فرمول یک ایران – تا به اینجای کار ما تا پایان فصل 2014 رقابت این دو قهرمان را شرح و بررسی کردیم و حال به فصل 2015 می‌رسیم، فصلی که پر از اتفاقات جانبی و هیجان انگیز دیگر بود از جمله ظهور مکس ورشتپن که چشم تمامی اسپانسرها را به سمت و سوی خود جذب کرده بود، دنیل ریکاردویی که توانست در فصل قبل در خیلی از مسابقات نسبت به همتیمی خود که 4 بار قهرمان جهان شده بود بهتر عمل کند. سباستین فتلی که از تیم خود جدا و جانشین فرناندو آلونسویی در فراری می شود که حال به مکلارن پیوسته است.

گرندپری استرالیا:

این گرندپری که تقریبا بدون حاشیه بود با پیروزی لوییس همیلتون به پایان رسیده بود که خود نشاندهنده این امر بود که این راننده بریتانیایی فصل خود را قدرتمند شروع کرده است.

Lewis Hamilton held off team-mate Nico Rosber

همیلتون و روزبرگ – گرندپری استرالیا 2015

همیلتون در مصاحبه بعد از این گرندپری بیان کرد:

خیلی حسه خوبی بود برگشتن به مسابقات و حس بهتری بود که دیدیم همچنان قدرت لازم را داریم.

 

گرندپری مالزی:

این گرندپری که اولین شکست مرسدس از تیم فراری در دوران هایبرید را رقم می زند دارای لحظات زیادیست که می تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

در خط شروع: لوییس همیلتون در جایگاه اول، سباستین فتل در جایگاه دوم و نیکو روزبرگ در جایگاه سوم قرار دارند…

مسابقه بدون تغییر خاصی شروع می شود تا لحظه ای که مارکوس  بعد ازاریکسن سبب می شود که خودروی ایمنی وارد پیست شود، با ورود خودروی ایمنی لوییس همیلتون به پیت می رود سپس نیکو روزبرگ نیز به دنبال او به پیت می رود اما سباستین فتل در پیست باقی می ماند تا بتواند به جایگاه اول برسد. حال پس از چند دور که فتل راهی پیت می شود، لوییس همیلتون از این فرصت استفاده می کند تا دوباره به جایگاه اول می‌رسد. فتل که با تایرهای مدیوم به پیست بازگشته از نیکو روزبرگ عبور می کند و در حال نزدیک شدن به همیلتونی می باشد که 7 ثانیه از او فاصله دارد؛ بالاخره فتل به او می‌رسد و لحظه ای که در حال سبقت گرفتن از اوست، همیلتون به طور مستقیم به پیت می‌رود. پس از ان در عین تعجب همگان سباستین فتل پیروز این گرندپری و لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ به ترتیب درجایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.(رادیو تیمی معروف فتل رو یادتون میاد دیگه بعد از بردش)

جیمز آلیسون مدیرفنی وقت فراری:

هیچکسی انتظار نداشت که ما دوباره و به این زودی به برد برسیم. ما خودمان هم کورسوی امیدی برای بردن نداشتیم. من با دو راننده کار کردم که واقعا واقعا واقعا ارزش اینکه جزیی از یک تیم باشند را درک می کنند، یکی از آنها مایکل بود و دیگری سباستین. یک قدرت خاصی در درون مایکل بود و یک قدرت خاصی نیز در درون سباستین وجود دارد.

The winner's podium at the 2015 Malaysian F1 Grand Prix.

روزبرگ، فتل و همیلتون – گرندپری مالزی 2015

نیکو روزبرگ:

مالزی به معنای واقعی باعث شگفتی ما شد. پس از ان تمام فکر ما این بود که بعد از ان چه اتفاقی قرار است بیفتد. ایا فراری حالا دیگر از ما بهتر است؟! اما ما در مسابقه بعدی به مراتب قدرتمند تر ظاهر شدیم.

