فرمول یک ایران – به کشور سامورایی ها خوش آمدید. هاگاکوره یک کتاب است، یک راهنما برای سامورایی ها، یکی از اصل های این کتاب این است که “شور برانگیز” و نگذار یارانت ناراحت باشند، سوزوکا هم همین کار را برای ما می کند و نمی گذارد که یاران فرمول یک ناراحت باشند، برای شناخت بهتر سوزوکا با ما همراه باشید.


نام: سوزوکا

مکان: سوزوکا، ژاپن

افتتاح: 1962

ظرفیت: 150,000 نفر

مالک: هوندا موتور

طول: 5.807 کیلومتر

پیچ ها: 18 تا

مسافت مسابقه: 307.471 کیلومتر

تعداد دورها: 53 تا

اولین گرندپری: 1987

بهترین زمان: 1:31.540 ، کیمی رایکونن در سال 2005 با مک لارن


سوزوکا یکی از بهترین پیست هایی است که در تاریخ فرمول یک ساخته شده است، یک امتحان سخت برای ماشین و مهارت های راننده.

این پیست در سال 1962 توسط هوندا برای کاربرد تستی ساخته شد، طراح آن جان یوگنهولتز بود که به گونه ای هرمان تیلکه ی زمان خودش بود، یک پارک تفریحی هم در سوزوکا ساخته شد و چرخ و فلک یکی از جاذبه های سوزوکا است.

در سال 1987 سوزوکا میزبان چند رقابت ماشین های اسپورت و ماشین های فرمول 2 بود، سوزوکا میزبانی گرندپری ژاپن را به فوجی باخته بود ولی تا هوندا بود غمی نبود. هوندا از نفوذش استفاده کرد و فرمول یک ژاپن را در سال 1987 به سوزوکا آورد و از آن موقع به بعد (به جز 2007 و 2008) این سوزوکا بوده است که گرندپری ژاپن را در خود برگزار کرده است.

از این اتفاقات که بگذریم به طرفداران دوست داشتنی و با دانشش میرسیم که جذابیتی قابل توجه به فرمول یک ژاپن داده اند. این پیست بین راننده ها هم محبوب شده است و چند تا از فنی ترین پیچ های تقویم فرمول یک را دارا است. حالا بهتر است به نقشه ی پیست نگاهی بیاندازیم.

نقشه ی پیست سوزوکا همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست سوزوکا همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

مسیر بین پیچ های 3 و 7 یکی از مهم ترین قسمت های سوزوکا است، پیچ های پشت سر هم و پرسرعت که نیروی جی زیادی به راننده و موتور وارد می کنند به گونه ای که ممکن است سوخت و روغن در یک طرف مخزن جمع شوند و موتور عملکرد خوبش را نشان ندهد، این جا است که مهندسین وارد کار می شوند و با تنظیمات درست بر این مشکل غلبه می کنند. همچنین حفظ مسیر مسابقه ای (racing line) مناسب برای خروجی خوب از آن کاملا مهم است.

پس از آن به پیچ دانلوپ می رسیم که از حد مورد انتظار سریع تر است و سپس پیچ های 8 و 9 که احتمال تصادف در این پیچ هایی که گفتیم بسیار زیاد است.

بهتر است به پیچ سنجاقی شماره 11 هم اشاره ای کنیم، پیچی که به دلیل وجود پیچ قبلش پیدا کردن مسیر مسابقه ای مناسب را به یک چالش بدل کرده است و راننده ها باید درست ترمزگیری کنند. دنیل کویات در تعیین خط پارسال در این مسیر اشتباه کرد، یک چرخ ماشینش به روی چمن ها رفت و شاهد نابود شدن ردبولش بودیم.

دنیل کویات در تعیین خط فرمول یک ژاپن 2015

دنیل کویات در تعیین خط فرمول یک ژاپن 2015

پیچ قاشق یا spoon curve که همان پیچ های 13 و 14 هستند یکی دیگر از قسمت های محبوب سوزوکا می باشد، دو پیچ به سمت چپ که در واقع یک پیچ در نظر گرفته می شوند که انتخاب مسیر مسابقه ای مناسب در آن بسیار حیاتی می باشد، زیرا پس از آن مستقیمی ای وجود دارد که داشتن بیشترین سرعت در آن سبقت گیری در شیکین آخر پیست را ممکن می کند.

