فرمول یک ایرانفراری پس از ارائه درخواست تجدید نظر برای جریمه داکت ترمز ریسینگ پوینت امیدوار است که فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی شفافیت لازم برای قوانین مربوط به کپی از خودروهای فرمول یک را ارائه دهد.

پس از جلسه ای که به دلیل اعتراض رنو به تیم ریسینگ پوینت و داکت های ترمز آن برگزار شد، تیم ریسینگ پوینت 400 هزار یورو جریمه به همراه کسر 15 امتیاز دریافت کرد. اما این حکم اعتراض دیگر تیم ها را نیز به همراه داشت و فراری، مکلارن، رنو، ویلیامز و حتی خود ریسینگ پوینت درخواست بازنگری این حکم را دادند.

همچنین درخواست های رسمی رنو و فراری باعث شد تا این پرونده وارد دادگاه بین المللی فدراسیون اتومبیلرانی شود.

توتو ولف و متیا بینوتو - بحرین 2019

توتو ولف و متیا بینوتو

آیتم ویژه؛ تحلیلی بر شکایت رنو و تیم های فرمول یک از داکت ترمز ریسینگ پوینت

در حالی که فیا تأیید کرده است که تلاش برای کپی کردن تیم ها از یکدیگر را برای فصل آینده کاهش می دهد اما متیا بینوتو گفت که این قوانین باید شفاف شوند:

دلیل اینکه ما درخواست تجدید نظر خود را تأیید کردیم این است که باید به دنبال شفاف سازی باشیم. به نظر من داکت ترمز فقط یک بخش ماجراست و دادگاه بین المللی بحث گسترده تری را برای موضوع کپی کردن باز خواهد کرد که برای ما مهم است.

برای آینده فرمول یک نیز مهم بوده زیرا بحث مالکیت معنوی است، و به نظر من مالکیت معنوی یک دارایی بسیار مهم برای یک شرکت است.

اگر تیمی تقریباً از خودرو سال قبل تیم رقیب کپی کند، به نظر من آیین نامه باید به نوعی از خود تیم رقیب محافظت کند.

به همین دلیل در حال حاضر مهم این است که برای شفافیت و برقراری عدالت در مسابقات حرکت کرده و این موضوع را درک کنیم زیرا برای آینده فرمول یک نیز مهم است.

رئیس مسابقات تک صندلی فیا، نیکولاس تومبازیس و دبیرکل فیا، پیتر بایر طی مسابقه گذشته به تیم ها اطلاع دادند که از سال 2021 رویکرد مشابه ریسینگ پوینت برای طراحی خودروها غیرقانونی خواهد بود.

17 دیدگاه

 1. ّFerrari

  3

  9

  درسته ماشین ریسینگ پوینت ی کپی برابر اصله.
  ولی شاید تنها راه ایجاد رقابت در حال حاضر با این قوانین فرمول یک همین باشه!
  ماشین های فعلی فرمول یک انقدری حساس هستن که وقتی در فضای خلع ماشین جلویی قرار میگیرن 5 دور نمیتونن خودروی جلویی رو تعقیب کنن.

  • iman88

   10

   2

   Ferrari عزیز مسئله ای که باید بهش دقت کرد اینه که چطوری کپی کردن؟ما در مورد یه بال جلو و عقب صحبت نمیکنیم.اینا یه ماشین کاملو کپی کردن.حرف من هیچی ،کسایی که سالها تو ف1 بودن و کارشون اینه دارن میگن کاری که ریسینگ پوینت ادعا میکنه انجام داده غیر ممکن و بی سابقه است.جالب اینجاست که اگه ریسینگ پونت راست بگه و بدون کمک مرسدس این ماشینو طراحی کرده باشن و بپذیریم که کپی یه ماشین از روی عکس غیر ممکنه ،تنها گزینه باقی مونده سرقت اطلاعاته (که یکی از بزرگترین تخلفات تو ف 1 محسوب میشه)، که در این صورت اولین شاکیشون باید خود مرسدس باشه.
   این اتفاق که نیفتاده هیچ تازه وولف داره کاری که حریفش انجام داده رو توجیح هم میکنه!!اونم با دلایل بچگانه ای مثل استفاده از دوربین سه بعدی(که یکی از کاربران سایت کامل توضیح داد چه کار پیچیده و تو فضای پیت لین غیر ممکنیه).بخاطر همین مسائله که ردبول و خیلی هایه دیگه دارن میگن پایه مرسدس هم این وسط گیر.
   موضوع کپی کردن نیست،( این کار به اندازه ف 1 قدمت داره)بحث سر دادن اطلاعات طراحی یک ماشین کامل به رقیبه.