گرندپری چین:

همیلتون در این مسابقه پیشتاز و روزبرگ و فتل به ترتیب پشت سر او قرار داشتند. نیکو روزبرگ به تیم از سرعت کم همیلتون اعتراض می کند و می‌گوید که اگر به او نزدیک تر شود تایر هایش از بین می روند. تیم نیز که این مسئله را منطقی می بیند از لوییس می خواهد که کمی سریعتر براند. لوییس همیلتون برنده این گرندپری و روزبرگ و فتل به ترتیب جایگاه دوم و سوم را کسب می کنند.

Rosberg appeared glum on the podium after losing out to team-mate Hamilton

لوییس همیلتون، نیکو روزبرگ – گرندپری چین 2015

روزبرگ در پایان مسابقه:

او با طرز رانندگی خودش، مسابقه مرا شدیدا تحت تاثیر قرار داد. بهترین مسابقه ممکن برای لوییس این بود که مرا پشت سرش و نزدیک به فتل نگه دارد، جالبتر از همه هم اینکه او گفته است که فقط به مسابقه خودش فکر میکرد. این جمله خود نشان دهنده همه چیز است!

لوییس همیلتون در پایان مسابقه:

من نمیدونم مشکل این پسر چیه واقعا!

صحبت های بعد از اتمام فصل در این مورد:

لوییس همیلتون:

انصافا من این کار رو نکردم، وقتیکه شما در مسابقه پیشتاز هستید شما دیگر به پشت سرخودتان نگاه نمی کنید و تمام هدف شما مسیر پیش روی شماست. از مدیریت مصرف سوخت تا مدیریت تایرها همه چیزهایی هستند که شما باید نگرانشان باشید که اینها این ذهنیت را برای دیگران ایجاد میکند که شما دارید کند رانندگی میکنید.

توتو ولف در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا لوییس از روی عمد آرام رانندگی می کرده است تا فتل به روزبرگ برسد گفته است:

ما هیچوقت این قضیه را نخواهیم فهمید. ولی چیزی که باید بدانید این است که این دونفر سریعترین ماشین را دارند که پتانسیل قهرمانی را دارد و وقتیکه یک همتیمی نیز دارید که او نیز بسیار در کار خودش خوب است شما نیاز دارید هر از چندگاهی از هر ترفندی که یادگرفته اید استفاده کنید تا او را شکست دهید. ما در مورد اتفاقی که در چین افتاد نمیتوانیم بگوییم که عمدی بود اما چیزی بود که می‌توانست از راننده هایمان انتظار برود!

نیکو روزبرگ:

نکته این بود که ما قبل از مسابقه با توجه به شکستی که از فراری در مسابقه قبل خوردیم باهم صحبت کردیم و قرار گذاشتیم که تیم در اولویت باشد و به نتیجه تیم بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت دهیم و مطمئن شویم که فراری ما را شکست نمی دهد! این تعریف و قراری بود که ما باهم داشتیم و وقتیکه در مسابقه ان اتفاق افتاد ممکن بود که این نتیجه تغییر کند که این جایی بود که من احساس کردم که کمی در حقم کم کاری شده.

خبرنگار از او پرسید ” نیکو تو در رادیو به تیم شکایت کردی که لوییس از قصد و عمد کند رانندگی می کند تا فتل از تو عبور کند”!پاسخ نیکو روزبرگ در جواب او اینگونه بود:

من هیچگونه اتهامی نزدم و هیچ حرفی مبنی بر این مسئله نزدم، من گفتم فقط او باید کمی سریعتر برود.

دیوید کولتارد در اینباره بیان کرد:

چیزی که این دو راننده در سال 2014 از هم نشان دادند تنها به این معنا بود که این دو همتیمی نمیتوانند یکدیگر را تحمل کنند و باهم رفاقتی را داشته باشند! این مسئله رفاقت بین این دو نفر را فراموش کنید و انها هیچوقت باهم رابطه خوبی را نخواهند داشت.

