فرمول یک ایران – امروز بیست و دومین سالگرد مرگ تراژیک آیرتون سنا در گرندپری ۱۹۹۴ سن مارینو است. مرد برزیلی که موفق به کسب ۳ قهرمانی فرمول یک در سالهای ۱۹۸۸ ، ۱۹۹۹ و ۱۹۹۱ شد و در کارنامه او نبردی طولانی با پراست فرانسوی در طی سال ها دیده می شود ، یکی از بزرگترین نبردهای تاریخ.

سنا رقابت خود در فرمول یک را با تولمن در سال ۱۹۸۴ آغاز کرد و زمان زیادی برای تبدیل شدن به یک ستاره در این رقابت ها نیاز نداشت و کسی درخشش او در موناکوی ۱۹۸۴ و کسب رتبه دوم پس از پرچم های قرمز برافراشته شده به دلیل بارندگی شدید را از یاد نمی برد. در پایان سال ، آیرتون سنا به لوتوس رفت جایی که توانست طی سال های ۱۹۸۵ تا ‘۸۷ شش پیروزی با آن به دست آورد و پس از قرار گرفتن در جایگاه سوم جدول راننده ها در سال ۱۹۸۷ در رادار مک لارن قرار گرفت.

فصل بعد ، فصل رقابت تاریخی و به یاد ماندنی وی با آلن بود که یکی از تاریخی ترین گرندپری های فرمول یک را به وجود آورد ؛ سوزوکای ژاپن. پراست در طول مسابقه برتری را در دست داشت اما در پیچ آخر سنا تصمیم به سبقت از پراست گرفت اما این عمل موجب تصادف این دو راننده شد. پراست بی درنگ از دور رقابت کنار رفت اما سنا با کمک مارشال ها موفق به بازگرداندن مک لارن خود از مسیر فرار به پیست شد اما سران FIA تصمیم به حذف کردن سنا به دلیل بازگشت از مسیر غیرقانونی از دور مسابقه گرفتند و پراست قهرمان جهان شد.

سال بعد نیز گرندپری ژاپن میزبان آخرین رقابت آیرتون و آلن بود. سنا موفق به گرفتن مقام اول در دور تعیین خط شد ولی استارت پراست عالی بود و خیلی به سنا نزدیک شد اما این اتفاق بدترین اتفاق مسابقه برای سنا نبود. بوم! پراست به سنا برخورد کرد و هردو از دور مسابقه کنار رفتند. پیروزی برای پراست!

آیرتون سنا

سنا سال ۱۹۹۴ را با دو مشکل فنی و کنار رفتن از دور رقابت ها آغاز کرد تا به گرندپری تلخ سن مارینو برسد. یک تصادف بد برای باریکلو و خوش شانسی روبنز و زنده ماندنش؛ این اتمام مسابقه تلخ سن مارینو نبود. رولاند راتزنبرگر اتریشی در دور تعیین خط تصادف شدیدی کرد و جان خود را از دست داد …

مسابقه برای سنا تا دور هفتم عالی بود اما پیچ منفور تامبورلو همه چیز را از او گرفت و برخورد وی با دیوار کناره ی زمین موجب مرگ او شد. سید واتکینز و تیم پزشکی سریعا وارد زمین شدند و آیرتون را به بیمارستان منتقل کردند اما سنا بعدها در بیمارستان جان خود را از دست داد و یکشنبه سیاه ایمولا را سیاه تر از همیشه و تبدیل به بدترین آخر هفته ی تاریخ فرمول یک کرد.

تصادف آیرتون سنا

موسسه خیریه آیرتون سنا توسط ویوان خواهر وی راه اندازی شده است و برای ساخت آینده و تحصیل بهتر برای میلیون ها کودک فقیر برزیلی تلاش می کند.آیرتون از محبوب ترین چهره های ورزش تاریخ برزیل است و شاید تنها پله محبوب تر از او باشد. دلیل محبوبیت او مردمی بودنش بود ، سنا عاشق برزیلی ها بود و برزیلی ها عاشق سنا. یکی از به یادماندنی ترین بردهای او در گرندپری برزیل بود که بالاخره با فشار زیاد موفق به شکست طلسم این گرندپری و به دست آوردن قلب مردمانش شد.

آیرتون سنا

مرگ سنا دوره ی جدیدی را در فرمول یک آغاز کرد ؛ عصر مدرن فرمول یک ، عصر امنیت. از مرگ سنا تا به امروز امنیت اتومبیل ها بسیار بیشتر شده است.

برای دانلود فیلم مستند سنا – Senna 2010 کلیک کنید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید