Register

دو × 3 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایرانرابرت کوبیتسا راننده رزرو تیم فرمول یک الفارومئو می گوید کم کردن وزن زیاد خودروهای فعلی فرمول یک بهترین راه برای افزایش کیفیت مسابقات فرمول یک است.

رابرت کوبیتسا که یکی از با استعدادترین راننده های فرمول یک تلقی می شود؛ پیش از سانحه بدی که در مسابقات رالی برایش رخ دهد فصل های درخشانی را در مسابقات فرمول یک داشت ولی پس از سانحه رالی و چندین سال دوری از مسابقات فرمول یک، سپس مجددا برای فصل 2019 یک فصل کامل را در تیم فرمول یک ویلیامز در کنار جورج راسل رانندگی کرد و حال در نقش راننده رزرو تیم آلفارومئو می باشد.

اهمیت کاهش وزن خودرو در راستای بهبود مسابقات

رابرت کوبیتسا در یک مکالمه اینستاگرامی با ماریو ایزولا مدیر پیرلی بیان کرد:

من حتما وزن خودروها را کم می کردم و فکر می کنم که این کار بیشتر از یک جنبه خوب از لحاظ های مختلف دارد. اول از همه، خودروها حس رانندگی بهتر، واکنش پذیری بهتری را پیدا می کنند و به شما امکان بازگشت می دهند. بنابراین اینرسی کمتری وجود دارد وقتیکه خودرو سُر می خورد.

این به آن معناست که کنترل خودرو آسانتر است و امکان رانندگی تهاجمی با آن بیشتر است. این مسئله به تایرها نیز کمک می کند به این خاطر که نیرو های تولیدی خودرو از طریق داون فورس به تایر وارد می شوند.

رابرت کوبیستا و فلیپه ماسا گرندپری ژاپن 2007

رابرت کوبیستا و فلیپه ماسا گرندپری ژاپن 2007

خودروهای الان به مراتب بزرگتر و سنگینتر هستند. بنابراین فشار و تنشی که روی تایرها وارد می شود به مراتب بیشتر از 10 سال پیش است. این مسئله باعث می شود که تایر دوام بهتری را داشته باشد که باز هم این امکان را می دهد تا بیشتر حمله کرد و تهاجمی تر رانندگی کرد.

من فکر می کنم که این بهترین و موثرترین راه برای بهتر کردن این مسابقات برای تماشاگران و همینطور احساس رانندگان می باشد که یک مرز مشترک است؛ به این خاطر که اگر راننده ها توانایی حمله های بیشتری را داشته باشند مسابقه بهتری نیز به نمایش در می آید.

12 دیدگاه

 1. ALO

  4

  0

  نمیشه گفت دوام تایر بیشتر میشه چون تو سال های گذشته پیرلی ثابت کرد که میشه با نرم ترین تابرها حتی استراتژی تک پیت استاپی رو اجرا کرد ولی باقی موارد رو هستم زیاد

 2. Miladangler

  0

  1

  منظورش سبکتر و کوچیکتره فکر کنم

 3. Saeed

  3

  1

  متاسفانه قوانین اف یک از 2005 به اینور کلا عقبگرد بودن
  موتور های v8 تو 2006
  قوانین ایرودینامیکی 2009
  ممنوعیت سوختگیری تو 2010
  دوران مذخرف هایبرید
  قوانین 2017
  قوانین 2019
  حتی تو نسل جدید هم قراره رینگای بزرگتری بزارن ک ماشینا بازم سنگینتر میشن….

