فرمول یک ایران – رئیس تیم فراری، متیا بینوتو دلیل آنکه بعد از گرندپری ایتالیا در رادیو به چارلز لکلرک گفته بود “بخشیده شدی” را توضیح داد.

پس از مرحله سوم تعیین خط و حواشی ایجاد شده در آن که تیم‌ها با حیله گری به دنبال موقعیت مناسب برای استفاده از تو (tow) یا خلاء پشت یکدیگر بودند، سباستین فتل به رسانه‌ها توضیح داد که هم تیمی او، از برنامه ای که فراری برای تعیین خط سوم داشت سرپیچی کرده و موقعیت مناسب برای ثبت زمان بهتر را از او گرفته. لکلرک بیشتر طول دور گرم کردن را پشت سباستین گذراند و فقط پس از پیچ یازده یا پارابولیکا از او رد شد که آن هم در نتیجه دستور مستقیم مهندس او بود که در همین حین زمان این مرحله به پایان رسید و پرچم شطرنجی بدان معنی بود که قهرمان چهار دوره فرمول یک مسابقه خانگی فراری را از رده چهارم استارت می‌زند. فتل در این باره گفته بود:

آن دفعه نوبت من بود که از خلاء پشت خودروی چارلز استفاده کنم. طبق برنامه ای که ما با آن موافقت کرده بودیم من نفر اولی بودم که این فرصت را برای چارلز در دور اول ایجاد کنم و بعد نوبت او بود تا به من کمک کند، اما به وضوح او زمان بسیاری را تلف کرد و در انتها هیچ زمانی برای ما باقی نمانده بود. این بسیار ناراحت کننده است.

چارلز لکلرک و سباستین فتل - بلژیک 2019

چارلز لکلرک و سباستین فتل 

هم زمان که لکلرک پس از برد مسابقه مونزا به پارک فرم می‌رفت بینوتو در رادیو و به زبان ایتالیایی به او گفت که “بخشیده شدی”، که وجود تنش در گاراژ فراری را نیز تأیید می‌کرد. او در این باره به رسانه‌ها گفت:

این به معنی هرچیزی در طی چند روز اخیر اتفاق افتاد و ما در مورد آنها بحث کردیم – و بین ما سه نفر هم خواهد ماند – است. حداقل او کارش را خوب انجام داد. این راهی بود که به او بگویم ما از نتیجه نهایی که او گرفته، خوشحالیم.

بینوتو در مورد اینکه آیا موقعیت به وجود آمده بر روی تیم تأثیر می‌گذارد، پاسخ داد:

این بر ما تأثیری نخواهد داشت. در ابتدا باید بگویم این چیزی است که ما در تیم کاملا روی آن بحث کرده ایم، ممکن است نظرات مختلفی درباره آن هم وجود داشته باشد و نتیجه قطعاً یک موقعیت عجیب برای همه ایجاد کرده بود. من فکر می‌کنم سباستین درست می‌گوید، اینکه ما باید ادامه دهیم و گذشته را پشت سر بگذاریم. این دو راننده از نظر من عالی هستند، و من می‌توانم روی آنها حساب کنم. پس این چیزی را تغییر نمی‌دهد و من از این بابت مطمئن هستم.

41 دیدگاه

 1. ZOTAX.VETTEL

  20

  2

  دوستان عزیزی بودن که اعتقاد داشتن این کار لکلرک غیر عمدی بوده…
  سب با tow یقینا پول رو می گرفت و اگر از جایگاه اول استارت میزد و با توجه به برتری فراری تو این پیست مطمئن باشید یک دو مال فراری بود ولی لکلرک خیلی خوب میدونست قهرمانی تو مونزا جلو این همه ایتالیایی بعد از این همه سال چه جایگاه ویژه ای رو واسش رقم میزنه که زد ( عملا اکثریت برتر از سب میدوننش بعد از مسابقه) . بعدشم میاد به حمایت از سب می پردازه و کلی ناراحت از اتفاقات تعیین خط و مسابقه . چقدر زیبا و دل نشین…

  • Ferrari7

   5

   0

   یکی از اونایی که گفته بود کار لکلرک عمدی نبود من بودم همینجا اعلام میکنم که اشتباه کردم عذر میخواهم
   با این کار لکلرک از چشم من یکی افتاد یه جورایی ازش بدم اومده کسی که سوار ماشین قرمز میشه باید مردونه بجنگه و پیروز بشه نه با حقه بازی حالا میخواهد قهرمان جهان باشه یا یه بچه تازه وارد
   مردونه باختن خیلی بهتره از برد این مدلی

 2. _Arash_

  5

  3

  دوستان یک سوال داشتم
  ماشین امسال فراری سال بعد هم همینه یعنی امسال توسعه میدن برای سال بعد؟ یا نه؟
  امیدوارم هر ماشینی ساختن فتل باهاش راحت باشه تا شاهد رقابت قهرمانی فتل باشیم
  فقط این ماشین انشالله برای سال بعد نباشه
  بخاطر (۱.این ماشین از لحاظ ساختاری کلا برای دو تا پیست مونزا و اسپا مناسب هست که توی تیتر سایت های موتوراسپورت هم این موضوع هست
  ۲.این ماشین کلا با سبک فتل متضاد بود این اصلا خبری خوبی نیست به فتل ماشین طبق نظرش بدن مطمینم برای قهرمانی می‌ره و حتی قهرمان هم میشه فقط ماشین ی کاری کنن حله)

 3. iman88

  12

  9

  اره صد در صد تقصیر چارلزبود که پل رو از دست داد.و فراری 1و2 تو تعیینه خط.
  ولی مسئله اینه شما از سب یه قدیس ساختین که اصلا فکر منافع خودش نیست.خیلی مثبته،تیمو به حاشیه نمیبره و از این حرفا.درصورتی که خیلی چیزا از داخل تیم بیرون اومد که نشون میده سب هم به اندازه هر راننده دیگه ای فکر منافع خودشه و اولویته اولش خودشه و نه تیم یا کس دیگه ای.
  یکی دیگه از عادتهاتونم این داستانه “اگر بود فلان میکرد”در صورتی که امسال بارها تو چنین شرایطی بوده و دیدیم چه نتایجی گرفته.
  من قبول دارم ماشین به استایلش نمیخوره و بارها هم اینو گفتم.اما الان چند تا ماشین تو پیست هست که به استایل راننده هاش بخوره؟سب تافته جدا بافته نیست.خیلی از راننده ها تو شرایط بدتر از سب دارن دست و پا میزنن اما تلاش میکنن روز به روز بهتر بشن.فتلم باید سعی کنه خودشو پیدا کنه.با این روند 2021 جایی تو تیم نداره.و چارلز هم چه عمدا اون کارو کرده چه درگیر شرایط شده باشه داره بهترین نتایج رو برا تیم میاره و خوشحالم تو این شرایط چارلز هستش.
  طرفدارایه فتل هم بهتره خوشحال باشن که سب تو این مسابقه پیشتاز نبود چون اگر پیشتاز بودو همچین اتفاقی میوفتاد تاثیری به مراتب بدتر از المان پارسال به جا میذاشت.

