فرمول یک ایران – در فاصله 20 کیلومتری شمال شهر بوداپست، پیست فرمول یک کشور مجارستان احداث شده است و علاوه بر لذت بردن از نمایش بهترین راننده‌های جهان در این رشته، به علاقه‌مندان شانس گردش در یکی از زیباترین شهرهای را نیز می‌دهد. بوداپست معروف به پاریس اروپای مرکزی، به علت معماری خارق العاده‌اش همه ساله مورد توجه توریست‌های فراوانی از سراسر دنیا قرار می‌گیرد.

گرندپری مجارستان 2018

گرندپری مجارستان 2018

اولین بار در سال 1930، مجارستان توانست میزبانی یک مسابقه فرمول یک را تجربه کند اما با شروع جنگ جهانی دوم و پس از آن تا سال 1960 دیگر شانس برگزاری هیچ رقابتی از رشته‌های موتوری را نداشت. با آغاز دهه 80 میلادی، یک امیدواری فراگیر در کشور مجارستان برای از سرگیری برگزاری این سری رقابت‌ها بین مردم و علاقه مندان به وجود آمده بود که البته به علت مذاکراتی که با شوروی سابق صورت گرفت تصمیم بر این شد تا این مسابقات در مسکو برگزار شوند. اما در سال 1983، برگزار کنندگان مسابقات فرمول یک تصمیم گرفتند بجای مسکو، پیست بوداپست را در تقویم قرار دهند.

در ابتدا پیشنهاد شده بود که یک پیست خیابانی در بوداپست طراحی و آماده‌سازی شود اما در نهایت تصمیم بر این شد که پیستی مدرن در فاصله 20 کیلومتری شمال شهر بوداپست طراحی و ساخته شود. در سال 1985 فرآیند ساخت پیست شروع و سال پس از آن به پایان رسید، در آگوست سال 1986 اولین رقابت فرمول یک در آن با استقبال بی نظیر 200هزار نفری تماشاگران، برگزار شد.

میکا هکینن، ماشین MP4-14 تیم مکلارن 15 آگوست 1999

میکا هکینن، ماشین MP4-14 تیم مکلارن 15 آگوست 1999

 

آیرتون سنا، رتبه دوم سنا در ماشین لوتوس T98 آگوست 1997

آیرتون سنا، رتبه دوم سنا در ماشین لوتوس T98 آگوست 1997

علیرغم مسییر تنگ و پیچ در پیچ، همواره شاهد رقابت‌های هیجان انگیزی در گرندپری مجارستان بوده‌ایم؛ شاید بتوان زیباترین رقابت‌های این پیست را به پیروزی تیری بوتسن در مقابل آیرتون سنا با احتلاف تنها 0.3 ثانیه در سال  1990 و همچنین رقابت دیمن هیل و مایکل شوماخر در سال 1997 اختصاص داد.

 

پیست گرندپری مجارستان 2018

پیست گرندپری مجارستان 2018

پیست فرمول یک مجارستان چالشی جذاب برای تیم‌ها و همچنین علاقه‌مندان این رشته ورزشی است. به علت ترکیب پیچ‌های سرعت متسوط و سرعت کم، شاسی قدرتمند پیش نیاز موفقیت در این پیست است. پوشش جدید آسفالت پیست در سال 2018 جدیدترین تغییر آن می‌باشد.

داون‌فورس و درگ

مشابه موناکو و سنگاپور، به علت کم بودن مستقیمی‌ها، درگ تاثیر زیادی روی عملکرد ماشین‌ها و راننده‌ها نخواهد داشت. ترکیب پیچ‌های سرعت کم، متوسط و زیاد تنظیمات آیرودینامیکی کاملا پیچیده‌ای را برای هر ماشین می‌طلبد. انتظار می‌رود تیم‌ها با بالاترین نسبت داون‌فورس به درگ، ماشین‌ها را تنظیم کنند. باید دید آیا تیم ردبول از ستاپ موناکوی خود بهره خواهد برد یا آن را تغییر خواهد داد.

اینفوگرافی پیست بوداپست

اینفوگرافی پیست بوداپست

قدرت مورد نیاز ماشین

چسبندگی مناسب ماشین در پیچ‌های کند، مخصوصا پیچ‌هایی که پیش از مستقیمی‌ها قرار دارند مانند پیچ اول و آخر.

داون‌فورس بدون تغییر در مدت زمان طی کردن پیچ‌ها.

پیچ‌های کلیدی

پیچ شماره 11 – طبق قوانین جدید، پیچ شماره 11 از یک پیچ سرعت متوسط به یک پیچ سرعت بالا تبدیل شده است و امسال انتظار می‌رود ماشین‌ها نیازی به ترمزگیری شدیدی برای عبور از آن نداشته باشند. همین نکته می‌تواند در زمان ثبت شده توسط هر راننده تاثیر گذار باشد.

پیچ‌های 13 و 14 – پیچ‌‎های شعاع بالا زمان طی کردن بیشتری را می‌طلبند و فشار زیادی روی چرخ‌ها وارد می‌کنند. دقت راننده در گذر از این پیچ‌ها نه تنها زمان هر دور را کم می‌کند بلکه عمر تایرها را نیز افزایش می‌دهد.

تایرها

تایرهای مجاز در گرندپری مجارستان 2018

تایرهای مجاز در گرندپری مجارستان 2018

کمپانی پیرلی بار دیگر در گرندپری مجارستان تایرها را با یک فاصله بین میزان سفتی آنها ارائه کرده است. البته تفاوت بین التراسافت و سافت در حدی است که واقعا می‌توان از عدم حضور سوپرسافت در لیست تایرهای ارائه شده چشم پوشی کرد.

سال گذشته با استفاده از ترکیب سوپرسافت و سافت، یک پیت استاپ استراتژی معقول و دردسترسی بود. نیکو هالکنبرگ در گرندپری مجارستان 2017 با تایرهای سوپرسافت 45 دور را طی کرد. به نظر می‌رسد با ترکیب التراسافت-مدیوم، استراتژی یک پیت استاپ ممکن باشد که البته دما نقش موثری در این استراتژی بازی خواهد کرد. بدون ورود سیفتی-کار، استراتژی دو پیت استاپ کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

تایرهای انتخابی تیم‌ها

تایرهای انتخابی تیم‌ها

سبقت گیری و DRS

سبقت گیری در گرندپری مجارستان کاری سخت و نیازمند دقت بالاست. دنبال کردن ماشین جلویی در بخش 2 پیست نیز سخت است. برخلاف موناکو اما، فرصت‌های بیشتری برای سبقت گیری وجود دارد، بهترین موقعیت بخش اول DRS است. ورود مناسب به پیچ 1 و جهت گیری بهتر به سمت پیچ 2 می‌تواند بخش دوم DRS را فضایی مناسب برای سبقت گیری کند.

آب و هوا

پیش بینی می‌شود هوا به شدت گرم باشد و دما به بالای 30درجه برسد و خنک کاری ماشین را کمی با چالش مواجه کند. هرچند احتمال بارش‌های شدید در بعد از ظهر هر 3 روز رقابت وجود دارد.

پیش بینی

این پیست نباید مورد علاقه هر 3 تیم بالای جدول باشد. احتمالا مرسدس عملکرد بهتری از دیگر رقبا از خود به نمایش خواهد گذاشت. کم بودن مستقیمی‌ها به مزاج فراری خوش نخواهد آمد اما بخش های 2 و 3 پیست کاملا مورد علاقه ردبول‌ها خواهند بود. مک-لارن نیز در میانه جدول می‌تواند موفق تر از دیگر تیم‌ها عمل کند.

3 دیدگاه

 1. McLaren F1

  5

  1

  پس با این اوصاف برنده شدن برای فراری تو این پیست سخته
  امیدوارم از ردبول کم نیارن چون چسبندگیشون بهترینه
  این پیستم سرعت پایینه
  به هرحال امیدوارم فراری صدر جدولارو پس بگیره
  دوستان چطوریه رکورد پیست هنوز دست شوماخره با اینکه ماشینا سریعتر شدن؟

  • Hamed

   2

   1

   خب درواقع رکورد مال سال 2004 هست که تا همین پارسال سریعترین ماشینای تاریخ بودن
   و اینکه اون زمانا قانون سوخت گیری در حین مسابقه جاری بوده و ماشینا مجبور نبودن فول تانک و سنگین شروع کنن البته نوع تایرای بریجستون و میشلن هم با پیرلی الان فرق داشت راننده ها بیشتر از حالا میتونستن فشار بیارن به تایرا
   اگر فردا پیست خشک باشه احتمال میدم سریعترین دورا از حدود 1:21.8 یا 1:21.7 شروع بشه و احتمالش هست اگر یک سوم آخر ریس پیت استاپ داشته باشیم دورای حدود 1:19.0 و کمتر رو بزنن احتمال شکستن رکورد هست به نظرم

 2. amin.mohammadi

  4

  1

  سلام

  ی سری گفتم موتور رنو پایداری نداره دوباره خودشو نشون داد (نیکو هالک تو تمرین اول)
  تو مسابقه احتمالا دمای پیست خیلی بالا باشه و کار بده دستشون
  ردبول ها تو تمرین اول خوب بودن،تو مسابقه باید دید با شرایط جوی چیکار میکنن

  ببینیم تمرین دوم چی میشه