فرمول یک ایران – به گفته مدیر پیشین تیم فرمول یک مرسدس، نیک فرای، شش سال پیش و پیش از آمدن لوییس همیلتون از مکلارن به مرسدس، نیک هایدفلد گزینه اصلی برای این صندلی بوده است.

برای فصل 2013 تیم مرسدس برای جایگزینی مایکل شوماخر لوییس همیلتون را به خدمت گرفت که از آن زمان تا به حال وی با این تیم 4 قهرمانی کسب کرده و در همین فصل هم به پنجمین قهرمانی خود با این تیم نزدیک است. گرچه طبق گفته های نیک فرای، مدیران بالا رده این تیم در ابتدا و در طول مذاکراتشان در 2012 به دنبال هایدفلد بوده‌اند. این راننده آلمانی با سابقه 183 گرندپری در میانه راهش با تیم رنو در فصل 2011 از این تیم جدا شده بود.

فرای می‌گوید با مدیر برنامه قبلی لوییس همیلتون، سیمون فولر صحبت هایی در طول فصل 2011 داشته که بحث انتقال او به مرسدس از تابستان همان سال شروع شد که مدیران اصلی تیم زیاد درمورد اینکه همیلتون برای آنها رانندگی کند خوشبین نبودند. او در کتاب خود به نام “زنده بمان، رانندگی کن، برنده شو” گفته:

در آغاز من نمی‌توانستم هیئت مدیره مرسدس را برای آوردن لوییس همیلتون قانع کنم. آنها بارها از من خواستند که با ایده های دیگری برگردم. به هر دلیلی به من گفته می‌شد که بیشتر به افرادی مانند نیک هایدفلد توجه کنم که به دلیل توجه زیاد افراد مهم در تیم و شرکت، به نظر می‌رسید که راننده بعدی مرسدس او باشد.

هایدفلد بارها برای برانگیختن انگیزه من نسبت به خودش تلاشهای بیهوده ای مانند فرستادن متن هایی با عکس خودش، خانواده‌اش و یا حتی سگش داشت.

نیکی لائودا ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ - تیم مرسدس

نیکی لائودا ، لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ – تیم مرسدس

طبق گفته های فرای، مرسدس پاول دی رستا را هم یکی از گزینه های محتملش در آن زمان می‌دانسته، حتی ژاک ویلنوو هم علاقه خودش را نسبت به حضور در مرسدس اعلام کرد با این حال که 8 سال از آخرین حضورش در فرمول یک می‌گذشت.

ورود نیکی لائودا به عنوان مدیر غیراجرایی مثل یک کاتالیزگر راه ورود همیلتون به مرسدس را هموار و آسان کرد. فرای می‌گوید که لائودا در اولین روز کارش در ماه سپتامبر 2012 به او گفته:

برو و همیلتون را بیاور، من بعدا از رؤسا عذرخواهی می‌کنم.

در تاریخ 28 ام سپتامبر 2012 بطور رسمی ورود همیلتون به تیم مرسدس اعلام شد.

18 دیدگاه

   • just.jeep

    8

    7

    بهترین ماشین باید دست بهترین راننده باشه.بر خلاف رویه چند ساله تیم فراری.

   • حميد

    14

    3

    اون موقع كه لوييس اومد، مرسدس مث هندونه ي دربسته بود.
    مزد ريسكش رو گرفت.
    از 2008 تا 2014 كه بهترين سالهاي رانندگيش ميتونست باشه ماشين ميان رده دستش بود اعتراض نكرد.
    قرار نيست هميشه بهترين ماشين دست يه نفر باشه. 2005-2006 بهترين رنو بود كه دست الونسو بود قبلش فراري كه بهتر بود دست شوماخر بود و الي آخر.
    فتل راننده ي عالي اي هست ولي 2010 تا 2013 ردبول هم گاري دستي نبود الحق والانصاف

   • Ali n

    11

    6

    seb4ever خود فتلم تاریخ سازی اش مدیون ادرین نیووی و ردبول هست.

   • حسین

    5

    1

    رابطشون دو طرفست هم مرسدس هم همیلتون افتخاراتشون رو به هم مدیونن

   • A.GT86

    4

    1

    اولا وقتی ماشین خوبه یعنی راننده خوبه! چون خیلی خیلی تاثیر داره راننده توی روند طراحی و توسعه ماشین.
    دوما اگه ماشین بهترین بوده چرا شوماخر اونطوری بود؟ چرا روزبرگ نمیتونست قهرمانی بیاره؟ فقط توی 2016 که اتفاقا همیلتون بدشانسی زیاد داشت مثل چند تا dnf تونست قهرمان بشه.
    سوما وقتی سب 9 تا مسابقه پشت سر هم برد و رکورد زد و چهارتا قهرمانی اینطوری حرف نمی زدید

   • Mahmood.gh

    3

    0

    جفتش باید باهم باشع راننده خوب و ماشین قهرمانی
    میشع شما ی راننده نام ببری ک با ماشین ضعیف قهرمان شده باشن فقط یکی لطفا

   • mojtaba

    1

    0

    شاید نه، قطعا

 1. DR.Abs

  9

  2

  اگه راننده های دیگه ای مث الونسو و ریکیاردو و پرز و گروژان و ……. هم بودن میتونستن عملکردی مث لوییس داشته باشن؟🤔

  • A.GT86

   4

   0

   چی شد که به این نتیجه رسیدی که اسم بزرگی مثل آلونسو ، و راننده فوق العاده ای مقل ریکیاردو رو بزاری کنار پرز و گروژان؟!

  • Seb the great

   2

   0

   راننده هایی مثل سب آلونسو شاید یا حتی ریکاردو اینا می تونن با مرسدس قهرمان شن کلی نمیتونم حتمی بگم که کار لوئیز رو میکردن یا حتی بهتر

 2. ...m6...

  11

  2

  بهترین تصمیمی بود که مرسدس در رابطه با لوییس گرف همون تصمیم ببینید چقدر بنفعشون شد اگه لوییس نبود قهرمانی اللخصوص در ۲۰۱۷ و ۱۸ میسر نمیشد لوییس یه اسطوره و قهرمان باورنکردنیه

 3. siamak

  5

  1

  به نیک هاید فیلد میگفتن ” کوئیک نیک ” !! ولی طی مدت حضورش کمتر این لقب رو درکارش معنی کرد و شاهد حضورش روی پودیوم بودیم !
  شاید تمایل مرسدس برای بکار گیری هاید فیلد متآثر از ناسیونالیسم آلمانی تیم بوده ، ولی همون بهتر که لائودا آب پاک رو رو دست تیم ریخت و همیلتونو انتخاب کرد …. همیلتون کجا ؟ نیک هایدفیلد کجا ؟

   • siamak

    6

    0

    درسته دوست عزیز . اگرچه فرمول وان از نظر تکنیکال بیشتر تحت سیطره انگلیسیهاست ، که بالطبع مرسدس هم از این قاعده مستثنی نیست ، ولی بهرحال مرسدس شناسنامه اش آلمانیه ( حداقل بخاطر نام و نشانش ! )

دیدگاه خود را بیان کنید