فرمول یک ایران – در حالی که سباستین فتل برای پنجمین عنوان قهرمانی جهان تلاش می کند اما می گوید که به دنبال برجای گذاشتن میراث در فرمول یک نیست.

با کسب چهار قهرمانی متوالی در ابتدای دهه 2010، بسیاری از شکستن رکورد مایکل شوماخر توسط فتل سخن می گفتند و پیش بینی می کردند که راننده آلمانی بتواند هفتمین قهرمانی جهانش را نیز کسب کند. این مهم تا به امروز رخ نداده و او از سال 2013 به بعد، دو دومی و دو سومی در کارنامه دارد و در فصل جاری نیز نتوانسته تا به الان پیروزی کسب کند و باید دید که اسب های رقصان مارانلو در ادامه فصل چه عملکردی خواهند داشت.

مارتین براندل در مصاحبه ای از فتل پرسید که دوست دارد چگونه او را در فرمول یک به یاد آورند، و او پاسخ داد:

من اهمیتی نمی دهم و به میراث نیازی ندارم. به نظر من، دنیا امروزه بسیار سریع حرکت می کند و من نیازی به یادآور شدن ندارم. من درباره ی این موضوع ناراحت نیستم و این خوب است که [سریع] حرکت می کنیم.

همان اندازه که من عاشق سنت و سنت گرایی هستم، همان اندازه هم مخالف گیر افتادن در یک برهه زمانی و مکانی هستم. این خوب است که رو به جلو حرکت می کنیم و باید هم حرکت کنیم.

امیدوارم که وقتی مسن تر شدم، هنوز هم ترقی خواه باشم و رو به جلو حرکت کنم و نگاهی به گذشته نداشته باشم.  این خوب است که به دوران حرفه ای گذشته نگاهی بیاندازید اما این تمام نکته ی زندگی شما نیست و باید رو به جلو حرکت کنید.

سباستین فتل در آینه ردبول

سباستین فتل در آینه ردبول

فتل امیدوار به کسب قهرمانی با فراری است اما آخرین قهرمانی رانندگان تیم ایتالیایی به فصل 2007 و قهرمانی کیمی رایکونن برمی گردد. از راننده آلمانی پرسیده شد که آیا دو قهرمانی با ردبول را با یک قهرمانی فراری تعویض می کند و او افزود:

شاید من دلال بدی باشم اما این کار را نخواهم کرد زیرا متقاعد شده ام که می توانم با فراری قهرمان شوم. نیازی به این رد و بدل نیست!

9 عدد خوبی نیست، پس بگذارید اول تبدیلش کنیم به 10! (نه راننده موفق به کسب قهرمانی با فراری شده اند). این چیزی است که من اول از همه می خواهم آن را بدست آورم.

نمی خواهم خود خواه یا مغرور به نظر برسم اما فشارهای زیادی را بر روی شانه هایم احساس می کنم.

59 دیدگاه

   • ali sf90

    51

    6

    سباستین از بهترین رانندگان تاریخ فرمول 1 بوده هست و خواهد بود..حتی اگه دیگه قهرمان نشه(که قطعا میشه)✌✌✌

   • Mekaeel

    39

    6

    من با تو بود که عاشق فرمول یک شدم و حتی اگه دوباره قهرمان هم نشی بازم تو قلب همه طرفدارانت میمونی و همون طور که گفتی به میراث احتیاجی نداری

   • maxmini

    4

    1

    بی شک یکی از بهترین های تاریخ

 1. Muhammad-sv#5

  64

  12

  چه صبری داری سب… نزدیک 5 ساله تو این تیم موندی و احساس مسئولیت کردی و یه بار از افتضاح ترین تکنسین های تیم بد نگفتی … هی رسانه ها بهت فشار آوردن اما تو سکوت کردی ولی در عوض پرطرفدار ترین راننده ی جهانی چون برترینی

  • m.amin

   16

   56

   صحبت هاتون چندتا نکته داره.
   اول اینکه گفتید تو این تیم موندی.جایی بهتر از فراری نبود ک بره.
   دوم ک گفتید پر طرفدار ترین راننده جهانه ک معلوم نیس از کجا این امار رو اوردین.
   امیدوارم حرفا و امارهای دیگه ی شما هم مثل این *** نباشه

  • ...m6...

   13

   36

   قشنگ پر طرفدار ترین منو یاد آلمان ۲۰۱۸ میندازه لعنتی…..چقدر خاطره انگیز بود و چقدر پرطرفدار و علاقه مندی هموطناش به خودشو نشون داد…اوف

   • Muhammad-sv#5

    23

    7

    اگه دقت کنی میبینی تو بارون همه لاستیک خیس داشتن جز سب با سافت و گرنه اگه موقع سیفتی کار اون شاهکار گاراژ فراری نبود و میاوردنش پیت و لاستیک اینتر مدیت یا وت مینداختن اول میشد چون فاصلش زیاد بود اما این کارو نکردن و با لاستیکای کهنه مسابقه روادامه داد

  • Fastboy 44

   2

   10

   Mohammad-sv#5
   اون موقع که تو هاکنهایم داشت بارون میبارید هیچ کی تقریبا لاستیک غیر اسلیک نداشت(به غیر از گسلی که با وت آمده بود!!! و ورستپن با اینتر) لوییس هم لاستیک شرایط خشک مثل وتل

 2. Farid

  42

  8

  تو ثابت شده ای پسر . نیازی به اثبات مجدد چیزی نیست . همانطور که تو تموم تلاشتو واسه قهرمانی مجدد اسب های رقصان میکنی و منتظر قهرمانیه شماره پنجی ، تموم طرفداران بیشمار فراری و وتل فنا صبورانه منتظر ان. میدونیم که اگه فراری یه ماشینه رقابتی با مرسدس ارائه کنه واست قهرمانی کاری نداره . تو بهترینی سب . میدونیم که قبل از خداحافظی با فراری قهرمان خواهی شد . چیزی که حتی غیر فراری دوستان و وتل فنا رو هم خوشحال خواهد کرد . تو لیاقتشو داری . فورزا سب فورزا فراری راگاتزی

 3. Amin

  13

  60

  تو بزرگترین میراث تو تاریخ فرمول یک رو برای مارک وبر به جا گذاشتی که مهم تر از ۴ دوره قهرمانی متوالیته،چون بدون وبر به این مهم نمیرسیدی!!!

   • Amin

    6

    25

    شما یه مسابقه اسم ببرید که بوتاس به لوئیز کمک کرده باشه!
    قطعا هیچ راننده ای مسابقه خودشو فدا نمی کنه مگر این که دستور تیمی باشه!
    بین وتل و وبر هم:بال جلو شکسته وتل تو تمرین سیلورثتون و گرفتن بال نو از وبر و دادنش به فتل

   • H.farahani

    22

    5

    Amin
    بوتاس به همیل کمک نکرده ؟؟؟!!!خورشید رو شاید بشه انکار کرد ولی اینو نه.مسئله اینه که بوتاس حرف تیمو گوش کرده و خیلی هم کمک کرده.روابط الان لوییز و بوتاس خودش گویای همه چیزه.
    اما وبر چی؟قبل تعیین خط این ماجرا پیش اومد و وبر اون لحظه کاری نمیتونست بکنه ولی تو استارت کار خودش رو انجام داد.خود وبر بعد از بازنشستگی میگه”تو استارت نمیدونستم مسابقه رو میبرم یا نه ولی مطمئن بودم سباستین برنده نخواهد بود حتی اگه هر دو از مسابقه خارج بشیم”
    با کار وبر فتل اون ریس هفتم یا ششم شد.و اون بال به ضررش شد.اگه از این مسائل بگذریم شما چطور یه مسابقه رو به اون چهار سال تعمیم میدید.همون طور که گفتم شما یه مسابقه هم سراغ ندارید که وبر به فتل کمک کرده باشه.برعکس تا تونسته چوب لا چرخش گذاشته.نمونه استارت برزیل 2012.جوری فتل رو میبنده و چند رده میفرستتش عقب که انگار اون هم تیمی الونسوِ.

   • Ahmad VETTEL

    18

    6

    جناب فراهانی مشکل اینه که بعضیا یه چیزی شنیدن و دارن تکرار میکنن.
    به قول شما استارت سیلورستون رو اصلا نمیدونن چه اتفاقی افتاده.

  • Ahmad VETTEL

   35

   8

   Amin:
   فکر میکنم تا قبل از اون لایو معروف،حتی یکبار هم اسم وبر رو نشنیده بودی که از اون موقع هر کامنتی میذاری وبر توش هست.
   چی رو میخوای ثابت کنی؟
   فصل 2008 که کوالینن قربانی همیلتون بود چی؟
   2011 که باتن همیلتون رو نابود کرد چی؟

   • Farid

    21

    7

    داداش تو حرف از فصل ۲۰۰۸ و کوالاینن میزنی !!! این بندگان خدا نهایتا بعده ۲۰۱۵ رو بلدن چون از همون موقع فرمول میبینن!!! با کی بحث میکنی اخه !!!!