Nico Rosberg and Lewis Hamilton on the Chinese GP podium 2015

همیلتون و روزبرگ – مصاحبه بعد از گرندپری چین 2015

گرندپری بحرین:

لوییس همیلتون در مرحله تعیین خط این مسابقه موفق به کسب مقام اول و چهارمین پول پوزیشن خود را کسب می کند. سپس در روز مسابقه نیز لوییس همیلتون موفق می شود که پیروزی آنرا کسب کند.

Bahrain gp

لوییس همیلتون، سباستین فتل و نیکو روزبرگ – گرندپری بحرین 2015

گرندپری اسپانیا:

در این گرندپری، نیکو روزبرگ بالاخره موفق می شود که همیلتون را در مرحله تعیین خط شکست دهد و برنده پول پوزیشن و به دنبال آن پیروز مسابقه باشد.

pirelli-F1

نیکو روزبرگ – گرندپری اسپانیا 2015

گرندپری موناکو:

در این گرندپری همه چیز عادی بود ولی مکس ورشتپن همه چیز را تغییر داد! مکس ورشتپن که تازه به فرمول یک پیوسته بود و اولین گرندپری موناکو خود را در پشت خودروی فرمول یک در حال به اتمام رسانیدن بود با هوش بالای خود توانست چند سبقت موفقیت امیز را بگیرد ولی به هنگام عبور از رومن گروژان با او برخورد و سپس با سرعت بالا با دیواره پیست برخورد می کند که منجر به ورود خودروی ایمنی می شود.

لوییس همیلتون که پیشتاز مسابقه بود و در حال کسب دومین برد موناکویی خود بود به پیت می رود و با تایرهای سوپرسافت در جایگاه سوم و پشت فتل به پیست باز می گردد. اما نیکو روزبرگ که به پیت نرفته بود و تصمیم گرفته بود در پیست بماند موفق به کسب جایگاه اول در زمان ورود خودروی ایمنی شد و حتی پس از سرگیری مسابقه با توجه به اینکه همیلتون از تایرهای جدید برخوردار بود نتوانست در 10 دور پایانی از این دو نفر عبور کند و توانست مسابقه را در همان جایگاه سوم به اتمام رساند!

2015 FIA Formula One World Championship in Monaco

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری موناکو 2015

اما داستان چه بود:

همیلتون با فرض اشتباهی که با دیدن مانیتور پیست پیش خود داشت، به تیم اعلام میکند:

بچه ها وضعیت خوب نیست، تایرهام دیگه دماهاشون رو از دست دادند الان دیگه همه میان به پیت و از تایرهای جدید استفاده میکنند!

مرسدس نیز دچار اشتباه شده بود! مرسدس نیز با این خیال که همیلتون فاصله زیادی با رقبای خود دارد و اگر او را به پیت بیاورد او دوباره جلوی آنها بیرون خواهد امد تصمیم گرفت که با توجه به اعتقاد همیلتون او را به پیت بیاورند. اما 2 نکته که اینجا وجود داشت این بود:

1 – صرف اینکه یک راننده درخواست می دهد به پیت بیاید دلیل نمی شود که تیم دستورات او را اجرا کند، واحد استراتژی تیم باید با توجه به اطلاعات و پیش بینی های موجود برای این کار اقدام کند.

2- تیم مرسدس فرض فاصله زمانی همیلتون با رقبا را بدون در نظر گرفتن زمان جدید از دست داده شده در حضور خودروی ایمنی مجازی و بعد از ان خودروی ایمنی اصلی در نظر گرفت.

توتو ولف در اینباره بیان کرد:

ما در محاسباتمان اشتباهی را داشتیم. محاسبات ما نشاندهنده این مسئله بود که همیلتون فاصله بیشتری با رقبا دارد و ما تنها یک ثانیه برای تصمیم گیری وقت داشتیم و با توجه به اطلاعات اشتباهی که داشتیم تصمیم اشتباهی نیز گرفتیم و او را به پیت اوردیم. این تصمیم ما بود که او را به پیت اوردیم و این اشتباه ما بود، در این شرایط یک راننده به تیم خود اعتماد می کند.

