سباستین فتل می‌گوید که پس از اطلاع از خروجش از فراری در سال 2020، علیرغم یک صحبت کوتاه با روسای تیم فرمول یک ردبول، هرگز به بازگشت به تیم سابقش نزدیک نبوده است.

فتل در طول دوره شش فصلی خود در ردبول بین سال های 2009 تا 2014 هر چهار عنوان قهرمانی خود را به دست آورد و در سال 2015 به فراری پیوست.

فراری با تمدید قرارداد فتل در پایان فصل 2020 مخالفت کرد و راه را برای انتقال این راننده آلمانی به استون مارتین برای سال بعد هموار کرد.

فتل با احتمال بازگشت به ردبول با هلموت مارکو، مشاور ردبول در ارتباط بوده است. اما کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول، او را به عنوان یک گزینه مناسب در تابستان 2020 رد کرد.

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون - کانادا 2019

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون – کانادا 2019

سباستین فتل درباره این موضوع اظهار کرد:

من تصمیم گرفتم به استون مارتین بپیوندم قبل از اینکه واقعاً بحث جدایی الکس پیش بیاید.

بنابراین هرگز واقعاً نزدیک نبود. اما کریستین و هلموت را می شناسم. مطمئناً من یک گپ کوتاه با آنها داشتم، اما هرگز واقعاً چیز جدی نبود.

و همچنین می دانستم که اگر گزینه یا جدی بود، حداقل در مورد آن صحبت می کردیم. اما هرگز به آن نقطه نرسید.

بدیهی است که چند ماه بعد، می‌توانید به گذشته نگاه کنید و بگویید چه می‌شد اگر می‌شد و…. اما از انتخابی که کردم راضی هستم.

سب همچنین درباره استون مارتین افزود:

ما انتظار داشتیم که سال گذشته و امسال رقابت بیشتری داشته باشیم، اما اینطور نبود.

من از نحوه پیشرفت تیم و [نحوه] کار ما با هم بسیار خوشحالم. بدیهی است که رویای پیروزی محقق نمی شود، اما مسابقه دادن در موقعیت هایی که هستیم، یک چالش بوده است.

فکر می کنم آن را پذیرفته ام و سعی کرده ام از آن نهایت استفاده را ببرم.

32 دیدگاه

 1. RedMax

  5

  4

  کاش همون موقع میشد و برمی گشت.
  چه ترکیب خفنی میشدن با مکس و یه رقابت درون تیمی فوق العاده میدیم

  • Amirali

   6

   6

   رقابت درون تیمی؟! وتل و مکس؟!

   • Yousef

    1

    0

    اصلا راه نداره فراری 2019 مثل مرسدس 2016 شده بود بنابراین این اجازه رو نمیدادن

   • RedMax

    6

    4

    بله رقابت درون تیمی. کجاش این همه تعجب داشت؟
    وتل یه قهرمانی می بود که میخواست دوباره خودشو ثابت کنه و مکس هم میخواست که خودشو به عنوان قهرمان جدید معرفی کنه، چرا این موضوع امکان پذیر نمی شد؟!!!

   • Amirali

    4

    16

    برای اینکه مکس قورتش میداد

   • Amirali

    4

    11

    شک دارید مکس وتل رو قورت میداد؟
    مکس تقریبا هم سطح همیلتونی بود که در دو سال رقابت مجال نفس کشیدن به وتل نداد و هردوسال با اختلاف بالا قهرمان شد. حالا خود مکس اگر هم تیمی وتل بود آیا یک 2017 و 2018 دیگه پیش نمیومد؟

   • ایرن

    10

    2

    اهل کل کل های بچه گانه نیستم.

    اما یه جمله به سبک خودتون میگم:
    بله، مکس میومد و فتل رو قورت میداد. همونطور که راسل داره قهرمان ۷ دوره رو قورت میده…

    الان همتون میاین میگین این با اون فرق داره چون قهرمان هفت دوره امسال فلان بد شانسی و اورد و فلان اشتباه تیمی براش صورت گرفت و ….