   • Amin

    5

    22

    احمد فتل:فکر میکنم اون لایو معروف هنوز هم داده قربانی میگیره و حس بدی رو میده!
    ثانیا نمیخوای بگی که اختلاف لوئیز و کوالینن مثل اختلاف وتل و وبر بود؟؟؟
    کسی که فقط ی برد تو تاریخ فرمول یک داره رو میخوای با وبر مقایسه کنی؟؟؟
    هیچ وقت زمانی که از لوئیز جلوتر بود ازش درخواست هایی مثل وبر نکردن

   • Ahmad VETTEL

    16

    5

    Amin:
    نه اتفاقا هر وقت یاد اون لایو میافتم میخندم
    سخن بزرگان:
    سال 2016 مرسدس خواست رزبرگ قهرمان بشه چون آلمانی هستش
    یا فتل تو برزیل 2012 که دور اول بهش کوبیدن و بعدم ارتباط رادیوییش قطع شد خوش شانسی آورد??

   • Fastboy 44

    2

    12

    2014 که دنی ریک وتلو نابود کرد چی?!?!?!

   • maxmini

    4

    0

    به خدا !! خوب شد این لایو ها هستند تا دوستان اسم یاد بگیرند و بیان کامنت بذارن !!!!

  • MERC

   5

   20

   کدوم میراث؟ بهترین ماشین رو دادن دستش و یه همتیمی درجه 3, همه باید حرص میخوردن که نوشابه ساز حاکم فرمول1 شده
   کدوم محبوبیت؟! یادشون رفته همه جا طرفدارا هو میکردنش
   مکلارن اینقدر داغون بود که با قویترین موتور هم نمیتونست کاری کنه, خداروشکر مرسدس شخصا وارد عمل شد و مارو نجات داد

   • H.farahani

    15

    3

    Merc
    محض اطلاعتون اون موقع مرسدس هم بود.
    راستی شما چند وقت قبل افتخارات شومی رو زیر سئوال برده بودید.پس عجیب نیست نظرتون در مورد فتل.ایضا فرموده بودید مقصر اصلی مرگ سنا شوماخره!!!!!بعد ازین لطف بزرگ به فرمول یک اگه مجدد زحمت بکشید و قاتل بروس لی رو هم پیدا کنید جهان رو مدیون خودتون کردید.
    #فان(فهمیدن آنچه نمیدانیم)ممنونیم کارآگاه

   • Muhammad-sv#5

    16

    4

    هم تیمی درجه سه نداریم همه ی رانندگان اف وان درجه یکن ولی تفاوت های اندکشون اختلاف ماشینا و مثلا برتری سب به بقیه باعث میشه که راننده هایی که قهرمانی ندارنو درجه 2 یا 3 بدونی…

   • Ahmad VETTEL

    13

    3

    البته مافیای مرسدس وارد شد و تیمی که در حد لوتوس بود رو با تغییر قوانین موتوری تبدیل به قهرمان بی رقیب مسابقات کرد.
    بعدم که دید فراری داره بهش میرسه دوباره تصمیم گرفتن با تغییر قوانین نگهش دارن.
    قوانین 2021 چی خواهد بود که مارکیونه از 2سال پیش مخالف اجرایی کردنش بود معلوم نیست!

   • MERC

    3

    11

    H.farahani
    برعکس شما طرفدارای فتل که از سر ناراحتی و عصبانیت از عملکرد راننده ی مورد علاقتون به بقیه تیمها اتهامات بی پایه و اساس میزنید, من فقط چیزایی که از منابع معتبر خوندم رو میگم
    #فان:در مورد قاتل بروس لی هم باید بگم که نمیدونم کی هستش, ولی مطمئنا کارما میشناسش

  • امید نورمحمدی

   7

   0

   و چیزی که همیلتون 2016 به رزبرگ باخت همین 4 دوره متوالیه. باید دید این فصل و فصل بعد همیلتون چطوری میتونه به این رکورد برسه. نه این آمارهای الکی طرفدارهاش میدن و بدون در نظر گرفتن تعداد مسابقات یک فصل در دوران شوماخر برای همیلتون رکورد شکنی حساب میکنند!!!
   منطق ریاضی عجیبی هم نمیخواد. رکوردهای همیلتون وقتی به شوماخر میرسه که تعدادبردهاشو تقسیم بر تعداد کل مسابقاتی که داده با شوماخر حساب کنید.
   قبلا هم شبیه به همین تیپ منطقو درباره ناندو توی فراری دیده بودم. من اصلا نمیگم همیلتون به این رکوردها نمیرسه و اتفاقا نظر شخصیم اینه که اگه بدشانسی نیاره یا برای مهیج شدن مسابقات بهش فشار نیارن تنها کسی که میتونه رکوردهای شوماخرو بزنه لوییس همیلتون با مرسدسه و خیلی هم براش احترام قائل هستم چون علیرغم اینکه سخت طرفدار فتل هستم ولی همیلتون و تواناییهاشو انکار نمیکنم.

   • Amin

    0

    7

    محض اطلاع درصد برد لوئیز از شوماخر بالاتره!!!

 4. rofia

  28

  3

  من اين مصاحبه رو از زبان خود ايشون شنيدم. به نظرم اون قسمتي كه ميپرسن عوض ميكني، قاطع جواب ميدن نه و بعدش ميگن maybe I’m a bad dealer (كه عوض نميكنم). نه اينكه جوابشون “شايد” باشه. شايدم من اينجا اشتباه برداشت كردم به هر حال دوستان مترجم واردترن

 5. Ali n

  10

  28

  تو اینکه فتل یکی ار بهترین های این رشته هست شکی نیست ( ناسلامتی قهرمان 4 دوره جهانه) اما مشکل فتل اینه که باید پکیجی که دستش میرسه کامل باشه تا بتونه سریع باشه و اگه پکیج خوبی نباشه سریع که نیست هیچ نمیتونه حداکثر کارایی رو از ماشین بگیره تا لا اقل زیر انتقاد نباشه و بگن ایراد از ماشینه نه راننده ، نمونش 2014 با ردبول که دنی ریک 2 برد گرفت ، فتل باهاش برد نیاورد ، این یعنی ظرفیت پکیج ردبول اونسال شاید در حد قهرمانی نبوده ولی میتونست کارایی بیشتری ازش بگیره و نمونه جدیدش هم امسال که باز هم لکرک در گرفتن حداکثر ظرفیت ماشین تواناتر بوده.

  • داریوش

   22

   6

   میشه واضح تر بگید تو کدوم مسابقه لکلرک بهتر بوده ؟
   بهتر بودنو توی گاز بیشتر دادن میبینید ؟
   مدیریت صحیح جهت پیاد کردن ماشین مهم نیست ؟ تخته گاز رفتن تو دیوار هم از معیار های برتری حساب میشه ؟

   • Amin

    3

    20

    خخخخخ?????گاز دادن بیشتر؟؟؟؟
    فتل تو بحرین چرا اسپین شد؟؟؟؟؟؟
    لکلرک به خاطر تخته گاز رفتن رفت تو دیوار آذربایجان؟؟؟؟
    مطمعنی برعکس نمیگی؟؟؟؟

 6. hamilton

  9

  44

  خب طبیعی هم هست نباید دنبال میراث باشی چند فصله ماشین سریع زیر پاشه نتونسته قهرمانی بیاره با اشتباهاتی که کرده ….خود فتل هم خسته شده از دوم بودنو زیر سایه همیلتون تو این سالها و امسال میخواد با مافیای بینتو و خودش سوم بشه یکم تنوع ایجاد بشه بدون مافیا چهارم پنجمیش حتمیه …

  • Ahmad VETTEL

   27

   8

   طرفدارای همیلتونن دیگه چه میشه کرد!؟
   معنی مافیا رو با تایرای امسالی که پیرلی آورده که فقط و فقط مناسب ماشین مرسدس هستن فهمیدیم

  • داریوش

   29

   5

   یعنی شما میگی وقتی ردبول بود با ماشین سریع قهرمان میشد ، الان با ماشین سریع فراری نمیتونه اول بشه ؟
   جسارتا همیلتون که تخصصش قهرمانی با ماشین ضعیف مرسدس هست ، چرا با بقیه ماشین ها این امار نداشت ؟؟؟

   • بیژن

    0

    0

    من نمیدونم چرا بهم میپرن دوستان فتل و همیلتون اگه راننده های خوبی نبودن که اینقدر قهرمانی نداشتن بهترین ماشین رو هم بدی به یه سری از راننده ها باز نمیتونن قهرمان شن نمونه اش ریکاردو و گسلی پارسال ریکیاردو چطور رانندگی میکرد برا ردبول امثال گسلی چطور رانندگی میکنه .چرا الکی به هم توهین میکنن دوستان هم همیلتون هم فتل واقعا یه سر و گردن از بقیه رانندها بالاترن طرفدار هرکدوم که باشین باید به هردوشون ودستاورداشون احترام بزارین .مثل رونالدو و مسی تو فوتبال هردو فوقالعاده ان نمیشه هیچ کدوم رو انکار کرد .طرفدار بودن تخریب کردن رقیب نیست دوستان

  • Muhammad-sv#5

   20

   4

   میشه بگی کدوم فصل ها و دقیقا چند فصله ماشین سریع داره ؟ انگار تو بهتر از کارشناسای جهان میدونی … اصلا از 2014 تا الان که مرسدس همش بهترین ماشین انتخاب شده رو بیخیال میشیم تا دلت نشکنه

 7. ....kh:n....

  26

  5

  hamiltonحالا توبگو ببینم همیلتون چند سال زیر سایه ی سب بود.یا بهتر بگم چندتا راننده تاپ زیر سایه سب بودند.
  اگه همیلتون تو این دوسال که فراری رقابتی بوده اول شده سب دوم شده درست.
  اون چندسال که سب اول بود همیلتون چندم میشد؟؟؟

 8. just.jeep

  6

  30

  فتل جان شما حتی اگه بخوای هم میراثی بزاری نمیتونی.تنها میراث شما فعلا اسپین ها و توی دیوار رفتنته.من از فتل بدم نمیاد اما بدون تعصب میگم فتل کامل نیست و مخصوصا توی فشار اصلا نمیتونه عملکرد خوبی داشته باشه.شاید انتهای این فصل یا نهایتا فصل بعد فتل از فراری میره.

  • yas

   15

   3

   فرمودین: «بدون تعصب میگم فتل کامل نیست»!!!!!
   معنایی متعصب بودن رو نه فقط تو این کامنت که در تمامی کامنت‌های شما مشاهده کردیم.
   مرزهای تعصب که نه، بهتر بگم نفرت رو جابجا کردی بعد میای ادای آدمای منصف رو درمیاری؟
   به نظر من تعصب بهتر از نفرته گرچه از هردوش بدم میاد

   • just.jeep

    2

    11

    من چرا باید از فتل بدم بیاد.فتل برای من یه راننده معمولیه.همیلتون که بحثش کاملا جداست اما از آلونسو و رایکونن و شوماخر و سنا و بوتاس خوشم میاد و باقی رانندگان واسم مهم نیستن حتی ورشتاپن ازشون بدم نمیاد فقط واسم معمولی هستن.بخوام فتلو نقد کنم میگم استعدادش متوسط به بالا هستش اما نقطه ضعف بزرگش اینکه احساسیه و در زیر فشار کنترل خوبی روی مدیریت مسابقش نداره.من از هیچ راننده ای متنفر نیستم دوستان.اگه هالک یا گروژان …..اسپین بشه یا بره تو دیوار پیست تعجب نمیکنه و حتی خیلی اهمیت نمیده اما کسی که در تیمهای رده اول فرمول یک رانندگی میکنه حتی ایپکس پیچو هم که از دست بده چند بار زیر نقد هستش. اما فتل با سابقش و رانندگی در یکی از بهترین تیمهای فرمول یک به نظر من سطح توقعاتو برآورده نمیکنه.

  • Muhammad-sv#5

   15

   5

   نمکی دیگه چیکارت میشه کرد یه بار تو آلمان با لاستیک کهنه ی سافت لیز خورد که فقط سب لاستیکاش خشک بودن یه بارم فقط تو تمرینات سنگاپور یه بار خورد به دیوار میراث گندکاری های همیلتون بیشتر از سب نباشه کمتر نیست

 9. Ferrari .Italy

  15

  3

  امروز با دکتر یا همیون علی شفیعی دهن به دهن شدم چقدر ادم عقده ای تشریف داره به اقای حسینی هم توهین کرد نمیدونستم انقد بعضیا شعور و اخلاق سرشون نمیشه به محض اینکه میاد به همه توهین میکنه اقای روانی ممنون از ادمین های سایت که این بیشعور رو مسدود کردن میگه تحلیل شما غلط بوده و تحلیل من درسته عذر میخوام بابت کامنت تهاجمی بنده امیدوارم تایید بشه

دیدگاه خود را بیان کنید