فرمول یک ایران – طراحان تیم سائوبر برای بالا بردن توان رقابت ماشینشان در فصل 2018 مجبور شدند با طراحی های منحصر بفرد نه تنها عملکرد تیم را تحت تاثیر قرار دهند بلکه مرزهای طراحی در فرمول یک را جابه‌جا کنند.

پس از پایان یک فصل پر فراز و نشیب در سال 2017 با موتوری از تیم فراری که تکنولوژی آن یک سال عقب‌تر بود، سائوبر انتظار فصلی به مراتب موفق‌تر را دارد، فصلی که در آن طراحان این تیم فلسفه طراحی آیرودینامیکی ماشین را بازنگری کرده‌اند و از به‌روزترین موتور ممکن استفاده می‌کنند.

تیم سائوبر روش خاص خود برای گذر از چالش‌های طراحی را برگزیده است که در این بخش به دو مورد از آنها خواهیم پرداخت.

ماشین C37 تیم سائوبر

ماشین C37 تیم سائوبر

یکی از ایده‌های جالب توجه تیم سائوبر در طراحی C37 اضافه کردن بالچه‌هایی کوچک روی بازوهای سیستم تعلیق است. جابه‌جا کردن بازوهای سیستم تعلیق به سمت بالا ایده‌ای است که تیم‌های مرسدس و توروروسو در فصل 2017 از آن استفاده کردند با این هدف که جریان هوا مسیری ساده‌تر تا غلاف‌های جانبی را بپیماید.
امسال تیم سائوبر از همین ایده استفاده کرده است، علاوه بر آن، روی این بازوهای ذکر شده، بالچه‌هایی نصب کرده تا جریان هوا را به شکلی منظم‌تر به سمت غلاف‌های جانبی و کف خودرو هدایت کند. یکی از مزیت‌های این روش جلوگیری از ایجاد جریان هوای مغشوش و توربولانسی ناشی از برخورد هوا با تایر است که خطوط جریان هوا را به شکلی نامنظم به سمت زمین منحرف می کند.
ناحیه‌ای که طراحان برای نصب بالچه‌ها انتخاب کرده اند بخشی است که در قوانین به نوعی گنگ و بدون توضیح باقی مانده است. 125میلیمتر از انتهای بازوی سیستم تعلیق به جای آنکه بخشی از سیستم تعلیق شناخته شود، متعلق به سامانه ترمزگیری است.
این طراحی سائوبر، اولین استفاده از بالچه در روی بازوهای سیستم تعلیق در فرمول یک است، اما این نوع از طراحی یعنی ورود به بخش های گنگ قوانین فرمول یک، پیش از این نیز مورد هجوم طراحان قرار گرفته بود.
در سال 2016، تیم توروروسو در اقدامی تقریبا مشابه با آنچه تیم سائوبر انجام داده، بالچه‌ای از زیر بازوی سیستم تعلیق آویزان کرد، البته باید اذعان کرد پیچیدگی طراحی سائوبر در بالچه نصب شده به مراتب بیشتر از آن چیزی که طراحان توروروسو در ذهن داشته اند.

 

غلاف جانبی ماشین C37 تیم سائوبر

غلاف جانبی ماشین C37 تیم سائوبر

یکی از دیگر از طراحی‌های خلاقانه تیم سائوبر، ظاهر نوین غلاف‌های جانبی است. درحالیکه تیم فراری و به دنبال آن چند تیم دیگر، الگویی ساده از بالچه‌ها در اطراف غلاف‌های جانبی را انتخاب کرده‌اند، تیم سائوبر از آرایه‌هایی نسبتا پیچیده در این بخش استفاده کرده است که عملکرد آیرودینامیکی ماشین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
چارلز لکلرک در اولین مسابقه فصل در گرندپری استرالیا رتبه 13 را به‌دست آورد، یک رتبه بالاتر از لنس استرول ویلیامز.

یورگ زاندر مدیر فنی تیم سائوبر اعتقاد دارد پارامترهای موثر در نتیجه‌گیری در تیم وجود دارد اما آنها ارتباط موثری با هم ندارند، پس عدم موفقیت عجیب نیست.

یورگ زاندر مدیر فنی تیم سائوبر

یورگ زاندر مدیر فنی تیم سائوبر

ماشین ما طراحی خوبی دارد و از نظر فنی اصلا ضعیف نیست. تنها چیزی که نیاز داریم این است که نقاط قوت را در عمل کنار هم قرار دهیم و از آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. متاسفانه زمان کافی برای پیدا کردن فرمول کنار هم قرار دادن توانایی هایمان را نداشتیم، مطمئن هستم روزی که راه آن را کشف کنیم، موفقیت را کسب خواهیم کرد.

3 دیدگاه

  1. mazroid7

    2

    1

    خیلی دوست دارم سائوبر بالا بیاد بلند شو !!!!!!!