فرمول یک ایران – تیم اسکودریا فراری توانست در مسابقه فرمول یک بریتانیا 2020 یک سکو و یک رده دهمی را کسب کند که سکوی آن به وسیله چارلز لکلرک با یک نتیجه سومی شکل گرفت و دومین سکوی اسکودریا فراری در این فصل کسب شد.

مشکل سباستین فتل با چسبندگی خودروی فراری

یک مسابقه خیلی سختی بود به این خاطر که من اصلا نمی توانستم کسی را به چالش بکشم.

خیلی از افراد پشت سرم کمی سریعتر بودند و از من سبقت گرفتند و با اینکه من چیزهای خیلی زیادی را در این آخر هفته امتحان کردم اما هنوز من شدیدا درگیر پیدا کردن چسبندگی با خودرو بودم، من سرعت کافی را نداشتم و سطح اعتماد به نفسم در حال حاضر پایین است، به همین خاطر من برای حس کردن خودرو کار سختی را دارم و هر بار که سعی می کنم به خودرو فشار بیاورم، کنترل خودرو را از دست می دهم.

فکر می کنم که باید این مشکل را با مهندس ها باهم بررسی کنیم.

چارلز لکلرک - فرمول یک بریتانیا 2020

چارلز لکلرک – فرمول یک بریتانیا 2020

روز خوب چارلز لکلرک در سیلورستون

یک روز سخت ولی خوب بود. من از نتیجه ای که گرفتم بسیار راضی هستم. ما می دانیم که کمی خوش شانس بودیم اما گاهی اوقات این مسائل رخ می دهد و شما باید از فرصت ها استفاده کنید. من از نحوه ای که این آخر هفته کار کردیم راضی هستم و خیلی به تیم افتخار می کنم. همینطور من از عملکرد خودم رضایت دارم، مخصوصا نسبت به مدیریت تایر که اصلا کار آسانی نبود.

ما سطح داونفورس خیلی تهاجمی را در این پیست داشتیم، بنابراین در مسیر های مستقیمی سرعت بالایی را داشتیم اما در پیچ ها به مشکل برخورده بودیم. من در رساندن تایرها به دمای عملیاتی کمی مشکل داشتم، مخصوصا بعد از خودروی ایمنی. ولی وقتیکه آنها به دمای عملیاتی خودشان رسیدند اوضاع کمی بهتر شد و فکر می کنم که من کارم را در راستای تنظیمات و بالانس خودرو خوب انجام داده ام و خودرو برای رانندگی خیلی خوب بود.

ما در مسابقه هر چی که در پکیجمان بود را استخراج کردیم. البته که ما نمی خواهیم برای مدت بیشتری برای رده چهارمی بجنگیم اما در حال حاضر این چیزیست که خودروی ما توانایی آن را دارد.

متیا بینوتو مدیر تیم اسکودریا فراری

مسابقه ای با نتیجه ی مرکب داشتیم. از طرف خوب قضیه، چارلز پس از یک مرحله تعیین خط خوب، روی سکو مسابقه را تمام کرد. او در مسابقه عالی بود و کارش را در مدیریت تایر خارق العاده انجام داد. در طرف منفی قضیه، نتیجه ی سباستین بود. دوباره کاملا مشخص بود که او اصلا از خودرویش راضی نبوده و ما باید داده ها و اطلاعات را مطالعه کنیم تا درک کنیم چرا این مسئله رخ داده است.

ما برای این هفته خیلی محتاطانه آماده سازی کردیم و تنظیمات داونفورس ایرودینامیکی خودرویمان را کمتر از معمول قرار داده بودیم که این مسئله بر اساس شبیه سازی ها و توسعه هایی بود که در تونل باد انجام شده بود، که جواب نیز داد. ما همینطور خیلی روی مدیریت تایر کار کردیم که در این مسابقه یک فاکتور کلیدی بود که می شود این مسئله را در دورهای پایانی دید.

چارلز کارش را خوب انجام داد و خیلی صبورانه به مهندسان گوش کرد و در کل مسابقه تایرهایش را مدیریت کرد. در روز مسابقه، حداقل ما از یکی از خودرو ها تمام توان را بیرون کشیدیم حتی با اینکه از هدفی که داریم خیلی دوریم. حال ما روی هفته بعد تمرکز می کنیم، وقتیکه دوباره ما در همین پیست مسابقه می دهیم. ما آماده سازی خوبی را انجام خواهید داد و تا آنجایی که ممکن است تلاش می کنیم تا امتیازات بیشتری را حتی نسبت به این مسابقه به خانه ببریم.