    من خودم جمبه بالا رو قبول ندارم. فقط خواستم از منطق شماها پیروی کنم. منطقی که به نظرم انسانهای بالغ برای تفسیر برد و باخت در فرمول یک استفاده نخواهند کرد.

   • Amirali

    1

    8

    من نمیدونم از کجا سبک من رو چنین چیزی برداشت کردید اما چون همونطور که خودتون گفتید حرفتون بیش از حد بچه گانست جواب خاصی هم نداره. اصلا قبول. راسل همیلتون رو له کرد. چه ربطی به له شدن وتل جلوی مکس داره؟

   • Amirali

    3

    9

    اگر فکر میکنید خیلی منطقی هستید (که من فکر نمیکنم اینطور باشه) به جای زدن این حرف های بچه گانه میتونید هرکدوم از مقدمات استدلال من رو رد کنید. همیلتون وتل رو در 2017 و 2018 با اختلاف بالا شکست نداد؟ مکس هم سطح همیلتون نیست؟
    ولی خب چون نمیشه راحت ترین راه همینه که به طرف بگید بچه ای و خودتون رو راحت کنید.

   • Yousef

    4

    1

    اتفاقا امیر علی بیشتر مسابقه های که وتل بدون تصادف یا مشکل خاصی تموم میکرد زودتر همیلتون به خط پایان میرسید.

   • Amirali

    1

    7

    بستگی داره مشکل خاص رو چی تعریف کنی. اگر اشتباهات خودش و ناتوانی در سبقت گیری میشه مشکل خاص بله حرف شما درسته. وگرنه کسی در برتری همیلتون نسبت به وتل شکی نداره تو کارشناس ها. وتل رو یقینا نمیشه جزو پنج راننده برتر تاریخ دونست. برای مکس هم هنوز باید صبر کنیم. ولی از وتل که قطعا مایل ها جلوتره و فکر میکنم نسبت به آلونسو هم بتونه عملکرد بهتری داشته باشه.

  • Ali.. Ferrari

   6

   0

   شوماخر با شوماخر بودنش اومدنه میکا هاکینن به فراری رو وتو کرد.
   بعد از اتفاقات ۲۰۱۶ در حالیکه قرارداد سال بعد رزبرگ با مرسدس قطعی به حساب میومد ،یکباره از فرمول یک خداحافظی کرد.ولف دیگه اون رقابت درون تیمی رو نمیخاست دلیلشم جلسه چند ساعته لوییس با ولف بود که توتو در نهایت به لوییس اطمینان میده مشکلات این فصل دیگه پیش نمیاد و بعد بوتاس میاد وینگمن لوییس میشه.شوماخر و لوییس پرافتخارترین های فرمول یک هستن.پس هم کار فراری درست بود هاکینن رو نیاورد هم کار ولف برای آوردن بوتاس.اگه راننده ای وینگمن داره این توهین به مهارت یا زیر سوال بردن افتخاراش نیست فقط یکی از روشهای برتر و موثر تیمها برای رقابت قهرمانی هست.پس مکس با بودن فتل،تایتل سال گذشته و امسال براش خیلی سخت میشد.رقابت درون تیمی برای تیمهایی خوبه که خارج از گرفتن تایتل فردی باشن وگرنه تبدیل میشن به مبارزه درون تیمی.

   • Mahdiye

    1

    0

    کاملا درست و بجا و دقیق گفتید.

