آیا تا به حال نام سیستم دی آر اس (DRS) یا سیستم کاهنده درگ به گوشتان خورده است؟ در دوران کنونی فرمول یک، چندین سال است که انتقاد های زیادی نسبت به قوانین فنی می شود مبنی بر اینکه خودروها از لحاظ ایرودینامیکی بیش از اندازه حساس هستند و نزدیک شدن خودرو ها به هم و سبقت گرفتن آنها از هم امری سخت شده زیراکه جریان ایرودینامیکی مشوش برخواسته از خودروی جلویی روی عملکرد بالهای خودروی پشت سری تاثیر می گذارد و داونفورس تولیدی آنها را کاهش می دهد و روند تعقیب کردن و نزدیک شدن برای سبقت کردن را سخت می کند.

چرا استفاده از تکنولوژی دی آر اس (DRS) یا سیستم کاهنده درگ ؟

تکنولوژی دی آر اس (DRS) در فصل 2011 فرمول یک به پیست ها آمد. با اضافه شدن این تکنولوژی تیم ها می توانستند با تخت کردن بال عقب، قدمی در کاهش نیروی درگ بردارند تا سرعت آنها در مسیر مستقیمی افزایش یابد.

تاکید بر اضافه شدن از آنجایی بیشتر شد که در گرندپری ابوظبی 2010، وقتیکه مسابقه قهرمانی جهان مطرح بود؛ فرناندو آلونسو در خودروی سریعتر فراری نسبت به ویتالی پتروف در خودروی رنو پشت سر او گیر کرده بود. او در رده هفتم مسابقه را تمام کرد و در نتیجه آن سباستین فتل به اولین مقام قهرمانی جهان خودش رسید. البته این حرف ربطی به مقایسه فتل و آلونسو ندارد ولی مسئله چیز دیگری بود که طی این سالها همه افراد و راننده ها را اذیت کرده بود و در این مسابقه نیز اهمیت “بهبود بخشیدن به فرایند سبقت گرفتن” خیلی به چشم آمد.

نتیجه تعطیلات پایان فصل فرمول یک 2010

نتیجه تعطیلات پایان فصل 2010 معرفی تکنولوژی دی آر اس بود، این تکنولوژی به این قصد در نظر گرفته نشد که هر راننده پشت سری هر موقع دلش خواست بخواهد از آن استفاده کند و از راننده جلویی عبور کند، این مسئله با این قصد ساخته شد که یک افزایش سرعت موقتی را به راننده پشت سری بدهد تا بتواند خودش را به کنار راننده جلویی برساند و سپس در نقطه ترمزگیری باهم رقابت کنند.

این تکنولوژی یک مسئله خیلی رادیکالی برای فرمول یک به شمار میامد چونکه طبق قوانین فنی استفاده از “قطعات متحرک ایرودینامیکی” ممنوع می باشد. به عبارت دیگر از سال 1960 در نظر گرفته شده بود که بالهای و قطعات بدنه ای که برای بهبود عملکرد خودرو در نظر گرفته می شوند باید حتما در شکلی ثابت باشند و توانایی تعویض شکل خودشان را به شکل خودکار،به دستور راننده و یا حتی تحت شرایط خاص بارگذاری ایرودینامیکی را نداشته باشد.

سیستم کاهنده درگ ( دی آر اس) فرمول یک

سیستم کاهنده درگ ( دی آر اس) فرمول یک

نحوه کارکرد مکانیزم کاهنده نیروی درگ (Drag Reduction System)

DRS متفاوت است؛ به طور واضح قابل جا به جایی است و با فرمان مستقیم راننده عمل می کند. دی آر اس می تواند با توجه به شرایط در حالت های تخت یا زاویه دار قرار بگیرد.