27 دیدگاه

  • ايزديار

   8

   1

   وقتي فتل حرف ميزنه خيلي چيزها براي من بعنوان طرفدار و ببننده مشخص ميشه.
   الان ميشه فاصله فتل و لكرك توي تعيين خط رو درك كرد.
   كلا فتل چسبندگي نداشته
   و از همه مهمتر اعتماد به نفس…

 1. ّFerrari

  13

  5

  وقتی حرف از دست دادن تمرین کلی داده و ستاپ و لیمیت ها و عملکرد خودرو میشه یعنی همین
  اختلاف 1 ثانیه ای تعیین خط
  اختلاف 0.7 یا 0.8 ریس چارلز و سب
  “چیزهای خیلی زیادی را در این آخر هفته امتحان کردم اما هنوز من شدیدا درگیر پیدا کردن چسبندگی با خودرو بودم، من سرعت کافی را نداشتم و سطح اعتماد به نفسم در حال حاضر پایین است”
  خودرو چسبندگی لازم رو نداره
  یعنی علاوه بر اینکه ممکنه نخاله های گاراژ فراری نتونسته باشن مشکل پدال گاز یا .. حل کنن بلکه ماشین مشکل چسبندگی هم داشته
  کسی که ریس قبل نهایت جوان ماشین می کشه بیرون به فاصله ی ریس منطقی نیست انقدر افت عملکرد!!!

 2. a Ferrari lover

  6

  5

  ولی بچه های دقیقی تو سایت داریم بعد تمرین دو بود یکی گفت فراری تنظیمات بال هاش بیشتر شبیه اسپا بود حالا اومدن گفتن البته فکر کنم بد هم نبوده یکم سرعت داده تو مستقیمی ها ولی میتونه یکی از دلایل مشکل ماشین فتل هم باشه

 3. 17Sohrabsafari

  6

  0

  امیدوارم هفته بعد هم مسابقه جذابی داشته باشیم.توی سیلورستون دوام لاستیکا خیلی فاکتور مهمیه.دیدیم که دوام نیاوردن لاستیک 18 امتیاز و از بوتاس گرفت

 4. h.e.s.a.m

  9

  11

  من واقعا فاز بعضی از دوستان رو متوجه نمیشم که میگن لوییس خوش شانس بود
  یا از رانندگی مکس و چارلز تعریف و تمجید میکنن
  توی اینکه چارلز و مکس رانندگان خوبی هستن شکی نیست ولی خب توی بعضی از ریسها واقعا باید از رانندگیشون تعریف و تمجید کرد ولی نه توی این ریس که نه یه دفاع داشتن و نه یه سبقت حتی لطیفی هم یه سبقت داشت توی این ریس و کمی هم دفاع کرد 😅با اینکه دوبار سیفتی اومد ولی براحتی جایگاه خودشون رو داشتن اینا . وقتی مکس با بوتاس حداقل ۱۰ ثانیه فاصله و چالرز باهاش ۲۰ ثانیه فاصله داره اخه چه هنری داره میکنه؟ واسه خودشون مسابقه دادن یه سومی واسه مکس و یه چهارمی واسه چارلز عادلانه بود .
  رقابت بین بوتاس و همیلتون بود که بوتاس کل ریس زیر ۲ ثانیه با لوییس فاصله داشت دائما لوییس تحت فشار بود و از بین رفتن لاستیک هر دو راننده مرسدس هم گواه بر این واقعیت بود . اگه بد شانس واقعی رو بخوای ببینی بوتاس بود که ۵۰ دور به بهترین و بیشترین حالت ممکن فشار اورد ولی امتیازی نگرفت . اما لوییس خوش شانس نبود . لوییس قهرمانیشو مدیون فاصله ای هست که با وجود ۲ سیفتی کار بوجود اورده بود با مکس و ماشین ۳ چرخ رو از پیچ ۶ مسابقه با خط پایان رسوند . و بازم ۵/۶ ثانیه با مکس فاصله داشت . این رو هم در نظر بگیرید رانندگی با ماشینی لاستیک جلوش ترکیده و باید هنوزم سرعت و اختلافشو با ماشین پشت سرحفظ کنه و به خط پایان برسه شانس نیست مهارت محضه .
  و اتفاقا اینجاست که فرق بین لوییس همیلتون با بقیه راننده ها که در حالت عادی هم اسپین میشن و از مشکلی براشون پیش بیاد میکشن کنار معلوم میشه .
  پس لطفا نیاین بگین لوییس خوش شانس بود مکس رانندگی عالی داشت چالرز فوق العاده بود .
  لوییس این برد رو مدیون سرعت عالی و فاصله ای که انداخته بود هست .
  رقابت بین بوتاس و همیلتون بود
  مکس واسه خودش با کلی فاصله و بدون هیچ فشاری به سومی راضی بود که شانسی سومیش شد دومی
  چالرز هم بدون هیچ فشاری به چهرمی قانع بود که در عین ناباوری و خوش شانسی شد سکوی سومی
  و در اخر بگم فراری این سومی رو بیشتر از بد شانسی بوتاس به رانندگی گروژان مدیون هست کاری که چندین دور گروژان مثل سپر جلوی مک لارن ها و ریکاردو و استرول انجام داد باعث شد لکرک توی یه فاصله امن از اونها قرار بگیره وگرنه قطعا لکرک نمیتونست جلوی اونها مقاومت کنه با این فرغون فراری . پس بینوتو باید بره پای گروژان رو ببوسه واسه این سومی

