فرمول یک ایران – تیم فرمول یک مرسدس به طرح تازه ارائه شده معکوس نتیجه مرحله تعیین خط برای روز مسابقه مخالفت کرده است. تا زمانی که این تیم موافقت نکند، این طرح اجرایی نمی شود.

یک هماهنگی و همگانی بین 10 تیم برای تایید این طرح لازم است و سپس باید این طرح توسط شورای جهانی موتور اسپورت به تایید برسد. یک رای گیری رسمی در هفته بعد شکل می گیرد.

در طی سالهای گذشته، مسابقات معکوس همیشه یکی از تیترهای مورد بحث مدیران تیم ها بوده است و با توجه به شبیه ساز هایی که تیم ها داشته اند، اکثریت آنها با این طرح مخالفت کرده اند. اما این طرح دوباره در یک کنفرانس آنلاین در جمعه گذشته بین مدیران تیم ها، فیا و فرمول یک مورد بحث قرار گرفته شده است.

حال که قوانین مالی و فنی جدید برای بلند مدت به تصویب رسیده است، جلسه آنلاین روز جمعه روی طرح برگزاری هشت مسابقه اول در تقویم اروپایی بود که از ماه بعدی در پیست اتریش شروع خواهد شد و هم نحوه برگزاری مسابقات بدون تماشاگر نیز بحث هایی شکل گرفت.

شروع مسابقه اتریش 2019

استارت اتریش 2019 – چارلز لکلرک، والتری بوتاس، لندو نوریس و لوئیس همیلتون

اجرای ترتیب معکوس در مسابقه دوم

پس از آنکه شرکت های تلویزیونی و رسانه ای ارزش دو مسابقه در یک پیست را زیر سوال بردند، فیا و لیبرتی مدیا دوباره طرح مسابقه معکوس را به بحث گذاشتند و قصد دارند که آن را برای مسابقه دوم اجرایی کنند. همینطور آنها این طرح را مستقلا برای فصل 2022 نیز در نظر گرفته اند.

نوع های مختلف برگزاری این مسابقه در کنفرانس روز جمعه مورد بحث واقع شد و صحبت از این بود که نسخه نهایی باید توسط فیا تهیه گردد. که این طرح در روز شنبه برای بررسی های بیشتر به مدیران تیم ها ارسال شد.

ایده این است که  بجای یک تعیین خط معمولی، یک تعیین خط بصورت مسابقه ی 30 دقیقه ای در هفته دوم گرندپری ها برگزار شود (وقتی یک پیست میزبان دو گرندپری متوالی است)، که شروع این مسابقه براساس جای گیری راننده ها در جدول قهرمانی رانندگان باشد. بعد از مسابقه، خودروها در پارک فرم متوقف می شوند.

بقیه مراحل آخر هفته به مانند قبل برگزار می شود، مراحل تمرینی اول، دوم و سوم به همان ترتیب عادی برگزار می شوند. جریمه های جایگاه به مانند تعویض گیربکس پس از مرحله تمرینی سوم، به مسابقه روز یکشنبه اعمال می شود.

با توجه به اینکه مسابقات برگزار شده در اتریش در تاریخ 5 و 12 ام ماه جولای می باشد، نحوه قرارگیری خودروها در مرحله مسابقه تعیین خط هفته دوم براساس نتیجه پایانی هفته پیش یا همان مسابقه اول فصل می باشد. در رویداد های بعدی که امتیازات در جدول قهرمانی رانندگان تغییرات بیشتری را به خودش ببیند این رده بندی می تواند نمود بهتر و هیجان انگیز تری را به خودش بگیرد.

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون - چین 2019

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون – چین 2019

مرسدس می تواند باعث عدم اجرای این طرح شود

با اینکه فیا قانون 60 درصد را برای اکثریت تغییرات قوانین به خاطر شیوع ویروس همه گیر کرونا تصویب کرده و بر اساس آن فیا می تواند حتی با مخالفت 4 تیم، طرح های خودش را تصویب کند اما طرح مسابقه معکوس به عنوان یک اولویت اضطراری در نظر گرفته نشده و شامل این قانون 60 درصد نمی شود و برای همین نیازمند موافقت تمامی این ده تیم می باشد.

طبق منابع معتبر، اکثریت تیم ها مخصوصا فراری با این طرح در کنفرانس روز جمعه موافقت کرده اند اما مرسدس مخالفت کرده است و تیم های دیگر نیازمند زمان بیشتری برای فکر کردن و اعلام نظر خودشان شدند.

دلیل مخالفت مرسدس نیز کاملا معلوم است، با توجه به تست های پیش فصل آنها دست برتر را داشته اند، نمی خواهند که این برتری سرعت خودشان را از دست بدهند.

تقویم رسمی اروپایی قرار است که در روز دوشنبه معرفی شود. همینطور باید در نظر داشت که هنوز هیچ مسابقه ای در تقویم پس از روز 6 سپتامبر که مسابقه ایتالیا می باشد، وجود ندارد.

فراری، ردبول و مرسدس هرکدام فعلا به دلیل کاهش سقف بودجه و قوانین جدیدی که برای فصل 2022 در نظر گرفته شده باید تغییراتی را در مقیاس سازمانی خودشان ایجاد کنند.

6 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  3

  1

  «فیا و لیبرتی مدیا دوباره طرح مسابقه معکوس را به بحث گذاشتند و قصد دارند که آن را برای مسابقه دوم اجرایی کنند.»خیلی خیلی بده!
  مثلا فکر کنید که راننده ها خواسته باشند پارابولیکا رو برعکس برن! اصلا غیر ممکنه!چون صد در صد تو آسکاری اسپین می شوند!
  خدایا دنیا و فرمول یک رو از دست این آمریکایی های * نجات بده!

  • Miladangler

   1

   1

   اصن متن یه جورایی غیر واضحه . مسابقه معکوس تو پیست اتفاقن طرح بسیار عالی هست . یه تیم تو یه پیست دست بالا داره تو معکوسش دستش شاید بسیار پایین باشه . ولی یه جاهایی از متن انکار راجع به پول پوزیشن داره صحبت میشه که معکوس اجرا شه

   • |ZXE-LECLERC16|

    2

    0

    بله،ممکنه دست یه تیم توی مسابقه برعکس پایین باشه،ولی به شرطی که امکان برگزاری وجود داشته باشه!
    مثلا مونزا رو هیچ کاریش نمیشه کرد چون همش گراوله ولی مثلا پل ریکارد یا صخیر رو میشه یه کاری کرد تا مسابقه برعکسش هم بتونه برگزار بشه و مشکل نداشته باشه!
    یعنی اگر پیست قابلیت برگزاری مسابقه برعکس رو داشته باشه من اصلاً مخالف نیستم!

  • |ZXE-LECLERC16|

   2

   0

   جناب BAHRAM :
   من که نمی دونم طرفدار کدوم راننده هستید،ولی با یه بررسی ساده و سرسری که من انجام دادم نزدیک یک سوم پیست های فعلی که لغو نشدن نمیتونن تو حالت معمولی مسابقه برعکس بدن! می تونید خودتونم بررسی کنید

دیدگاه خود را بیان کنید