تیم ردبول با وجود طراحی به نام ادرین نیوی همیشه سلاح های پنهانی در بخش آئرودینامیک خودرو های خود داشته است‌.

امروز می خواهیم با یکی از عوامل سرعت ردبول آشنا شویم. قسمتی که کاملا از دیده ها پنهان است. در نسل جدید خودرو های فرمول یک ایده های متفاوتی در قسمت کناری خودرو یا همان سایدپاد وجود داشته است و این تفاوت در قسمت زیرین خودرو نیز دیده می شود. قسمت انتها در بخش زیرین که به دیفیوزر عقب منتهی می شود یکی از قسمت های مهم در هدایت و خروج جریان هوا در زیر خودرو است.

تیم ها طراحی های مختلفی برای قسمت زیرین خودر های خود دارند و همزمان نیز به مطالعه روی طراحی های خودرو های دیگر می پردازند. اهمیت هدایت هوا از زیر خودرو یکی از عوامل بسیار کلیدی و حساس در ثبات خودرو بوده است و تیم ردبول از طرح اولیه ای برای قسمت انتهایی زیر خودرو خود در ایمولا استفاده کرد. در این قسمت ردبول از یک تکه فلزی منحنی همراه با سوراخ هایی در انتهای کف خودرو خود استفاده می کند که به نظر می رسد مزایای زیادی در عملکرد خودرو دارد. این قسمت به اصطلاح تخته اسکیت روی یخ یا Ice Skate نام دارد.

شاید به راحتی بتوان گفت کاربرد ابتدایی این قطعه در کم کردن فشار هوا در زیر خودرو در قسمت انتها است و با هدایت بهتر هوا به تعادل بهتر قسمت انتهای خودرو کمک می کند. برای استفاده از این قسمت به دو نکته باید توجه کرد. اول اضافه شدن این قطعه به قسمت انتهایی باعث شده است تا کمی وزن اضافه به قسمت عقب اظافه شود اما در طرف دیگر با توجه به نزدیک بودن این قطعه به زمین در طول مسابقه این قطعه برخورد بسیار زیادی با زمین دارد که ردبول با عدم استفاده از فیبر کربن در این قسمت از خوردگی آن تا حدود زیادی جلوگیری کرده است.

در حالی که اکثر رقبا برای عدم خمیدگی کف خودرو های خود در این قسمت پایه های فلزی خود را در قسمت بالایی قرار داده اند ردبول این قسمت را در زیر قرار داده است و این به این معنی است که ردبول همه چیز را تحت کنترل خود دارد. البته این به این معنی نیست که ردبول مشکل سنگینی کف خودرو را در انتهای خودرو ندارد اما شواهد حاکی از آن است که عملکرد این قطعه بسیار برای تیم مهم تر بوده است.

تیم آلپین در ایمولا نیز یک کف خودرو جدید طراحی و استفاده کرده بود که مشاهده شد قطعات آئرودینامیکی کمتری استفاده شده بود که به کاهش وزن در این قسمت با حفظ عملکرد و مقاومت خود منجر شده است. حال به تیم ردبول و Ice Skate بر می گردیم و این قطعه را از نظر عملکرد مورد بررسی قرار می دهیم. این قطعه کاملا با طراحی کف خودرو هماهنگ است و با خمیدگی در انتها باعث بوجود آمدن یک گردباد کوچک می شود. البته وجود حفره ها در این قسمت می تواند مزیت های آیرودینامیکی نیز داشته باشد.

با نگاهی به گاراژ تیم‌ ردبول می توان به نکات دیگری اشاره کرد از جمله وجود قطعات فلزی دیگری در قسمت های کناری کف خودرو دیده می شود که با انحنای کف خودرو هماهنگ است. نه تنها یک انحنا به بیرون در قسمت جلو دیده می شود بلکه یک ساختار پلکانی Z شکل در ادامه این قطعه وجود دارد که با ساختار دم قایق شباهت زیادی دارد.

نکته جالب این طراحی به ما یاد آوری می کند طراحی خودرو های فرمول یک نه تنها به طراحی های علوم هوا و فضا شباهت دارد بلکه ممکن است از صنعت کشتی سازی نیز در آن استفاده شود.

با وجود این طراحی در قسمت زیر خودرو ردبول علاقه ای به کشیده کردن دیفیوزر خود با توجه به مجاز بودن آن ندارد. در حالی که رقبا پیشرفت های زیادی در این زمینه برای افزایش حجم دیفیوزر از منظر عمودی داشته اند. با این حال ردبول از طرح عمودی یک نواخت استفاده کرده است که می تواند به کمتر شدن آشفتگی هوا کمک کند.

تیم فراری رویکرد متفاوتی داشته است و شکل بدنه به خصوص در کنار خودرو طراحی ملایم تری داشته است. فراری در حال طراحی قسمت کف خودرو جدید بود و قرار بود این طرح در استرالیا استفاده شود اما تیم تصمیم گرفت این طرح تا ایمولا در خودرو استفاده نشود. قسمت کناری کف خودرو فراری از طرحی که مک لارن ابتدای فصل معرفی کرد کمی فاصله گرفته است و نکته جالب استفاده از قطعه ای منحنی در کنار خودرو است. کمی مشابه طرحی که ردبول انجام داده است.

تیم مرسدس نیز که با مشکلات زیادی روبرو است نیز از زمان تست های پیش فصل پیرلی کار خود را بر قسمت زیرین خودرو با ارائه دو طرح اولیه دنبال می کند و از این دو طرح در خودرو های خود استفاده می کند.

3 دیدگاه

 1. S.FERRARI

  5

  0

  با استفاده از تصویروجذاب تر میشه
  ولی لنگه کفشی در بیابان هم نعمته

 2. Pouria f1

  3

  0

  لطفا در مورد قسمت جلوی خودروی ردبول که با تمام خودروها متفاوته مطلبی بزارید. ممنون

 3. Kenzo

  8

  3

  ماشین ردبول اساساً برای دانفورس بالا تولید شده(به تبعش درگ بالا داره)، فرم کلی بدنه(فیوسلاژ) و سایدپادهای با خطوط تهاجمی این رو می‌گه!
  در عوض سایدپادهای فراری با خطوط نرم برای هدایت جریان هوا به عقب ماشین و هواسُری بهتر و درگ کمتر طراحی شده(به تبعش دونفورس کمتر)
  اما!
  اما!
  ردبول دیده ماشینش به اندازه کافی دونفورس تولید می‌کنه پس ستاپ با زاویه بال خیلی کم و بال عقب و جلوی خیلی باریک و دونفورس پایین تو مسابقات حاضر میشه
  فراری برعکس یه بال عقب بزرگ قاشقی شکل با دونفورس و درگ بالا می‌ذاره رو ماشینش و با ستاپ دونفورس بالا مسابقه میده.
  استراتژی متفاوتی دارن دو تیم در توسعه و در ستاپ.
  دلیل سقف سرعت بیشتر ردبول و برتری فراری تو پیچ ها اینه.

  وقتی به پیست هایی مثل مونزا و مجارستان رسیدم که تیم ها مجبور بشن فلسفه حداکثری رو برای ستاپ بال ها به کار ببرن( حداکثر سقف سرعت تو مونزا و حداکثر دونفورس تو مجارستان ) از این شگفت زده نشید اگر حداکثر سرعت فراری توی مستقیمی مونزا بیشتر بود
  یا وقتی ردبول تو مجارستان دست بالا رو داشت متعجب نشید.[شاید تا اونموقع ماشینا تغییراتی بکنن ولی من ریش گرو میذارم اگر ماشین میامی فراری و ردبول رو ببریم مونزا و هردو بالهای نازک و با زاویه کم بذاریم رو ماشینشون فراری سقف سرعت بالاتری خواهد داشت]
  استراتژی ۱۸۰درجه مخالف تیم ها برای ستاپ ماشیناشون واقعا جالب و حیرت انگیزه و نوید یه فصل جذاب رو میده.
  البته سقف بودجه هم خیلی می‌تونه امسال موثر واقع بشه
  تا الان فراری به دلایل لوجستیکی هیچ آپگریدی نیاورده و میخواد اولین آپدیت هاش رو توی مسابقات اروپایی رو ماشینشون اعمال کنن
  نظرم اینه ک فراری احتمالا قهرمان میشه
  خدا می‌دونه که حقشه
  به لطف لکلرک و بینوتو
  فراری
  قهرمان
  میشه
  فراری
  قهرمان
  میشه
  لا لای لا لای لای
  لا لای لا لا….