وقتیکه دی آر اس “باز” می شود کاملا قابل مشاهده است؛ قطعه بالایی بال عقب توسط یک فعال کننده هیدرولیکی حالتی “تخت” به خودش می گیرد و یک فضای خالی قابل توجهی را بین بال بالایی بال عقب و با بال پایینی بال عقب ایجاد می کند. حال هوا یک فضای پاک و تمیز برای عبور کردن دارد و نیروی درگ تا 30 درصد می تواند کمتر شود و بین 12 تا 16 کیلومتر/سرعت در مسیر مستقیمی را اضافه کند.

برتری دی ار اس برای سبقت گیری

یعنی یک برتری که آنقدر کافی است که به خودروی عقبی فرصت تلاش کردن برای عبور کردن را بدهد. (البته پس از این فرایند دیگر به مهارت راننده بر می گردد). به محض اینکه راننده ترمزگیری می کند، قطعه بالایی بال عقب به همان شرایط بسته خودش برگردد تا بتواند بیشترین میزان داون فورس و چسبندگی را در نقطه ترمزگیری تولید کند.

این قطعه از لحاظ مکانیکی وابسته به فعال کننده های هیدرولیکی یا الکترومکانیکی می باشد که به یک مکانیزمی متصل است که با “فشار” و یا “کشش” منجر به تغییر حالت بال بالایی بال عقب به حالت “باز” و “بسته” می باشد. به طور کلی می توان گفت که دی آر اِس به مانند یک جک که برای بلند کردن خودرو استفاده می شود کار می کند.

چگونگی استفاده از دی آر اس در یک آخر هفته فرمول یک

حال به مرحله استفاده از دی آر اس می رسیم، استفاده از این تکنولوژی کاملا تحت فرمان قوانین فنی می باشد. در ابتدا باید گفت که در هر پیستی یک سری قسمت هایی وجود دارد به عنوان منطقه دی آر اِس”DRS Zone”، اصولا در هر پیستی بین 2 الی 3 منطقه دی آر اس وجود دارد و در هر کدام از این مناطق حسگر و سنسوری وجود دارد که باعث فعال شدن آن می شود.

فرایند کلی نیز به این شکل است که در روز پنجشنبه هر آخر هفته مسئولان برگزاری مسابقه در این مناطق حضور پیدا می کنند و سنسورها را در جای مقرر قرار می دهند.

به محض اینکه خودروی جلویی از این نقطه عبور کند زمانش ثبت می شود و اگر خودروی پشت سری لحظه ای که از این نقطه عبور می کند، زمانی که ثبت می کند در حد فاصل یک ثانیه ایه خودروی جلویی باشد روی فرمان خودش یک پیام DRS فعال شده است را می بیند و می تواند با زدن دکمه دی آر اِس از آن استفاده کند. (البته برخی از رانندگان گفته اند که به جای پیام از یک بوق استفاده می کنند).

البته راننده های پیشتاز مسابقه در حین عبور از خودروهایی که چند دور عقب افتاده اند (لپ شده اند) می توانند از دی آر اس استفاده کنند.

جزئیات DRS خودروی W10 تیم مرسدس

جزئیات دی آر اس خودروی W10 تیم مرسدس

برخی قوانین مربوط به دی آر اس (DRS)

دی آر اس تا دور سوم مسابقه فعال نمی شود. (پس از پایان دو دور اول در شروع دور سوم مسابقه فعال می شود) و تنها در حالتی قابل استفاده است که راننده پشت سری در فاصله یک ثانیه ای راننده جلویی باشد، بنابراین اگر یک راننده ای صرفا در یک فضایی با هوای تمیز یک پیست باز باشد، نمی تواند از این سیستم استفاده کند و برای خودش سرعت مستقیمی ثبت کند.

البته در مراحل تعیین خط و تمرین امکان استفاده از DRS آزاد است و این قانون وجود در فاصله یک ثانیه ای راننده جلویی دیگر در آن صدق نمی کند.

غیر فعال شدن سیستم دی ار اس

این تکنولوژی می تواند طبق دستور مدیر برگزاری مسابقه فرمول یک با توجه به شرایط بد جوی، وجود پرچم زرد در مناطق دی آر اِس غیر فعال شود. دی آر اس پس از خروج خودروی ایمنی از پیست و شروع مجدد مسابقه نیز بلافاصله قابل استفاده نیست و باید حتما دو دور از خروج خودروی ایمنی بگذرد.(البته در صورتی که خودروی ایمنی مجازی باشد و بلافاصله پس از غیرفعال شدن این خودروی ایمنی مجازی، DRS می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.)

