فرمول یک ایران – در گرندپری اسپانیا، تیم مرسدس از دماغه جدید خودرو خود رونمایی کرد. این طرح که مدام در حال بررسی و ارتقاء بود توانست با موفق شدن در تست تصادف، بر روی خودرو سوار شده و رانندگان تیم از مزیت این طرح بهره ببرند.

چالش اصلی این طرح برای تست تصادف، باریک شدن دماغه در قسمت پیشانی بود. در این طرح با حرکت چشم به سمت شاسی پیشانی اندکی نازک تر شده و در نهایت هنگام رسیدن به شاسی، پهن میشود. ( این دماغه، تست مسافت یکسان شتاب منفی در پی حادثه یا تصادف، بدون افزایش قابل توجه وزن را پشت سر گذاشت.)

با باریک شدن دماغه جلو، زیر دماغه خودرو به مانند کانال هدایت هوا عمل می کند و با تعبیه دو بالچه آیرودینامیک هدایت هوا، هوا به کناره های خودرو هدایت می شود. بنابراین هوای جلوی خودرو، بدون برخورد با سیستم تعلیق و همچنین بدون تداخل با گردباد تایرهای جلو، به صفحه آیرودینامیکی بارج بورد و ساید بوردها می رسد.

نمایش (the turning vane)

همانطور که در تصاویر بالا مشخص شده است، هوا در زیر دماغه خودرو جریان پیدا کرده و توسط حفره به سمت بالچه (turning vane) رفته و پس از برخورد به این بالچه به طرف ساید پاد هدایت می شود.

بنابراین این طرح می تواند، از میزان فشار هوا در جلو خودرو کاسته که این امر کم شدن نیروی مقاومت هوا را درپی دارد. به علاوه موجب رسیدن هوای جلو به سایدپادها، بارج بورد و ساید بوردها می شود، این طرح می تواند روش مناسبی برای رساندن هوای تمیز به سایدپاد ها باشد چرا که هوایی که از سیستم تعلیق، سیستم ترمز و تایرها عبور نکند، آشفته و گرم نمی باشد.

نمایش (the turning vane)

مجموعه بالچه (turning vane) به همراه کانال شکل گرفته زیر دماغه خودرو و حفره موجود روی آن را میتوان یک دیفیوزر کوچک نام گذاری کرد چرا که هوای جلو دماغه را به دو طرف خودرو پخش میکند.

این ویژگی نیاز به رسیدن به طرح دماغه باریک بود درحالی که میبایست از تست تصادف با موفقیت عبور کند.

5 دیدگاه

 1. ویلیامز

  5

  1

  طرح جالبیه .خییلی ازین ایده ها و کارای جالب و متفاوت خوشم میاد.کسی میدونه مسئول بخش آیرودینامیک تیم مرسدس کیه؟ب نظرم بجز مرسدس، ردبول و مکلارن هم کارای های جدید و متفاوتی انجام میدن!
  یه سوال دیگه هم ازتون دارم. کتابی یا منبعی ب روز درمورد آیرودینامیک خودرو
  میشناسید؟ خییلی علاقه دارم و دوس دارم مطالعه کنم.

  • Ghost 44

   6

   1

   دوست گرامی، مسئول بخش آیرودینامیک تیم مرسدس تا سال قبل فردی بنام مایک الیوت (Mike Elliot) بود، نمی دونم امسال تو تیم موند یا نه.
   در مورد کتاب هم کتاب های زیادی وجود داره ولی چندتاش مشهور تر از بقین مثل
   Competition car aerodynamics
   یا
   Tune to win:The art and science of race car development and tuning
   یا
   Race car aerodynamics
   البته من هیش کدوم از این کتابا رو نخوندم، یکی از دوستانم که در آیرودینامیک تخصص داره معرفیشون کرده.

   • ویلیامز

    1

    0

    خیلی ممنون دوست عزیز.

  • محمد علی بهشتی

   5

   0

   قرار بر چاپ و انتشار کتاب فرمول یک در اواسط ماه خرداد ۹۶ هست، در فصل سوم کتاب، علم سی اف دی و ایرودینامیک خودرو به همراه آنالیزهای ایرودینامیکی آمده است.

   • ویلیامز

    0

    0

    خیلی خبر خوبیه. میتونم بپرسم چجوری میشه تهیه کردش؟!