فرمول یک ایران – پیست فرمول یک برزیل شامل ۱۵ پیچ بوده که ۱۰ پیچ آن چپ گرد و ۵ پیچ باقی مانده راست گرد هستند. این پیست در برخی از پیچ ها دارای اختلاف ارتفاع بین ورودی و خروجی پیچ است و در خود پیچ های پر سرعت و کم سرعت را جای داده است.

پیست برزیل

پیست برزیل

پیچ های اول تا سوم:

همان طور که می دانید در چنین پیچ هایی مسیر ریسینگ لاین و خروجی پیچ آخر اهمیت زیادی دارد و معمولا ریسینگ لاین و ایپکس پیچ های قبلی قربانی پیچ آخر می شوند. اما در این پیچ ها به لطف رمپ مناسب پیچ های یک و دو، راننده می تواند تمام پیچ ها را با استفاده از ایپکس دیر هنگام طی کند و یک مسیر ریسینگ لاین ایده آل برای هر سه پیچ را در نظر بگیرد. با توجه به مسیر پر سرعت قبل از پیچ اول، این پیچ یکی از گزینه های سبقت گیری برای تمام رانندگان خواهد بود.

پیچ های چهارم و پنجم:

دو پیچ هم جهت و نزدیک به هم که از قواعد پیچ های دوگوشه ای استفاده می کنند. درباره ی این پیچ ها در مقالات ریسینگ لاین قبلی توضیحات مفصلی داده شد. تنها نکته ی باقی مانده درباره پیچ های چهارم و پنجم این است که به علت شعاع بیشتر پیچ پنجم، راننده می تواند مسیر ریسینگ لاین پیچ چهارم را مانند یک پیچ ۹۰ درجه طی کند و به جای استفاده از ایپکس هندسی برای هر دو پیچ، ریسینگ لاین پیچ چهارم را با ایپکس دیر هنگام بزند و پیچ پنجم را نیز با ریسینگ لاین یک پیچ سریع طی کند.

برزیل۴-۵

برزیل پیچ چهارم و پنجم

پیچ های ششم و هفتم:

اگر چه این دو پیچ از یکدیگر مجزا هستند اما همانطور که در تصویر می بینید، رانندگان فرم کلی ریسینگ لاین این دو پیچ را مانند یک پیچ با شعاع زیاد و ایپکس دوبل (یک ایپکس در ابتدا و یک ایپکس در انتها) انتخاب می کنند.

برزیل ۶-۷

پیچ های ششم و هفتم

پیچ های هشتم و نهم :

پیچ هشتم که یک هرپین (پیچ سنجاقی) با رمپ داخلی مناسب است که ریسینگ لاین آن مانند تمام هرپین ها و با ایپکس دیر هنگام است.

شعاع پیچ نهم آن قدر زیاد نیست که ریسنگ لاین دو ایپکسه را بطلبد، ولی تلاش برای استفاده از ورودی دیرتر و خروجی با ایپکس دیرهنگام می تواند در زمان هر دور راننده چند دهم ثانیه تاثیر گذار باشد.

برزیل ۸-۹

پیچ های هشتم و نهم

پیچ های ۱۰ و ۱۱ :

دقیقا حالتی مشابه پیچ های هشتم و نهم دوباره اتفاق می افتد با این تفاوت که پیچ ۱۱ از شعاع و زاویه ی گردش کمتری برخوردار است و سرعت خروجی ریسینگ لاین آن با توجه به شرایط پیچ های بعدی از اهمیت بیشتری نسبت به پیچ نهم برخوردار است.

برزیل ۱۰-۱۱

پیچ های ده و یازده

پیچ های ۱۲ و ۱۳ :

بازهم شرایطی مثل پیچ های سوم و چهارم، اما این بار راننده با اشتباه در ریسینگ لاین و از دست دادن ایپکس دیرهنگام در پیچ ۱۲ عملا زمان زیادی را از می دهد چرا که پر سرعت ترین و طولانی ترین مسیر این پیست بعد از پیچ ۱۲ قرار دارد و پیچ های باقی مانده همه تخته گاز هستند.

برزیل ۱۲-۱۳

پیچ های دوازده و سیزده

پیچ های۱۴ و ۱۵:

قوس های بین پیچ ۱۲ تا پیچ اول تشکیل پیچ های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ را می دهند که راننده باید با کمترین زاویه ی فرمان ممکن از آن ها عبور کند تا بتواند بالاترین سرعت را به دست آورد (حتی ۲ یا ۳ کیلومتر بر ساعت می تواند بسیار تاثیر گذار باشد).

برزیل ۱۴-۱۵

پیچ چهارده و پانزده

تنها نکته باقی مانده این است که مسیر ورودی پیت استاپ کنار پیچ ۱۵ قرار دارد و طبق قوانین چرخ های راننده نباید از روی خط ورودی پیت عبور کند.

موفق و سربلند باشید…

 

5 دیدگاه

  1. محمد حسین--nico rosberg

    2

    1

    ۸ , ۹ مورد علاقه نیکو هست.اسم خوبی داره نمیدونم درست میگم یا نه قهرمانان باشه فکر کنم…

دیدگاه خود را بیان کنید