موتو جی پی ایران – احتمالا تا به الان ویدیو ها و تصاویر زیادی از سیستم holeshot دیده اید که تیم های متفاوت از آن استفاده می کنند. ما نیز در پستی قبلا به استفاده تیم دوکاتی از این تکنولوژی پرداختیم، اما مسئله جالب تری دیده شده که از چشم رسانه های خبری دور ماند که اینجا می خواهیم به آن بپردازیم.

گسترش تکنولوژی Holeshot به تیم های متفاوتی رسیده و عقیده کلی بر این است که زمانی که روی این دکمه فشار داده می شود، سیستم تعلیق فشرده و قفل می شود تا بهترین و بالاترین شتاب ممکن حین شروع مسابقه برای موتور سوار امکانپذیر شود و پس از اینکه به پیچ اول ورود کرد این سیستم به طور اتوماتیک از حالت فعال خارج شود.

اما در تست های سپانگ چیزی که از دوکاتی دیده شد می توان گفت که فقط مسئله بهبود شروع مسابقه نبود، بلکه وفق پذیری به سبک موتور سواری کیسی استونر از موتور سواران دوکاتی دیده می شد…

در تصویر زیر می بینید که دوکاتی 2020 فقط در لحظه استارت و شروع مسابقه از این سیستم استفاده نمی کند. در هر دوری از تست به نظر می رسید که دوکاتی از این سیستم استفاده می کند و موضوع فقط شروع مسابقه نیست، بلکه در حین خروج پیچ نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند. در تصویر زیر، موقعیت جک و دوی در مقایسه با پکو (فرانچسکو باگنایا) کمی متفاوت است و این نوع موقعیت موتور چیز عادی و نرمالی نیست…

جک میلر، آندره دویزیوسو، فرانچسکو باگنایا و مارک مارکز

جک میلر، آندره دویزیوسو، فرانچسکو باگنایا و مارک مارکز

آیا این مسئله امکانپذیر است که در حین مسابقه و در میانه دور از این تکنولوژی استفاده شود؟

برخی از موتورسواران گفته اند که دوکاتی از این تکنولوژی حتی در حالتی که واقعا موتورسوارانش در حال ثبت دورهای فشاری هستند نیز استفاده می کنند که معقولانه است چونکه به قول معروف نیروی پرتاب و رانش بیشتری را ایجاد می کند.

اما سوالی که هست این می باشد که چطور این مسئله امکانپذیر است؟ باید در نظر داشت که وجود یک سیستم دستی/مکانیکی/هیدرولیکی فقط مجاز و قانونی است. آیا سیستم مکانیکی جدیدی در کار می باشد که دوکاتی در حال تست آن است؟ نمی دانیم… ولی وجود یک سیستم هیدرولیکی امکانپذیر می باشد، دوکاتی ممکن است که از فشار سیال ترمز استفاده کند تا دوباره این تکنولوژی را فعال کند؛ وقتیکه موتور در حین شتابگیری در خروجی پیچ است و پس از ریست این سیستم مجددا با فشار دادن دکمه “ON” دوباره این سیستم فعال شود و موتور به قدرتمندترین شکل ممکن شتابگیری کند.

سیستم holeshot دوکاتی

سیستم holeshot دوکاتی

کانسپت قدیمی دوکاتی به قول معروف “ماشه رو بکش”

استفاده از این طرح و کانسپت یک چیز غیر ممکن نیست، در تئوری این تکنولوژی Holeshot در واقع در حین خروج از پیچ فعال می شود و نه در حین ورود به پیچ! این روش درست به شکل همان روش سنتی است که دوکاتی استفاده می کرده: (Pull the Trigger)

دوکاتی موتور سیکلت هایی را می سازد که به موتورسوار اجازه می دهد تا با حداکثر سرعت ممکن وارد پیچ شوند و در پیچ بمانند و وقتیکه نوبت به خروج پیچ که رسید ماشه را بکشند (Pull the Trigger) و شلیک کنند تا بدون اینکه چرخ جلوی آنها بلند شود به مسیرشان ادامه دهند.

کانسپت ماشه را بکش یک طرح قدیمی دوکاتی است و تنها کسی که می توانست روی دوکاتی بنشیند و این سیستم را فعال نکند و مسابقه را ببرد کسی نبود جز کیسی استونر!

کیسی فوق العاده در زمینه شتابگیری عالی عمل می کرد، او می توانست دوکاتی فعلی را در حین پیچ به شکل استادانه ای براند و کنترل کند. یک میزان گاز ایده ال و چیزی دیگر که همانچیزیست که استونر را به عنوان یکی از با استعدادترین موتورسوارهای تاریخ موتو جی پی می شناسند؛ همان استعداد ذاتی. با خواندن داده های تلمتری مشخص می شود که استونر موتور را به کاملترین شکل ممکن در کنترل خودش دارد. او می توانست مناسب ترین چسبندگی را پیدا کند و حس ششم عالی در این موضوع داشت که سیستم های کنترل الکترونیکی تا چه حد می توانند تایرها را به سر حد محدودیت ها برسانند و همینطور کنترل گاز وی همیشه عالی بود.

کیسی استونر - تست پیش فصل موتوجی پی سپانگ 2017

کیسی استونر

چرا اینقدر دوکاتی به کیسی استونر علاقه دارد؟

فارغ از اینکه استونر تنها کسی بود که می توانست موتور دوکاتی را رام کند و با آن قهرمان شود ولی دوکاتی سالها بعد که استونر به عنوان موتورسوار تست آنها برایشان کار می کرد سه جمله در وصف استونر بکار برد:

“اسلحه محرمانه دوکاتی”،”ستون اصلی”، “نعمتی بزرگ برای دوکاتی”.

آیا دوکاتی می تواند این فصل طلسم را بشکند و قهرمان بشود؟ نظر شما چیست؟

9 دیدگاه

 1. آرشا

  3

  0

  سال قبل مارکز یک تنه هوندا رو قهرمان کرد…
  امسال که الکس هم آمده دیگه بعید میدونم تیمی غیر از هوندا قهرمان شه.
  مگر این که یاماها مشکل کمبود سرعت توی مستقیمی را حل کنه دراینصورت یاماهابسیار قدرتمند خواهد بود.
  بنظرمن جنگ قهرمانی امسال بین هوندا ویاماها خواهد بود.

  • Rossi

   1

   0

   یاماها با این موتور شانسی نداره باید رده ها را از دوم به بعد شروع کنیم

 2. A_S

  3

  0

  دوکاتی اگه دست یکی مثل مارکز بود معلوم میشد چه هیولاییه
  )البته که هوندا هم چیزی کم نداره)

 3. alireza_h

  3

  1

  به نظرم هم تیمی شدن آلکس، امکان داره تمرکر مارک رو‌به هم بزنه… حرفه‌ای‌تر می‌بود آلکس رو به تیم دوم هوندا می‌بردن!
  .
  مسئله دوکاتی و سوزوکی و یاماها و هوندا نیست! مسئله وجود یه نابغه توو پیسته: مارک مارکز! و تا وقتی این پدیده انگیزه داشته برای نشون دادن حداکثر تمرکز و توانائیش توو پیست، کس دیگه‌ای قهرمان نخواهد شد!

  البته بحث علاقه شخصی باشه(!) من دوست دارم کارگاه گجد[رینز] با سوزوکی امسال قهرمان بشه… که البته آرزوی دور و دیری هستش

  • Rossi

   1

   0

   قطعا مارکز یه نابغه هست اما این موتور فوق العاده هوندا بود که باعث شد تا اون نابغه بودنش را ثابت کنه !!!!!!

 4. |ZXE-LECLERC16|

  2

  0

  سیدجان،فرمول ای مکزیک از صفحه پخش زنده سایت پخش میشه؟

  • 33🦁Ali

   1

   0

   سید جان یا دوستان لینک پخش زنده فرمول ئ می فرستین..ممنون

 5. Wwe.f1.77

  1

  2

  می گم این موتورسوار قهرمان هم شده چندبار اینگار راننده خوبی بود ام به مارکز نمی رسه

 6. Amir5

  1

  1

  دوکاتی فقط یه موتور خوب به دووی بده موفق میشه