  • Kourosh

   10

   4

   لطفا شما که واردتر هستید توضیح بدین مکس و شارل باید از کی سبقت میگرفتن؟
   شارل که با فراری وضعش طوریه که حتی گروژان هم بهش فشار میاره. اگر فکر میکنید فراری بد نیست وضعیت وتل رو ببینید واقعا جای یکی مثل وتل رده دهمه؟یا قبول دارید ماشین داغونه؟ واقعیت اینه که شارل داره حداکثر کارایی ممکن رو از ماشین استخراج میکنه. مکس هم باید چیکار میکرد؟ به بوتاس و همیلتون حمله میکرد؟ وقتی نمیشه و توان ماشین محدوده چکار کنه. کاش میشد مرسدس دو ماشین اضافه یکی به مکس و یکی به شارل میداد ولی فعلا با ردبولی که دست مکسه و فراری دست شارل بهتر از این نمیشه نتیجه گرفت( البته ماشین مکس نسبت به فراری بهتره). ضمنا همه چیز به دفاع و سبقت نیست. عالی بودن مکس و شارل (مخصوصا شارل) در این مسابقه به استخراج حداکثر توان از ماشینه. اگر شما معتقدی عالی نبودن یعنی معتقدی با این ماشین ها میشد عملکرد بهتری داشت یا میتونستن از کسی سبقت بگیرن و نگرفتن یا میتونستن جلوی کسی دفاع بکنن و نکردن.

   • h.e.s.a.m

    3

    7

    اتفاقا موضوع همینجاست که کسی نبوده که بخوان سبقت بگیرن یا دفاعی کنن ، واسه همین متعجبم از دوستانی که میان میگن عجبببببب ریسی داشت مکس عجببببب ریسی داشت چالرز . این دو نفر توی این ریس یه رانندگی کاملا بدون چالش داشتن ، بله حرف شما رو قبول دارم وتل کلااااا توی چالش بود از تمرین اول تا لحظه اخر ریس ولی مکس و چالرز نه به هیچ عنوان .
    اگه منظورتون از عالی بودن مکس و چارلز اینه که با حذف بوتاس اونا از خط پایان گذشتن سومی مکس شد دومی و چهارمی چارلز شد سکوی سومی بله عالی بودن . البته تعریف عالی بودن واسه من این نیست که نفر دوم حذف بشه نفر اول هم پیچ ۶ پنچر بشه بازم نتونن اول بشن و واسه دومی و سومی جشن بگیرن .
    البته که قبول دارم که این اتفاقاتم بخشی از مسابقه هست و جذابیت مسابقه رو زیاد میکنه . ولی دیگه نیاین بگین لوییس خوش شانس بود مکس بد شانس بود.
    اینو مطمئن باشین اگه ۱ درصد گاراژ ردبول فکر میکرد مکس میتونه واسه اولی نزدیک بشه هیچوقت مکس رو نمیبرد پیت.
    لوییس قهرمانیشو مدیون فاصله ای بود که بین خودشو بقیه بوجود اورده بود هست

