فرمول یک ایران-در اینجا مصاحبه‌‎ای با الیوت پارکس(Elliot Parkes) مکانیک تیم فرمول یک هاس می‌خوانیم تا بفهمیم چگونه می‌توانیم یک مکانیک تراز اول در فرمول یک شویم! چگونه مهارت‌هایی داشته باشیم تا بتوانیم جایگاه مناسبی پیدا کنیم.

برای یک مکانیک، موقعیتی بهتر از کار کردن بر روی یک ماشین فرمول یک وجود ندارد. آن هم کار کردن بر روی پیشرفته‌ترین ماشین حال حاضر دنیا ولی چگونه این کار را بدست آوریم؟ چه توانایی‌هایی لازم است تا بتوان به این شغل رسید؟ چه معیارهایی لازم است؟ و چگونه می‌توان به چنین جایگاهی رسید؟

برای پیدا کردن جواب‌های سوال‌های بالا، ما پیش الیوت پارکس مکانیک شماره یک تیم هاس که بر روی ماشین نیکیتا مازپین کار می‌کند، رفته‌ایم. تا بتوانیم در مورد کار یک مکانیک بپرسیم و طرفداران را با قسمت‌های مختلف و نادیدنی این شغل آشنا کنیم.

الیوت نقش تو چیست؟

من مکانیک شماره یک تیم هاس هستم و بر روی ماشین نیکیتا مازپین کار می‌کنم. در زیر دست من مکانیک‌های شماره 2 کار می‌کنند و من مسئول مونتاژ کردن قطعات خودرو، اطمینان از کارکرد آن‌ها و ایمنی قطعات نصب شده بر روی ماشین فرمول یک هستم.

چگونه یک مکانیک شدی؟

من بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان، به کالج موتوراسپرت در سیلوراستون رفتم. آنجا دوره کارآموزی خودم را آغاز کردم. ابتدا از فرمول جونیور یا فرمول سطح جوانان شروع کردم، کم کم تجربه بدست آوردم و بیشتر به صورت مجانی کار کردم. حتی برای تامین سوخت ماشین کار انجام دادم. من کارآموزی خودم را در یک تیم فرمول 3 به اتمام رساندم و سپس به GP2 رفتم و سپس وارد دنیای فرمول یک شدم.

چه صلاحیت‌هایی باید داشته باشی؟

برای کار هیچی! البته که برای ورود به کالج باید شما نمرات مناسبی داشته باشید تا بتوانید به یک تیم در رده‌های اولیه وارد شوید. برای مثال باید با انجام یکسری کارها و فعالیت‌ها توجه دیگران را به کار خود جلب کنید تا آن‌ها شما را به عنوان یک گزینه مورد ایده آل ببینند.

چه چیزی باید در مدرسه بخوانید؟

هر چیزی که شامل تکنولوژی می‌شود. برای مثال تکنولوژی طراحی و نحوه آشنایی با آن را باید بدانید. زیرا بعدا مورد نیاز شما خواهد بود.

چه توانایی‌های دیگری باید داشته باشید؟

شما باید اطلاعات خوبی در زمینه انواع سیستم‌های مکانیکی داشته باشید. بهترین روش آموزش دادن به خود این است که ما بتوانیم موتورسیکلت خودمان را تعمیر کنیم. به عنوان مثال وقتی شما جوان‌تر هستید می‌توانید با قطعات کلنجار بروید و از نحوه مونتاژ آن‌ها سر در بیاورد.

نیکیتا مازپین - گرندپری بحرین 2021

نیکیتا مازپین – گرندپری بحرین 2021

چگونه می‌توان تجربیات بیشتری در کار بدست آورد؟

می‌توانید بپرسید و دنبال شغل‌های رایگان و مجانی بگردید تا ابتدا با آن‌ها شروع کنید و یاد بگیرید. ابن بهترین راه برای جلب نظر تیم‌های فرمول جونیور است که دارای منابع مالی محدود هستند. در واقع وقتی شما رزومه خود را می‌فرستید و بعد اطلاع پیدا می‌کنید که پولی در کار نیست! آن وقت شما از این روش سخاوتمندانه خود استفاده می‌کنید و پیشنهاد کار مجانی را می‌دهید. این کار باعث می‌شود که بدانند شما برای انجام کار مشتاق هستید. سعی کنید به سفر متعهد باشید، با پرداخت پول خود را به موقع سر موقعیت تیم برسانید و جایی نیز برای خواب پیدا کنید، جایش زیاد مهم نیست. این اتفاقات باعث می‌شود که مدنظر قرار بگیرید. در همین میان کم کم تجربیات زیادی را می‌توانید بدست بیاورید.

آیا شما را با وسایل نقلیه به پیست‌ها می‌برند؟

بله صد در صد البته با انجام تست‌های کرونا

یک روز کاری برای شما چگونه است؟

به طور معمول از صبح زود شروع می‌شود. روز جمعه طولانی‌ترین روز کاری ما است.شما به گاراژ تیم می‌روید. تمرین پیت استاپ انجام می‌دهید. بعد یک صبحانه مختصر می‌خورید قبل از اینکه موتور استارت زده شود و تا شروع اولین تمرین مشغول کار بر روی ماشین هستید.

بین تمرین‌ها، با توجه به اینکه چقدر کار خوب پیش رفته است، ماشین نیاز به سوخت گیری و تمیز کاری دارد. ولی اگر اوضاع خوب نباشد و ماشین تصادف کرده باشد، دیگر تا جلسه بعدی روی آرامش را نمی‌بینید و باید بر روی ماشین کار کنید، قطعات را تعویض کنید و تنظیمات را انجام دهید که معمولا چندان خوشایند مکانیک‌ها نیست. به طور معمول ماشین را برای جلسه بعدی یا جلسه فردا آماده می‌کنیم و معمولا همیشه در دقیقه آخر محل گاراژ را ترک می‌کنیم. به همین دلیل تا در ورودی پیست می‌دویم تا قبل از اینکه مقررات قرنطینه پیست به اجرا در بیاید، خارج شویم و به محل اقامت خود برویم.