همیلتون وقتیکه از پیت بیرون میاید و روزبرگ و فتل را در جلوی خود می بیند بلافاصله با صدایی نگران به مهندس خود “پیتر بونینگتون” اعلام می کند:

چه اتفاقی افتاد!؟ بچه ها چه اتفاقی افتاد؟ من این مسابقه رو باختم، درسته؟

به محض پایان مسابقه بونینگتون در رادیو از لوییس عذرخواهی میکند ولی همیلتون به او می گوید:

لطفا با من صحبت نکن، لطفا!

hamilton-444134

همیلتون، روزبرگ و فتل – گرندپری موناکو 2015

همیلتون در مصاحبه بعد از مسابقه بیان کرد:

من وقتیکه مانیتور را دیدم پیش خودم پنداشتم که تیم ما آماده پیت استاپ است و نیکو نیز به پیت رفته است. تیم به من گفت که در پیست بمان ولی من گفتم که دیگر چیزی از تایرهایم باقی نمانده و فرضی که من داشتم بر این بود که راننده های دیگر با تایرهایی نرم تر از من به پیست باز می گردند. تیم با من موافقت کرد و مرا به پیت آورد بدون اینکه فکر دیگری بکنم بلافاصله با اعتماد به نفس بالا به پیت رفتم و فرض بر این داشتم که تمامی راننده های دیگر به پیت می روند.

بعد از پایان فصل نیز اینگونه این افراد صحبت کردند:

لوییس همیلتون:

لحظه ای که مسابقه تمام شد من حسی شبیه به حس یک قربانی را داشتم. من این موضوع رو شخصی حساب می کنم و به خودم می گیرم. مسابقه دادن زندگی منه و از وقتیکه 8 سالم بود تا به الان هرچه که در توان داشتم رو همیشه با خودم به پیست میاورم و وقتیکه چنین اتفاقی میفتد شما به این فکر میکنید که دیگر برای این مسابقه یک سال دیگر باید منتظر بمانید! خوشبختانه من سال های زیادی را می توانم ادامه دهم ولی آیا می توانم دوباره چنین خودروی قدرتمندی را داشته باشم که توانایی بردن داشته باشد!؟( یعنی که سالهای بعدی ممکنه یه ماشینی دستم باشه که نتونم باهاش گرندپری ببرم و از اینکه این فرصت رو از دست دادم اونم به این شکل خیلی عصبانیم).

mgp06

همیلتون، روزبرگ و فتل – گرندپری موناکو 2015

نیکو روزبرگ هم در اینباره صحبتی کرد بعد از پایان فصل:

من قصد به پیت رفتن نداشتم و ماندم تا رده کسب کنم. وقتیکه از جلوی پیت رد شدم و پشت خودروی ایمنی بودم دیدم پشت سرم انقدر فتل و همیلتون به هم نزدیک شدند که دارن برای جایگاه دومی با گیربکس من برخورد می کنند!

تا به اینجای کار امتیاز ها:

همیلتون: 126 روزبرگ:116  فتل:98

گرندپری کانادا:

این گرندپری که هفتمین گرندپری فصل 2015 بود با پیروز لوییس همیلتون به اتمام رسید.

Hamilton-2015-Canadian-GP

بوتاس، همیلتون و روزبرگ – گرندپری کانادا 2015

در قسمت بعدی به ادامه فصل 2015 و رقابت این دو قهرمان می پردازیم.

