Register

9 + 18 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – یکی از رازهای همیشگی عاشقان دنیای خودرو و برنامه محبوب تخت گاز (تاپ گیر یا Top Gear) دانستن پاسخ این سوال که استیگ واقعی چه کسی می باشد، است. ما در این مقاله می خواهیم به این موضوع عمیق تر بپردازیم و شما را با دو استیگ واقعی آشنا کنیم.

پری مککارتی (Perry McCarthy) استیگ واقعی تخت گاز

راننده سابق فرمول یک، نویسنده کتاب و استیگ اصلی برنامه قدیمی تخت گاز.

پری متولد استپنی در شرق لندن می باشد، جایی که در آن رانندگان موفقی به دنیای اتومبیلرانی وارد شدند. با کار کردن روی سکوهای نفتی در دریای شمال، برای تامین مالی حرفه کاری خودش استفاده کرد. وی در مسابقات فرمولا فورد، فرمولا 3 و در نهایت فرمولا 3000 و چند سری مسابقات خودروهای اسپورت در آمریکا پیش از تست دادن برای تیم فرمول یک فوت ورک در سال 1991 شرکت کرد.

پری مککارتی - استیگ

پری مککارتی

او در سال 1992 به عنوان راننده تیم مستقل آندرا مودا به فرمول یک وارد شد. درگیری های زیادی برای سوپرلایسنس پری با فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی پیش آمد که ماجراهای آن، یک فصل جذابی را در کتاب بیوگرافی او یعنی “Flat Out, Flat Broke” بیان شده است.

پری مککارتی تا سال 2003 در نقش شخصیت استیگ در برنامه تخت گاز بازی می کرد و سپس این برنامه را ترک کرد.

تست هایی برای تیم های ویلیامز و بنتون نیز انجام شد و او از این دنیا خداحافظی کرد و به دنیای خودروهای اسپورت پیوست و 5 بار بین سالهای 1996 تا 2003 در مسابقات لمانز وارد شد. پری همینطور در سال 2009 به عنوان مجری فرمول یک کار کرد و حال به عنوان یک سفیر و سخنگو برای کمپانی ها در سرتاسر دنیا کار می کند.

بن کالینز (Ben Collins) استیگ بعدی تاپ گیر

راننده پیشین فرمول 3، بن کالینز در یک جنگ قانونی که به واسطه انتشار کتابی که در آن ادعا کرده بود شخصیت استیگ در برنامه تخت گاز بی بی سی می باشد، به پیروزی رسیده. اما بن کالینز که حال اثبات شده است که استیگ بوده، چه کسی است؟

بن کالینز - استیگ

بن کالینز

بن کالینز رزومه فوق العاده ای دارد و در این رزومه می توان دید که او یک راننده مسابقه ای حرفه ای، ستاره مسابقات شنا در کودکی، مدتی فعالیت به عنوان سرباز وطن، جیمز باند و بدلکار هالیوود، خبرنگار، مجری، ورزش کار ورزش های سه گانه و دونده ماراتن بوده است.

این فرد 35 ساله متولد بریستول، 10 سال اول زندگی خودش را در کالیفرنیا جایی که پدرش کار می کرد، زندگی می کرد. او از همان ابتدای زندگی خودش استعداد ورزشی بالایی را نشان داد.

او در مسابقه اول شنا در ایالت کالیفرنیا در سن 5 سالگی به پیروزی رسید و وقتیکه به سن نه سالگی رسید و پیش از آنکه به بریتانیا باز گردد، تبدیل به ورزشکار المپیک برای رده سنی خودش شد.

ورود کالینز به دنیای موتوراسپورت

کالینز در سال 1994 به دنیای موتوراسپورت وارد شد و هنوز یک نوجوان بود اما از خودش شخصیتی سریع و مصمم در رقابت ها ساخت. او در رده های مختلفی به پیروزی رسید و کارش را از فرمولا فورد، فرمولا واکسهال جونیور و سری زمستانی فرمولا اوپل شروع کرد و خودش را در سال 1996 به فرمول 3 رساند.

سر جکی استوارت، قهرمان سه دوره فرمول یک، از بن کالینز پس از کسب سکو های مختلف و افراد تحت تاثیر قراردادن افراد زیادی به عنوان ستاره بعدی آینده اتومبیلرانی یاد کرد. کالینز همینطور تبدیل به سریعترین فرد در کلاس مسابقاتی خودش در مسابقه 24 ساعته لمانز سال 2001 تبدیل شد.

او همینطور برای وارد شدن به مسابقات فرمول یک تست داده است و در مسابقات جهانی خودروهای اسپورت و مسابقات پیست های بیضی شکل اروپایی آسکار نیز شرکت کرد که موفق به کسب 6 پیروزی از 12 مسابقه برگزار شده شد. مارتین دانلی، راننده سابق فرمول یک از کالینز به عنوان “یک راننده تهاجمی با سرعت وحشتناک ذاتی” یاد کرد.

همینطور، مدیر سابق تیم فرمول 3 او، گلن واترز در مورد او گفته بود:

من فکر می کنم که بن، ممکن است سریعترین راننده ای باشد که من تا به الان داشته ام و رانندگانی که من داشته ام شامل ستاره هایی به مانند دانلی، راسل اسپنس و دیمن هیل بود.

کالینز در سالهای گذشته حتی وارد مسابقات سوپرخودروهای V8 استرالیا شد و فوق العاده در آنجا جنگنده مسابقه می داد.

استیگ Top Gear در هالیوود

دور از پیست، کالینز تا به الان حداقل در دو فیلم هالیوودی بازی کرده است. یکبار او در نقش بدل نیکولاس کیج در فیلم “National Treasure: Book of Secrets” و بار دیگر به عنوان بدل دنیل کریگ در فیلم جیمز باند ” Quantum of Solace” را داشت.

او مجریگری برنامه “Xtreme Teen Drivers – BBC Three” در سال 2007 را به عهده داشت. برنامه تلویزیونی که او به رانندگان جوان مسابقه ای آموزش می داد که چطور ایمن تر برانند.

او همینطور چهار سال در خدمت ارتش بود و در ورزش های سه گانه و ماراتن لندن نیز شرکت کرده است. وی هنوز در شهر مادری خودش زندگی می کند.

بن کالینز در یک چالشی به سوالات مردمی در مورد خودش و حرفه اش پاسخ داد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست:

1 – چه تمهیداتی برای مخفی نگه داشتن هویت خودت به عنوان استیگ اونم برای این همه سال در نظر گرفته بودی؟

من یک کارت شناسایی تقلبی بی بی سی گرفته بودم به اسم ریچارد جیمسون که خیلی هوشمندانه ترکیبی از اسامی سه مجری برنامه تخت گاز بود تا بتونم با این کارت توی هتل ها اتاق رزرو کنم و از دردسر ها دور بمونم و گیر نیفتم.

هر بار موقع فیلمبرداری برنامه تخت گاز هم من هرجا که میرفتم یک بالاکلاوا می پوشیدم تا چهره خودم رو مخفی نگه دارم و در کل سعی می کردم تا اونجایی که می تونم مخفی نگری کنم.

2 – وقتیکه گفتی که استیگ تو هستی، به نظر می رسید که یک خورده جنگ و دعوا بین تو و بچه های تخت گاز شکل گرفت، ولی تو بازم توی برنامه موندی، رابطتون چطوره؟

یخ زده ولی گرم اما جوش نیست.

3 – چرا دیگه تو استیگ نیستی؟

شغل خوبی بود ولی بعد از هشت سال من تصمیم گرفتم که این شغل رو ترک کنم، دیگه بازی های محرمانه ته کشیده بود.

بی بی سی اسم منو به رادیو تایمز و چندتا از رسانه های دیگه داده بود و یه سری داستان سرایی هم کرده بود بنابراین منم استعفای خودم رو تحویل دادم. من می خواستم که دوباره کامل برگردم به دنیای مسابقه ای، به هر حال یه زندگی جدیدی شروع شد.

4 – تو همیشه استیگ بودی؟ یا مثلا گاهی اوقات یکی دیگه هم میومد جات؟ همیشه مجری ها میدونستن که تو استیگی؟

من یک بار به مراسم عکس گرفتن نرسیدم و داشتم برای تخت گاز توی یه جای دیگه فیلم می گرفتم و اونا هم از یه نفر دیگه درخواست کردن که بیاد که ظاهرا جرمی گفت که “از دست این بشر خلاص شین” و از اینکه اون نفر در کنارش عکس بگیره مخالفت کرد که باعث خنده من شد.