  • Mohammad.gh

   1

   0

   قبلترش موتور v10 و لاستیک آجدار یا همون شیاردار (Groove tire)
   علت اصلی سرعت بیش از حد ماشین ها و خطرناک شدن مسابقات بود، که اول لاستیک و عوض کردن، دیدن بازم سریعه،
   مشکلات و محدودیت های زیست محیطی هم اضافه شد، مجبور شدن برن v8
   ممنوعیت سوختگیری هم که بخاطر ایمنی بود
   کلا اکثر موارد بخاطر مسائل زیست محیطی و ایمنی بوده، یه سریام واسه جذابیت مسابقات محدودیت هایی گذاشتن

 4. O.Sh

  1

  0

  سلام ببخشید بی ربطه ولی امروز پرس تیوی گفت که مسابقات قراره از اتریش شروع بشه این درسته

  —–
  ادمین:
  سلام، هیچ چیزی فعلا تایید شده نیست، در حال بحث هستش این موضوع و اتریش و سیلورستون احتمالا امکان برگزاری مسابقات وجود داره

 5. Siamak

  0

  2

  رابرت کوبیتسا ؟… یکی از با استعدادترینهای فرمول یک ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!……..
  اوج دوران کوبیتسا در ب. ام. و ویلیامز بود که حتی اونموقعشم حرف زیادی برای گفتن نداشت !
  با بودن هکینن ، کولتهارد ، شوماخر ، باریچلو و مونتویا ، کوبیتسا فوقش در حد فرنتزن و فیسیکلا و رانندگان متوسطی از اینقبیل میتونست باشه !
  دوستان لطفآ اگه نبوغ و استعداد شگرفی از کوبیتسا به یاد دارند ، یادآوری بفرمایند که باعث امتنان خواهد شد !!

  • mahdi arabi

   1

   0

   پول پوزیشن با ماشین سوم یا چهارم فصل تو سخیر بحرین
   بردن مسابقه کانادا 2008
   دوم شدن تو تعیین خط موناکو 2010 که رنو اونسال به راحتی از لحاظ قدرت ماشین پنجم یا ششم بود

   تا حالا ندیده بودم کسی استعداد کوبیکا رو انکار کنه

 6. Siamak

  0

  1

  رابرت کوبیتسا : 2006 تا 2009 – ب.ام.و ساوبر و ویلیامز .
  2010 تا 2011 – رنو .
  2019 – ویلیامز مرسدس .
  تعداد قهرمانی طی حضور در f1 : صفر مورد ( 0 )
  تعداد پول پوزیشن طی دوران حضور : 1 مورد
  پیروزی : کانادا 2008 ، 1 مورد
  پودیوم : 1 مورد
  به نظر شما آمار عملکرد کوبیتسا طی7 فصل حضور در رقابتهای اف وان برای اینکه اورا یکی از با استعداد ترینهای این ورزش بدانیم کافی است ؟!
  ضمنآ کم نیستند افرادی که کوبیتسا را فاقد استعداد و مهارت شاخص در این ورزش میدانند . ( البته بغیر از شبکه های ورزشی تلویزیونی لهستانی که کماکان سعی در بولد کردن این مهره سوخته اف وان دارند ! )
  معهذا نظر شما بعنوان یک نظر صرفآ شخصی کاملآ قابل احترامه .

  • TRANS AM

   0

   0

   احتراماً بعرض میرساند کوبیتسا یکی از با استعدادترین رانندگان نیمه دوم دهه ۲۰۰۰ بود . کسانی که F1 را به طور مستمر در آن دوران دنبال کرده باشند رانندگی تهاجمی کوبیتسا را بخوبی بیاد میاورند . در ضمن صرف سکو گرفتن دلیل استعداد نیست ، اول شدن پاستور مالدونادو و سوم شدن استرول هنوز از یادها نرفته ! مراجعه به آرشیو مجلات دنیای موتور اسپرت در طی پانزده سال گذشته شناخت خوبی از این راننده جسور ولی ناکام در اختیار همگان قرار میده . بقول مهدی فتل ( تا حالا ندیده بودم کسی استعداد کوبیتسا رو انکار کنه )

  • mahdi arabi

   0

   1

   دوست عزیز کوبیکا جمعا شش فصل تو f1 بوده
   فصل آخرش که تو ویلیامز اصلا معیار خوبی نیست ( هم به خاطر جراحت دستش و هم ماشین فوق ضعیف ویلیامز )

