فرمول یک ایران – راننده تیم مرسدس، لوئیس همیلتون و مدیر این تیم، توتو ولف اذعان داشتند که موتور تیم فراری قدرت خود را در بخش مستقیمی پیست آستینِ آمریکا از دست داده است اما هر دو نفر این موضوع را به بخشنامه فنی فیا بی ارتباط خواندند.

این بخشنامه در مورد سیستم سوخت رسانی موتور فراری بود که درست قبل از گرندپری آمریکا ۲۰۱۹ صادر شد. به منظور آزمایش روشی که احتمالاً فراری برای اندازه‌گیری جریان سوخت استفاده می‌کند بخشنامه‌ای فنی در پاسخ به درخواست تیم ردبول تنظیم شد که ضعف‌های احتمالی این سیستم را کاوش کرد. در مواردی که تیم‌ها نسبت به قانونی بودن سیستم‌های مورد استفاده توسط رقبا مشکوک هستند درخواست خود را به این صورت همراه مدل پیشنهادی خود به فیا انتقال می‌دهند.

در پاسخ [به درخواست ردبول]، فیا تأیید کرد که سیستم‌های پیشنهادیِ ردبول قانونی نیستند.

روز شنبه راننده تیم مرسدس، والتری بوتاس توانست اولین پول پوزیشن تیم را بعد از ماه جولای ۲۰۱۹ [از گرندپری آلمان به بعد] به دست آورد. از طرفی با این که راننده‌های تیم فراری در جدولِ سرعت‌های ثبت شده در دوربین سرعت سنج داخل پیست در صدر قرار داشتند اما در زمان‌های ثبت شده برتری واضحی نسبت به مرسدس و ردبول نداشتند.

لوئیس همیلتون در این باره اذعان داشت:

نتایجی که این هفته به دست می آیند بسیار جالب خواهد بود.

مشخصاً با توجه به شرایط امروز من فکر می‌کنم که آن‌ها [تیم فراری] بخشی از قدرت موتور خود را از دست داده‌اند. این که روند فعلی در مسابقه فردا چگونه ادامه پیدا می‌کند واقعاً جذاب خواهد بود.

آن‌ها هنوز هم در مستقیمی‌ها از ما سریع‌ترند. امیدوارم که خودروی ما در طول مسابقه قوی باقی بماند. دیروز تمرین‌ها خوب بودند ولی امروز کمی مشکل داشتیم. امیدوارم فردا روز بهتری داشته باشیم.

لوئیس همیلتون و توتو ولف

لوئیس همیلتون و توتو ولف

توتو ولف در مورد این که بخشنامه فنی فیا باعث تغییر در عملکرد فراری در مقایسه با مرسدس و ردبول شده است، واکنش منفی نشان داد و گفت:

مسلماً هر سه تیم در مستقیمی پیست آمریکا بسیار نزدیک به هم عمل کردند. اما به نظر من این مسئله دلیل خاصی [منظور بخشنامه فنی فیا] نداشت.

واقعیت این است که ما اولین پول پوزیشن خودمان را بعد از ماه جولای – از هوکنهایم آلمان – به دست آوردیم و کارمان واقعا عالی بود.

وقتی از مدیر تیم آلمانی در مورد قانون گذاری فیا پرسیده شد این گونه پاسخ داد:

من معتقدم صدور بخشنامه‌ای فنی که شرایط را با چند جمله واضح روشن می‌کند نشان از قدرت زیاد فیا دارد.

اما این یک فرآیند استاندارد [عادی] است، قبلاً هم اتفاق افتاده و بخشی از نقش مدیران فیا است.