  • Shabneshin

   7

   4

   شاید قسمتی ازتقصیر به عهده لکلرک بود،اماگمان نمیکنم عمدی درکاربود.ازیه قسمت به بعد مشخص بود ممکنه راننده ها ازخط رد نشن.اونوقت سب بااین سابقه وتوانایی تصمیم میگیره حالا که چارلز جلوش نیست،شانس خودش راهم به تنهایی امتحان نکنه!؟
   اون که فرمودید فراری یک ودو تعیین خط را ازدست داد هم مصداق همون عبارته که فرمودید:اگربودفلان میکرد.
   واقعاپیش بینی سخته.درسته خیلی ازاوقات پیش بینی ها درست ازکاردرمیاد،اماقاعده کلی نیست.اونهم درورزشی که هرلحظه ممکنه هراتفاقی بیوفته وصدهامتغیر دخیل هستنددرشرایط.
   درمجموع کامنت تون را خیلی قبول دارم.به نظرمن هم فتل داره سعی میکنه برشرایط چیره بشه وتااندازه ای شده.

   • iman88

    8

    3

    دقیقا هزار و یک اتفاقه.ضمن اینکه یکی از دلایل به خط شروع نرسیدن مرسدس ها شل کردن فراری ها بود.اگر ار مرسدس ها به خط شروع میرسیدن کلی اتفاق میتونست بیوفته.اگر به هر دلیلی پل رو از دست میدادیم فکر میکنید میتونستیم تو مسابقه جبرانش کنیم؟از طرفی دیدیم لوییس چطور داشت به اب و اتیش میزد که به تایم گیری برسه(بماند که اونم نتونست تو اون وضعیت از ماشینایه جلوییش رد بشه)
    دیگه خیلی این قضاوت کردن در مورد این و اون داره جلوه زشت و ازار دهنده ای پیدا میکنه.
    هر روز یه نفر و رو این صندلی میشونن و از دم تیغ میگذرونن. مکس،الونسو،لوییس،توتو،فیا،پیرلی،چارلز،فراری،حتی به لنس استرول هم رحم نکردن.فقط وقتی به سب میرسن افکارشون مه الود میشه.خودشون از مسابقات لذتی نمیبرن هیچ به کامه ما هم میخوان زهرش کنن

  • Mahmoud

   6

   6

   به نظرم آقا ایمان اینکه فتل گفته لکلرک به من tow نداد نشان دهنده ی هم منافع تیمه و هم منافع خودش. بعدشم اینکه میگید چند تا راننده هست که ماشین با استایل رانندگیشون هماهنگ اینو باید گفت که اینجا فراریه و رقیباش مرسدس و ردبول هستن و وقتی اونا با ماشینشون مشکل ندارند و فتل مشکل داره دیگه این تقصیر فتل نیست. حالا خیلی از تیمای پایین تر اصلا بیاد با سبک راننده هماهنگ نباشه مهم نیست چون فراری و فتل رقیبشون یکی دیگه است و اونا چنین مشکلی ندارند.
   اما درمورد اسپین فتل من نمیدونم چرا اینطور شد چون فتل بعد تعیین خط گفت که ماشین حس خوبی میداد برا همینم میگیم اگر tow می‌داشت پول رو می‌گرفت.

   • iman88

    4

    4

    محمود جان بحث منم همین اشتباهاته.بحثم سر کیفیت رقباشون که نیست.هر راننده ای تو هر سطحی که تیمش قرار داره رقبا و چالشهایه خودشو داره و هر چی تو رده پایین تری باشن ماشینشون به مراتب مشکلاته بیشتری داره.ماشینی که دنیل داره میرونه نسبت به چیزی که سالهایه گذشته زیر پاش بوده به معنایه واقعی کلمه یه گاریه.همینطور کیمی.اما با شرایطشون کنار اومدن و دارن کارشونو میکنن.در مورد همین نکته هم که بهش اشاره کردید.تو این فصل این اولین بار بود که سب از ماشینش تعریف کرده بود،پس اتفاقی که تو مسابقه افتاد چی بود؟اگر همین حرفو بعد از اتفاقاته تعیین خط چارلز میزد و فرداش تو مسابقه این اتفاق براش میوفتاد یه عده نمیگفتن چون نتونسته تایم بزنه این حرفو زده؟

   • Shabneshin

    6

    2

    دوست عزیز.میخواستم به همون مصاحبه سب اشاره کنم که همه جوره از وضعیت ماشین تعریف کرد وگفت شرایطش با ماشین خیلی خوبه.ایمان درست میگه به نظرم.من از یک قهرمان چهارباره جهان انتظار دارم کمی انعطاف داشته باشه نسبت به خودرو.چارلز۲۱ساله که نیست.حتی اگرخودرومطابق میلش نباشه(که من چندان موافق نیستم)تاحالابایدباهاش منطبق میشد که به نظرمن شده.به نظرمن سب الان دیگه مشکلی باخودرونداره.نه الان،ازآلمان نداشت.اگرطبق فرمایش بسیاری ازدوستان سب نمیتونه عقب خودروش راکنترل کنه(به دلیل ضعف تنظیمات وطراحی واینا.والا سب مشکلی نداره!)توی پیست خیس هاکنهایم چنان رانندگی بی نقصی نمیتونست بکنه.مگراینکه بازطبق نظرهمون دوستان هرگاه رانندگی بی نقص باشه هنرفتل است وهروقت اشتباه پیش بیاد مشکل خودرو.
    سب جزواسطوره های فرمول یکه.باحرف من اسطوره نشده وبا حرف من هم ارزشش کم نمیشه.ولی هرکسی اشتباه میکنه.اینکه بعدازهراشتباه توطئه ای بسازیم که اجرا کننده هاش:بینوتو،لکلرک،گاراژفراری،مکس،همیلتون،توتوولف،کل حکومت وسلطنت انگلستان،فیا وناظرینش وووووباشند هیچ دردی رادوانمیکنه.جزاینکه ارزش اظهارنظرمون را تاحد غرزدن وایرادگرفتن بیجا پایین بیاره.

