فرمول یک ایران – راننده پیشین فرمول یک، راف شوماخر بیان کرده که تیم ویلیامز باید ساختار مدیریتی خودش را چندین سال پیش تغییر می داد.

شوماخر بین سالهای 1999 تا 2004 برای تیم ویلیامز رانندگی می کرد و تمام شش پیروزی خودش در فرمول یک را با این تیم که سومین تیم پر افتخار تاریخ پس از فراری و مکلارن، به دست آورده است.

متاسفانه عملکرد ضعیف تیم ویلیامز در طی سالهای اخیر، دشواری های اقتصادی متعدد زیادی را برای این تیم به وجود آورده است و سرمایه گذاران مایل به سرمایه گذاری در این تیم نیستند. حال تیم ویلیامز تغییراتی را در بطن خودش ایجاد کرده و حتی صحبت از فروش تیم خودش کرده که شوماخر باور دارد این مسئله به خاطر مدیریت ضعیف خانوادگی و ارثی این کمپانی می باشد:

به نظر می رسد که نه فرانک ویلیامز و نه دخترش هیچکدام توانایی رهبری این تیم را در دوران مدرن نداشتند. اشتباهات زیادی با این سبک مدیریتی این تیم وجود دارد.

سالها پیش باید مسیر ورود مدیران جوانتر به این تیم باز می شد. من خودم چنین چیزی را تجربه کردم، زمانه تغییر کرده است. سیستم فرانک ویلیامز همیشه شامل تزریق فشار فوق العاده زیادی از بالا بود اما حالا ما افراد جوان خیلی زیادی داریم که در مورد فرمول یک مطالعه کرده اند. برخی از آنها که اجازه فریب خوردن خودشان را نمی دهند در سطح برتری قرار دارند.

راف شوماخر و مایکل شوماخر - ب ام و ویلیامز و فراری

راف شوماخر و مایکل شوماخر – ب ام و ویلیامز و فراری

شوماخر باور دارد که فروش این تیم، می تواند موقعیت خوبی برای یک سرمایه گذار با جیب های پر پول باشد:

اما تنها اگر فرانک و کلر کاملا کناره گیری کرده باشند. من هنوز فکر می کنم که تیم مسابقه ای عالی است. اگر من شرکای درست و سرمایه لازم را داشتم بلافاصله اقدام می کردم.

شوماخر با خریداری شدن ویلیامز توسط مازپین موافق است

سرمایه دار کانادایی، مایکل لطیفی که پسرش برای تیم ویلیامز مسابقه می دهد به عنوان یک خریدار احتمالی در نظر گرفته می شود و پیشتر در همین سال وامی را به این تیم داده بود. اما شوماخر، میلیاردر روسی یعنی دمیتری مازپین که در فصل 2018 قصد خریداری تیم فورس ایندیا را داشت و پسرش هم در مسابقات فرمول 2 مسابقه می داد را گزینه محتمل تری می داند:

مازپین نقطه شروع خوبی است، او ثروتمندتر از لطیفی و استرول است.

تا به الان او از فرمول 3، تمام تیم ها را به خاطر پسرش خریداری کرد. من نمی توانم از این مسئله انتقاد کنم به این خاطر که من واقعا خوشحال هستم که افرادی وجود دارند که عاشق ورزش ما هستند و حاضرند در آن سرمایه گذاری های زیادی کنند. حتی اگر این سرمایه گذاری به خاطر فرزندشان باشد.

17 دیدگاه

 1. Sina

  2

  0

  پس یعنی پسر اون میلیاردر روسی واقعا چیزی نیس که پدرش مجبور میشه تیم هارو بخره البته شایدم اینطوری نیس چون فرمول ۲ رو دنبال نمیکنم.

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   0

   بله درسته،نیکیتا مازیپن واقعا هیچی نیست،در واقع فقط با استرول و گروژان قابل مقایسه است!

   یه سوال داشتم:
   کسی میدونه به جز بازی rfactor2 بازی فرمول ای دیگه ای هم برای کامپیوتر هست؟

   • Sina

    3

    0

    دقیقا مخصوص فرمول e نیست ولی میتونی فورزا موتوراسپرت ۷ رو بازی کنی ماشین های فرمول e رو هم داره

   • |ZXE-LECLERC16|

    2

    0

    آره،ولی مسئله اینه که فورتزا موتوراسپرت7 رو سیستمم نمیکشه در حالی که آر فاکتور2 رو می کشه که بازم حجمش خیلی زیاده(46گیگ)

   • Jingooz

    0

    0

    آقا همین rfactor به نظرم از همه بهتره… من یکی رو میشناختم همیشه جامپ استارت میکرد و از وسط چمن ها پیست رو میبرید خیلی حال میداد …