اگر یک رقیب برای پیچ اروژ اسپا از نظر حماسی بودن وجود داشته باشد آن پیچ شماره ی 15 سوزوکا یعنی پیچ 130R است، البته از نظر ماشین یک مستقیمی در نظر گرفته می شود ولی این که در مستقیمی بلندی قرار دارد باعث شده است تا راننده ها با سرعت بالا در حالی که فشار جی زیادی را تحمل می کنند از آن بگذرند، این مسئله نشان می دهد که اشتباه در آن ممکن است به تصادف مرگباری منجر شود.

تصادف هایی در سال های 2002 و 2003 باعث ایجاد نگرانی زیادی بابت ایمنی پیچ 130R شد، الن مک نیش بود که تصادفی را در سال 2002 تجربه کرد، خوشبختانه او آسیب جدی ای ندید. پس این پیچ دوباره طراحی شد ولی همه چیز حل نشد، داییرو کاتو در موتوجی پی سال 2003 به علت تصادف جان خود را از دست داد و از آن موقع موتوجی پی هیچوقت به سوزوکا برنگشته است. دیوید کرافت گزارشگر شبکه ی اسکای هم 130R را مثل پیچ بلانشیمون اسپا می داند.

پس از 130R هم به شیکین پیچ های 16 و 17 می رسیم که از آن چیزی که به نظر می رسد سخت تر است و دنیل ریکاردو در تعیین خط سال 2014 در آن اشتباه کرد.

یکی از برخورد های نه چندان محبوب در سوزوکا مربوط به تصادف آیرتون سنا و الین پراست در سال 1990 است که در نهایت باعث شد تا سنا در آن سال قهرمانی را برای خودش کند. تصادفی دیگر هم در ژاپن رخ داده است و آن هم مربوط به تصادف ژول بیانکی در گرندپری سال 2014 است که 9 ماه پس از آن تصادف بیانکی از دنیا رفت.

آیرتون سنا و الین پراست ، گرندپری ژاپن 1990

آیرتون سنا و الین پراست ، گرندپری ژاپن 1990

نیک چستر مدیر فنی تیم لوتوس گفت:

چالش پیچ های سریع هستند. شما نمی توانید در سوزوکا حداکثر داونفورس را داشته باشید چون در مستقیمی ها سرعت کمی خواهید داشت. پس باید به راننده داونفورس مشخصی بدهید که هم از پس پیچ ها بربیاید، هم این که در مستقیمی ها سریع باشد.

رومن گروژان:

سوزوکا شاید محبوب ترین پیست من در جهان باشد، به دلایل خیلی خیلی زیاد. مطمئنا سال 2013 خاطره ی خوبی برای من بود چون چند دور پیشتاز مسابقه بودم. دلیل اصلی ای که دوستش دارم این است که پیست خیلی سخت و چالش برانگیزی است و هم اینکه عشق طرفداران به فرمول یک بسیار زیاد است. پیچ آسان در این پیست وجود ندارد.

پس فهمیدیم که سوزوکا پیستی سخت و البته دوست داشتنی برای رانندگان است، گرندپری ژاپن هم در گذشته در پایان فصل برگزار می شد و از حساسیت بیشتری برخوردار بود. البته هنوز هم مسابقه ی مهمی است، مخصوصا این که رقابت قهرمانی بین نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون به مراحل حساسش رسیده است، پس آرزو می کنیم که مسابقه ی فوق العاده مهیجی را شاهد باشیم.

عکس هایی از پیست:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. مهدی دانته

  0

  0

  خب چون مهدی ها زیاد شدن من به مهدی دانته تغییر دادم ( این که بدون ثبت نام می شه پست گذاشت هم دردسره چون اسامی کاربرا ثابت نیست و تکراریه و نمی شه از هم تشخیص داد ) …
  پیست خیلی خوبیه . همه پیچ هاش تکنیکی و جالب توجه ان . منتظر تحلیل ریسین
  لاین این پیست هستیم . اونجا می شه ساعت ها راجع به پیچ ها صحبت کرد …

دیدگاه خود را بیان کنید