فرمول یک ایران – در لحظه شروع گرندپری ژاپن به نظر می رسید که سباستین فتل قبل از شروع مسابقه از جایگاه خودش خارج شده بود و به قول معروف جامپ استارت داشت.

سباستین فتل که در جایگاه اول مسابقه قرار داشت، در لحظه پیش از شروع مسابقه از جایگاه خودش خارج شد که بلافاصله زیر ذره بین قرار گرفت و تماشاگران انتظار داشتند طبق گذشته و اتفاق های نسبتا مشابه ای که برای کیمی رایکونن در مسابقه قبل رخ داد به او نیز جریمه ای تعلق گیرد. اما به فتل هیچ جریمه ای تعلق نگرفت که داوران این موضوع را اینگونه تشریح کردند:

داوران با بررسی مدارک ویدیویی و فرستنده هایی که در هر خودرو نصب شده است به این نتیجه رسیدند که ویدیوهای بازپخش به ظاهر نشان از یک سری حرکات از خودروی فتل دارد ولی این میزان حرکات در محدوده قانونی سیستم جامپ استارت شناسایی شد و موردی بر آن نیست.(یعنی که معیار برای سنجش این موضوع سیگنال های ارسال شده از فرستنده های نصب شده روی خودرو ها هستند نه ویدیو ها)

فتل نیز در این مورد بیان کرد که:

چراغ های شروع مسابقه برای مدت زمان زیادی روشن بودند اما این اشتباه من بود و مومنتوم خودم را در انجا از دست دادم و اتفاقی بدتر از یک استارت بد برایم رخ داد، واقعا یک استارت بد بود و بعد شرایط سخت تر شد، زیرا که مرسدس فوق العاده در مسابقه سریعتر بد، آنها در مسابقه سرعت بیشتری نسبت به ما داشتند.

فتل در پاسخ اینکه آیا بدون این استارت می توانست برنده مسابقه باشد اینطوری اظهار نظر کرد:

نمی دانم به این خاطر که آنها(مرسدس) دست بالاتر را در تاکتیک مسابقه نسبت به ما داشتند. با این سرعت کمی که داشتیم، رده دومی بیشترین نتیجه ای بود که می توانستیم کسب کنیم، اما مطمئنا من خوش حال نیستم بابت اتفاقی که در شروع مسابقه رخ داد.

30 دیدگاه

 1. Just _seb

  19

  0

  دومی بهترین نتیجه برای فتل بود باید راضی باشه از دومی که خیلی میلیمتری بدست اومد اگر استارت هم اول میشد نمی تونست از بوتاس فرار کنه ، تازه بوتاس تو تعیین خط یک اشتباه داشت خلاصه امروز کسی نمیتونست حریف بوتاسشه

  • JJ_Formula1

   10

   0

   کلا استراتژی مرسدس عوض میشد و به تک پیت استاپ می رفتند.
   اینجا چون خیالشون از پیروزی راحت بود دو پیت استاپ رو انتخاب کردن.

 2. Amir MH

  23

  2

  به امید قهرمانی های بیشتر هم واسه مرد بزرگ فراری هم برای لوئیس همیلتون دوست داشتنی.سب باز هم مثل همیشه نشون داد مرد شماره یکه فراریه حتی اگه مدیر تیم این اعتقاد و نداشته باشه.

 3. Parham

  13

  2

  با سلام خدمت دوستان
  من خیلی علمش را ندارم ولی به نظرم حتی اگر فتل و لکرک استارت خوبی داشتند و حتی تو پیچ اول پیشتاز بودن با سرعت مسابقه ای مرسدس امکان اولی برای فراری نبود، شاید مسابقه ی جذابتری می دیدیم با استراتژی های متفاوت ولی برد برای مرسدس بود!
  نظر دوستان چیه؟

  • نیما

   5

   2

   واقعیتش اینه که تیم های برتر توان سبقت گیری از هم ندارن مگر اینکه اختلاف تایر داشته باشن
   اگر استارت سر جاش بود و بوتاس اول سب دوم مکس سوم و چارلز چهارم و لوییس پنجم دور اول تموم میکردن به احتمال 99% همین ترتیب تا آخر مسابقه حفظ می شد
   هرکی تو هوای تمیز پیچ اول میره به سختی میشه گرفتش و اتریش تنها جایی بود که مکس سبقت گرفت و تو مجارستان هم مکس لاستیک تموم کرد

  • ....kh:n....

   4

   1

   اگر فراریها دوراول مسابقه ۱و۲را حفظ میکردن میتونستن پیروز مسابقه بشن چون وقتی پیشتاز باشی کنترل مسابقه دستته توهوای تمیز دور میزنی ولاستیکهات را بهتر میتونی مدیریت کنی.مثل کاری که وتل روسیه میکرد.

  • امید نورمحمدی

   1

   0

   Parhamموافقم. اینجا مثل موناکو یا سنگاپور و سوچی نبود. اختلاف خیلی فاحش بود. شبیه به مجارستان. بقول یکی دوستان حتی مرسدس تک پیت هم میتونست ببره و زمانیکه لوییس برای بار دوم برای تعویض لاستیک اومد واقعا نیاز نداشت و براحتی برتده مسابقه میشد.
   از طرفی دست فراری با لاستیک سافتی که برای سب در پیت اول انداختند دیگه رو بود و حتی اگر استارت خوبی هم میزد فراری دو پیت استاپ باید مسابقه را ادامه میداد.

  • امید نورمحمدی

   1

   0

   Parhamموافقم. اینجا مثل موناکو یا سنگاپور و سوچی نبود. اختلاف خیلی فاحش بود. شبیه به مجارستان. بقول یکی دوستان حتی مرسدس تک پیت هم میتونست ببره و زمانیکه لوییس برای بار دوم برای تعویض لاستیک اومد واقعا نیاز نداشت و براحتی برتده مسابقه میشد.

 4. Amin

  2

  15

  از این فراری تو ریس نمیشه رد شد مگر تو استارت که اونم کم پیش میاد
  فقط باید با آندرکات یا اوورکات از فراری رد شد
  که اونم باز تو تک دور فراری عملکرد بدی نداره و میتونه استراتژی رو خنثی کنه
  امروز اگه ی پیت استاپه بود مسابقه فتل دوم نمیشد

 5. قلندر

  5

  9

  حالا طرفدارهای مرسدس بیا بگن مافیای فراری بود جریمه نشد

  فتل هم استارت درست میزد اول تموم میکرد نمیذاشت بوتاس (نمیتونست)ازش رد شه بیخودی دوباره یک مسابقه از دست رفت
  مرسدس داره باخودش میجنگه فراری هم خود زنی میکنه هی اگر امسال حتی سال های قبل فراری این همه مسابقه از دست نمیداد رقابت خیلی نزدیک میبود امسال که گذشت هر چقدر خرابکاری دارید رو کنید که تموم شه سال بعد یک رقابت ناب ببینبم

 6. امین

  9

  4

  داورای عزیز دقت کنید لطفاً ، اینجا تشخیص دادن جامپ استارت بوده ، پس حتماً بوده.
  باباجون این داورا برد یه مسابقه رو ازش گرفتن برای اینکه قانون رو رعایت کرده باشن ، اونم قانونی که بعداً با تبصره همراه شد و خیلیا ازش به نفع خودشون استفاده کردن. این وسط فقط فتل ضرر کرد که هم یه برد رو از دست داد هم شرایط روحی روانیش بهم ریخت.
  در هر صورت با وجود بعضی ابهامات حرف اول و آخر رو همین مدیران مسابقه میزنن.
  متاسفانه خیلی از ما تو کشورمون همه چیز رو زیر سوال میبریم و خیلی راحت همه رو قضاوت میکنیم.

 7. Ahmad VETTEL

  7

  3

  حرف حساب:
  “با این سرعت کمی که داشتیم، رده دومی بیشترین نتیجه ای بود که می توانستیم کسب کنیم”
  امیدوارم مکزیک ریس پیس فراری اینقدر ضعیف نباشه یا حداقل مرسدس اینقدر خوب نباشه

   • amiiir

    3

    0

    اریو رابتسون ظاهرا اولین ریس می بینی و فرق لاستیکهای فتل و همیلتون رو در دورهای اخر ندیدی یا خودت رو می خوای بزنی به اون راه و به قول خودت لویس و رانندگیش رو ببری زیر سوال اگه اولین بارته بگو بدونیم

   • Amin

    2

    5

    تو کفی اول مکزیک خدا میدونه فراری قراره چ سرعتی داشته باشه…
    لکلرک وقتی میخواست از هالک بود فک کنم رد بشه بیش ۳۰ کیلومتر اختلاف سرعت داشت!

   • mahyar

    3

    0

    قطعا” همچین منظوری نداشته .
    توی پیت استاپ ها مرسدس معمولا” از فراری بهتره .
    توی مدیریت تایر هم به همین ترتیب .
    سرعت مسابقه ای ربطی مستقیمی به این که فراری ها توی مسیر مستقیم سریعتر هستن نداره .