با بعضی از استثناهای خیلی خاصی، من تمام کار هارو از راه رفتن توی لندن تا تمام تست هایی که دوربینی نبود فیلم بگیره و کارای استودیویی رو خودم انجام می دادم. مجری ها برای یه مدتی اوایل نمیدونستن ولی بعدش میدونستن اما جرمی بعضی اوقات میومد وایزر کاسکت رو باز می کرد تا چک کنه

جرمی کلارکسون

جرمی کلارکسون

5 – اگر بخوای خودت یه “some say” بگی برای استیگ، چی میگی؟

بعضی ها میگن که اونا باید کلید رو بهم بدن و اجازه بدن رانندگی کنم بدون اینکه اون مقدمه لعنتی رو بگن.

6 – این شغل رو چطور به دست آوردی؟ چه تمرین هایی داشتی که به راننده ای به این خفنی تبدیل شدی؟

من هنوز دارم خیلی چیزارو یاد می گیرم، من بهترین معلما رو داشتم که یعنی که من با بهترین استعداد ها مسابقه دادم و شما باید سریع یاد بگیرید وگرنه همیشه توی رده دوم تموم می کنیم. من این شغل رو با نامه زدن به رییس انجام دادم، باهاش ملاقات کردم و بعدش رفتم پشت ماشین نیستم و خیلی سریع روندم. خیلی فرایند سنتی بود. من رکورد استیگ قبلی رو شکوندم و استخدام شدم که خیلی چسبید بهم.

7 – تا الان شده از قضیه استیگ بودنت استفاده کنی و از دست جریمه اینا در بری؟

توی تجربه ای که داشتم پلیس ها خیلی باحال بودن ولی من فقط وقتیکه لباس استیگ تنم بود یبار از این کارت استفاده کردم. وگرنه کار به جای باریک می کشید و دستبند میزدن و زندان و بعد هم اخراج.

پلیس از من اسمم رو پرسید( توی اتوبان m1 وقتیکه با کترهام داشتم رانندگی می کردم منو متوقف کرد) و خیلی آروم داد زدم که “(اسمم) استیگه” پلیس خندید و ولم کرد و رفت.

8 – وقتیکه گفتی که استیگ هستی، نظر در مورد اولین واکنش هایی که گرفتی چی بود؟

انگار که از یک آسانسور افتادم پایین. 8 سال این طرز فکر و نگرش سخت بود که شکسته بشه و خیلی واقعا حس بدی داشت که یک دفعه مردم همه می دونستن که من کیم اما از یک جهت هم یک حس فوق العاده ای را داشت به این خاطر که خیلی از مردم یه حس مثبت و محبتی رو نسبت به این شخصیت داشتند.

9 – چرا زدی همه چیو خراب کردی و این راز رو برملا کردی؟

من برای 8 سال تمام تلاشم رو کردم که 7 سال بیشتر از اولین استیگ بود، خیلی هم بد نبود. اما شرمندم از اینکه کریسمس شما رو خراب کردم.

10 – خودرویی که کمترین علاقه رو برای رانندگی کردن باهاش داشتی چی بود؟ کدوم ستاره ای که توی اون ماشین معمولی و ارزون تخت گاز نشست و دور زد مورد علاقه تو بود؟ کدوم ستاره بود که اصلا بهش علاقه نداشتی؟

تمامی نسخه های TVR، تام کروز هم فوق العاده بود. تام خیلی به خودش فشار اورد تا بتونه سریعترین زمان ممکن رو ثبت کنه و فوق العاده هم ادم فروتنی بود. واقعا هیچ کسی نبود(که ازش خوشم نیاد).

هیچ روز کسل کننده کاری من نداشتم ولی وقتیکه از جک دی(Jack Dee) مثل چی ترسیده بودم فکر می کردم که اخراج میشم. آخه این بشر خواست از ماشینی که داره حرکت میکنه پیاده بشه!

11- بهترین تجربه/داستانت توی تخت گاز چی بود؟

بهترین کاری که انجام داده بودم، مربیگری برای بیلی بکستر بود، راننده کوری که موفق شد 5 راننده بینا را شکست بده و تمام دور رو هم 100 درصد خودش بزنه و من هم کنارش بودم و با تمام وجود داد می زدم و جهت هایی که باید میرفت با سرعت هرچه تمام تر بهش می گفتم. اگر اینقدر به خاطر تلاشی که کرده بود عرق نمی کرد من می بوسیدمش، بیلی قشنگ حماسی بود.

12 – بین سه مجری می، هموند و کلارکسون کدوم رو بیشتر از همه دوست داشتی و چرا؟ اون لحظه ای که هموند توی اون ماشین جت مجروح شد تو بودی اونجا؟ چقدر بد بود قضیه؟

من واقعا از کارکردن با هر سه تاشون خوشم میومد. جرمی بعضی موقع ها میتونست روی اعصاب باشه ولی همون لحظه دوباره کرکر خنده هم بود. هموند هم جر و بحث رو دوست داره و جیمز هم خلاص کردست. من قبلا عادت داشتم به گردش چشم هاش مثه احمق ها ساعت ها نگاه کنم.

من قرار بود اون روزی که هموند تصادف کرد کنارش باشم ولی بامن تماس گرفته شد و رفتم پیش جرمی، خیلی وحشتناک بود وقتیکه این اتفاق افتاد و خدا رو شکر جون سالم به در برد، همونطوری که گفتم هموند یه جنگجو هستش.

13 – تخت گاز یا دنده پنج؟

صد در صد تخت گاز، شما نمیتونین یه بودجه چاق و چله رو از دست بدین.

14 – هرچند وقت یبار تخت گاز با پلیس مشکل پیدا می کرد؟ پلیس وسط فیلمبرداری شما جاده هارو می بست؟

پلیس ها بیشتر اوقات واقعا کمک می کردند. ما از بوگاتی توی شرق لندن فیلم گرفته بودیم و درست همون لحظه که من فکر کردم الانه که مارو دستگیر کنن، دیدم که پلیس اومد بهم گفت که “خوب گاز بده”، اونا بهمون کمک کردن تا منطقه رو ببندیم و با ایمنی بیشتر به کارمون ادامه بدیم.

15 – خطرناک ترین لحظاتی که داشتی چی بود؟

وقتیکه من با ماشین فرمول 3 توی راکینگهام خوردم به کرب اونم با سرعت 135 مایل بر ساعت و پرواز کردم، فکر کردم دیگه به مقصد نهایی خودم رسیدم. وقتیکه ماشین بالاخره فرود اومد، یه حس رضایتی داشتم و تونستم برنده جایزه تک چرخ مکس پاور بشم و داستان به خوبی تموم شد.

16 – ماشین مورد علاقت برای رانندگی توی تخت گاز چی بود؟

فراری 458.

17 – وقتیکه با کونیخزگ تصادف کردی و رفتی توی دیواره تایرها به چی داشتی فکر می کردی؟

امیدوارم که خسارتش رو من ندم.

18 – هر سوپرخودوریی که دستت میرسید چقدر میتونستی باهاش کار کنی؟ یکی دو دور میزدی یا اینکه نه کل روز ماشین دستت بود؟

تایرهای این ماشین ها نمیتونن بیشتر از 5 6 دور رو تحمل کنند و ما هم خیلی کم پیش میومد زاپاس داشته باشیم و تقریبا یک قرار 25 دقیقه ای با ماشین داشتیم.

19 – تو از ماشینای کلاسیک آمریکایی خوشت میاد؟ اگر آره، ماشین مورد علاقت چیه؟

من از چلنجر قدیمی خوشم میاد، کلا به خاطر فیلم “Vanishing Point”، رانندگی کردن با اونا اصلا یه چیز دیگست. وقتیکه شما پدال رو فشار میدین انگار که دارین یه نامه می نویسین و دارین مودبانه از ماشین درخواست می کنین که پاسخ (فشاری که به پدال دادین) رو توی یه زمانی توی آینده بهتون بده.

20 – تا الان روی طراحی هیچ ماشینی کار کردی؟ اگر آره، کدوم ماشین؟

من توی طراحی آسکاری کمک کردم، که یخورده خفن بود انصافا. باهاش رانندگی کردم و با طراحای باهوشی همکاری کردم و اونا تونستن ماشین KZ1 رو تولید کنند. یه ماشین خیلی خفن مسابقه ای شد و ما باهاش توی مسابقات فیا جی تی، خیلی موفق بودیم و نسخه جی تی 2 این ماشین هم فوق العاده بود. اگر اون روزی که بردیمش توی پیست تخت گاز هوا بارونی نبود، احتمالش وجود داشت که سریعترین زمان ممکن رو ثبت کنه، حتی امروز هم این احتمال وجود داره.

21 – خودت چه ماشینایی داری؟

من یه ون دارم. فولکس واگن ترنسپورتر و قشنگ روو ابرا سیر میکنم.

مایکل شوماخر به همراه همسرش کورینا

مایکل شوماخر به همراه همسرش کورینا

ماجرای مایکل شوماخر در نقش استیگ چه بود؟

مایکل شوماخر قهرمان هفت دوره جهان فرمول یک در نقش استیگ در این برنامه ظاهر شد و با ثبت دوری فوق العاده با خودروی فراری FXX در صدر جدول زمانبندی زمان های ثبت شده این برنامه قرار گرفت.

مایکل در نقش سفیر فراری خودروی فراری را تست کرد و علاوه بر آن برنامه تخته گاز که از مشکلات مالی بی بی سی رنج می برد و قرار بود که کاهش بودجه ای گریبان گیرش شود به همراه تمام فشار های رسانه ای برای آشکار کردن ماهیت استیگ تصمیم گرفت تا از این اسطوره استفاده کند و با موفقیت توانست میزان تماشاگران برنامه خودش را از 7.1 میلیون نفر در زمان رونمایی چهره استیگ به 7.8 میلیون نفر برساند.

این افزایش میزان تماشاگر باعث شد که بی بی سی 2 در تمام طول روز آماری فوق العاده ثبت کند و نسبت به شبکه ITV1 تماشاگر بیشتری را داشته باشد. این برنامه هم نجات پیدا کرد و با موفقیت ادامه داد.

11 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  2

  1

  یه چیز جالب
  اونایی که فنتزی دارن برن تو بخش قیمت راننده ها
  لطیفی از راسل و گروژان گرون تره!!!
  >:))))))))))))

 2. Amir

  10

  0

  دمه بچه های فرمول 1 ایران مخصوصا اقای حسینی گرم برا ترجمه ی این مطلب

 3. Siya

  4

  0

  یکی از باحالترین شخصیت های تلویزیونی که همیشه دوستش داشتم و برام ابهام آمیز بود همین استیگ بود.
  و واقعا خیلی حرفه ای بود که برای هفت سال کاملا چهره ای ناشناخته از خودش ساخته بود
  همچنین کنجکاوی بیننده را به بهترین شکل ممکن به چالش میکشید.
  در کل پکیج کامل و مرموزانه در عین حال جالبی بود و این مصاحبه هم بسیار جذاب بود با تشکر از بچه های فوق‌العاده فرمول یک ایران

 4. Fastboy 44

  3

  1

  Some say😂
  بهترین some say این بود که گفت یک هفته رو به این فکر میکرده اگه سر رابینز باریکلو رو بزاره توی چرخ گوشت چه شکلی میشه😂

 5. Miladangler

  4

  0

  خیلی خیلی جالبه . من همینجوری یهو یاد استیگ افتادم تو اینستا زیر یه پست که هیچ ربطی نداشت سوال کردم استیگ کیه بنظرتون . الان اومدم میبینم اینجا مطلبش رو گزاشتن . خیلی جالبه انسان ها یهو در ناخودآگاهشون بهم ارتباط دارن

 6. ایرن

  3

  0

  شاید جذابترین بخش استیگ در اصل مجهول بودنش بود. دوسداشتم همچنان برای یه شخصیت مجهول باشه.

 7. Sina

  2

  0

  پسر عموش هم جالب بود

 8. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  2

  0

  اگه یادتون باشه در اولین قسمت سال ۲۰۰۷ استیگ کلاهشو برداشت و اون مایکل شوماخر بود

 9. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  2

  0

  توی نمایشگاه تخته گاز تو شال ۲۰۰۶ یک قسمتی داشتن به نام در کلاه استیگ چه می گذرد و همه چیز بود

 10. 🏁🏎DR3🇦🇺FA14🇪🇸

  1

  0

  در بین راننده ها که دور پیست رفتن تا اونجایی که یادمه اینطوری بود
  استیگ
  همیلتون
  باریچلو
  وبر
  باتن