  • j_farzaneh

   4

   1

   یه خبر خوش برای فراری فنا که امیدوا م درست باشه
   الکان به بینوتو هشدار داده و احتمال اخراجش بالا رفته
   و گفته شده درصورت اخراج بینوتو از سمت مدیر تیم فلاویو بریاتوره جایگزینش خواهد شد
   یعنی بایک تیر دونشان
   بریاتوره تو امر مدیریت فرمول یک یه اسطوره بزرگ به حساب میاد بزرگتر از تمام مدیران فعلی فرمول یک و قطعا میتونه ذهنیت برنده رو به فراری تزریق کنه
   فقط حیف فرناندو رفت استون وگرنه بریاتوره جای ساینز میاوردش فراری😁

   • Amirali

    1

    9

    برای اومدن بریاتوره با اون نظر های مزخرفش بیشتر باید تسلیت بگی تا تبریک

   • Ali.. Ferrari

    3

    0

    دوست محترم j farzaneh
    خبرتون خوشحال کنندس و امیدوارم که این اتفاق بیوفته.اگه کسی جای بینوتو میاد موضوع مهم تغییر دادن پیت وال فراری هست.۶مدیر تو فراری عوض شدن ولی پیت وال فراری ثابت موند،تیم استراتژی و مهندساش.تاکتیکی رو بکار گرفتن این چندسال که خیلی موذیانس.مدیر رو عوض کن تا نارضایتی کم بشه و امید به تغییر اما کسایی که تو پیت وال هستن حفظ بشن و همینطوری باعث شدن فعلا ۱۵ سال فراری تایتل نگیره.اگه شک دارید ببینید روئدا چندساله توی تیمه استراتژی هست و چند مدیر در این مدت تغییر کردن اونم با کارای افتضاح اون آدم.هر وقت مدیری اومد و این تیم استراتژی رو همه نفراتشو عوض کرد و سر مهندسای دو راننده،اونوقت میشه امیدوار شد که اتفاقات خوبی برای فراری پیش بیاد.با تعویض بینوتو اگه پیت وال همین باشه وضع تیم بدترم میشه چون بینوتو یه شناختی از خودرو و شرایط تیم داره.

   • j_farzaneh

    2

    0

    A..Charles16
    خب جای خوشحالی اصلی همینه
    اگر بریاتوره روبشناسید شما هم مثل من قطعا خوشحالی مضاعف خواهید داشت
    بریاتوره مثل بینوتو و آریوابنه نیست
    اگر بیاد میبینید که چیکارست

   • ایرن

    3

    0

    به نظر من یه اشتباه بزرگه. توی دو سه سال اخیر فراری در تمام زمینه ها چه طراحی خودرو و شاسی چه پاور یونیت و مدیریت و راننده و حتی توی دیم پیت استاپ و … در حال پیشرفته، تنها بخشی که به نظرم داره درجا میزنه تیم استراتژی هست. اونم تغییرش به نظرم یک روزه امکان پذیر نیست. شاید بینوتو منتظر انتهای فصل هست و یا شاید اصلا دنبال تغییر نیست که در این صورت باید مجبورش کنند به تغییر تن بده. بنظرم تغییر خود بینوتو اشتباهه.

  • mehdi shafiei44

   3

   0

   رد بول دنبال رقابت درون تیمی نیست

  • Arash.bgh

   0

   1

   اونا هیچ وقت فتل رو برنمیگردوندن چون بابای مکس نمیزاشت دوما تمام سرمایه گذاری رو مکس شده بود و دنبال یه وینگ من خوب میگشتن
   اگه فتل رو میاوردن میشد مثل نیکو و لوییز
   یا لوییز و فرناندو .هیچ تیمی رقابت درون تیمی نمیخواد

   • Mahdiye

    1

    0

    بابای مکس نمیزاشت؟؟؟!!! پدر مکس در تیم ردبول هیچ سمت و جایگاهی نداره. حتی اون اوایل که هلموت مارکو مکس رو جذب میکنه یه چلنجی با پدرش داشتند که در نهایت مارکو مستقیما پدر مکس رو تا مدتها حتی اجازه نمیداده وارد مقر اصلی ردبول بشه و در سفرها مکس رو همراهی کنه و بعدتر که پدرش میپذیره در چیزی دخالت نکنه روابطشون با ردبول ترمیم میشه و راهش میدن. حتما مستندی که در مورد مکس ساخته شده که اسمش خاطرم نیست ولی در سایتهای ایرانی هم موجوده ببینید. و اینکه اگر تیمی قهرمانی رانندگان رو می‌خواد باید در مواقعی جلوی رقابت درون تیمی رو بگیره که البته برای منه بببینده جالب نیست دیگه…. و فکر کنم دیگه ممکن نباشه شاهد اتفافات جذاب بین همیلتون و روزبرگ و همیلتون و آلونسو باشیم.

