Register

چهارده + 17 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول ای ایران – آئودی اسپورت پس از حاشیه سازی دنیل ابت در پنجمین مسابقه مجازی که قرار بود برای یونیسف پول جمع آوری شود، او را از این تیم اخراج کرد.

ابت که در مسابقه پنجم شبیه ساز رقابت های فرمول ای، رده سومی را در روز شنبه بدست آورد و  مشخص شد که این او نبود که این رده را به دست آورد و این یک راننده حرفه ای شبیه ساز بود که به جای او مسابقه داده بود. فرمول ای بیانیه ای را در روز یکشنبه مبنی بر تایید حذف دنیل ابت از مسابقه به خاطر “تخلف ورزشی” را منتشر کرد. ابت در چهار مسابقه اول شبیه ساز فصل هیچ امتیازی را به دست نیاورد و اولین سکوی مجازی وی به همراه اولین امتیاز او در این فصل، در این مسابقه به دست آمد.

بابت اتفاقی که افتاد این امتیازها حذف و او مجبور به پرداخت 10 هزار یورو جریمه به خیریه ای به انتخاب خودش شد. ابت در بیانیه ای از کاری که کرد اعلام پشیمانی نمود و بیان کرد که به اندازه کافی این رقابت ها را جدی نگرفت:

من دوست دارم که از فرمول ای، تمام طرفدارانم، تیمم و راننده هایی که با آنها مسابقه می دهم به خاطر اینکه از یک کمک خارجی برای مسابقه روز شنبه استفاده کردم عذرخواهی می کنم.

من به اندازه ای که باید این مسابقات را جدی می گرفتم، جدی نگرفتم. من مخصوصا در این مورد شرمنده ام به این خاطر که من می دانم که چقدر برای راه اندازی این پروژه در فرمول ای زحمت کشیده شده است.

من آگاه هستم که رفتار زشت من ناراحت کننده بود ولی به هیچ عنوان قصد و نیت بدی را نداشتم. البته که من حذف خودم از مسابقه را قبول می کنم.

در بیانیه چند لحظه پیش آئودی آمده است:

دنیل ابت در خودروی خودش در مرحله تعیین خط و مسابقه پنجمین رویداد مجازی و آنهم در مسابقه خانگی در روز 23 ماه می رانندگی نکرد ولی اجازه داد یک راننده شبیه ساز حرفه ای به جای او رانندگی کند. او به طور مستقیم بابت کاری که کرد در روز بعد عذرخواهی کرد و حذف خودش از نتیجه مسابقه را قبول نمود. شرافت، شفافیت و اجابت پیوسته قوانین قابل اجرا، اولویت های اصلی آئودی هستند. این به تمام فعالیت هایی که برند آئودی انجام می دهد اعمال می شود، بدون استثنا. به همین دلیل، آئودی اسپورت تصمیم گرفته است که بلافاصله دنیل ابت را اخراج کند.

آنتونیو فلیکس دا کاستا ، ب ام و آندرتی - فرمولE عربستان

آنتونیو فلیکس دا کاستا ، ب ام و آندرتی – فرمولE عربستان

رانندگان و افراد زیادی به این تصمیم و اتفاقی که افتاده است اعتراض کرده اند و گفته اند که نباید یک رویداد مجازی منجر به اعمال چنین مجازاتی در دنیای واقعی شود، آنتونو فلیکس داکاستا در توییتر خودش نوشته است:

خداحافظ توییچ، خداحافظ استریم…من دیگر رفتم، هیچوقت دیگر تو را نخواهم دید.

دنیل ابت نیز در کانال یوتیوب خودش بیانیه ای داد و اعلام کرد:

در این استریم در این روز، ما یک مکالمه ای داشتیم و ایده ای به ذهنمان رسید که خنده دار به نظر می آمد که اگر یک راننده شبیه ساز را به جای من رانندگی کند می تواند به راننده های دیگر نشان دهد که از چه توانایی هایی برخوردار است.

ما دوست داشتیم مستند سازی کنیم و یک داستان جالب برای طرفداران ایجاد کنیم. برای همین در این مورد بحث کردیم و فکر کردیم که این اتفاق را چطور عملی کنیم، چطور مستند سازی کنیم و بعد در قالب یک ویدیو برای مردم رونمایی کنیم.

خیلی برای من مهم است که بگویم هیچوقت این قصد را نداشتم که اجازه دهم راننده دیگری به جای من رانندگی کند و کسب نتیجه کند و اوضاع را مخفی نگه دارم تا یک چهره بهتری برای خودم بسازم. همه از خانه دارند با شبیه ساز ها رانندگی می کنند.

مسابقات حتی نزدیکی مسابقات واقعی فرمول ای نیستند و هیچ پاداشی هم در کار نیست. صادقانه (این مسابقات) فقط در مورد سرگرم کردن شما طرفداران است که همزمان برای یونیسف نیز پول جمع آوری می شود یعنی برای یک دلیل خوب برای کودکان این پول جمع آوری می شود.