   • ايزديار

    8

    0

    حسام عزيز
    هميليتون بدشانس بود كه با لاستيك پنچر برنده شد؟
    اگر خوش شانس بود مثلا بايد چندم ميشد؟
    مثبت اول ميشد!
    يا ١+
    يا برنده پلاس پلاس++

    مي فرماييد هميلتون بدشانسه كه اول شده!!!

    لطفا معني شانس را در گوگل سرچ بفرماييد

  • ّFerrari

   5

   1

   لوییز بدشانس بود تایر پنچر کرد !!
   ولی خوش شانس بود حالا چرا ؟
   ولتری دقیقا بعد از عبور از ورودی پیت لین تایر پنچر کرد یعنی ی دور کامل با تایر پنچر رفت و بعد هم پیت که کلی زمان از دست داد و از دومی رفت 11 همی
   نزدیک ترین رقیب لوییز بدون هیچ امتیازی ریس رو تموم کرد
   ولی برای لوییز دور آخر و اونم توی پیچ 7 و البته مکسی که پیت استاپ انجام داده بود ی فاصله ی 30 ثانیه ای ایجاد شده بود حاجی اگه ی سه تا پیچ دیگه بودش که لوییز دوم بود
   ولی خب هم لوییز و هم ولتری بدشانس بودن یک دو تیمی براحتی اونم در ریسی که برتری مطلق داشتن هو شد!!

  • Mohamad

   2

   4

   دقیقا ، مکس راضی بود از اینکه سوم بشه و کاملا این موضوع تا آخر بازی مدیریت کرد و حتی برای یک امتیاز دور آخر هم برنامه داشتند ولی همیلتون ذهنیت برد از اول بازی پیاده کرد ، جدا شد و به عالی به خط پایان رسید ، اگر مکس هم بهش می‌رسید مطمئنم باشید بازم برای قهرمانی می‌جنگید

 5. Amir5

  4

  6

  نتیجه ای که میشه از این ریس گرفت اینکه فتل با ماشین مشکل داشت لکلرک از ریکاردو کند تر بود واگه یک دور دیگه مسابقه طول میکشید ریکاردو سوم میشد و آخرین نتیجه رومن کارش عالی بود و خوب کار کرد حیف که استراتژی هاس خوب نبود

 6. مصطفی

  2

  0

  سلام. دوستان من حدودا ۳ ساله که به فرمول یک و موتو جی پی اعتیاد پیدا کردم. و خب تازه واردم. یه سوال دارم. چرا گزارشگر میگفت همیلتون در مسابقه بعدی نمیتونه از اون لاستیک استفاده کنه؟ یا شایدم همه نمیتونن. در هر صورت چرا؟

  • Mekaeel

   5

   0

   منظورش این بود که هفته بعد همه تیم ها مجبورن دو تا پیت استاپ انجام بدن چون لاستیک هایی که هفته بعد پیرلی واسه تیم ها میاره نرم تر خواهد بود البته این برداشت من بود شاید درست هم نباشه

   • مصطفی

    1

    0

    خب مگه هفته بعد تو همین پیست نیست؟

   • mohammad

    2

    0

    تو همین پیست هست مصطفی جان ولی نوع لاستیکها عوض میشه و یه مقدار نرم تر میشن

   • iren

    3

    0

    برای اینکه هیجان مسابقه باقی بمونه باید دو مسابقه ی این پیست با هم متفاوت باشه. تنها چیزی هم که میتونند تغییر بدند لاستیک ها هست که با تغییر ترکیب لاستیک ها میتونند تا حدی شرایط رو جدید کنند. بخاطر همین هم لایتک دور سفید هارد توی مسابقه بعدی وجود نداره