 2. iman88

  12

  7

  امید ردبول بر باد رفت.
  خیلی امیدوار بودن بتونن از این ماجرا برای ارتباطشون با الفا سود ببرن.
  موضوع دیگه.من نمیدونم چرا قانونی علیه روابطی مثل رابطه ای که وولف با تیمهای دیگه (ویلیامز و ریسینگ پوینت)داره وجود نداره.چطور انتظار دارن وقتی پایه منافع شخصی و تیمی وسط بیاد این اشخاص و تیمها به فرصت هایه بدست اومده به صرف اخلاقی یا قانونی نبودن پشت کنن.
  خیلی باید زود باور یا متعصب باشیم که فکر کنیم ریسینگ پوینت بدون کمک تونسته باشه در عرض 1 سال همچین ماشینی رو بسازه.چطور ممکنه ماشینی که بر اساس یه سری عکس ساخته شده انقدر دقیق باشه که تو مسابقه اول فصل ازش نتیجه بگیرن؟اونم وقتی تیمها برای ساختن یه بال جلو ماهها وقت و کلی منابع صرف میکنن ،بازم رویه پیست نتیجه ای که میخوانو ازش نمیگیرن.
  این انصافه یه تیمی مثل هاس و الفا و ویلیامز با این همه مشکل و محدودیت مالی خودشون قطعاتشون رو طراحی کنن بعد یه تیمی به خاطر کمک یک تیم بزرگتر بتونه 1ساله از یک سوم پایین جدول بیاد و با فراری که 400 ملیون هزینه کرده رقابت کنه؟اونم با صرف کمترین منابع،چرا چون مرسدس میخواد یه تیم دیگه رو به جون ردبول و فراری بندازه.
  کاری که ریسینگ پوینت و مرسدس کردن بی انصافی در حق تمامه تیمهایه ف1.از ویلیامز و هاس تا فراری و ردبول.

  • ....kh:n....

   6

   9

   آقای بینوتو شما برواوضاع تیم خودتو سروسامان بده…
   بااین کارها نمیتونی ذهن مردم را از مدیریت ضعیفت منحرف کنی…
   درثانی ۴۰۰میلیون دلار خرج کرده که کرده می خواست در مسیر درستی خرج کنه….
   ماشینی ساخته که بابدبختی به کیو۳میرسه..
   اَه…..😠😡

   • iman88

    10

    6

    دوست عزیز مشکلات فراری یا صلاحیت مدریتی مدیرش چه ربطی به این بحث داره؟
    چون فراری اوضاع خوبی نداره مدیرش حتی اگر بگه زمین دور خورشید میچرخه هم داره پرت میگه؟
    نمیدونم این چه رسمیه راه افتاده برای بی ارزش کردن یه موضوع به اعتبار و شخصیت و صلاحیت یه فرد در هر جایگاهی که هست ،حمله میشه.
    کلر ویلیامز میومد از داشتن حق وتو فراری انتقاد میکرد،بعد میومدن جایگاه تیمشو مورد تمسخر قرار میدادن.
    الان نوبت فراری شده هر کاری که فراری میکنه یا هر حرفی که مدیرش میزنه با ربط و بی ربط ، یا پای موتورش رو وسط میکشن یا رابطش با سب یا حتی ضعفش تو پیت استاپ!!

   • siamak

    4

    0

    واقعا جای خوشحالیه که دوست عزیز و همراه قدیمی سایت iman88 پس از ماها غیبت دوباره به منزل ! برگشته اند و ما رو از نظرات صحیح و آگاهانه شان بی نصیب نمیگذارند ، بازگشت دوباره تان مبارک گرامی .

   • iman88

    5

    0

    نظر لطف شماست.منم همیشه پیگیر کامنتهای شما هستم.هرچند زیاد تویه بحث ها شرکت نمیکنید.

  • Mohamad. 44

   7

   3

   والله مگه در مورد تخلف سوخت موتور فرازی سال گذشته شفاف سازی شد که الان گیر دادی باید شفاف سازی بشه اونجا به نفع خودشون بود حرفی نزدن بگفته فیا توافق محرمانه با فراری اونم درباره تخلف. دیگه حرفی ندارم. همه دنبالن تا مرسدس رو جریمه کنن تا خودشون رو بالا بکشن در عوض اینکه مثل مرسدس عالی کار کنن زو ماشینشون.

 3. AHMADREZA_F1

  4

  0

  نمیدونم چرا از تیم ریسینگ پوینت بسیار بدم میاد! از رنگ ماشین که به کنار, راه چند ساله رو یه شبه طی کردن!واقعا حق تیمهای میان جدولی خورده میشه..

 4. بیژن

  2

  4

  یه جوری میگین ریسینگ پوینت ره صد ساله رو یه شب رفته انگار از ته جدول اومده صدر
  سالهای قبل هم میانه جدول بودن
  امسال هم همینطور ولی با ضعف فراری اومدن یه پله بالاتر
  اگرچه ماشینشون بهترین تو میانه جدول شده ، اگه فراری مشکل نداشت ریسینگ پوینت باز همون بود مگه دوسال قبل بهترین تیم بعد مرسدس ، فراری ،و ردبول نبودن ؟
  حالا امسال فراری رفته پنجم سازندگان ، با کسر امتیازات بیشتر ریسنیگ احتمالا بتونن یه پله بیان بالا این برای فراری خیلی مهمه .
  درسته ریسینگ پوینت کپی کرده ولی تیم ته جدول هم نبودن تو این سالها ، یکی از تیم های خوب بودن همیشه

  • AHMADREZA_F1

   4

   0

   راننده ای مثل نیکو که دور بوده از رقابت میاد تو تعیین خط سوم میشه این یعنی ریکاردو هم میتونه با اون ماشین حتی بالاتر از مکس قرار بگیره!من راه صد ساله رو نگفتم!
   اگه بری آنبورد استرول رو تو پیست اتریش ببینی میفهمی ماشین فصل قبل با امسال چند ثانیه فاصله داره
   نمیشه که تو یک کریسمس و یک تعویق اونم با اجرا نشدن حتی یک گرندپری نزدیک به ۳ ثانیه سریعتر بشن.
   والا اگه این کپی برداری نبود الآن حداقل زیر مکلارن و رنو و فراری قرار میگرفتن.
   معذرت میخوام اگه تحلیل ام اشتباه باشه

 5. Amin

  2

  1

  چقدر خوب،ما هم طرفدار شفافیت هستیم
  راستی از موتور فراری ۲۰۱۹ چه خبر؟؟؟
  چی شد ک ی دفعه اینقدر کند شدین؟؟؟
  خیلی باید رو داشته باشی ک بیای از شفافیت صحبت کنی اونم بعد از تقلب آشکاری ک داشتی!

 6. ALEX-ALBON

  0

  1

  چی میگی بیزن -این ریسینگ پویینت کجا پارسال مثل امسال بود
  کپی کردنشون یا همون خریداری اطلاعات دقیق w110از مرسدس با این ماشین کاری کرده که اگه 2 نفر مثل مکس و فتل پشت فرمونش بودن امسال صددرصد یکی از شانس های 99 درصدص قهرمانی بود
  واقعا ب نظر شما در حق تیمایی مثل رنو و مک لارن و آفا رومئو و هاس و.. راننده هایی نظیز اکون و ریکاردو و نوریس و ساینز و کیمی رایکنن و..بی انصافی نشده؟ واقعا رده ریکاردو و رایکنن اینجایی ک الان هسته؟؟

دیدگاه خود را بیان کنید