   تو تمام سال‌های 2006 تا 2010 هم بهترین ماشینی که داشته BMW سال 2008 بوده که در خوشبینانه ترین حالت سومین ماشین اون فصل از لحاظ قدرت بوده

   بعد با این ماشین هایی که در اختیار داشته یه برد و یه پول پوزیشن به علاوه کلی سکوی مختلف داشته که نشون دهنده عملکرد عالی این راننده اس

   از جمله معیار های خوب بودن یه راننده عملکرد اون راننده تو بارونه و اگه بین سال‌های 2006 تا 2010 رو یه نگاه بندازی قطعا تو بیشتر مسابقات بارونی کوبیکا درخشان ظاهر شده
   ( همین امسال با دست معیوب تنها امتیاز ویلیامز رو تو بارون آورد )
   البته نظر شما هم محترمه
   من فقط خواستم یه یادآوری از کریر کوبیکا داشته باشم ✋✋✋

   • Siamak

    0

    0

    همراه عزیزmehdi vettel گرامی .
    صرفنظر از درستی یا نادرستی قضییه ، اونچه که درحال حاضربعنوان ترازو و معیار سنجش عملکرد یک راننده مسابقات ملاک است تعداد سکو و جمع امتیازات کسب شده آن راننده در طی فصل برگزاری آندسته از مسابقات است ، ولاغیر !
    البته توجه به توانائیهای بالقوه هر راننده در شرایط خاص که گاهآ به بالفعل تبدیل میشود نیز را نباید از نظر دور داشت ، مثل تسلط کوبیتسا ( کوبیکا ) در شرایط پیستها و مسابقات بارانی . قدر مسلم توجه به پارامترهای موثر در این شرایط ، چون انتخاب ریس پیس مناسب ، اجتناب از ورود به محلهای تجمع آب ، میزان و شدت بارش باران ، انتخاب سرعت مناسب و مطمئن ، تجزیه و تحلیل درست از توانائی لاستیکهای مورد استفاده با توجه به پروفایل عاج آن و قدرت تخلیه آب مابین لاستیک وسطح پیست ، اجتناب از فرمان دادنهای ناگهانی و ترمزهای شدید و… همه و همه در کنار تمرین و ممارست راننده در اینمورد باعث خواهد شد تا راننده مورد اشاره کمتر در تله و دام پدیده Aqua planning یا Hydro planning گرفتار شده و بعضآ با چاشنی شانس و اقبال ( از نظر طرز رانندگی و شرایط اتومبیلهای مجاور ) مسابقه را ختم بخیر کرده و به پایان رساند . … بله در اینخصوص همانطور که شما بدرستی اشاره کردید عملکرد کوبیتسا خوب است ، ولی این به تنهائی برای قضاوت کردن او کفایت نمیکند .
    از یاد نبریم که طی سالهای 2006 تا 2009 ویلیامز با قوای محرکه BMW غالبآ جزو سه تیم برتر جدول مسابقات بود و در همین دوران رانندگانی چون رالف شوماخر و پابلو مونتویا عملکرد چشمگیر و درخشانی را با همین ماشین به نمایش گذاشتند . در واقع پزیشن ویلیامز در جدول مسابقات بمانند موقعیت فعلی ردبول در سالهی اخیر بود که تصدیق میفرمائید موقعیت ضعیفی نبوده .
    علی الحال بنا برقاعده کلی قرار نیست طرز تلقی و برداشت همه افراد از موضوعی واحد یکی باشد ، تنوع آراء و عقاید اجتناب ناپذیر است ! به همین دلیل اگرچه در خصوص قضاوت جناب کوبیکا با شما هم عقیده نیستم ، ولی از اینکه با قبول زحمت افتخارات نامبرده را به این حقیر یادآور شدید از شما تشکر میکنم … برقرار باشید .