این مسابقه آنلاین فرمول ای براساس rFactor 2 می باشد که یک بازیست. یک شبیه سازی است که هیچ چیزی مشترک با مسابقات واقعی که کاری است من به شکل عادی انجام می دهم ندارد. البته سعی می شود که این مسابقات واقعی تر به نظر برسند اما مطمئنا خیلی فاصله با یک خودروی فرمول ای و نحوه رانندگی و مسابقه دادن با آن را دارد.

من باور دارم که همه بعد از اولین مسابقه چنین چیزی را فهمیدند و می توانستند ببینند چه اتفاقی در پیست رخ می دهد. تصادف های خیلی زیادی بود. هرکسی هرطوری که دوست داشت رانندگی می کرد. اشکالات زیادی در خود بازی بود.

صادقانه بگویم، اگر از بیرون به این مسابقه نگاه کنید باور دارم که این چیزی نبود که مسابقه واقعی فرمول ای را به یک رویداد حرفه ای مسابقه ای تبدیل نمود. به هرحال، ما در آن شرکت کردیم. هر آخر هفته پس از آخر هفته، هدف ما این بود که شما، طرفداران در خانه را سرگرم کنیم.

در این مسابقات آنلاین، کسب نتیجه مطرح نیست. شخصا این مسئله برایم از همان شروع این مسابقات اصلا مهم نبود و اصلا هم دلیلی نبود که من در این مسابقات شرکت کردم و دلیل این بود که من مردم را سرگرم کنم.

فکر می کنم که خیلی زود مشخص شد که برخی از رانندگان این مسابقات را خیلی جدی گرفتند کسانی که بگذارید بگوییم زمان زیادی را در شبیه ساز گذراندند. و رانندگانی هم بودند که من هم جزوشان بودم و تمرکزمان روی استریم کردن بود.

او اشاره کرد که حداقل تلاش ممکن را برای مخفی نگه داشتن این موضوع کرد و در گروه واتساپی که با دیگر رانندگان فرمول ای داشت به آنها در این مورد چندین سرنخ را داد و هیچ تلاشی انجام نشد که شماره آی پی راننده شبیه ساز مخفی گردد:

ما آی پی را مخفی نکردیم، می توانستیم این کار را به سادگی با یک حساب وی پی ان انجام دهیم و تلاش کنیم اینگونه کار کنیم. نه ما آگاهانه این قضیه را اینگونه رها کردیم تا بماند به این خاطر که ما قصد این را نداشتیم که این مسئله مخفی بماند.

ابت اعتقاد دارد که رسانه ها نسبت به او با بی انصافی و بی رحمی برخورد کردند:

ناگهان اوضاع به سمتی رفت که من حتی در رویاهای خودم هم نمی توانستم چنین چیزی را تصور کنم.

او اعتراف کرد که خوشحال است از اینکه رسانه ها با راننده شبیه ساز مورد نظر کاری نداشتند و صرفا با او یعنی دنیل ابت، برخورد کردند و زندگی شخصی و حرفه ای آن جوان را تحت تاثیر قرار ندادند.

ابت از فصل 2014 در این تیم حضور داشته است و اولین برد این تیم را هنگامی که این تیم به عنوان تیم کارخانه ای آئودی شد به دست آورد. در طی بیانیه ویدیویی، او از تیم آئودی، فرمول ای، یونیسف و طرفدارانش عذرخواهی کرد و از دورانی که در آئودی داشت به احترام یاد کرد و از آنها بابت فرصتی که به او دادند تشکر کرد:

شما در زندگی اشتباه می کنید. من احساس می کنم که من دیگر بیشتر از این نمی توانم سقوط کنم. من دیگر ناک اوت شدم. اما من دوباره بلند می شوم و بر می گردم. من مطمئنا الان، زمانی را برای خودم می خواهم تا به رویداد ها نگاه کنم و در مورد آینده فکر کنم. اما من اعتقاد دارم که همیشه ادامه می دهم و همیشه راهی وجود خواهد داشت.

2 دیدگاه

 1. mohamad tomcat

  1

  4

  به نظرم آئودی درست ترین تصمیم ممکن رو گرفته
  همین سخت گیری ها باعث میشه دیگه کمتر کسی جرات پیدا کنه تا بتونه در هر موقعیتی تقلب کنه
  فرق دیدگاه ما با اونها در اینه که اونا قضیه رو خیلی کلی میبینن و اینطور بهش نگاه میکنن که این آدم در آینده هم میتونه بازم دروغ بگه و در عملش نیرنگ و فریب بکار ببره پس بهترین تصمیم اینه که همین الان خیلی قاطع باهاش برخورد کنیم و اونو کنار بزاریم تا اعمال بدش به هویت ما خدشه ای وارد نکنه.

 2. آرشا

  1

  0

  اتفاقا در اینجور مواقع بخشش ثاثیرش چندین برابر مجازاته…