  • _Arash_

   3

   5

   Iman88 چارلز دو تا ریس رو برای فراری برد هرکسی هم باشه میگه چارلز تازه اومده داخل یک تیم بزرگ و سال دومش توی فرمول یک هستش تونسته هم‌تیمی ۴ دوره قهرمان رو شکست بده ولی بهتر اینه یکم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم فتل با این ماشین مشکل داره
   من رقابت قهرمانی رو
   ۵۰ درصد راننده + ۵۰ درصد هم ماشین در نظر میگرم اگه حتی فتل با این فشار اون ۵۰ درصد راننده رو داشته باشه ۵۰ درصد دیگه ماشین که اون دیگه مشکل فتل نیست اون مشکل تیمه من این موضوع راننده اول یک دروغ بیش از طرف بینوتو نمیدونم چطور فتل راننده اول هستش ولی با ماشین مشکل داره یعنی ماشین چطوری طبق نظر راننده اول توسعه ندادن؟؟؟
   من وقتی فتل با ماشین طبق نظرش بود رقیبش رو فقط همیلتون می‌دونم رقابت قهرمان اگه باشه بین فتل و همیلتون هست
   با دو تا ریس لطفاً چارلز در حد سباستین فتل قرار ندید
   تازه همین فتل توی مجارستان با همین ماشین طبق نظرش نبود فاصله ۱۰ یا ۱۲ ثانیه ای با چارلز رو خرد کرد چرا کسی از اون حرفی نمیزنه چرا کسی نمیگه چطوری لکلرک توی اسپا پیروز شد فتل حتی اگه خودش بخواد نمیتونه اون انتظارات از ماشین برابرده کنه چون ماشین در حد انتظارات فتل نیست
   تازه بینوتو لازم نیست لکلرک ببخشه ماشین طبق نظر فتل ندادن یک کلمه اومد یک عذرخواهی یا بگه من اشتباه کردم از تمام حرکت بینوتو علنن بدم میاد یک لطف بزرگ در حد فتل کنه اصلا هیچ حمایتی هم لازم نیست فقط ماشین طبق نظرش برای ۲۰۲۰ توسعه بدن
   اگه طولانی هم شد پوزش 😐😐😐

   • iman88

    5

    3

    دوست عزیز انقدر نگین چارلزو با سب مقایسه نکنید و از این حرفا.همین سب تو سال سومش تو تو اوج جوانی دو سه تا قهرمانه جهان رو شکست داد.ورزشکارا 20 تا 26 سالگی بهترین دوران ورزشیشون رو دارن سپری میکنن و اگر استعدادش رو داشته باشن براشون فرقی نمیکنه فلان راننده یه زمانی بهترین راننده دورانه خودش بوده.ورزش همینه جوونا میان و با تجربه ها رو شکست میدن.
    درمورد راننده اول و دوم هم اتفاقاتی که ابتدایه فصل افتاد به اندازه کافی گویا هست

   • _Arash_

    4

    3

    می‌دونی چرا گفتم چارلز رو فتل مقایسه نکنید
    چون داره از شرایط فقط فقط برای خودش استفاده می‌کنه ……..
    اگه منظورم رو گرفته باشی دیگه نیازی به توضیحات هم ندارن!!!!!!

   • miladhammer44

    5

    3

    ارش جان محض اطلاعت بایدعرض کنم که فتل تومجارستان باتایرهای دودرجه نرمترازلکلرک اخرای مسابقه ردشد…تایرلکلکرک:هاردوتایرسب:سافت
    بعدشم من دوباره این موضوع رومیخوام بگم که خوب دنیل وقتی میدونه ماشین.بهش مثل سابق حس دیرترمزکردن نمیده اینکارونمیکنه ….اخه فتل امروزمیگه ماشین خوبه فردااسپین میشه خوب نبایدتوپیچهاکه عقب ماشین ازدستت میره اونقدربچسبی به ماشین جلوکه کلا هیچی به هیچی بشی….

   • _Arash_

    0

    3

    Milad وقتی با ماشین مشکل داره باید چه بخواد و چه نخواد کنار بیاد توی همین مونزا هالکنبرگ ازش جلو زد! خب قطعا اگه فراری در حد مرسدس نباشه از رنو که دیگه با اون موتور جلوتر هست خب ولی نمی‌دونم چطوری ازش عقب افتاد ولی وقتی با این ماشین مشکل داره باید تمام توانشو بزاره حداقل از جلویی عقب نیوفته وگرنه خیلی راحت میتونست با رنو ها رقابت کنه به نظرت این پتانسیل فتل هست؟
    ولی خب این ماشین پتانسیلی که فتل میخواد رو نداره دیگه کاری هم از فتل بر نمیومد
    فتل به نظرتون وقتی راننده یک تیم هست راننده اول اون تیم هست فقط یک جمله
    آیا حق نداره ماشین طبق نظرش باشه؟
    خب بینوتو اگه میخواد همین جوری پیش بره فتل باید بره من همه ی مشکلاتی که بر ماشین فتل هست از چشم بینوتو افرادش میبینم وگرنه فتل از 2015 توی فراری هست چرا این ماشین طبق نظرش نیست ؟؟؟
    چون خیلی ساده میشه از این مصاحبه هایش فهمید کم کم یواش یواش فتل نقش یک راهنما رو داره برای لکلرک !! و …..
    البته همون بهتر بینوتو از فتل حمایت نکنه
    اخلاق ****با بینوتو یکی هست
    اون جناب ****عین …. تو شبکه صدا و سیما میاد علنن فتل تخریب می‌کنه
    بینوتو که دیگه معلومه

  • rofia

   5

   2

   ببخشيد اينطور ميگم ولي بنظرتون الان داريد منطقي و بيطرف نظر ميديد؟ اول از همه، كسي از فتل قديس نساخته. مسلما هر انساني ميخواد اول جا پاي خودش رو محكم كنه بعد اگه تونست دست ديگري رو بگيره. ولي فك نميكردم بعد از زحمتي كه فتل تو بلژيك براي تيم و بردش كشيد تا فشار بدون برد بودن از رو تيم برداشته بشه، كسي بخواد خود فتل رو متهم به خودخواهي بدونه. ثانيا اگه منظورتون از بارها، كانادا رو هم شامل ميشه، بايد بگم اتفاقا يه روزنامه نگار ايتاليايي اين دو تا رو با هم مقايسه كرده و گفته:
   ‏ If today we are here to celebrate the greatness of Charles I, we should also have the honesty to remember how Vettel had already done the same task in Canada, under the same conditions, making the same mistake, with the only difference being that he was unjustly penalized by the race direction. Yet, even there, emphasis was placed only on the error and not on the magisterial race that had been conducted and above all won on the field.
   در ضمن درست ميگيد. فتل بايد مشكلشو با ماشين زودتر حل كنه و بيشتر با تيمش كار كنه اما نميتونيد فتل رو كه برد براش ضروري شده رو با راننده هاي تيم هاي ميانه جدول مقايسه كنيد. مسلما يه رده بالاتر يا پايين تر براي اونها فرق چنداني نداره ولي فتل كه شايد دومي هم تو پيستي كه از خودش ادعا برد داره، اعصابش رو خرد كنه. اگه امثال Prost, Montoya حمايتي از فتل ميكنن، اشتباهش رو توجيه نميكنن، دركش ميكنن چون فقط فتل مقصر شرايط بوجود اومده نيست. اگرم كسي خواسته مسابقات رو به كام طرفداراي ديگه زهر كنه، طرز فكر اشتباهش رو نشون داده

   • Shabneshin

    2

    1

    کاربرمحترم روفیا
    منطقی ومنصفانه نظردادن بماندبرای مترومعیارهرکس.امااینکه میفرمایید کسی ازفتل قدیس نساخته احتمالاازطرف خودتون گفتید.من که فتل جزودونفرراننده موردعلاقه ام هست گاهی ازبرخی نظرات کلافه میشم(که البته مشکل خودمه.هرکسی حق داره هرچی میخوادبه هرکس بگه).اتفاقات بلژیک رامثال میزنیدوبه نوعی کارفتل رالطف درحق تیم ولکلرک میدانید.این معنی تیم است ازنظرشما؟فتل اگرنمیخواست اونکاررادربلژیک بکنه(هرچنددرموردهمون هم بحث دارم)،میخواست چکارکنه؟به نظرشماراننده ای مثل فتل،باهمه تجربه ای که داره،باتمام خصوصیاتی که ازش سراغ داریم راضی میشه که تیم نتیجه نگیره چون خودش نتیجه نمیگیره؟ازهرزاویه ای که بهش نگاه کنیدممکن نیست فتل کاری غیرازاون میکرد.مگراینکه قبول کنیم فتل ایرانی باشه!حتی بافرض اینکه چارلزبرضدسب کارکنه وکل مجموعه فراری درحال کارشکنی باشندهم بهترین عملکردفتل همین است که درراستای اهداف تیم حرکت کنه.

   • miladhammer44

    6

    0

    ARASHاینوقبول دارم که راننده بایدباماشینش راحت باشه تابتونه حداکثرممکنوازش بیرون بکشه ….مثال عینیش هم دنیل ریکاردوتورنوست دنیل پارسال توردبول چه سبقتهاکه نمیگرفت نمیگم تورنونمگیره ازاون سبقتهاولی کمترشده تعدادش …ازاین نظرموافقم باهات ولی ببین ردشدن رنوهالکنبرگ تواستارت بوده وربطی به ماشین نداره وفتا توهمون دوربدونDRSازش ردشد……..
    بیایکم واقع بین باشیم توپیستهایی که مدعی نبودکه هیچ توپیستهایی که مدعی بودسب اصلاخوب نبودتوبحرین که هم پول پوزیشنوچارلزداشت وهم پیشتازی مسابقه روولی فتل باهمیلتون درگیربودواخرهم اسپین شدتواتریش هم چارلزپول گرفت وهم پیشتتزمسابقه بوددرست که فتل به Q3نرسیدتوایتالیاوبلژیک هم همینطورفقط تواین وسط توکانادابهترازچارلزعمل کردکلا اینومیخوام بگم که فتل تواوج نیست زیرفشاره قبول حتی مالوییزفناهم اینوقبول داریم ولی اینکه چه فتل تصادف کنه په خودش اشتباه بیاین بگین تقصیرماشینه وبه استایلش نمیخوره یه کم ادم زورش میادچون یه زمانی سب باردبول پیدرخشیدیه زمانی هم نخ متشینش خوبه نه خودش اگه جای مالویبزفنابودین چیکارمیکردین که توسالهای2010تا2012که لوییزبرای مثال سنگاپوروابوظبی وبرزیل2012بااینکه پیشتازبودیاتصادف کردیاماشینش خراب شد…..درکل زیاددنبال بهانه جویی نباشین خواستم اینوبگم …ممنون
    راستی یکی دوهفته ای بودحضورنداشتی

  • Mahmoud

   4

   0

   آقا ایمان شما درست میگی اما من میگم سب تا جایه ممکن داره خودشو با ماشین وفق میده و داره حداکثر تلاششو میکنه حالا این تلاش خروجیش خوب نیست دیگه مشکل چیز دیگه ایه یا حداقل نباید ازش انتظار فوق العاده بودنو داشت. و سبم داره مثل دنیل یا کیمی کارشو انجام میده اما همونطور که دیگه نباید از دنیل انتظار اون دیر ترمز کردنا و سبقتای فوق العاده رو داشت نباید از سبم همون انتظار قبلی رو داشت و اینکه میگه ماشین حس خوبی نداره یا با ماشین در تقلا هست این چیزیه که همه میگن
   وقتی ماشینشون خوب تنظیم نشده باشه یا کلا مشکل داشته باشه و سب هم آنچنان قضیه رو بولد نکرده بلکه اطرافیان و ما طرفدارها هستیم که هی به این قضیه دامن زدیم.
   نمونش همون چیزی که توی کانادا اتفاق افتاد و سب با اونهمه تنظیماتی که باید انجام می‌داد کنار اومد و جوری که خود فراری هم فکر نمی‌کرد سب بتونه ماشینو کنترل کنه یا سوختشو نگه داره.
   ولی درمورد حادثه مونزا من واقعا منتظر یه توضیح از فتل میمونم واقعا چرا وقتی طبق گفته سب ماشین حس خوبی داره باید سب اسپین بشه.

   • iman88

    5

    1

    کاملا باهاتون موافقم محمود جان.خود سب بیچاره که حرفی نزده وهرجا اشتباه کرده پذیرفته و من مطمئنم داره تمامه تلاشش رو میکنه.من خطابم بیشتر به طرفداراشه (البته بعضیهاشون)که صبح تا شب دارن به زمین و زمان گیر میدن.ارزش کار اینو پایین میارن،شخصیت اونو زیر سوال میبرن و هر کسی رو به هر چیزی متهم میکنن.
    من خودم از دست سب ناراحت بودم بخاطر مسابقه،ولی به محظ اینکه رادیو اخر مسابقشو شنیدم انقدر حالم گرفته شد.معلومه داره تلاششو میکنه و چقدر داره از این شرایط اسیب میبینه.
    اصلا کدوم طرفدار فراری میتونه ادعا کنه طرفدار فراریه ولی دوست نداشته باشه یکی از بهترین راننده هایه تاریخ تو تیمش باشه؟

  • ZOTAX.VETTEL

   5

   5

   سب قهرمان ۴ دوره است و نیاز نیست از اون قدیسه بسازیم اون اثبات شده است
   در مورد اینکه همه دارن تلاش می کنن و سب نمی کنه کافیه چند مسابقه قبل رو ببینی ، مسابقه آلمان تیم زحمت می کشه و ماشین رو حتی به Q1 هم نمی رسونه و تو بارون از رده آخر شروع می کنه و دوم تموم می کنه میام سراغ مجارستان باز تیم زحمت می کشه یه پیت ۶ ثانیه ایی با کلی تاخیر واس آوردن سب انجام میده و باز اون میاد کلی فاصله رو جبران می کنه سوم میشه ، مسابقه اتریش و باز بلا هایی که گاراژ سر سب میاره .
   و از همه اینا بگذریم زمین و زمان ، گزارشگر داخلی و خارجی ، سایت f1 و سایر سایت های مریوطه همه و همه دست دادن لحظه ای نیست دست از سر سب بردارن در صورتی که همه راننده ها امسال کلی اشتباه کردن . لکلرک گند بزنه میشه کسب تجربه ، لوئیس ۱۰ بار دیگه بره تو دیوار میشه آپدیت های جدید ولی سب اشتباه کنه میشه پیر شدن و فرسودگی و عدم توانایی
   و اصلا به شخصه مهم نیست واسم تو فراری باشه یا نباشه سب توی فرمول 3 هم باشه من پیگیرشم .

 4. NavasaN

  2

  4

  اساتید اتفاقات امسال واسه سب طبیعی نبود.یعنی اشتباهاتش در حد دیر ترمز کردن و قفل تایر و اینا نیس و داره واسه بار چندم اسپین میشه.فک میکنم ترکیب فتل و sf90 اصلا طوری نیست که بشه باهاش فتل رو قضاوت کرد.چه به نفع فتل و چه به ضررش

 5. maranello

  7

  0

  من سباستین رو خیلی دوست دارم ولی نمیتونم برتری چارلز رو با فلسفه ماشین و ناهماهنگی و از جور چیزا تو ذهنم پاک کنم شوماخر دارنده هفت دوره قهرمانی ولی رزبرگ سریع تر بود
  کیمی هم قهرمان بود ولی فتل بهتر بود
  وبر با تجربه تر بود ولی فتل بهتر بود
  فتل هم قهرمانه ولی..
  واقعیت هر چقدر هم تلخ باشه یا امروز یا فردا باید قبول کنم

 6. Mahmood.gh

  2

  0

  تیه چقدر نامردی کرده لکلرک
  بعد تیتر زده بودین پیام تبریک مدیر فراری ب راننده دوم تیم

  ولی ظاهرا راننده دوم تیم سب ن این بچه

 7. امید نورمحمدی

  2

  1

  برخی اوقات همه طرفدارها از جمله خودم دچار تعصب میشیم و دنبال فرصت هستیم تا هرچه در دل داریم را با تفسیر به رای مصادره بمطلوب کنیم!
  همانطوریکه سب قدیس نیست لکلرک هم قهرمان نیست. وقتی مدیر تیم به راننده اش میگه بخشیده شدی و بعد توضیح میده که لکلرک باعث خراب شدن تایم گیری سب شده و سب درست میگه! دیگه جای تفسیر و نظر نمیمونه. مدیر تیم میگه بگفته سب باید این موضوع فراموش بشه! و سب درست میگه! حالا دوستان بیان هزارتا دلیل بیارن که نه مدیره اشتباه میگه و سب قدیس نیست و … واقعا منطقی پشت این حرفها و تفسیرها وجود داره؟
  این خبر که جعلی نیست و یک مصاحبه رسمیه. رسما مدیر تیم فراری داره میگه چون مسابقه را برده پس بخشیده شده! دروغ میگه؟ بد ترجمه شده؟ مشکل چیه؟ چه ربطی به قدیس ساختن داره؟!
  فقط زمانه که نشون میده عملکردها و رفتارها و شخصیتها چطوریه! مونزا با همه حواشی تمام شد. سنگاپور در راهه. قهرمانی تیمی و غیر تیمی فراری هم تمام شد.
  سب قهرمان 4 دوره است و در حال حاضر فقط همیلتون از اون بالاتره که اتفاقا با ماشینش راحته و مرسدس ماشینی منطبق با سبک رانندگیش بهش داده. تنها کسی که غیر از بوتاس شاید بتونه یکم به همیلتون نزدیک بشه هم مکسه. اتفاقا ردبول هم ماشینی مطابق با سبک رانندگیش براش فراهم کرده. اگر مبنای مقایسه برای رقابته که خوب رقیبان به راننده های اصلی ماشینهای منطبق با خواستشون دادند. اگر مبنای مقایسه با مک لارن و رنو و ویلیامزه که بماند…
  به آسمان که نگاه میکنیم ستاره هایی میبینیم که نورشون مال ملیونها یا حتی میلیاردها سال قبله! خیلیهاشون نابود شدند ولی هنوز در حال درخشش هستند. فرمول 1 هم همینطوره. شوماخر و آلونسو و لائودا و باتن و … هنوز میدرخشن و نگاه کردن به مسابقه هاشون هنوز جذابه. باید قدرشونو بدونیم. چه طرفدارشون باشیم چه نباشیم باید احترام بزاریم.
  متاسفم که کسانیکه موجب خلق رکورد و ایجاد هیجان شدند و هنوز سوخت تنور داغ مسابقات هستند اینگونه سیبل حملات داخل و خارج پیست میشن. اگر لوییس همیلتون و سب فتل نباشند فعلا کسی نیست که بتونه بدون ایندو رقابت و هیجان ایجاد کنه و به راننده های جوان انگیزه بده. در حال حاضر این دو نفر بهمراه مکس نماد مسابقات فرمول 1 هستند. چه با جریمه و چه بی جریمه. چه برنده باشن و چه بازنده. هیچ طرفداری در هیچ ورزشی اینگونه در تلاش برای خالی کردن درون یک رشته ورزشی نیست! چرا؟! من نمیدانم…

 8. Ferrari7

  4

  2

  اون اقایونی که میگن سباستین به فکر خودشه یه چیزایی از گاراژ در اومده ، لطفاً به ماهم بگید فیض ببریم اگه سباستین نبود تو اسپا چالرز خواب برد و باید میدید
  راننده ای دیگه ای که ماشین با سبک رانندگیش نمیخوره بجز دنیل میشه بگید میشه چند تا نام ببرید چرا از خیالات خودتون داستان پردازی میکنید حداقل یک دلیل منطقی بیارین
  کلا این دوتا پیست فرراری شانس برد داشت یکیشون برای لکلرک گذاشتن که اسپا بود مونزا هم برای سباستین بود اینو از روی توهم نمی‌گم از ترتیب خروج برای q3 واز plan a تو مونزا که بعد از اسپین شدن سباستین تبدیل شد به plan b میگم اونوقت سباستین تو اسپا چیکار کرد واین لکلرک تومونزا چیکار کرد
  اونوقت یکسری میان میگن سباستین تو اسپا اگه این کارو نمی‌کرد چه کار میخواست بکنه شده حکایت اون پیر مرده با پسرش و خرشون که هر کاری میکردن مردم یه چیز جدیدی میگفتن سباستین برای تیم هر کاری که لازم بوده انجام داده اما تیم برای سباستین چی کار کرده؟ شاید اگه سباستین یک کم مانند لوییس جدی تر برخورد میکرد این جوجه سرش کلاه نمیزاشت
  بعد از اون می‌آیین میگین برید خدا رو شکر کنید سباستین پل پوزیشنشو نداشت اونوقت معلوم نبود چی میشد ، یه طوری صحبت می کنین انگار در مورد یه راننده تازه کار ناشی حرف میزنین این یه توهین غیر مستقیمه، پل پوزیشن اگه برای سب بود ۹۰٪ برد مال سباستین بود اون ۱۰٪هم برای هر راننده ای وجود داره . کانادا رو اگه مثال بزنین اوج نامردیه با اون کاری که سباستین کرد اونجا، اگه سباستین تو کانادا قربانی نمیشد این‌جا تو مونزا ۵ثانیه جریمه رو شاخش بود اونوقت لکلرک باید اگزوز لوییس رو تماشا میکرد شایدم لوییس و بوتاس رو با هم
  اگه به این جور مثال زدن ها باشه که راجع به سباستین میزنید منم میتونم مثالهای بیشتری بزنم درباره لکلرک مثل آلمان ۲۰۱۹(دیوار) باکو ۲۰۱۹(دیوار) بحرین ۲۰۱۹(با داشتن پل) اتریش ۲۰۱۹(باختن به مکس) مجارستان ۲۰۱۹(چند ثانیه پشت سباستین) تو همه اینها لکلرک چیکار تونست بکنه چرا اینقدر این بچه رو تو سر سباستین میزنید یکی از دلایلی که طرفداران سباستین برای هر چیزی دلیل و توجیهی میارن همین اظهار نظر کردن های ناعادلانه ومغرضانه هستش اونها هم واکنش نشون میدن ونمیخوان راننده مورد علاقه شون نا عادلانه با توهمات مورد تاخت و تاز قرار بگیره
  گاهی اوقات یک نظرهایی میدین یطوری صحبت میکنین که آدم شاخ در میاره از این همه تنفر و کینه که دلایلش مشخصه
  خصوصیت بدی که خیلی‌ها (نگفتم همه) از ما ایرانیها داریم اینه که فکر میکنیم که همه چیزو میدونین که این بزرگترین جهله
  دنیا و هر چی توشه با انصاف، تفکر، و بدون کینه ورزی جای قشنگتری هستش

  • ZOTAX.VETTEL

   3

   2

   Ferrari7 داداش کاملا با صحبت های شما موافقم
   کامل و منطقی
   ولی دوستانی هستند تو این سایت که با هر برد راننده مورد علاقه شون عوض میشه و یکی رو می کنن قهرمان یکی رو هم تا می تونن کوچیک می کنن

   • ZOTAX.VETTEL

    2

    3

    در ضمن هدف نهایی ورزش که احترام هست هم مهم نیست از نظر دوستان
    فقط و فقط برد مهمه
    یعنی فردا ۳ تا قتل هم وسط پیست صورت بگیره چون راننده جوان و استعداد خارق العاده فرمول یک اون مسابقه رو برده مهم نیست
    خیلیا به خاطر تعداد برد ها میشن طرفدار یه تیم یا یه نفر خیلیا به خاطر سبک اون ورزشکار و اخلاقش

   • Ferrari7

    3

    2

    دمت گرم ZOTAX.VETTELحق با شماست متاسفانه هین طوری هست که شما میگین

   • iman88

    3

    1

    احترام و صداقت در ورزش خیلی مهمه.اینجا هم طرفدارایه زیادی داره ZOTAX.VETTEL عزیز.شما جدیدی ممکنه با یه سری چیزا اشنا نباشید .پیشنهاد میکنم یه سرچ تویه سایت بزنید:”سیلورستون 2019″ببینید یه سری در مورد برخورد سب با مکس چی گفتن.مطمئنم کلی از این اخلاق مداریه دوستان حال میکنید.خیلی از دوستانی که اون حرفارو زدن عضو همین گروهی هستن که طرفدار اخلاق ورزشین و از دوز و کلک بدشون میاد.فقط بخاطر اینکه اعتراف نکنن که سب اشتباه کرده به غیر ورزشی ترین حرکت ممکن متهمش کردن.یعنی حاضر شدن اون چیزی که در سب خیلی دوست دارن رو(ظاهرا) قربانیه مهارتش کنن.و کلی هم از این کاری که فکر میکردن سب کرده ذوق کرده بودن.
    در اخر کاملا باهاتون موافقم اخلاق ورزشی خیلی مهمه و دوز و کلک خیلی بده ،حتی اگر راننده ای مثل سب یه همچین حرکاتی انجام بده

 9. iman88

  4

  1

  اینجا مگه کسی صحت این اتفاق رو زیر سوال برد؟اگر بحث سر چیزیه که بینوتو تصدیق کرده.باید گفت چارلز به خاطر اتفاقی که برایه سب تو تعیین خط افتاد مقصر بود.چراکه ممکن بود به خاطر این کارش برد مونزا از دست بره(تنها چیزی که برایه فراری مهمه)اما این اتفاق نیفتاد.و چارلز مسابقه رو برد همین برایه تیم و بخشیدن چارلز کافی بود.
  اینجا جمع شدیم از چند ساعت رقابت نفس گیر لذت ببریم.همین.افتخارات و ارزشهایه انسانی و فلسفه و عرفان تو اون چیزی که تو پیست اتفاق میوفته که باعث حبس نفس مخاطبین میشه تاثیری نداره.اونی که کلی افتخار اورده نمیتونه امروز باعث اون چیزی بشه که سالهاست خودش به دنبالشه،بهترین بودن تو رشته خودش،همون چیزی که براش لذت شهرت افتخار و ثروت به همراه داشته و خواهد داشت.نیومده اینجا وجوه عرفانی من و شما رو به تعالی برسونه.
  اون داره تو لذتهایه زمینیه حاصل از کارش شنا میکنه در حالی که شما با نگاه عاقل اندر سفیه و چشم حقارت دیگران رو قضاوت می کنید.که چی :”من چیزهایه مهمتری از رقابت و برد تو ف1 برام مهمه،اما شما کوته نظران …”.
  در نهایت شما به لذتها و شادیهایه عمیق و پایدار خودتون ما هم به لذت سطحیه 2 ساعته فرمول یکی خودمون.ما بروش خودمون طرفداریم شما هم به روش خودتون.ما از رقابتی که تو مسابقات جریان7 داره لذت میبریم شما هم نمیدونم والا از هرچی که لذت میبرید.این وسط فقط داریم خود زنی میکنیم و حال همدیگرو میگیریم.
  امیدوارم به هر روشی که حال میکنید شاد و موفق باشید

  • Shabneshin

   1

   4

   این کامنت عالی بود رفیق.
   چندروز پیش که بحث عذرخواهی سب از استرول داغ بود نوشتم که اینجا کلاس درس اخلاق نیست.انتظار نابجایی است که مکس باید عذرخواهی میکردبابت فلان کار،یا سب که عذرخواهی کرده فوق بشره!اصولا ما سیستم مون باینری است.یعنی یاصفریم یا یک.یاسیاه یاسفید.اصلاحدوسط برامون معنا نداره.
   سباستین فتل راخیلی دوست دارم.هم بخاطررانندگی محشرش و هم بخاطرخلق وخوش.اما همین فتل که بخاطراشتباهش از مکس و لنس عذرخواهی میکنه(که پسندیده هم هست)یه ویدئو ازش به اشتراک گذاشته بودن توی اینستاگرام فکرمیکنم،واگراشتباه نکنم همین جناب حسینی گرامی،که دراون یک بانوی خبرنگار میخواست ازش چندتاسوال بپرسه،اما فقط به این خاطر که ابتدای صحبتهاش گفته بود من طرفدار فراری نیستم!فتل اونقدرازجواب دادن طفره میره که نزدیک بوداشک اون خانوم دربیاد.بعدهم خیلی راحت میگه:منازدست شماناراحتم که گفتین طرفدارفراری نیستم.به همین خاطرجواب سوالاتتون را نمیدم!
   شایدبرای بعضی دوستان این حرفها وحرکت سب خیلی جالب،قهرمانانه و دلچسب باشه.امادرواقع نقض آشکارآزادی اندیشه است ودر جهان متمدن امروز غیرقابل قبول.امانباید فتل را به خاطر اون حرکت یا مشابه آن تکفیر کرد ونه به خاطر خوش اخلاقی های چندوقت گذشته تقدیس.

  • ZOTAX.VETTEL

   3

   0

   iman98 اتفاقا دیدم داداش من از تایمی که f1iran رجیستر شد دامینش پیگیر سایت هستم ولی خب سعی می کردم زیاد تو کامنت ها شرکت نکنم. در اون خصوص اره دیدم که بعضی از کاربرا میگفتن یکی باید مکس رو سر جاش می شوند و کار سب کاملا درست بود و من مخالفم بودم واقعا . به شخصه ترجیح میدم راننده رقیب خودش اشتباه کنه نه اینکه تصادقی با راننده مورد علاقه من صورت بگیره یا ماشینش آسیب ببینه و DNF بشه
   من با نظر شما در این خصوص موافقم

   • iman88

    3

    2

    مهم نیست همون ایمان صدام کنید کافیه.امیدوارم در اینده بیشتر تو بحث ها شرکت کنید و ماهم بیشتر از نظراتتون استفاده کنیم.من طرفدار فراریم و خیلی بیشتر از چارلز به سب اعتقاد دارم.و همیشه از هر دوشون حمایت کردم و حمایتی که الان دارم از چارلز میکنم ربطی به بردهایی که اورده نداره.حتی وقتی 30 امتیاز از سب عقب بود هم ازش حمایت کردم.اینده ف1رو این جوونا قرار بسازن و باید حمایتشون کرد و بهشون فرصت داد.وگرنه باید فاتحه این ورزش رو خوند.یه مثالی میزنم از بعد از مارادونا ده ها فوتبالیست خوب تو ارژانتین ظهور کرد ولی به خاطر سایه سنگین مارادونا و فشار رسانه ها و اظهار نظرهایه خودش این استعدادها نابود شدن.برعکس ،پله تو برزیل همیشه حامیه استعداد هایه تازه بوده و انگیزه ای برایه درخشش بیشترشون.
    من تو ورزش دنبال ارزش بالایی نمیگردم چون ورزش دیگه مهد این ارزشها نیست.وقتی میبینی قهرمانایه ورزشی زشت ترین و شنیع ترین اعمال رو چه تو ز7مین چه تو زندگیه شخصیشون اونم برایه ذره ای شهرت لذت موفقیت و ثروت بیشتر انجام میدن و طرفدارهاشون تو محیطهایه ورزشی حتی به مرگ دیگران هم بی اعتنا هستن دیگه برایه چی باید اعتباری بیشتر از اونچه هست به ورزش داد.مصلما در بین ورزشکارا هم انسانهایه خوبی پیدا میشن اما نه بهتر از من و شما هستن و نه بهتر از همسایه فقیر ما که با جون کندن و فداکاری و بدبختی شکم 5 تا بچشو سیر میکنه.ارزش یه راننده ف یکه باشخصیت و با اخلاق بیشتر از یه انسانه فرهیخته ولی ناشناس نیست.شاید کمتر باشه اما بیشتر نیست.