 

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده چهارم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده سوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

30 دیدگاه

 1. mehdivettel

  27

  16

  اینکه با ماشینی که حداقل یک ثانیه از رقیبت کند تر هست بازم رقابت کنی فقط از سب فتل عزیز برمیاد
  فتل سال 2015 با ماشینی که تو اسپا 1.5 ثانیه کند تر از مرسدس بود تونست تا مسابقه روسیه تو جدول رانندگان دوم باشه که واقعا شاهکاره

  سال 2017 هم عملکرد فتل ماورایی بود و نذاشته بود ضعف ماشین مشخص بشه ماشینی که تو پیستی مثل باکو یک ثانیه از مرسدس کندتر بود
  امیدوارم مثل همیشه که تو سال های فرد بی‌نظیره بیاد و فراری رو قهرمان جهان کنه

  • Saeedsl1

   13

   3

   میدونم خیلی بیربطه ب پست مرسدس

   ولی فتل بهترین فرمش رو ۲۰۱۵ داشت و مسابقه مالزی رویاییش…

   جذابترین قسمت اون مسابقه مصاحبه بعدش بود :

   وقتی بچه بودم برای اولین بار وارد مجتمع فراری در مارانلو شدم. واقعا مثل یک رویا بود. شوماخر را می دیدم که آن طرف فنس ها با خودروی قرمز رنگ خود دور میزند و حالا من همان خودرو را میرانم. فوق العاده است. در مسابقه ی امروز، همه چیز سر جای خودش بود. استراتژی تیم، سرعت خودرو. همه چیز عالی بود. جوانمردانه حریفان را شکست دادیم…

   مطمئن باشید روزی ک فتل با فراری قهرمان شه و تاریخ سازی کنه این مسابقه بعنوان یکی از مهمترین مسابقات تاریخ ثبت میشه…

 2. HamidFTN

  25

  8

  جیمز آلیسون مدیرفنی وقت فراری:

  من با دو راننده کار کردم که واقعا واقعا واقعا ارزش اینکه جزیی از یک تیم باشند را درک می کنند، یکی از آنها مایکل بود و دیگری سباستین. یک قدرت خاصی در درون مایکل بود و یک قدرت خاصی نیز در درون سباستین وجود دارد.

  این مطلب رو باید با فونت درشت نوشت تا بعضیا بتونن بخونن

   • Ahmad VETTEL

    21

    11

    خیلی بامزه بود.تو رو خدا یکم از نمکت کم کن.
    بعضیا هم کلا به وینگمن اتصالی کردن

   • Saeedsl1

    12

    8

    همیلتون هم قدرت خارق العاده ای در رقص داره

    سر جکی استوارت….

   • Fastboy 44

    6

    11

    و شما، آقا سعید استعداد ماورایی در شاد کردن ما دارین!

   • Nico

    12

    4

    کوهه نمک میدونی
    ی قدرت خاصی هم توی همیل هست که ماشین رو با هواپیما اشتباه میگیره و از روی کرب میخواد تیک آف کنه
    میدونی توی فرمول یک از این راننده ها کم داریم
    اساطیر بزرگی چون وبر و ویتالی پتروف و صد البته پسر به اصطلاح سریع

   • yas

    12

    2

    ایجنت MI6 رو فراموش کردی اکبر جان😉😉😉

   • علی شفیعی

    1

    14

    کی میخوای یاد بگیری که همیشه در حد و اندازه خودت بمانی. پسر جان من دوست ندارم اینطور حرف زدن را. امیدوارم ادمین محترم دیده باشد که شما آغاز کردی.
    اما شما چی در خودت دیدی که امدی در مورد من صحبت میکنی.
    باشه. من ادعا دارم تنها مدیر ایرلنی هستم که تایید صلاحیت مدیریت ‌‌‌‌شعب را از سازمان تعیین و تایید صلاحیت مدیران برندهای زنجیره ای در امریکا دارد.
    CERTIFICATE BRANCH OF MANAGER.
    تو چی داری؟ اسمتان را هم درست یادم نیست ، آهان… اکبر درسته.؟
    آقا اکبر، یا اکبراقا کدامش؟
    اقا اکبر، شما چی؟ البته شما نابغه زبان المانی هستی، و اعلام کردی المانیها ورلاین را فرلاین میگن. درسته؟ پسر جان اکبر پسر، من تعجبی نمیکنم تو فرق فلافل و رویال رستوران را نفهمی، نباید هم بدانی، هم بخلطر اینکه بهترین رستوران جایی که تو هستی فلافلی است، پس نبایدم بشناسی، و اینکه اگر قرار باشه تو هم فرق اینها را بدانی که دیگه باید اون رستوران را کتابخانه اش کرد.
    دوم اکبر اقا، من حداقل نامم بعنوان اولین و تنها ایرانی، بعنوان بازرس ارشد بزرگترین کمپانی مالک مشهورترین رستورانهای زنجیره ای در دنیا برده میشود. کمپانی Yum.
    شما چی؟
    من نامم بعنوان مدیر شعب ایالت باواریا برده میشود، بعنوان کسی که 5 سال این سِمَت را بر عهده داشته،
    شما چی؟