نقش شما در پیت استاپ تیم چیست و چکار می‌کنید؟

این چند سال آخر، من به عنوان تعویض‌کننده تایر و مسئول تفنگ بادی چرخ جلو سمت راست، کار می‌کردم. در حال حاضر من مسئول دادن علامت اوکی یا همان علامت حرکت سبز رنگ بالای سر راننده هستم، که به راننده مجوز حرکت را می‌دهم و خودرو شروع به حرکت می‌کند. شما باید از تمامی حرکات افراد اطمینان حاصل کنید که کار خود را به نحو احسنت انجام می‌دهند و تمام کار تحت شرایط ایمن انجام می‌گیرد و کار به صورت تمام و کمال صورت می‌پذیرد. وقتی شما دکمه حرکت را فشار می‌دهید و علامت سبز ظاهر می‌شود، دیگر راه بازگشتی ندارید.

این یک مسئولیت سنگین است و شما باید به تیم خود اطمینان و اعتماد کافی را داشته باشید. تا این کار به درستی انجام گیرد. معمولا شما با انجام مراحل پیت استاپ بعد از مدتی آشنا می‌شوید و عادت می‌کنید و این به یک روتین تبدیل می‌شود. ما همیشه تمرین می‌کنیم و کمتر پیش می‌آید که اشتباهی صورت بپذیرد.

 

 

13 دیدگاه

 1. Ali Hosseini

  6

  0

  اقا دمتون گرم خیلی مطلب فوق العاده ای بود از پشت صحنه فرمول یک و سختی هایی که عموما همه مکانیکا می کشن تا برسن به جایگاهی که دوست دارن!
  واقعا تقویم ۲۳ هفته ای فشار سنگینی به این افراد وارد میکنه!

  • بهادر رحمت

   7

   0

   ممنون از شما
   قول دادیم عمل کردیم. امیدوارم دوستان لذت ببرند.

  • Lewis44

   2

   0

   این نشون میده چقدر فرمول یک دنیای پیچیده ای هست، تیمی که تو گرید ضعیف ترینه اینقدر کارشون سخته پس تیم اول گرید چقدر کارش سخته

   • Ali Hosseini

    0

    0

    به نظرم پولی که تیم ها هزینه میکنن خیلی مهم هست مثلا فرض کن تیم های پولدار کل مکانیک ها و غیره رو با پرواز فرست کلس از برزیل بیاره قطر ولی مثلا تیم های کم هزینه با بیزینس یا اکونومی بیاره. (محل اقامت ها رو نمیدونم همه تیم ها مشترک هست یا نه ولی اونم ممکنه فرق کنه) با توجه به سفرهای پی در پی و تقویم فشرده مکانیکا مخصوصا، این جزئیات مربوط به منابع انسانی شاید خیلی به چشم نیاد ولی واقعا تاثیر گذار و مهم هست در عملکرد افراد.

 2. mrz_ir

  6

  2

  مکانیک هاس بودن هم کار خیلی سختیه واقعا
  راننده هاشون همیشه تو در و دیوارن !! 😅

  • Amirali

   3

   3

   دقیقا
   خصوصا که مسوول ماشین مزپین هم باشی!!

   • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

    4

    2

    نیکیتا مازپین نسبت به اوایل فصل بر خلاف راننده های دیگه که عملکرد سینوسی داشتن رو به جلو حرکت کرد.تازه خسارتی که میک شوماخر به هاس وارد کرد از مازپین بیشتر بود.تصادف جده هم برای تقریبا میشه گفت نود درصد دست خودش نبود!مکانیک های هاس یعنی میک شوماخر دور آخر ابوظبی از پیروزی ورشتپن خوشحال بودن!فکر میکردم بقیه تیم ها بی طرف باشن

  • mrz_ir

   0

   2

   منظور من کلی بود
   اون گروژان و مگنوسن هم همینجوری بودن
   همش تو در و دیوار
   با اینکه راننده های خوبی بودن

 3. Sebmm

  6

  0

  واقعا اگه میتونید از سختی و کار مکانیک ها و استراتژیست ها بیشتر خبر بزارید
  من که خیلی دوس داشتم

 4. ARIA

  1

  0

  واقعا سخته

 5. Amirali

  6

  3

  مکانیک ها مظلوم ترین قشر در فرمول یک هستند
  هیچوقت زحماتشون اونطور که باید و شاید دیده نمیشه
  به طور مثال تیم ردبول اون همه پیت استاپ عالی داشت بعد دقیقا وقتی فقط یک پیت بد برای مکس در مونزا رفتن همه افرادی که این همه ادعای پختگی و انسانیت داشتن حمله کردن بهشون و اون هارو تحت فشار قرار دادن

 6. CAR TUNER

  0

  0

  این یک نگاه ویژه خداست، که تو در جایی زندگی کنی که بتونی بری تو کالج موتوراسپورت درس بخونی و تو فرمولا 1 مشغول به کار بشی……….افسوووووووووووووووووس

 7. محمد

  0

  0

  مطلب بسیار عالی و آموزنده بود. ما فقط مسابقه و پیت استاپ رو میبینیم فرمول یک انقدر پیشرفته و پیچیده هست که از پیشرفتها و نتایج تحقیقاتشون حتی در صنعت هوا فضا هم استفاده میشه