فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک مرسدس توتو ولف اعتراف کرد که ممنوعیت تغییرات مودهای موتوری، در بازگشت لوئیس همیلتون و والتری بوتاس به رده های برتر مسابقه ایتالیا تاثیر شایانی گذاشت.

مسابقه فرمول یک ایتالیا، اولین مسابقه ای بود که این ممنوعیت مودهای موتوری اعمال شد و پس از اتفاقاتی که باعث شد خودروهای مرسدس در رده های میانی و انتهایی قرار بگیرند و نتوانستند دوباره به رده های اولیه خود بازگردند، تاثیر این ممنوعیت بیشتر دیده شد. ولف بیان کرد:

ما همیشه این را می گفتیم که شما یک مود قدرتی برای کل مسابقه ایجاد می کنید که آن قدرت اضافه را برای سبقت گرفتن در اختیارتان قرار نمی دهد. شما دیگر آن مودهای اضافه را در اختیار ندارید که تصمیم بگیرید که بخواهید در مسابقه برای سبقت گرفتن اعمال کنید یا خیر و این مسئله برای تمامی تیم ها چه کوچک و چه بزرگ صادق است. فکر می کنم که مسابقه، عواقب این نتیجه بود.

ولف از عملکرد لوئیس همیلتون نیز تعریف کرد و گفت:

سبقت گرفتن در مونزا سخت است به این خاطر که با این بخشنامه فنی روی مودهای موتوری، شما نمی توانید افزایش قدرت برای سبقت گرفتن یا دفاع کردن داشته باشید. ولی بازگشت به رده هفتم واقعا عالی بود. اما مطمئنا این مسابقه برای او و تیم به منزله باخت بود.

والتری بوتاس در مورد اینکه بیشتر مسابقه پشت لندو نوریس گیر کرده بود و نهایتا در رده پنجم از خط پایان عبور کرد بیان نمود:

این مسئله می تواند به میزان کمی مرتبط به قوانین جدیدی باشد که در آن همه دارند از مود های ثابتی برای حمله کردن و دفاع کردن استفاده می کنند و بنابراین شاید به خاطر همین موضوع سبقت گرفتن کمتری رخ بدهد.

اما حتی در مونزا، تاثیر دی آر اس به مراتب کمتر است به این خاطر که بال ها کوچک تر هستند و شما در هر حال درگ کمتری را دارید.

برای من مشکل اصلی تلاش برای نزدیک تر شدن به خودروهای جلویی، به حدی که بتوانم تلاش برای سبقت گیری و گرفتن یک خلا بزرگ کنم. اما واقعا به نظر می رسید که سبقت گرفتن از هر خودرویی که با آن رقابت می کردم غیرممکن بود.

15 دیدگاه

 1. Amir Bagheri

  5

  4

  من هنوز خیلی راجع به خاصیت مود‌ها نمیدونم.
  بخشی از کلام توتو‌: شما دیگر آن مود‌های اضافه را در اختیار ندارید‌ که تصمیم بگیرید که بخواهید در مسابقه برای سبقت گرفتن اعمال کنید.
  طبق گفته‌ی توتو، زمان سبقت گرفتن در مونزا، نمی‌شده‌ از ماشین کمک مضاعف گرفت.
  خب خودتون میدونید معنی این چیه!
  ایول لوئیس…
  اگر جیوو کبیر‌ رو، چون خودش هم جریمه‌ی ۱۰ ثانیه‌ای گرفته حساب نکنیم، ۸ رده این‌ شکلی گرفته!
  واقعا ایول…

 2. Ali

  0

  0

  این چیزی که مینویسم کاملا با این پست بی ارتباطه ولی تازه خبرشو دیدم، تبریک میگم به طرفدارای سب، راننده فوقالعاده توی فرمول یک میمونه با استون مارتین