    از کاربران دیگه من عذرخواهی میکنم اما وقتی یکنفر هنوز یاد نگرفته که در حد و اندازه خودش حرف برنه، باید اینطور پاسخش را داد. البته من فقط دارم بهش میگویم جایگاه تو و من چقدر باهم فاصله دارد.
    من 5 سال در بین 10 مدیر برتر ایالات متحده قرار گرفتم.
    تو چی؟
    من تنها ایرانی هستم در دنیا که جدا از کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی و شاخه گسترش برندینگ که از سومین دانشگاه معتبر دنیا در این زمینه، گرفته ام یعنی دانشگاه مرکزی مدیریت مونیخ. مدرک مدیریت ارشد را هم از تنها کالج اختصاصی مدیریت مجموعه های زنحیره ای که در کشور مالزی هستش را هم گرفته ام.

    KFC INTERNATIONAL COLLEGE
    SENIOR MANAGEMENT

    تو چی؟ دوست داری بازم ببینی چقدر داری ریز میشوی.
    اگر میبینی کاری باهات ندارم، دور برندار چون خیلی بی انصافی است که بخوام بهت اینطوری جایگاهت را یاداور شوم. تو چکار کردی؟ تو چه گلی به سر مردم و کشورت زدی. جز اینکه بیای به یک سری کاربری که اطلاع نداره برای اینکه بخواهی چیزی را که بلد نیستی را بگویی میدانی، اطلاعات اشتباه به مردم بدهی.

    اسمت اکبر بود درسته؟

    اگر تو واقعا نمیدانی فرق اینهایی که گفتم بهت با اون چیزهایی که تو گفتی چیست، یک مورد طبیعی است نبایدم بدانی. اما اگر میدانستی که بعیده و اونطور حرف زدی یعنی حسادت داره بیچاره میکنه تو را. پس بهتره بگی نمیدانستی.
    18 سال از همه چی گذشتم برای اینکه امروز به امثال تو که میخوان دور بردارن یاداوری کنم جایگاهشان را تا یادشان نرود. اینرا نه فقط با شما با هر شخص دیگری که بخواهد در این موارد، مورد مقایسه قرار بگیرد هم هستم. هر کسی مدعی است من با اشتیاق استقبال میکنم. پیج من هستش مدارکم در انجا موجود است، هر طوری که خواستید میتوانید بررسی کنید. من امیدوار بودم ادمین محترم دیگه اینگونه موارد را تایید نکنن، اما اشکالی ندارد، امیدوارم اگر اجازه میدهید حرفی در مورد من بزنن، جوابشان را هم بگیرند، نه مانند گذشته که این یکطرفه بود.
    من خوشحالم کاری کردم که اینها نمیتوانن فراموش کنند حرفهای منرا. منتها امدن در مورد چیزی هم حرف میزنند که فقط باعث محو شدن خودشان میشوند
    اقای اکبر برای اخرین مرتبه به شما هشدار میدهم، بیشتر از این خودت را کوچک نکن. اگر تو هم چیزی برای گفتن داری بگو. از افتخاراتت، از مدارج و مدارکت، از سمت هایی که شرکتهای معتبر دنیا داشتی، از دانش زبان المانیت، تو هم بگو بگذار همه بدانند اگر اینطور حرف میزنی تو هم باعث افتخار مردم و کشورت هستی. اما اگرنداری مهم نیست، یا بیا بپرس چطور میشود موفق بود، تا کمکت کنم، همانطور که بمن کمک شد، یا اینکه سعی کن با کَسی وارد این مباحث شوی که بتوانی باهاش جلو بیای. من خوشم نمیاد از گفتن اینکه چه دارم، با اینکه بقول امریکایی ها، هر محصولی که از تلاشی بدست می اید برای افتخار کردن است و باید به همه نشان داد. با اینکه اصلا کار بدی هم نیست، اما با اینحال دوست ندارم. من فقط اینجا در مورد فرمول 1 و راننده ها حرف میزنم. البته ممنون از اکبر خان، که لطف کرد کاری کرد که هم خودش بهش باداوری بشه و هم کسانی که همچین فکری در سرشان بوده. اگر در مورد فرمول 1 نمیتوانید با من وارد چالش شوید، پس بهتره کاری هم نداشته باشید، اما اگر بخواهید خارج از این ورزش بحث را ببرید باور کنید، اینقدر داشته دارم که سالهای نوری فاصله بیفتد بین ما.
    مجددا از همه کاربرانی که میدانم جدا از این چند نفر هستن، که متاسفانه یاد نگرفتن اگر نمیتوانی در مورد این ورزش بحث کنی و کم میاوری وارد چیزی نشو که کلا محو شوی. اما من باز از همه کاربران عذر میخوام باور کنید من شروع نکردم، و اینها شروع کردن.
    از ادمین یا ادمین های محترم پوزش میخواهم، خودتان میبینید من کاری نداشتم، خودشان اغاز کردن. لطفا بعد از این پاسخ من که بهشان دادم، برای اینکه دیگر این مباحث گفته نشه، اجازه ندین اون نوع کامنت ها گفته بشه. من مشکلی ندارم باهاش، اگر دیگران مشکلی نداشته باشند.

   • akbar

    9

    0

    جوش نزن دگتر جون
    من هیچی نیستم حرص نخور
    ممنون که کلی خندوندیمون با این کامنتت 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁

 3. Ahmad VETTEL

  19

  7

  بعضی دکترا خوبه بیان اینجا و بجای نقل قول کردن از خبرنگارای خیالی که هیچ اسمی ندارن و حتما وجود خارجی هم ندارن،بیان با میکروسکوپ صحبتای آلیسون در مورد شباهت فتل و شوماخر رو بخونن.

 4. Mahmoud

  17

  5

  اون موقع یه قدرت خاصی توی مایکل بود یه قدرت خاصی هم توی تیم فراری بود نه صرفا ماشین کلا تیم فراری که روی هم فوق العاده بودند ولی الان یه قدرت خاصی توی فتل هست ولی اون قدرته توی تیم فراری نیست و برا همینم فتل نتونست قهرمان شه.
  همیلتون مشخصه که عادت داره از هر راهی برای شکست رقیبش استفاده میکنه این کارش توی چین 2015 درست مثل ابوظبی 2016 بود.

 5. بهزاد زمانی

  7

  12

  مارتین براندل از اسکای اسپرت:
  “لوییس واقعا دربهترین فرم دوران زندگی اش است، چه در داخل و چه خارج از ماشین، آماده برای همگان حتی آنهایی که به طور قابل توجهی از وی جوان تر هستند مانند ماکس و چارلز لکلرک است.
  بار دیگر عملکرد لوییس در تعیین خط زیر نورپردازی ابوظبی بسیار جذاب بود، هرچند نه به محسور کنندگی تعیین خطش زیر چراغهای سنگاپور. “سرعت، شروع، هنر رانندگی، توانایی فنی، صبر، تناسب اندام، مدیریت ذهن, او همه اینها را با هم دارا میباشد.”
  من چرخ به چرخ سنا، شوماخر، پروست، لائودا، پیکه، هاکینین و حتی استیرلینگ موسی (بله واقعا در سال 1981) و بسیاری دیگر از بزرگان مسابقه داده ام, کلارک، هیل و استوارت را از جایگاه برندگان تماشا کردم. چگونه می توانم راه دیگری غیر از دریچه ذهنم برای مقایسه همه آن ها با لوییس را دوست داشته باشم (و فرناندو برای آن موضوع). این نوع شبیه ساز است که توجه من را به خود جلب می کند.
  لوئیس این روزها هیچ فرصتی را در اتاق های خنک و یا کنفرانس های مطبوعاتی برای پاسخگویی به مکس هدر نمی دهد. این مرا به یاد قهرمانانی مانند سنا و مایکل شوماخر می اندازد، زمانی دیگران قصد تخریبشان را داشتند.”
  از این دست اظهار نظرات زیاده. مهم عملکرد حال حاضر و البته انواع و اقسام رکوردهای در خور توجه هست.

