ایندی کار ایران – تاکوما ساتو توانست برای دومین بار در مسابقه ایندیاناپولیس 500 به پیروزی برسد و در حالی که پرچم زرد نشان داده شده بود در رده اول مسابقه را جلوی اسکات دیکسون تمام کند.

 

مارکو آندرتی از پول پوزیشن مسابقه را شروع کرده اما بلافاصله دیکسون از او سبقت و پیشتازی مسابقه را به عهده گرفت. اولین اتفاق خطرناک مسابقه برای جیمز دیویسون رخ داد که ظاهرا انقدر ترمز چرخ جلو سمت راست او دچار اشتعال شد و باعث گرم شدن منیزمی شد که آن را احاطه کرد بود و آنقدر این حرارت زیاد شد که مرکز چرخ منفجر شد.

 

پس از آن نوبت به مارکوس اریکسون رسید که در پیچ شماره دو کنترل خودرویش را از دست دهد و با دیوار برخورد کند.

حال در بحبوحه پیت استاپ ها، دیکسون پیشتازی خودش را حفظ کرد و در حال مدیریت مصرف سوخت خودش بود.

یک عملکرد نه چندان خوب از فرناندو آلونسو او را در رده های انتهایی قرارداده بود اما سومین پرچم زرد پس از بدشانسی دالتون کلت سبب شد که فرناندو هنوز با دسته پیشتاز باقی بماند. البته فرناندو پس از مسابقه بیان کرد:

ما از همان ابتدا داشتیم با بالانس خودرو دست و پنجه نرم می کردیم و خودرو بیش فرمانی زیادی را داشت. ما در پیت استاپ ها پیوسته بالانس خودرو را تغییر می دادیم، فلپ های جلویی را کاهش می دادیم، تایرها را تنظیم می کردیم و سپس دیدیم که خودرو خوب شده است.

تا دور 110 به رده پانزدهم رسیدیم که جایی بود که می خواستیم باشیم…پس از آن ما مشکل کلاچ داشتیم و نمی دانستیم که چطور این مشکل را حل کنیم. ما مسابقه را بدون کلاچ به پایان رساندیم و بنابراین پس از این مشکل ما در هر پیت استاپ باید خودرو را هول می دادیم و دنده می گذاشتیم و می رفتیم. این مسئله باعث شد یک دور عقب بیافتیم، ما این عقب افتادگی را تا اخر داشتیم و نمی توانستیم دستاوردی را حاصل کنیم.

در شروع مجدد، کانر دلی کنترل خودرویش را از دست داد و به سمت دیوار داخلی نرسیده به پیت لین رفت و اسکو که شاید از دود بلند شده از تایر دلی گیج شده بود، مسیر خود را تغییر داد تا با او برخورد نکند که اما شدیدا با دیواره داخلی برخورد می کند. خوشبختانه راننده تیم ارو مکلارن با کمک مارشال ها از خودرو بیرون کشیده شد و حالش سالم است.

پرچم سبز دوباره نشان داده شد و دیکسون همچنان پیشتازی را حفظ کرده بود. اما این راننده نیوزیلندی که در حال مدیریت سوخت بود، پیشتازی را به روسی و اووراد و ساتو که در تعقیب او بودند واگذار کرد. این تغییرات استراتژی تا دور 121 ادامه پیدا کرد و به سبب پنجمین پرچم زرد بلند شده به خاطر برخورد الکس پالو در خروجی پیچ یک با دیوار، اوضاع متحول شد.

مقایسه ایندی کار با فرمول یک

اووارد توانست در حالیکه خودروهای دیگر به پیت می رفتند یک رده به دست بیاورد و خودش را بین دیکسون و روسی قرار دهد. اما این راننده آندرتی اتواسپورت به دلیل خروج ناامن، جریمه سنگینی را دریافت کرد و به رده انتهایی مسابقه رفت.

مارکو آندرتی که مسابقه خوبی را نداشت آخرین پیت استاپ خودش را در 31 دور مانده به انتهای کار انتخاب کرد. گروه مکانیک تیم اسکات دیکسون، کمی کند در پیت استاپ خودشان عمل کردند و راننده آنها دیرتر وارد پیست شد.

تاکوما ساتو راننده ژاپنی حال کاملا تخت گاز کرد و در 25 دور باقی مانده با ریهال، نیوگاردن و فروچی رقابت هیجان انگیزی را به نمایش گذاشته بودند.

استراتژیست تیم گناسی، مایکل هاول به دیکسون مجوز استفاده از تمام قدرت خودرو را داد و این راننده در 15 دور مانده به پایان مسابقه با تمام قدرت در تعقیب ساتو بود. اما تاکوما خیلی خوب خودش را کنترل کرد و خیلی سریع در حال دور زدن و کنار زدن خودروهای عقب مانده بود.

5 دور مانده به پایان کار، اسپنسر در پیچ آخر در ورودی پیت لین تصادف سنگینی را داشت. متاسفانه مسابقه با حضور پرچم زرد و با عبور تاکوما ساتو از خط پایان به خاتمه رسید. ساتو توانست برای دومین بار پیروز مسابقه ایندی 500 در سه سال اخیر شود و اسکات دیکسون پس از اینکه 111 دور در رده اول بود، مسابقه را در رده دوم تمام کرد و ریهال، فروچی، نیوگاردن نیز در رده های بعدی قرار گرفتند.

خلاصه مسابقه ایندی 500 فصل 2020

یک دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  2

  0

  کلا انگار هر وقت آلونسو هست تو ایندی 500 ساتو باید ببره!
  ولی یه جورایی منم فکر نمی کردم آلونسو بتونه ببره
  ظاهرا موتور هوندا امسال به نسبت شورولت برتری واضحی داره
  به هر حال امیدوارم آلونسو بالاخره ایندی500 رو ببره چون از تمام راننده های ایندی بهتره حتی از دیکسون که خودم طرفدارشم
  #پیش_به_سوی_تاج_سه_گانه