  • Mehryar Salehi

   6

   5

   این عجیبه که اینجا میخونیم مکس بخاطر پول پدرش اینجاست درحالی که یاس، نسبت به راننده های فرمولا وان کلا آدم پولداری به حساب نمیاد.بیشتر داراییش رو هم از زمانی که مکس به شهرت رسیده، بدست آورده.
   کلا فامیلی یه راننده میتونه کمکش کنه مثل پیکه، روزبرگ یا همین مکس اما به هیچ‌وجه تضمین موفقیتش توی اون سری نیست…مثل پسر همین رالف یا پراست یا لائودا یا…خیلی زیادن.مطمئنا مکس اونجاست بخاطر استعدادش.
   مطلب بعدی هم اینکه یه ترندی راه افتاده درباره استرول…این پسر به هیچ وجه مورد علاقه من نیست، بعنوان یه طرفدار ویلیامز هم کلا همیشه رو اعصابم بود عملکرد کوالیفاینگش…اما اینکه میگن صرفا بخاطر پول باباش الان اونجاست، این یه دروغه و در حد یه جوک.
   لنس توی تمام فرمولاهای پایین، قهرمان شده.پول باباش نمیتونه قهرمانش کنه، اگه دوستانی که بهش میخندن یه زحمت میدادن به خودشون ۲-۳ تا از مسابقات فرمولا ۳ اش رو نگاه میکردن، میدیدن که لنس واقعا توانایی رقابت داره به ناحق نبوده اومدنش به فرمولا وان.شاید یک مقدار زود اومده باشه، قبل شروع کارش تو F1 کلا ۳ سال سابقه رقابت توی اپن ویل هارو داشته اما بهرحال موفقیتی که تو سری های پایین تر داشته رو کمتر راننده ایی توی گرید فعلی داره.
   شاید امثال لطیفی که چندین سال، نمیدونم ۴-۵ سال توی F2 شرکت کرد و قهرمان نشد یا کوبیکای سال قبل رو بشه گفت صرفا بخاطر پول توی فرمولا وان دیدیم، اما لنس؟ اینطور نیست واقعا.
   قیاسش با مازپین هم نشون میده دوستان هیچ ایده ایی درباره موضوعی که دارن درباره اش صحبت میکنن، ندارن.

   خط آخر، یه برآورد کلی نشون میده یه راننده از زمان شروع کارتینگ‌ تا رسیدن به فرمولا وان، چیزی در حدود ۱۲ میلیون دلار باید خرج کنه.حالا اگه خوش شانس باشه از نیمه های راه بره توی برنامه تیم هایی مثل ردبول یا مرسدس اما این پول باید خرج بشه…پس لطفا جوری پست نزارید که این راننده هایی که پشتوانه میلیاردر نداشتن، فقیرن، خیر…همه اشون پولدار هستن، یکسریشون یه مقدار پولدارتر.

   • 33🦁Ali

    4

    1

    بعضی از فن های عزیز ورد زبونشون هست که مکس با پول باباش تو سن کم أمده به فرمول وان نه استعدادش

   • siamak

    4

    1

    خوشم میآد از اظهارنظرهای مهریار ، لپی و بدون مطالعه مطلب نمینویسه .

 2. THE MINDBLOWER

  3

  0

  تا به الان او از فرمول 3، تمام تیم ها را به خاطر پسرش خریداری کرد.
  این بیشتر یه تراژدیه. تصورش سخته که گرید پر شه از امثال استرول.

 3. Mehryar Salehi

  4

  1

  خواهشن رالف…به همون کارهایی که با پسرت و پیست کارتینگت داری میکنی برس، از این اظهارنظرها نکن.
  ۱ سال نمیگذره از بازداشت مارکلوف که میخواست ویلیامز رو بخره.هر ۶ ماه یکبار هم یکی‌ار این میلیاردرهای روسی رو دارن بخاطر فساد مالی میگیرن و حالا ایشون اولویت رو میده به مازپین با پسری که تو هیچ رقابتی هیچوقت هیچی رو نتونسته ببره! 🤦🏻‍♂️

  دیروز توتو ولف دوباره ۵٪ از سهام ویلیامز رو خریده.لطیفی هم هرچند در حد استرول نبوده اما نشون داده توی سرمایه گذاریهاش تا بحال موفق بوده و البته مدتها ویلیامز با اعراب قطر و بحرین توی شرکت جانبی تیم که سازنده موتورهای برقی هست، شراکت داشته…احتمالا بی دردسرترین منبع مالی همین اعراب هستن و تجربه مک لارن و همین ویلیامز نشون داده، اینا سرمایه گذارهای قابل اعتمادین.

 4. Amir5

  0

  5

  بعضی از دوستان گروژان رو با فرد اشتباهی مقایسه کردن استرول در همون سطح پرز و مگنوسنه نه گروژان درحد حداقل ریکاردو هست

 5. Jingooz

  3

  3

  دوستان نظرتون راجع به سطح جیوونتازی چیه؟
  منو یاد راننده متبحر ونزوئلایی مالدونادو میندازه.

  تکنیکش و مراقبتش از ماشین و ظرافت رانندگی، عمق نگاه و….

  وجود اینجور استعدادها میتونه تیمهایی مثل ویلیامز رو به دوران اوجشون برگردونه.

دیدگاه خود را بیان کنید