البته استفاده از دی آر اس صرفا به عنوان یک راه حل موقتی می باشد و منتقدین زیادی دارد؛ لیبرتی مدیا قول داده است که با قوانین جدید برای حل مشکل سبقت گرفتن که یک مشکل قدیمی در این ورزش است، یک قدم بزرگی برداشته است و برای همین ما باید منتظر فصل 2022 باشیم و ببینیم که آیا این مسئله حل شده است یا نه.

13 دیدگاه

 1. seb5

  4

  0

  تا بحال شده برای ی خودرو مشکل دی ار اس بوجود بیاد ؟ (خودرو نه پیست مثل ابوظبی 2019)
  و اگه در حین مسابقه باشه چه راهکاری هست ؟

  • سید علی حسینی

   6

   0

   دفعات زیادی بود که دی آر اس باز می شد و دیگه بسته نمی شد که سریع میان پیت، مکانیک ها با مشت و لگد میفتن به جونش، اگر خوب شد که میره توی پیست اگر نه که دیگه راننده و تیم تصمیم میگیرن که برن یا نه که اصولا دیگه ادامه نمیدن

   • seb5

    2

    0

    اگه ادامه بدن که بهتره :)))))))
    همه جا دی ار اس میرن توی پیچ ، توی مستقیمی
    بنظرم این طور مواقع باید راننده رو بزارن بره مسابقه شو بده
    حالا به اشتباه ی 30 40 کیلومتر اختلاف سرعت داره چیزه خاصی نیست که

   • seb5

    2

    0

    این برای مرسدس خوبه
    ولی همین طور که شما هم فرمودین ممکنه بیشتر از این که سود داشته باشه زمان از دست بدن

 2. Mahmoud

  3

  0

  تیم ها میتونن تغییراتی ایجاد کنند که باز شدن دی ار اس باعث افزایش سرعت بیشتر دی ار اس بشه؟؟
  این نقطه ای که سنسور ها هستند معمولا کجای پیست اند. یعنی مثلا قبل پیچ منتها به کفی که دی ار اس داره هستند؟؟ چون من دیدم ماشینایی که قبل پیچ یا توی پیچ فاصلشون بیشتر از یک ثانیه بوده ولی دی ار اس گرفتند.

  • سید علی حسینی

   1

   0

   نه آنچنان دست تیم ها باز نیست برای چنین کاری، کلا هر اتفاقی برای دی ار اس قرار باشه که بیفته واسه کل بال عقب و راندمانش در نظر گرفته میشه

   این کجای پیست رو این ویدیو که خلاصه مسابقه سیلورستون 2018 هست نگاه کن، لحظه ای که سب میره برای والتری، 05:44 این صحنه والتری از خط سفید رد شده و زمانش ثبت شده، بعد سب از اون خط سفیده که کنارش تابلو دی آر اس هم زده شده عبور میکنه و زمان سب هم ثبت میشه…به محض اینکه تشخیص داده شد زمان ها توی یک ثانیه ای هم هستن دی آر اس سب باز میشه و میره سراغ والتری…این خط سفید ها و تابلو کنارش نشون از محل سنسور دی آر اس داره

   • seb5

    1

    0

    اقا سید
    من سیلور 2018 رو ندیدم
    ولی خلاصه شو دیدم
    دلیل پنالتی کیمی چی بود ؟ (لاستیکاش قفل کرد)
    ی مقدار توضیح بدی ممنون میشم
    (بر اساس قوانین پنالتی لازم بود؟)

 3. ....

  3

  0

  به جز لوییز آیا راننده دیگه ای هم هست که تو اکثر مواقع با همون دکمه که دی ار اس رو فعال می‌کنه با همون هم غیرفعال کنه؟؟؟!!
  چون لوییز اکثرا قبل از نقطه ترمز گیری دی ار اس رو به طور دستی(و نه با ترمز گیری_که ب طور خودکار غیرفعال میکنه)غیرفعال می‌کنه
  در مورد باز موندن دی ار اس سر پیچ ها هم ای کاش توضیح مختصری میذاشتین
  (البته تا همینجاشم کارتون مثل همیشه عالی بوده فقط برا تکمیل عرض کردم)
  چون الان چندین ساله به خاطر جلوگیری از خطر فرصت دی ار اس تو کفی قبل از پیچ ۱۳۰آر‌ رو کلا برداشتن (راننده ها فک کنم ۲۰۱۸ درخواست دادن که برگرده ولی فیا مخالفت کرده بود)

  • سید علی حسینی

   1

   0

   کلا همه همینطورین، چیز دیگه ای دیدی که خلاف این امر باشه؟ بعضی موقع راننده ها ممکنه برای راحتی خودشون دکمه رو جای دیگه ای قرار بدن یا طرح و رنگ دیگه ای داشته باشن ولی دی ار اس که فعال میشه با ترمزگیری غیرفعال میشه با دکمه کاری نداره برای غیرفعال شدن، لوئیس اگر دکمه ای رو اون صحنه فشار میده شاید مرتبط با تنظیمات پاوریونیت یا چیز دیگه ای باشه و ربطی به دی آر اس نداشته باشه. اگر امسال چیزی دیدم ک جالب بود حتما بهت میگم، تو هم اگر دیدی بگو که من برم چک کنم ببینم چ خبره

   در مورد باز موندن دی آر اس سر پیچ خب خطرناکه، میزان داون فورس ماشین ها باهم متفاوته، اگر داون فورس همه ماشین ها بالا بود و مثلا با باز بودن دی آر اس کسی براش اون میزان چسبندگی که از دست میرفت مهم نبود خب میگفتن برید استفاده کنید، ولی از اونجایی که داونفورس ها متفاوته و همینطور یک ماشین در تعقیب یک ماشین دیگه و پشت سرشه باز هم میزان داونفورس و چسبندگی متغیره، فیا کلا حوصله دردسر محاسبات این قضیه رو نداشت و به شرش نمیرزید که اجازه بده چنین کاری رو.

   واسه 130آر هم پس از غر زدنهایی که راننده ها بعد از مسابقه سیلورستون داشتن ازشون نظر خواستن، بعضی از راننده ها موافق بودن و بعضی ها هم مخالف، سعی می کنن اگر این مسئله بر فرض مثال و رعایت تمام شرایط ایمنی امکانپذیر باشه از راننده ها توی جلسه توجیهی نظر خواهی کنن، اگر همه موافق باشن میگن حله پس ما اینو تایید می کنیم که شما برید استفاده کنید ولی هرچی شد پای خودتون

   • Mahmoud

    1

    0

    من آنبورد پول پوزیشن برزیل 2018 لوییس رو دارم. موقع خط دی ار اس دکمه ی دی آر اس رو میزنه و دقیقا موقع ترمز گیری هم همون دکمه رو میزنه. ولی مثلا توی آنبود پول پوزیشن فرانسه 2019 موقع ترمزگیری دکمه دی ار اس رو نمیزد.
    بیشتر راننده ها فک کنم دی ار اسشون یه پدالی پشت فرمانشونه تقریبا هیچ کس دکمه روی فرمان نیست جز لوییس البته فکر کنم.

 4. DR.Abs

  2

  0

  مقدار زاویه ای که بال عقب موقع باز شدن دی ار اس تغییر میکنه، فارغ از زاویه بال عقبه؟
  ینی این مقدار تغییر زاویه، تو مونزا با موناکو یکیه؟
  تغییر زاویه اش چند درجه اس؟

 5. نصرت

  0

  0

  خوب تکلیف قانون 1960 چی شد؟
  یعنی ازین پس مشابه اینطور قطعات متحرک بدنه احتمال داره بازم قانونی بشه؟