Register

هجده − 1 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – زمانی که رنو در سال 2016 به فرمول یک بازگشت، دو هدف گذاری را برای خود اعلام کرد. هدف گذاری اول آن ها این بود که طی 3 سال بتوانند در فرمول یک سکو کسب کرده و هدف گذاری دوم آن ها رقابت برای قهرمانی طی 5 فصل حضور بود.

هدف گذاری اول که شکست خورد و رنو بعد از بازگشت، تاکنون حتی موفق به کسب یک سکو در فرمول یک نیز نشده است. در حالی که فصل 2020 هنوز برگزار نشده اما این فصل، پنجمین فصل از زمان بازگشت رنو محسوب می شود ولی خب چیزی که مشخص است آن ها حتی در هدف گذاری دومشان هم شکست خورده اند چرا که از قرار معلوم، خودروی جدید آن ها یعنی R.S.20 توانایی رقابت با تیم های بالا رده را نداشته و باید در میان رده بجنگد.

دنیل ریکاردو و لندو نوریس - فرمول یک 2019

دنیل ریکاردو و لندو نوریس

ملحق شدن دنیل ریکاردو در فصل 2019 قرار بود تکانی به رنو داده و آن ها بتوانند بعد از تجربه فصول سخت، فصل 2019 را به خوبی به پایان برسانند. خود ریکاردو نیز بعد از ماجراهایش در ردبول نیاز به یک شروع جدید داشت و خب صد البته گزینه های زیادی برای فکر کردن نداشت چرا که مسیر انتقال او به مرسدس و فراری بسته شده بود و یا باید در ردبول می ماند و با مکس ورشتپن می جنگید و یا اینکه رنو را انتخاب می کرد. در کمتر از دو سال، ریکاردو از رنو جدا شد و به جمع کوین مگنوسن و جولین پالمر و کارلوس ساینز و نیکو هالکنبرگ پیوست.

او نیز در کنار نامبردگان به یک راننده خروجی رنو بدل گشت. قسمت جالب و طنز ماجرا اینجاست، راننده ای که رنو آن را برای ملحق شدن ریکاردو از تیم خارج کرد، هم اکنون به فراری پیوسته و اینکه خود ریکاردو نیز از رنو خارج شد. رنو هزینه گزافی بابت استخدام ریکاردو پرداخت کرد (حدود 50 میلیون دلار) و البته قول هایی نیز به او داده شده بود که محقق نگشت. برگزار نشدن فصل 2020 نیز بر جدا شدن ریکاردو تاثیر گذار بود. چرا که اگر این فصل برگزار می گشت و ریکاردو واقعا پیشرفت را در رنو مشاهده می کرد ممکن بود اتفاق دیگری رخ دهد اما او تصمیم گرفت که دیگر به رنو مهلت نداده و مسیر حرفه ای خود را با مکلارن ادامه دهد.

البته مکلارن آخرین فرصت ریکاردو برای کسب عنوان قهرمانی در فرمول یک است چرا که با افزایش سن او و نسل جدیدی که هم اکنون در فرمول یک حضور دارند و البته آن هایی که پشت درهای فرمول یک هستند، شانس زیادی برای رسیدن به صندلی تیم های برتر را نخواهد داشت. پس بهتر است امیدوار باشد تا مکلارن بتواند خودرویی رقابتی به او تحویل دهد.

اما بعد از ریکاردو برای رنو چه اتفاقی خواهد افتاد و چه کسی می تواند صندلی خالی آن ها را پر کند. در این مقاله به چندین گزینه مطرح شده برای جایگزینی ریکاردو نگاهی خواهیم انداخت:

استبان اکون - تست های پیش فصل بارسلونا 2020

استبان اکون – تست های پیش فصل بارسلونا 2020

قراردادن توسعه در دستان استبان اکون

رابطه میان استبان اکون و رنو، رابطه ای پیچیده است. او در سال 2014 عضوی از تیم قبلی رنو یعنی لوتوس بود و در تعدادی از تست های فرمول یک نیز شرکت کرده بود. او سپس در سال 2016 به طور قرضی از مرسدس، راننده ذخیره تیم رنو شد. او در سال 2019، بعد از جدا شدن از ریسینگ پوینت (فورس ایندیا سابق) امکان پیوستن به رنو را داشت که البته قرارداد لحظه آخری ریکاردو با رنو تمام برنامه ها را بهم ریخت. در نهایت برای فصل 2020 به عنوان یکی از رانندگان این تیم انتخاب شد اما از شانس بدش، جهان درگیر بیماری سخت و همه گیری گشت و او تاکنون موفق نشده برای این تیم در مسابقه ای شرکت کند.

اگرچه قرارداد او بلند مدت است و دو طرف از این موضوع آگاه هستند. رنو او را برای فصل 2019 انتخاب نکرد اما این دلیلی نیست که آن ها از توانایی ها و مهارت های اکون اطلاعی نداشته باشند. اکون در مجموع تجربه 50 گرندپری در فرمول یک برای تیم های مانور و ریسینگ پوینت را دارا می باشد و بسیاری نیز منتظر رقابت او با ریکاردو در این فصل هستند که البته هنوز آغاز نشده اما با خروج ریکاردو از ترکیب رنو به نظر می رسد که این فرصت مناسبی برای اکون است تا خود را بیش از پیش به مدیران رنو اثبات کرده و برای اولین بار ابتکار عمل را در دستان خود گیرد.

نیکو هالکنبرگ - مسابقه فرمول یک ابوظبی 2018

نیکو هالکنبرگ

بازگشت نیکو هالکنبرگ

رنو روی ریکاردو حساب باز کرده بود و آن ها اکون را نیز می خواستند. در نهایت این نیکو هالکنبرگ بود که بهایش را پرداخت. پس از آن شایعاتی مبنی بر پیوستن او به تیم هاس مطرح شد اما از آن جایی که هاس اعلام کرد که می خواهد با راننده های فعلی خود ادامه دهد این مورد نیز از دست رفت. فرصتی دیگر برای امضای قرارداد با آلفارومئو به وجود آمد اما فراری همچنان به نگه داشتن آنتونیو جیوویناتزی بر صندلی آلفارومئو مُصر بود و لذا هالکنبرگ مجبور به خداحافظی از فرمول یک شد. اما او در صورت وجود شرایط مناسب مایل به بازگشت به فرمول یک است و چه دلیلی بهتر از این که پروژه ای که سه سال با رنو درگیر آن بود را دوباره شروع نکند.

سیریل ابیتبول در زمان جدا شدن هالکنبرگ از رنو گفت:

نیکو در توسعه رنو نقش بسیار مهمی داشته و یکی از ستون های این تیم بوده است. او همچنین راننده بزرگی است و در خارج از پیست نیز شخصیت حرفه ای دارد و از تجارب فراوانی برخوردار است. برای من، چه بین رابطه نیکو و رنو و چه رابطه نیکو و فرمول یک، رابطه ای ناتمام محسوب می شود.

همچنین افراد مطرح دیگری از جمله کریستین هورنر، کارلوس ساینز و دنیل ریکاردو نیز از هالکنبرگ و حضور او در فرمول یک به نیکی یاد کرده اند.

در پایان فصل 2019، هالکنبرگ مشتاق بود تا کمی از فرمول یک فاصله گرفته تا دنیای خارج از آن را نیز تجربه کند. اما اگر او بخواهد برگردد و رنو نیز به راننده ای خوب و مطمئن احتیاج داشته باشد که بتواند امتیاز جمع کند، نیکو توانایی انجام آن را خواهد داشت.

فرناندو آلونسو جوان در تیم فرمول یک رنو

فرناندو آلونسو جوان در تیم فرمول یک رنو

بازگشت دوباره ماتادور به فرمول یک

بازگشت دوباره فرناندو آلونسو اتفاقی فوق العاده و غیر منتظره می باشد اما در فرمول یک هیچ چیز غیر ممکن نیست. آلونسو با دو عنوان قهرمانی که در سال های 2005 و 2006 با همین تیم رنو کسب کرده بود، در پایان فصل 2018 با تیم مکلارن از فرمول یک خداحافظی کرد. او در سال های بعد از فرمول یک به فعالیت در سایر رشته های موتوراسپورت رو آورد و همچنین در فصل 2018/2019 رقابت های جهانی استقامت (WEC) با تیم تویوتا موفق به پیروزی در دو مسابقه 24 ساعته لمانز شد. پس او از آمادگی کافی برخوردار است.

تا این زمان بازگشت آلونسو به فرمول یک تا این حد مطرح نشده بود و اینکه او در صورت بازگشت در فصل 2021، 39 ساله خواهد شد اما چه اهمیتی دارد. نایجل منسل عنوان قهرمانی فرمول یک خود را در سن 39 سالگی کسب کرد. کیمی رایکونن با 40 سال سن هنوز رانندگی می کند و مایکل شوماخر در 41 سالگی دوباره به فرمول یک بازگشت. اما مسئله اصلی اینجاست که آیا در صورت پیشنهاد رنو، آلونسو آن را قبول خواهد کرد؟

او باید از توانایی های خود برای رقابت احتمالی قهرمانی جهان در فصل 2022 تحت مقررات جدید کاملا مطمئن باشد چون در صورت بازگشت، در 2021 در میانه های جدول خواهد جنگید و همچنین باید بیشتر وقت خود را صرف وفق دادن خود با شرایط جدید کند. اما نکته مهم این است که در صورت موفقیت رنو، گفته می شود که موفقیت به خاطر آلونسو بوده و در صورت شکست پروژه، تقصیر ها گردن رنو خواهد افتاد. در هر صورت فرناندو آلونسو فردی است که می تواند نیروی دوباره ای به رنو برای بازگشت به سطح اول فرمول یک تزریق کند.

رنو RS19

رنو

نگاه رنو به آکادمی خود

رنو با بازگشت خود به فرمول یک، برنامه آکادمی جوانان خود را نیز راه انداخت و اخیرا نیز از شانس یکی از استعداد های خود مبنی بر دادن صندلی 2021 به او صحبت کرد. جدایی ریکاردو فرصت خوبی برای دادن صندلی به جوانان فراهم کرده چرا که این گزینه هم هزینه کمتری دارد و علاوه بر آن حال که خودرو، فعلا توانایی رقابت با تیم های رده بالا و رقابت قهرمانی را ندارد، می تواند تجربه خوبی برای رانندگان جوان باشد.

محتمل ترین گزینه، راننده تست فعلی آن ها گوان یو ژو می باشد که فصل گذشته در رقابت های فرمول 2 شرکت داشت. در صورت پیوستن او به رنو، ژو به اولین راننده چینی فرمول یک بدل می شود و این مورد فرصت خیلی خوب و بازار مناسبی را از نظر تولید خودرو ایجاد می کند چرا که همین ماه گذشته رنو به خاطر فروش ضعیف، معاهده خود با شرکت چینی دانگ فنگ را بر هم زد. در همین حال، کریستین لوندگارد نیز یکی دیگر از کسانی است که رنو در صورت نیاز می تواند استفاده کند.

2 دیدگاه

 1. sadegh.f1

  2

  0

  تقریبا تمام پیج های F1 تو اینستاگرام گفتن آلونسو با رنو تمام کرده

 2. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  5

  0

  سباستین فتل کار خوبی کرد تا خودشو و هم وقتشو برای بینتو و افکارش نذاره اونا قدر فتل رو نمیدونن!(نه که خیلی وقته قهرمان نشدن) ساینز چطور میخواد زیر سایه سنگین این دو دووم بیاره!نمیدونم