   • THE MINDBLOWER

    7

    4

    به به دگتر عزیز چطوری؟؟؟؟؟؟
    سرعتو فقط تو مستقیمی نمیسنجن استاد.
    وقتی بوتاس دوری7دهم سریعتره اونو چی میگی؟؟؟؟

   • Seb the great

    2

    1

    حاجی دور 51 که همر خواست از فتل رد شه
    یه ماشین لپی جلوشون بود و فتل در ار اس اون کفی رو داشت و یه تیکه هم اسلیپ استریم گرفت وگرنه لوییس رد شده بود

   • yas

    2

    0

    اتفاقا تنها جایی که لوییس اختلاف رو کم میکرد تو مستقیمی بود. دیروز لوییس تو پیچ‌های سرعت پایین که تخصصشه، هر دور زمان از دست میداد و نمیتونست نزدیک سب بمونه. اون دور آخر هم که دیدین نزدیک شد بخاطر این بود که سب صبر کرد تا از گسلی اسلیپ استریم بگیره. برای همین لوییس کاملا بهش چسبیده بود. چه بخواین چه نخواین، دیروز روز لوییس نبود، روز والتری بود و به حقش هم رسید

   • Muhammad-sv#5

    2

    1

    دکتر اگه دقت کنی ویلیامز تو 2016 سریع ترین ماشین تو کفی ها بود و تو باکو 2016 به سرعت 378 کیلومتر در ساعت رسید .. پس چرا توی مسابقه سریع نبودن ؟

 8. siamak

  6

  6

  تو سوزوکا فراری کاری رو که میتونست ، درست انجام داد . اگه ایراد و اشکالی بود از راننده هامون بود که هرکدام به نوبه خودشون اشتباهاتی داشتند و این باعث شد یه 1و2 تمیز از سبد فراری بپره . البته برای اشتباه چارلز اصلآ ناراحت که نیستم ، بلکه خوشحالم ! لازم بود به مکس مغرور و خشن درسی داده بشه و به اینصورت تنبیه بشه تا دست از رانندگی چکشی ورداره !

  • FerrariF2004

   0

   1

   بعد از مسابقه اتریش چالرز تبدیل به ورژن دوم مکس شده و خیلی بی پروا و عجول رانندگی میکنه فقط یکبار دیگه سبقت های دیروزشو نگاه کنید خیلی جاها که اصلا جای سبقت نیست حمله میکرد و برای زود رد شدن خیلی عجله داشت شاید این سبک رانندگی برای خیلی ها جذاب باشه ولی باعث میشه شدیدا آخر فصل امتیاز از دست بده و این شاید الان به چشم نیاد ولی اگه تو رقابت قهرمانی فصل باشه باعث میشه شدیدا امتیاز از دست بده قطعا چهارم شدن تو یه فصل خیلی بهتر از دی ان اف شدنه و نگرفتنه هیچ امتیازیه

 9. آریو رابتسون

  5

  2

  دوستان عزیز نمیشه که هر جایی که به نفع رانندمون باشه بگیم داورها درست تشخیص دادن، هر کجا که به ضرر باشه بگیم مافیا بوده.

  جامپ استارت یک مسئله خیلی واضحی است. من فکر کنم بیشترین انتقاد را نسبت به فتل داشته ام اما در اینجا درست حرکت کرد اما اون خط لیزر را نشکوند و رد نشد ازش.
  رایکونن تا لب مرزی که میشد ماشینش را روی خط نگه داشته بود برای همین با کوچکترین حرکتی محدوده لیزر را رد میکرد که کرد. بعدشم در اینجا فتل خیلی جزیی بود. اما کیمی خیلی قشنگ رفت جلو. در جامپ استارت رده از دست بدی یا بدست بیاری، اگر تشخیص به جامپ استارت داده شود مشمول جریمه هستید. حتی اگر بیشترین رده را از دست داذه باشید.
  دوستان این جریمه برای این است که راننده دیگرحواسش جمع باشد تخلف نکند. نه اینکه اگر رده بدست نیاره یا از دست بده جریمه نباید بشه.

 10. Ahmad VETTEL

  4

  2

  سرعت چه ربطی به قدرت موتور داره؟
  یه اصطلاح هست بنام ریس پیس یعنی سرعت مسابقه ای و برآیند عملکرد ماشین تو پیچ و کفی رو شامل میشه
  بعضیا قدرت موتور فراری رو با ذره بین رصد میکنن ولی قدرت مرسدس تو پیچا رو با میکروسکوپم نمیشه بهشون فهموند

 11. Mahmood.gh

  0

  1

  و بازهم اشتباه
  خود سب هم قبول داره ولی بعضی ها حالا هم ک میگن کلا استارتش قانونی بود ماهم میگم اوکی قانونی بود
  البته بنظر خود من کیمی هم نباید جریمه میشد
  چون این اشتباهی ک کردن ب ضرر خودشون شد تا اینکه سودی ببرن

دیدگاه خود را بیان کنید