20 دیدگاه

 1. Abbas

  6

  1

  پس دوستان فنی و عالم دنیای فرمول کجا هستن ک در مورد مافیا،پیرلی،فیا،انگلستان،شانس،هیولا و …. صحبت میکردن،چی شد پس؟؟الان کجاست اون نظرها دور هم خووووش باشیم باهاشوووون😉

 2. Mahmood.gh

  2

  6

  اول سال میگفتن ما رو ب جلو نگاه میکنیم و مرسدس نگاه میکنیم فراری اصلا جز رقابت نمیدونستن حالا ک کم اوردن و ضایع شدن دنبال اینن ک بگن فراری تخلف کرده
  همیشه هرکی ک کم میاره دنبال اینه ب بقیه تهمت بزنن و بگن طرف تخلف کرده

 3. Mahmoud

  6

  0

  برای من بیشتر قدرت موتور هوندا بود که تعجب من رو برانگیخت. واقعا این هوندا داره شاخ میشه کم کم. اگه بحث تلاش برا موفقیت باشه این ژاپنی‌ها مچ همه رو میخابونن!!!

 4. mahyar

  4

  4

  برای افازیش جذابیت هم که شده گاراژ مرسدس لوس موتور بسوزونه اینا خیلی وقته موتور نسوزوندن D:
  شوخی کردم به امید این که بوتاس ببره و لویس هم روز خوبش نباشه یکم جذابیت بره بالا . به شخصه دوست دارم بوتاس قهرمان بشه تا لویس .

 5. Rossi

  3

  3

  فراری تو مستقیمی هیولاست و مرسدس توی پیچ ها این که ماشین از بقیه بهتر باشه همچین چیزی نیست راننده ها تفاوت را رقم میزنند امیدوارم سب برگرده به اوج خودش

 6. mola

  6

  7

  این تیپ حرف زدنا چقدر کثیفه.از اول فصل مینالن.این مثل این میمونه که فتل شب و روز بیاد بگه سرعت مرسدس و ردبول تو پیچ ها وحشتناک زیاده و از اینکه ماشینش کند تره بناله.بسه دیگه بابا مسخرش رو در اوردین.خوب طبیعیه که هر ماشین تو چیز خوب باشه و تو یه چیز بد باشه.ذات فرمول یکم همینه دیگه باید نقظه قوت هات بیشتر از ضعف هات باشه تا بتونی برنده شی.یعنی تحمل کردن رقیب که داره به چالشت میکشه اینقدر سخته؟؟؟؟؟؟

 7. Moein

  3

  2

  یکی پیدا شه به این دو بزرگوار توضیح بده که مهندسای تیمشون ماشین رو واسه چی ستاپ میکنن
  اونقدر غرق تاکتیک مصاحبه هاشون شدن که بدیهیات شغلشون هم یادشون رفته
  البته این که شوخیه٫ ولی واقعا دیگه شورش در اومده
  بینوتو یه بار اومد گفت آقا ماشین ما ذاتا درگش کمتره نسبت به بقیه که در کنار قدرت موتور بیشتر(احتمالا) باعث میشه تو مستقیمی خیلی زمان به دست بیاریم. حداقل یه بار توتو بیاد با استدلال خودش بگه نه این چیزی نیست که به درگ مربوط بشه
  الان هم چیزی عوض نشده٫ این اولین بار تو این فصل نیست که تیمای دیگه تو مستقیمی به فراری نزدیک شدن

 8. amirhosein

  2

  6

  من فکر میکنم اصلا از قدرت موتور فراری کم نشده . دوربین های سرعت سنج هم سرعت بالای فراری رو نشان داده اند
  و میکنم این فقط یک امواج منفی برای فراری در اخبار است

 9. amirhosein

  2

  5

  من فکر میکنم اصلا از قدرت موتور فراری کم نشده.دوربین های سرعت سنج هم سرعت بالا ی فراری رو نشون دادند .
  فکر کنم اینفقط یه امواج منفی علیه فراریه تو اخبار و رسانه ها

 10. amirhosein

  2

  5

  فکرکنم اصلا از قدرت موتور فراری کم نشده.دوربین های سرعت سنج هم سرعت بالا ی فراری رو نشون دادند .
  فکر کنم اینفقط یه امواج منفی علیه فراریه تو اخبار و رسانه ها

دیدگاه خود را بیان کنید