 6. Nico

  11

  2

  خب بریم به2015
  از چین شروع میکنیم
  و صحبت های وولف باز هم حمایت از همیلتون
  مثل اینکه همیل کلا بک آپ گیری دوست داری
  نیکو داره از منافع تیم حمایت میکنه ولی همیل فک خودش(نباید اجازه بدهیم از فراری شکست بخوریم)
  تازه به همیل برخورده و با وقاحت گفته(نمیدونم مشکل این پسر چیه)
  در صورتی که نیکو اصلا حرف بدی نزده و فقط(کمی باید سریعتر برود)
  تو موناکو هم همه اخلاق نیکویی چسر به اصطلاح سریع رو دیدن که خودش باعث باختش شده ولی از عالم و آدم طلبکاره
  و بدتر از اون غلامی وولف و تیم مرسدسه که برده اش شدن و ازش عذرخواهی کردن
  کسی که به تیمم دستور میده حتی!!!!

 7. علی شفیعی

  0

  13

  دوستان هوادار فتل، اگر نمیتوانید در مورد فرمول یک. با من بحث کنید و حرفی ندارید بزنید وارد مباحث خا ج از ان نشوید مثل اقایاکبر، اون موقع اونیکه ضررمیکند شما هستید.

  از عزیزان هوادارلوییس، تشکر میکنم، و ازشون خواشی دارم دوستان ما برتر هستیم اینو نتایج میگوید

  • بهزاد زمانی

   0

   10

   در ورزش حرفه ای آمار و ارقام و نمودار و دیاگرام و … حرف اول و آخر را میزند. اینهاست که باعث میشه یک تیم جایگاه ورزشکارش رو مشخص کنه, نقطه قوتها و نقاط ضعفش رو پیدا کنه به همین دلایل هست که تمام حرکات راننده در کابین جمع آوری و ضبط میشه کوچکترین جزییاتی که شاید به نصور ما نیاد. اما چه کنیم که در ایران آمار و ارقام حقیقت رو بیان نمیکنند. این رو برای این ننوشتم که لوییس یا هر کس دیگری بالا ببرم یا پایین بیاورم, خیر. بهانه ای بود تا تاکید کنیم واژه برتر یا بهتر , برترین یا بهترین اگر متر و مقیاسی برای تعیینش تعریف نشده باشد صرفا تصوری است شخصی که بیرون از تصورات هیچ جایگاهی ندارد.

 8. بابک

  9

  0

  یه سریا زیادی تو نقششون فرو رفتن.
  دوستان اینا رو نادیده بگیرید و جواب ندید بهتره… هر چند ثبت ملی شده باشه! چون چیزی که دنبالش هستن جلب توجه هست و هر چی بیشتر باهاشون درگیر بشیم اونا به خواسته‌شون میرسن.

 9. REZA.M

  7

  0

  جواب کاربر”علی شفیعی”
  خود کم بینی یکی از خطرناک ترین مریضی های روانیه مواظب خودت باش.در ضمن فکر نکنم با کسی که معتقده خانواده شوماخر پرخاشگر و وحشی هستن بشه محترمانه بحث کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید