فرمول یک ایران-در اینجا مصاحبه‌ای با دومنیک هاینس(Domenic Haines) مهندس مسابقه‌ای تیم هاس می‌خوانیم. تا بدانیم چگونه می‌توان یک مهندس مسابقه‌ای شویم و چه توانایی‌هایی برای این شغل لازم است.

مهندسان مسابقه‌ای یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین نقش‌ها را در یک تیم فرمول یک دارند. مسئولیت راه‌اندازی ماشین و صحبت با راننده‌ها با مهندس مسابقه‌ای است. یعنی باید از کارکرد درست ماشین اطمینان حاصل کند و مطمئن باشد که رانندگان از ماشینی که در دست دارند، راضی هستند. این شغل به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، چندان روش‌های رسیدن به آن مشخص نیست و به همین دلیل با دومنیک هاینس صحبت می‌کنیم تا بیشتر از این شغل بداینم. با او در مورد فعالیت‌های یک مهندس مسابقه‌ای صحبت می‌کنیم، می‌پرسیم چگونه چنین شغلی را بدست بیاوریم و یک روز چگونه چنین شغلی داشته باشیم.

نقش شما چیست؟

من مهندس مسابقه‌ای تیم هاس  و مسئول ماشین نیکیتا مازپین هستم. مسئولیت من هدایت مهندسان در جهت عملکرد و کارکرد درست ماشین است.

مسئولیت‌های شما و کار اصلی شما چیست؟

در هر تیم تعداد زیادی از افراد و مهندسان بر روی ماشین کار می‌کنند. این مهندسان شامل، مهندسان بخش عملکرد خودرو، مهندسان بخش کنترل، مهندسان آیرودینامیک، مهندسان تایر و تیم بخش موتور هستند. من مسئولیت کنترل مهندسان و افراد را برروی ماشین برعهده دارم. از هر فرد اطلاعات مربوطه را می‌گیرم و بعد از آن تصمیم می‌گیرم که چگونه عمل کنیم. در یک رویداد آخر هفته، من برنامه وعملیات افراد در گاراژ را برنامه‌ریزی می‌کنم.

این برنامه‌ریزی شامل، برنامه‌کاری، زمان بندی‌ها ورود و خروج از گاراژ، سه تاپ ماشین و کارهای دیگر می‌شود. ارتباط با رانندگان بر روی مسیر مسابقه هم بر عهده من می‌باشد. در این مسئولیت هم بخش مهندسی را کنترل می‌کنم و هم بخش عملیاتی را انجام می ‌دهم. در کنار اینکه باید با رانندگان صحبت کنم و از راضی بودن آنها اطمینان حاصل کنم و نیازها و محدودیت را درک کنم، باید با افراد دیگر نیز در ارتباط باشم.

چگونه می‌توان یک مهندس مسابقه‌ای شد؟

قبلا من سه سال مهندس بخش عملکرد خودرو رومن گروژان بودم. در زمانیکه تازه به تیم هاس پیوسته بودم آن شغل را برعهده گرفتم. ولی قبل از آن استراتژیست تیم لوتوس بودم. البته نقشها و مسئولیت‌های دیگری نیز در تیم‌های مختلف برعهده داشتم. پیش زمینه چنین شغلی دارا بودن اطلاعات کافی از عملکرد(Performance) خودرو، اطمینان(Reliability) از کارکرد ماشین و بخش مسابقه‌ای(Racing) است.

چه صلاحیت‌هایی لازم است؟

باید دانش زیاد و گسترده‌ای از مهندسی مکانیک خودرو داشته باشید. در این دور و زمانه بیشتر افراد مدرک مهندسی مکانیک خودرو دارند و یا تحصیلات مشابه با دانش یکسان دارند. این بخش آکادمیک این شغل است. ولی شما به تجربه مسابقه‌ای زیادی نیازمند هستید. این شغل تنها مهندسی نیست بلکه شما به تصمیم‌گیری و قضاوت درست در مورد بسیاری از مسائل نیاز دارید. باید در سریع‌ترین زمان ممکن، تصمیم گیری را انجام دهید

باید در دبیرستان چه درس‌هایی بخوانیم؟

موضوعاتی مثل فیزیک و ریاضیات کلید‌های اصلی هستند. البته باید درس‌های عملی که در ارتباط با تکنولوژی نیز هستند، بگذرانید.

چه توانایی‌های مورد نیاز هست؟

تجربیات زیاد در ارتباط با ماشین! شما نیاز دارید که سطح دانش بالا و تحمل کار پرفشار و پراسترس را داشته باشید. البته تجربه پیدا کردن اولین مورد است. داشتن تجربه کاری برای یک تیم فرمول یک کلید اصلی استخدام شما است. پس می‌دانند شما در بخش عملیاتی کار کرده‌اید.

رومن گروژان - تمرین سوم گرندپری چین 2018

رومن گروژان – تمرین سوم گرندپری چین 2018

چه توصیه‌ای برای کسانی که می‌خواهند تجربه بیشتری پیدا کنند و چنین شغلی داشته باشند، دارید؟

هر کاری که تجربه کاری شما را زیاد کنید، مفید است. اولین تجربه کاری من، کار در یک تیم محلی بوده است که در مسابقات کاپ کلیو در شفیلد انگلستان شرکت می‌کرد. من در آن موقع در حال تحصیل در دانشگاه بودم و بسیار نکات جالبی در آن تیم یاد گرفتم.  درانتهای کار، همه این وسائل ماشین هستند ولی در سطح بالاتر پیچیده تر می‌شوند ولی اصول پایه‌ای و بنیادی هیچ فرقی نمی‌کند. این اصول مثل نحوه اجرای یک مسابقه، نحوه کارهای انجام شده در آخر هفته یک تیم و نحوه کارکرد و عملکرد یک تیم می‌باشد. فقط تا می‌توانید هر چه بیشتر بیاموزید. چه موقعیت گیر آمده شغلی باشد و یا مجانی باشد. تفاوتی ندارد، تجربه به دست آمده مهم است.

آیا به رفتن به مسابقات برای شما عادی است؟

برای من رفتن به هر مسابقه‌ای عادی است.

یک روز کاری شما چگونه است؟

به طور معمول سه ساعت قبل از روز برگزاری در گاراژ تیم حاضر هستم تا مطمئن شوم همه چیز در شرایط عادی کار می‌کند. در روز‌‎های دیگر، ما یک ساعت قبل از اینکه ماشین از گاراژ خارج شود، جلسه هماهنگی داریم. بررسی می‌کنیم که زمان بندی‌ها و نقشه کاری ما چیست و چگونه باید آن را انجام دهیم. یعنی یک ساعت قبل از تمرین اول جلسه داریم، همه چیز چک می‌شود و هماهنگ می‌شویم. بعد از تمرین اول یک جلسه دیگر داریم و تمرین دوم برگزار می‌شود.

در انتهای روز جمعه وقتی که کارها تمام شد نیز، جلسه ای دیگری داریم. این جلسه داده‌ها و اطلاعات و زمان‌های زده شده توسط راننده‌ها را بررسی می‌کنیم. در انتها برای روز شنبه یا تمرین سوم برنامه‌ریزی می‌کنیم و نحوه سه تاپ ماشین را تصمیم‌گیری می‌کنیم. بعد از تمرین سوم، به سرعت برای مرحله زمان‌گیری آماده می‌شویم. بعد از مرحله زمان‌گیری، ماشین وارد حالت قرنطینه یا Parc Ferme می‌شود. شنبه عصرها معمولا شما می‌توانید یک استراحت خوب و آرامش بخش داشته باشید. تا به روز یکشنبه و شروع مسابقه برسیم.

در آخر هفته و بعد از برگزاری مسابقه نیز، روز دوشنبه یک جلسه دیگر داریم که در این جلسه با مهندسان و رانندگان بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم. بعد از آن چند روزی تحلیل‌ها و عملکرد‌ها را مورد بازنگری و بررسی قرار می‌دهیم و با شروع مسابقه‌ای بعدی، همه این مراحل دوباره تکرار می‌شود.

در پیت استاپ نقش شما چیست؟

راننده را صدا می‌زنم و دستور پیت استاپ را به او می‌دهم. برای او ترسیم می‌کنم که چه ست تایری را برای استفاده مد نظر داریم. من همچنین با پیت وال در تماس هستم تا بدانم چه تنظیماتی را برای بال جلو مد نظر دارند که آن را به افراد مسئول برای تغییر، اطلاع دهم.

چه چیزی در شغل خود را دوست دارید؟

از سفر کردن لذت می‌برم. هم سرگرم کننده هست و هم ابنکه مکان‌های مختلفی را می‌بینم. هیچ دو روزی برای من تکراری نیست. سخت و دشوار است ولی جنبه‌های خوبی نیز دارد.

8 دیدگاه

 1. Amirali

  3

  0

  تشکر فراوان

 2. Amir nikoo

  3

  0

  تشکر از مطالب خوب و مفید شما

 3. |ZXE-LECLERC16|

  3

  0

  دمتون گرم واقعا، این سری مطلب خیلی مفید و جذابه برای من حداقل
  انصافا خسته نباشید
  ❤️❤️❤️❤️

  • بهادر رحمت

   5

   0

   در ادامه همراه ما باشید. مقالات دیگری هم در آینده نزدیک از مباحث فنی و پایه ای فرمول یک خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

 4. Nasser

  0

  0

  سلام اگر طرحی تو ذهن باشه چطور میشه به اونی که باید برسه؟ سوالمه. راهنمایی یا کمک با اشتیاق پذیرام

 5. meraj

  1

  0

  نبوغ این افراد در ارامشی که داخل کارشون دارن خلاصه میشه مکانیک ها و مهندس ها و… همیشه در معرض این قرار دارن که باید کاری که از حد توانایی فرد بالاتره رو انجام بدن
  شرایطی که همراه با خستگی جسمانی مدام تمرکز فرد رو مورد تاثیر قرار میده و هر لحظه افسار گسیخته تر ذهن رو به چالش می کشه.
  ممنون از مقاله خوبتون اقای رحمت