فرمول یک ایران – نوبت رسید به تیم رنو، تیمی که پس از چند سال غیبت دومین سالی بود که در فرمول یک حضور پیدا کرد. با وجود پیشرفت های خوب رنو و رسیدن به میانه جدول، اما آنها نتوانستند به هدف خود در ابتدای فصل برسند.

مدیران رنو در آغاز فصل جدید رسیدن به پنج تیم برتر را هدف قرار داده بودند. شاید آنها پنجمین خودروی سریع را داشتند، اما مشکل اصلی مسئله دوام بود که همه پیشرانه های رنو را در این سال مورد هدف قرار داده بود.

رنو در بسیاری از مواقع در پیست با فورس ایندیا، تیم چهارم جدول رقابت می کرد؛ اما در نهایت فصل را با تنها 10 امتیاز اختلاف نسبت به هاس، تیم هشتم جدول به پایان رساند.

اما در مورد راننده دوم تیم، جولین پالمر مشکلات تنها به دوام مربوط نمی شد. در پایان کارلوس ساینز جایگزین او شد تا تیم جان تازه ای بگیرد و بتواند در پایان فصل تورو روسو را پشت سر گذاشته و به رده ششم برسد؛ اما اگر مشکلات دوام رنو حل می شد و از ابتدا راننده دوم تیم پاشنه آشیلی برای آنها نبود، جایگاه پنجمی برای رنو دور از دسترس نمی ماند.

 عملکرد تیم رنو در سال 2017
نمره6.5/10
رتبه6
امتیاز57
بهترین رتبه در مسابقهششم(هالکنبرگ 4 x ، پالمر 1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطششم(هالکنبرگ 1 x)
تعداد سریعترین دور0
نتایج تعیین خط رانندگانهالکنبرگ 16-0 پالمر
هالکنبرگ 3-1 ساینز
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.739 به نفع هالکنبرگ در برابر پالمر
0.339 به نفع هالکنبرگ در برابر ساینز
بیشترین اختلاف در تعیین خط3.269 در استرالیا به نفع هالکنبرگ
کمترین اختلاف در تعیین خط0.102 در برزیل به نفع هالکنبرگ در برابر ساینز
نتایج مسابقه رانندگانهالکنبرگ 5-3 پالمر
هالکنبرگ 1-0 ساینز

نیکو هالکنبرگ:

نیکو هالکنبرگ - گرندپری ژاپن 2017

نیکو هالکنبرگ – گرندپری ژاپن 2017

نیکو هالکنبرگ پیش از فصل 2017 خودروی قابل اعتماد و سریعتر فورس ایندیا را ترک کرد تا از امکانات بیشتر و روند رو به رشد رنو بهره ببرد. همچنین تایر های با دوام تر سال 2017 که مناسب استایل رانندگی او بودند، تصویر امیدوار کننده ای از آن چه پیش رو داشت به وی می داد.

اما بدشانسی های او در رنو ادامه دار بود و مشکلات دوام رنو امتیازات مهمی را از او در موناکو، ژاپن و مکزیک و البته یک پودیوم احتمالی را در سنگاپور از او گرفت.

هالکنبرگ سرعت بسیار خوبی را به نمایش گذاشت، بار ها به Q3 رسید، هم تیمی اش را به خصوص در تعیین خط ها نابود کرد و کمتر اشتباهی از او مانند تصادف بی مورد با دیوار در آذربایجان به یاد داریم. او بارها بار تیم گاهاً ناهماهنگ رنو و هم تیمی کندش را یک تنه به دوش کشید و با تیم های میانه جدولی رقابت کرد.

اما حالا او یک چالش جدید پیش رو دارد، کارلوس ساینز با انگیزه که به تازگی از بند تورو روسو رها شده و او هم در آنجا همچین وضعیتی را تجربه کرده است. باید دید آیا او می تواند با خودروی R.S.18 موفق به کسب سکو شود یا خیر.