 10. Ferrari7

  2

  2

  ۸۸فکر کنم آدرس و اشتباه رفتی کی حرف از فلسفه و عرفان زد، کی حرف از جنگ حق علیه باطل زد، کی حرف از الگو برداری از راننده فرمول یک و فوتبالیست زد اساساً من با الگو برداری مخالفم هر فردی باید بهترینه وجود خودشو پیدا کنه وپرورشش بده چون تمام انسانها منحصر به فرد هستند باخواسته ها و تواناییهای متفاوت حتی دوقلوهای همسان.
  قضیه رو پیچیدش نکن یه مسئله ساده است مثل ۲×۲=۴ همین.
  مثال دیگو کاستا هم فقط به خاطر این بود که بگم با اینکه بازیکن موفقی در گلزنی بود اما طرفدارای چلسی هم خیلیاشون البته نه همشون ازش خوششون نمی اومد به خاطر رفتارهایی که داشت این در جواب یکسری بود که به من گفتن چطور طرفدار فرراری هستی ولی با لکلرک مخالفی میخواستم بگم این یه امر عادی در دنیاست لزومی ندارد هر کسی راننده فرراری شد ازش خوشم بیاد فرضاً اگه هارتلی یا استرول جای لکلرک بود لزومی نداشت من طرفدارش باشم یا حتی رانندهای خوبی مثل لوئیس و مکس
  واز برنده شدن به هر قیمتی خوشم نمیاد شاید برای یک نفر دیگه صرفاً برنده شدن مهم باشه ولی برای من روش برنده شدن هم مهمه. (fair play ) اینو که تو تمام دنیا دارن حداقل شعارش رو میدن کاری به عمل کردن یا نکردنش ندارم یک مثال میزنم شاید کسی باشه که اگه یک زمانی به فرض محال لکلرک بزنه به لوئیس واونو از مسابقه خارج کنه تا سباستین برنده بشه خوشحال بشه از اون برد ولی من نمیشم زمان ثابت کرده این طور موفقیتها کاذب وخوشحلیهاش هم کاذب و زود گذره چون همیشه در روی یک پاشنه نمیچرخه و بار کج هیچوقت به مقصد نمی‌رسه
  این یک مسئله ساده است و اصلاً پیچیده نیست فقط یک نوعی از طرفداریه ربطی هم به تعالی انسانی عرفان و فلسفه و پند و نصیحت وغیره… ندارن فقط و فقط یک نظره ویک سلیقه میان میلیاردها سلیقه همین من حتی زمانیکه لوئیس تو آلمان اسپین شد یک کامنت هم نذاشتم با اینکه یکسری از دوستان طرفدار لوئیس اسپین شدن سباستین رو دائم متذکر میشدن و انواع و اقسام واژه‌ها رو بکار میبردن واین بهترین فرصت برای تلافی بود ولی من این کارو نکردم شاید این نوع از طرفداری برای خیلی‌ها ناشناخته وعجیب باشه ولی از نظر من این طور نیست بگذریم هرکسی شخصیت منحصر به فرد خودشو داره مثل اثر انگشت

 11. ZOTAX.VETTEL

  3

  0

  ایمان داداش من موافقم با صحبتات یقینا ورزشکاران نسل جدید باید وارد بشن که با انگیزه و شور و اشتیاقشون روح تازه ایی به هر رشته ورزشی و رقابتی وارد کنند . الان تو تیم ملی پرتغال ژائو فلیکس کم کم خودشو جایگزین کریس می کنه ( البته اگر همین روند خوبو ادامه بده ) و واسه طرفداری رونالو هم دیدنش سخته و طبیعی .
  به قول عادل میگفت نباید ۲ دروازه بان شماره یک تو یه تیم باشن ( در خصوص استقلال ) که باعث مشکل میشه
  خب تو فرمول یک هم اگر ۲ راننده درجه یک تو یه تیم باشن کلی مشکل پیش میاد . الان اگر مرسدس بجای والتری ، مکس رو می آورد به نظرت چی می شد داداش؟ لوئیس مطمئنا زیر فشار زیاد تمرکز لازمه رو از دست میداد و خیلی کار واسش سخت می شد با توجه به اینکه ماشینشم به استایلش میخورد . هیچ شکی نیست که لکلرک راننده واقعا خوب و باهوشیه ولی دوتا راننده شماره یک کنار هم نیازمند یه مدیر خیلی توانمنده که بتونه خوب مدیدیت کنه در صورتی که اصلا بینوتو این تونایی رو نداره و سب باید خودشو به عنوان راننده یک نشون بده از اون طرف لکلرک هم میخواد خودشو به شدت اثبات کنه که بهتر از سب هست و بیشتر از توانایی های خودش میخواد نشون بده که نتیجش شده اینکه همه داریم می بینیم .

  • iman88

   3

   0

   کاملا باهاتون موافقم.دقیقا خیلی داره تلاش میکنه خودشو اثبات کنه و خیلی از اشتباهاتی که تو این فصل مرتکب شده بخاطر همینه.اما از طرفی باید درکش کرد.بالاتر خودت به درستی اشاره کردی سب اثبات شده است.راننده ای مثل سب نیاز نداره خودش رو به تیم و هوادارا اثبات کنه.بصورت پیش فرض راننده اول تیمه و اگر راننده دیگه تیم نتونه پا به پاش بره تبدیل میشه به راننده شماره 2 حتی اگر مثل کیمی قهرمان جهان باشه.ضمن اینکه یه جوون 20 ساله که حتی هنوز شخصیتش کامل شکل نگرفته نباید به خاطر یه اشتباه یا حتی خودخواهی پروندش پیچیده بشه.باید کمی صبورتر بود و کمی بهش وقت داد

دیدگاه خود را بیان کنید