 2. Elahe

  11

  0

  واقعا که تو دوران اوجش خیلی ترسناک بود و حیف که بافراری نتونستن به قهرمانی برس(بخاطر نداشتن توان رقابت با مرسدس).جنتلمن واقعی f1

 3. Ali.. Ferrari

  8

  1

  پرز که در آستانه جدایی از فرمول یک بود به ردبول رفت و همون سال مکس قهرمان جهان شد و امسال، هم مکس و هم ردبول قهرمان جهان میشن که بهشون تبریک میگم چون واقعا هم مکس عالی بوده و هم مجموعه ردبول.اما اگه فتل به ردبول میومد بجای پرز وضع متفاوت میشد چون فتل برای برد تلاش میکرد و اینطوری مکس امتیازات لازم برای رقابت با لوییس رو نداشت و اگه فتل رقابت نزدیک با لوییس پیدا میکردبرای قهرمانی،مکس حتما از این شرایط رضایت نداشت پس مشکلات بوجود میومدن.هورنر حتما این شرایط رو در نظر داشته و داشتن وینگمن مثل پرز رو انتخاب کرده چون فتل که وینگمن نمیشه،اونم با دیدن موفقیتهایی که دو قهرمان بزرگ،شوماخر و لوییس با داشتن وینگمن بهتر نتیجه میگرفتن تا اینکه رقیب درون تیمی داشته باشن.پس هورنر به صلاح تیم تصمیم درستی گرفته هر چند شاید تو قلبش دوس داشته سب برگرده اما شرایط رو در نظر گرفته.سب هم با خداحافظی کرد وقتی سومین راننده پر افتخاره تاریخ هست و یک اسطوره و چیزی از دست نداد و با سربلندی از فرمول یک رفت که امیدوارم تصمیم بگیره برگرده بعد از یکسال استراحت

 4. Yousef

  9

  1

  به نظرم اگه رزبرگ برای 2017 ادامه میداد فتل میتونست 2017 قهرمان بشه

  • mohammad

   2

   1

   صد درصد موافقم با این نظر و حتی ۲۰۱۸

 5. VETTEL FAN5

  4

  4

  ای کاش و صد ای کاش سب ۲۰۱۳از ردبول نمیرفت
  ولی سب توی المان۲۰۱۸ کشته شد دیگه اون سب قدیم نشد
  شاید اگه نیم فصل اول ۲۰۱۸ یکی اینده سب رو بمون میگفت مسخرش میکردیم

 6. smf@

  1

  4

  سب یه راننده فوق العاده هست اما تو استون خیلی اشتباه داشت و خیلی dnf و اسپین شد ،دلیلش رو نمیدونم

  • smf@

   0

   0

   میشه بگین چرا دیس لایک دادین؟؟

   • VETTEL FAN5

    1

    0

    اس ام اف دیس ندادم ولی سب زیادم اسپین و دی ان اف نشدا

 7. Yousef

  0

  0

  بریاتوره 4 سال تو فرمول یک مدیر بوده که 3 سالش تیمهاش تونست قهرمان بشن.
  نظراتش کمی جنجالی هست ولی خوبیش اینه که بی پرده صحبت میکنه.

  • Mahdiye

   0

   0

   اون بازی رسانه‌ای و به جنگ تیم‌ها رفتند رو خوب بلده برخلاف بنیتو که سعی میکنه جنتلمن باشه و برعکس توتو ولف و هورنر…. هرچند واقعا امیدوارم فراری یه تغییراتی تو بدنه مهندسی مسابقه‌ای و استراتژیست‌هاش و داخل گاراژ بده.