مهم ترین نکته مثبت: آخر هفته فوق العاده در سیلوراستون

مهم ترین نکته منفی: عدم کسب سکو در سنگاپور با مشکلات مکانیکی

 عملکرد نیکو هالکنبرگ در سال 2017
نمره8/10
رتبه10
امتیاز43
بهترین رتبه در مسابقهششم(4 x)
بهترین رتبه در تعیین خطششم(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط9.55
تعداد DNF6

جولین پالمر:

جولین پالمر - مسابقه گرندپری مالزی 2017

جولین پالمر – مسابقه گرندپری مالزی 2017

دومین سال حضور این راننده انگلیسی در رنو این سوال را تقویت کرد که آیا او لایق حضور در فرمول یک هست یا خیر. تصادفات پی در پی او و اشتباهات مکرر و عدم توانایی او در امتیازگیری او را چیزی غیر از یک راننده در سطح اول مسابقات اتومبیلرانی نشان می داد.

او در تعیین خط ها حتی یک بار هم موفق نشد از سد هم تیمی خود بگذرد و تا آخرین مسابقاتش نتوانست حتی یک امتیاز هم کسب کند. تا اینکه تنها نقطه روشن در فصل او فروغی نشان داد و او در سنگاپور اولین و آخرین امتیازاتش را در فصل 2017 کسب کرد.

اما دیگر خیلی دیر بود، مسئولان رنو پیش از آن به دنبال جایگزینی برای او بودند. در نهایت صندلی پالمر از او گرفته شد تا پالمر برای ادامه کارش به جایی غیر از فرمول یک بیندیشد.

 عملکرد جولین پالمر در سال 2017
نمره4/10
رتبه17
امتیاز8
بهترین رتبه در مسابقهششم(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطدهم(2 x)
میانگین رتبه در تعیین خط14.69
تعداد DNF5

کارلوس ساینز:

کارلوس ساینز - گرندپری مکزیک 2017

کارلوس ساینز – گرندپری مکزیک 2017

ساینز تنها چهار مسابقه را با رنو سپری کرد اما در همان چهار مسابقه خوش درخشید و موفق شد سه بار در Q3 حضور پیدا کند! هماهنگ شدن او با تیم و پیدا کردن بالانس مناسب خودرو به این سرعت فوق العاده بود و مسئولان را به این فکر انداخت که چرا زودتر از این او را به رنو نیاورده بودند.

اما مشکلات در این حضور کوتاه دامن گیر او هم شد و مشکل مکانیکی او در مکزیک و کناره گیری او از مسابقه ابوظبی به خاطر خوب جا نرفتن تایر جلوی سمت چپ بعد از پیت استاپ باعث شد نتواند بیش از 6 امتیاز در رنو دشت کند.

اما سرعت خوب او در رنو جای خوشحالیست و با تیم رو به جلوی رنو انتظار سال بهتری برای او در فصل آینده داریم.

مهم ترین نکته مثبت: سبقت عالی از پرز در آمریکا و رسیدن به هفتمی

مهم ترین نکته منفی: اسپین شدن در Q3 در مکزیک

 عملکرد کارلوس ساینز در سال 2017(در تیم رنو)
نمره7.5/10
رتبه9
امتیاز54 (6 برای رنو)
بهترین رتبه در مسابقههفتم(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطهشتم(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط9.5
تعداد DNF2 برای رنو

2 دیدگاه

 1. rock climbing

  2

  0

  سلام.شما نوشتید بهترین رده هالکنبرگ در تعیین خط ششم درحالی که مسابقه انگلیس رو بعد از پنالتی بوتاس از پنجم شروع میکنه.پس شاید بتونیم بگیم بهترین رده در تعیین خط پنجم بوده نه ششم.

  • سجاد

   0

   0

   نه.درست نیست.به هر حال تو تعیین خط ششم شده نه پنجم.اون خط استارته که فرق میکنه
   نیکو راننده فوق العاده ای هست و به نظرم بهترین عملکردی که ازش دیدم امسال بود.همین مود رو ادامه بده قهرمانی هم میاره