 3. امید نورمحمدی

  5

  2

  با درود و عرض ادب…
  انگار هیچوقت نمیشه فهمید توتو ولف واقعا چی فکر میکنه! از قبل از شروع آخرهفته مونزا و تا انتهای مرحله تعیین خط از بهتر شدن اوضاع برای مرسدس صحبت میکرد و همیلتون هم دقیقا همین نظرو داشت. با یک و دویی که توی تایم گیری بدست آمد گفت برای ما بهتر شده! حالا بعداز مسابقه میاد و اینگونه درباره مودهای موتوری صحبت میکنه ! یک تغییر جهت اساسی!
  چند نکته و پرسش بوجود برام بوجود آمده :
  1- اگر همیلتون پنالتی نمیگرفت آیا این نظر داده میشد؟!
  2- همیلتون با همین مودهای ثابت بیشتر از 8 تا سبقت گرفت. آلبون(ردبول) و اکون (رنو) و پرز(ریسینگ پوینت) هم از قزبانیهای لوییس بودند. آیا این موضوع با صحبتهای ولف در تضاد نیست؟
  3- عدم توانایی بوتاس در سبقت گرفتن توی این پیست در مقایسه با همتیمیش بخاطر مودها بوده؟! یعنی مودهای موتور همیلتون و بوتاس متفاوت بوده یا …
  4- بوتاس هم در استارت ضعیف بود و هم در سبقت گیری. همیلتون در هردو موفق بود. فراموش نکنیم که همیلتون هم در هوای تمیز در زمان پیشتازی و هم در هوای کثیف بعداز پنالتی با همین ماشین مرسدس خیلی موفق بود. این هم مربوط به مود موتورها بوده؟!

  توتو ولف یک مدیر باهوش و فرصت طلبه. زیربار هیچ باختی نمیره و از هیچ بردی هم حماسه سازی نمیکنه. تیمش طی یک مدت زمان کم تونسته از خیلی از تیمهای قدیمی و تاریخی رکوردهای بهتری بدست بیاره و نمونه یک مدیر موفقه. بنظر من این صحبتهای ولف بنوعی دامن زدن به این اشتباه رایج بین هوادارانه که عدم نتیجه گیری مرسدس در مونزارو بدلیل این قانون مودهای موتوری میدونند.
  نتیجه مونزا برای مرسدس خیلی به قانون مودهای موتوری مربوط نیست و اگر بخواهیم اینگونه بهش نگاه کنیم ردبول بیشترین ضررو کرده…

 4. Behzad

  1

  2

  زمان پرچم قرمز اگر اشتباه نکنم داشتن رو ماشین بوتاس یکسری آپدیت میزاشتن البته این برداشت بنده بود یا شاید هم قطعه ای خراب تعویض میشد.
  به هر روی بازرسان اونجا مشغول بررسی بودن و اگر بدبینانه نگاه کنیم ماشین بوتاس یکم با همیلتون متفاوت بود که با آپدیت یا هر چیزی که اسمش باشه میخواستن به بوتاس کمک کنن اول بشه.
  هیچ جوره نمیشه متصور شد بوتاس با این ماشین نتونه سبقت بگیره و انگار ماشینش جوری ستاپ شده بود که دردسری ایجاد نکنه.
  شاید هم تصاویر مربوط به ماشین همیلتون بود و اگر دوستان به این مسئله آگاه هستن از پاسخشان ممنونیم.

   • Behzad

    0

    0

    مد یا ستاپ تایم گیری با ستاپ روز مسابقه متفاوته.
    شما دقت کنید در زمان تایم گیری سرعت در سر پیچ ها بیشتر از روز مسابقه ست و اگر روز مسابقه اونجوری در پیچ ها دور بزنن تایرها بسیار زود فرسوده میشن.
    خود بوتاس در مسابقه ی دوم یا سوم گفته بود که ستاپ ماشینش در روز مسابقه ناراحتش کرده و سعی میکنه با تیم راجب این موضوع به توافق برسه که در عمل تیم این اجازه رو بهش نداده.

دیدگاه خود را بیان کنید