Register

سه + بیست =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – تیم های فرمول یک قوانین بازنگری شده فیا را درباره ی ارتباطات رادیوی برای مسابقه مجارستان دریافت کردند که علت آن هم جدالی بود که دو هفته قبل در سیلور استون ایجاد شد.

نیکو روزبرگ در مسابقه بریتانیا رده ی دوم خود را از دست داد به دلیل اینکه تیم مرسدس تصور کرد می تواند در قانون منع دریافت کمک های فنی توسط راننده رخنه ای ایجاد کند.

هرچند که مسوولین برگزاری به تیم مرسدس برای کمک به روزبرگ به دلیل اینکه می توانست برای ماشینش صدمات جدی پدید بیاورد چراغ سبز نشان دادند اما مشکلی که وجود دارد این است که تیم های دیگر گفتند که نمی توانستند به رانندگانشان بگویند که مشکلی خطرناک با ترمز های خود در اتریش دارند.

به علاوه زمانی که روزبرگ 10 ثانیه پنالتی دریافت کرد این موضوع تبدیل به دیدگاهی برای تیم ها شد که اگر بیش از 10 ثانیه از حریفان پیش بودند و در صورت عدم ارتباط بیش از اینها زمان از دست دادند اقدام به برقراری ارتباط غیر مجاز کنند.

در این وضعیت فیا خط مشی های جدید را برای تیم ها ارسال کرد از مسابقه مجارستان قابل اجراست و راه حلی برای مشکل ایجاد شده در سیلور استون است.

از هم اکنون اگر تیمی به راننده ای هشدار دهد که مشکلی در اتومبیل وجود دارد باید در ارتباط خود دستور العملی به کار گیرد تا راننده را مجبور به آمدن داخل پیت لین (محوطه سرویس) برای انجام تعمیرات ضروری کند.

این امر به طور خودکار جریمه زمانی سنگینی در بر خواهد داشت و همه تیم ها را از گوشزد کردن مشکلات فنی احتمالی بر حذر خواهد داشت.

در نوشته جدید فیا آمده است که این پیغام نیز یکی از پیغام های مجاز به شمار میرود:

گوشزد کردن مشکلی که با اتومبیل پیش آمده است و هر پیغامی که در این دسته بندی قرار گیرد باید با دستوری غیر قابل بازگشت و حتمی همراه باشد که به راننده بفهماند که به داخل پیت لین آمده و مشکل اتومبیل را برطرف سازد یا آن را از مسابقه خارج نماید.

تغییر برخی از تنظیمات

با موقعیتی که روزبرگ در سیلور استون درباره تغییر تنظیمات داشت ، فیا گوشزد کردن تنظیماتی را که باعث افزایش عملکرد اتومبیل نمی شوند را به راننده برای حل مشکلات جدی بوجود آمده مجاز شمرد.

کلماتی جدیدی که در بخش مجاز های قوانین به چشم می خورند آمده است:

دستوراتی که برای انتخاب تنظیمات پیش فرض راننده باشد ، این موضوع باید منطبق با روح این هدف باشد که مشکلات ناشی از از دست دادن یک سنسور ، فعال کننده ، یا کنترلر(ابزار نظارتی) توسط نرم افزار های موجود در سیستم اتومبیل قابل تشخیص و قابل رفع نباشد.

این وظیفه هر تیمی است که تمامی دستور العمل های لازم را برای راضی کردن نمایندگان فنی فیا بکار ببرند تا ثابت کنند که ارتباطی که می خواهند برقرار کنند جزو دسته ضروری ها است و هیچ کدام از این دستورات جدید عملکرد ماشین را از زمانی که این مشکل برایش پیش آمده افزایش نخواهد داد . (بخش مقررات فنی مشاهده شود)

قوانین راجع به صدمات وارد شده به اتومبیل نیز سفت و سخت تر شده است. هم اکنون تیم ها تنها مجاز به گفتن شکستگی در بخش های خارجی اتومبیل هستند و اجازه اطلاع رسانی خرابی بقیه قطعات را ندارد.

تغییر دیگری که ایجاد شده این است که محدودیت های رادیوی فیا در زمانی که اتومبیل در خارج از پیت لین قرار دارد اعمال می شود و تماس های داخل محوطه پیت لین مثل قبل هستند.(هیچ محدودیتی ندارند!)

این مطلب این معنی را دارد که اگر راننده ای با مشکل جدی در مسیر پیت لین در حرکت بود اگر توانست با دستوراتی که از تیم دریافت می کند مشکل را حل کند دیگر نیازی به توقف نیست!

 

8 دیدگاه

 1. حسين

  0

  0

  آخه مگه رانندگان فرمول يك مهندسن؟ اگه اينجوري باشه همه رانندگان بايد بروند كلاس خصوصي تنظيمات روي فرمان

  • هومن

   0

   0

   خخخخخخخخخخخخخ

  • saeed

   0

   0

   قوانین رادیویی خر است???

 2. سجاد

  0

  0

  تو قوانین چیزای دیگه ای نوشته.شبیه به هم نیست مشکل ترمز واقعا خطرسازه و ممکنه منجر به مرگ بشه.دقیقا مشخص نیست چه مشکلاتیو میتونن بگن یا نگن.

 3. Soheil

  0

  0

  چقدر اين قانون مسخرس !!!

 4. علی

  0

  0

  فیا هم خودشو مسخره کرده با این قانون های احمقانش…

 5. سلمان

  0

  0

  اصن رادیو ها رو جمع کنین خیال خودتونو راحت کنین دیگه!

 6. Ahmad

  0

  0

  به نظرم قوانين مثل اين خوبه! اجازه بدن يه كم راننده ها با هم رقابت كنن نه مهندسا با هم!