میزنیم…

دیدگاه خود را بیان کنید