 7. iren

  11

  0

  بینوتو میگه تنظیمات خودرو رو خوب انجام دادیم و دانفورس رو کمتر کردیم و جواب گرفتیم.
  جواب گرفتن اینه که خودروی آلبون توی مستقیمی هنوز به نیمه ی مستقیمی نرسیده از خودروی فتل جلو میزنه. یعنی اگه دی ار اس هم نداشت بازم جلو میزد. توی پیچ ها هم که هر دو راننده مشکل داشتند. پس خودرو نه توی پیچ مزیت داشت و نه توی مستقیمی. اونوقت این چجور نتیجه ی خوبی هست؟

  • Behzad

   5

   1

   احتمالا منظورش تنظیمات ماشین لکرک باشه.
   اختلاف تایر و عمر اون هم در یک سبقت به کار میاد که در این مورد برتری با آلبون بود.
   فراری در بهترین حالت اگر اتفاقی نیوفته میتونه پنجم تا دهم بشه و از شانسش ریسینگ پوینت سرحال نبود و آلبون هم هنوز به سطح مورد نظر تیمش نرسیده.

   • iren

    3

    1

    من اعتقادی به تفاوت گذاشتن بین لکلرک و فتل در بحث خودرو ندارم. البته که فلسفه ی طراحی خودروی فراری بر اساس نوع رانندگی لکلرک هست که به نظرم در اصل اول خودرو رو بر اسا یک فلسفه ای که البته به رانندگی فتل هماهنگ نیست طراحی کردند بعد به دنبال راننده ی مناسب بودند و لکلرک رو انتخاب کردند. چون به نظرم فلسفه ی طراحی خودرو خیلی مهمتر از این چیزاست.
    اما دلیل ضعف بیشتر خودروی فتل این بود که اکثر زمان تمرینات رو از دست داد. به هرحال وقتی شما دو راننده با سبک رانندگی متفاوت داری نمیتونی تنظیمات یکسانی برای هر دو اعمال کنی . و فتل تقریبا تمام تمرینات رو از دست داد و توی صحبتهای خود فتل هم میتونیم بفهمیم که به تنظیمات درست نرسیده بود.

   • a Ferrari lover

    1

    4

    البون سطحش همینه تصادف کردن تو 4 تا مسابقه 3تا تصادف کرده (فقط خود مسابقه رو میگم وگرنه کل اخر هفته رو بگیری بیشتره)

   • Behzad

    1

    2

    iren جان یه چند سالی هست این موضوع فلسفه ی طراحی بر سر زبان ها افتاده و اطلاعاتی که از ستاپ یک خودرو بیرون میاد و کلی مسائل دیگه اما آیا واقعا اینطوره؟
    مثلا میگن فلان راننده گریپ بیشتری بر محور عقب خودش میخواد یا با کم فرمانی کنار میاد و…
    حالا فتل یا لکرک کدام شرایط مناسبش هست به کنار ، اینجا ما با یک طراحی روبرو هستیم که شرایط پیست و قدرت موتور و میزان چسبندگی که قراره اعمال بشه تا ماشین به حد توانی که داره برسه و با توجه به ضعف اکثر تیم ها در بخش انجین مهندسین نمیتونن حداکثر چسبندگی را برای خودرو فراهم کنند چون در بخش های مستقیمی پیست تایم از دست میدن.
    حالا با ماشینی روبرو هستیم که چسبندگی در حد اعلا نداره و در پی اون مشکلاتی مثل دمای تایر و شرایط ورود و خروج از پیچ ها و… داره.
    اینجا نه مهندسین مقصرن نه راننده ها و نهایت توانی که میتونن ارائه میدهند و میزان بودجه ای که تیم ها برای پیشبرد برای مسابقات دارن رده ها بوجود میاد.
    بنظر بنده سبک رو ماشین تعیین میکنه نه راننده و اگر میبینیم برخی دارن دیر ترمز میگیرن یا پیچ هارو عریض طی میکنن یا بازیشون با فرمون زیاده از روی اجباره و فتل هم در دوران ردبول اونطور عجیب و غریب پیچ هارو میبلعید در واقع پتانسیل ماشینش اجازه ی این کار رو میداد و البته راننده ای که میتونست هیولای خفته را بیدار کنه.

 8. A_S

  1

  0

  دوستان لطفا انقدر در مورد شانس همیلتون صحبت نکنین به قول بزرگان شانس مال کسیه که تا اخرین لحظه تلاش کرده

دیدگاه خود را بیان کنید