فرمول یک ایران – پس از پست سر گذاشتن 6 مسابقه حالا به هفتمین ایستگاه فرمول یک 2016 رسیده ایم. در ادامه می خواهیم به بررسی پیستی که میزبان گرندپری کانادا است بپردازیم.

نام پیست: ژیل ویلنوو

مکان: مونترآل، کانادا

ظرفیت: 100,000 نفر

افتتاح: 1978

طول: 4.361 کیلومتر

طول مسابقه: 305.27 کیلومتر

تعداد پیچ: 14

تعداد دورها: 70

سریع ترین دور: 1:13.622 روبنز باریچلو، فراری 2004

.
گرندپری کانادا از سال 1978 در پیست ژیل ویلنوو که در جزیره ی نوتردام واقع شده است برگزار می شود، قبل از آن گرندپری کانادا در پیست های ماسپورت پارک و مونت ترامبلان برگزار می شد.

جزیره ی نوتردام جزیره ای است که به دست انسان و در سال 1967 ساخته شد و بعد ها پیستی که طراحی آن بر عهده ی راجر پیرت بود در آن ساخته شد تا میزبان رقابت های موتور اسپرت باشد.

اولین رقابت فرمول یک در سال 1978 در این پیست برگزار شد که برنده ی آن یک کانادایی بود، ژیل ویلنوو. چهار سال بعد وقتی او جان خود را در گرندپری بلژیک از دست داد، تصمیم گرفتند تا نام پیست به خاطر احترام به او به ژیل ویلنوو تغییر بکند.

از سال 1978 تا به امروز گرندپری کانادا در این پیست برگزار می شود، به جز دو سال، سال های 1987 و 2009 که خبری از فرمول یک در جزیره ی نوتردام نبود. در سال 2009 گرندپری ابوظبی جای کانادا را گرفت اما به دلیل علاقه ی عموم به این گرندپری بار دیگر فرمول یک به پیست ژیل ویلنوو بازگشت تا شاهد برگزاری رقابت هایی هیجان انگیز در پیستی سریع با پیچ های سخت باشیم.

نقشه ی پیست

نقشه ی پیست

همانطور که قبلا اشاره کردیم این پیست 14 پیچ دارد، سریع است و پیچ های سختی دارد. می توان از پیچ های 3، 4 و 10 به عنوان پیچ های سخت پیست یاد کرد.

در مسیر بین پیچ های 3 و 4 دیواره های پیست خیلی به مسیر اصلی نزدیک هستند و راننده ها باید با استفاده از مهارت خود به خوبی از این مسیر عبور کنند و چند ثانیه ای سود کنند، به گونه ای که مستقیم ترین مسیر را انتخاب کنند که به تبع آن به دیواره ی پیست نزدیک می شوند.

یکی از قسمت های محبوب پیست خروجی پیچ 14 است که راننده های زیادی از جمله شوماخر، دیمون هیل و… را از مسابقه خارج کرده است، به این دلیل به دیوار آن قسمت، دیوار قهرمانان می گویند. در سال های اخیر جنسن باتن و سباستین فتل هر کدام یک بار اسیر دیوار قهرمانان شده اند و از مسابقه کنار رفته اند.

برخورد شوماخر به دیوار قهرمانان

برخورد شوماخر به دیوار قهرمانان

در سال 2005 تغییراتی در پیست صورت گرفت تا دیدن کرب ها (kerb- دنباله رنگی کنار مسیر) سخت تر بشود و اینگونه پیست چالشی تر شد.

لازم به ذکر است که بین مسابقات و در مواقعی که گرندپری ها به پیست می آیند، قسمت هایی از پیست برای استفاده ی عموم باز است و می توانند در آن به قدم زدن، دویدن، اسکیت سواری و رانندگی بپردازند. در زمان های دیگر این پیست و جزیره ای که در آن قرار دارد به مکانی آرام تبدیل می شوند.

 

تصاویری از پیست: