Register

18 + هفده =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – با توجه به اینکه فصل 2022 فرمول یک دارد از راه می‌رسد و نسل جدید خودروها در حال طلوع هستند باید در نظر گرفت که توسعه‌های مرتبط به این خودروها و فصل پیش رو، روی توسعه‌های تیم ها در فصل 2021 نیز تاثیر گذاشته است. در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که با توجه به چنین موضوعی، کدامیک از تیم ها موفق شدند بیشترین قدرت را از خودروهایشان استخراج کنند…با ما باشید.

در سالی که گذشت، تیم ها مجبور بودند بخش اعظمی‌از منابع مالی و انسانی خودشان را صرف توسعه و تحقیق برای سال 2022 کنند. در داده‌های جمع آوری شده زیر پیشرفت تیم ها از لحاظ عملکردی نسبت به تیم هاس یعنی کندترین تیم حاضر در پیست سنجیده شده یعنی تیمی‌که کاملا روی خودروی فصل بعد تمرکز کرده بود.

حتی مرسدس و ردبول که توسعه‌هایی را در فصلی که گذشت با خودشان داشتند تنها برتری‌های زمانی کمی‌را به دست آوردند. این تیم ها که از سیلورستون بروزرسانی‌های خودشان را متوقف کردند در کمال تعجب، فصل را نزدیک تر به تیم هاس تمام کردند.

خب، چه تیمی‌توانست در طول فصل بهترین عملکرد را از خودرویش استخراج کند؟ با دیدن سرعت‌های تئوری خودروها در هر مسابقه و اینکه واقعا چگونه عمل کردند، می‌توان نموداری را بر اساس آن ساخت و تشخیص داد که چه تیمی‌بیشترین استخراج را داشت و چه تیم‌هایی هم ضعیف ترین عملکرد را داشتند.

مقایسه عملکرد در مرحله تعیین خط

نمودار پایین سرعت در مرحله تعیین خط را در مقایسه با تیم هاس نشان می‌دهد. هر چقدر که عدد مرجع نسبت به تیم هاس کمتر می‌شود، تیم مقایسه شونده سریعتر است. از آنجایی که تیم هاس به طور پیوسته کندترین تیم حاضر در فصل 2021 بود و تقریبا هیچ بروزرسانی را در طول فصل نداشت، به ما این اجازه را می‌دهد که از این تیم آمریکایی به عنوان یک نقطه مقایسه منصفانه استفاده کنیم.

مقایسه نموداری سرعت در مرحله تعیین خط، زمان سکتورهای ثبت شده توسط هر دو راننده از هر تیم را ثبت و بهترین سکتورهای ثبت شده را در کنار هم قرار می‌دهد تا سریعترین دور تئوری بدست بیاید. این یک زمان پایه و اساسی را از هر تیم به دست می‌دهد که می‌تواند با رقبا مقایسه شود و به ما این اجازه را می‌دهد تا دریابیم که کدام تیم/راننده در مرحله تعیین خط عملکرد بهتری را داشت.

همانطوری که در زیر می‌بینید، هرگونه واگرایی بین نمودارهای تعیین خط و بهترین زمان‌های سکتورها اصولا به خاطر اشتباهاتی است که یک راننده در طول یک دور سریع مرتکب می‌شود.

ردبول و مرسدس

سرعت تعیین خط

مقایسه سرعت در مرحله تعیین خط ردبول و مرسدس

مقایسه سرعت در مرحله تعیین خط ردبول و مرسدس

سرعت مرحله تعیین خط بر اساس بهترین زمان‌های ثبت شده در سکتورها

مقایسه بهترین زمان های سکتورها در مرحله تعیین خط - ردبول و مرسدس

مقایسه بهترین زمان های سکتورها در مرحله تعیین خط – ردبول و مرسدس

با اینکه ردبول تاکید بیشتری بر بهینه سازی خودش در تک دور داشت اما مخصوصا در مسابقات آخر داده ها نشان می‌دهند که مرسدس دست برتر را نسبت به این تیم پیدا کرده بود.

در پرتغال، مرسدس بسیار بیشتر از ردبول توانست حداکثر قدرت خودرویش را استخراج کند اما به طور کل اگر به عملکرد این دو تیم نگاه کنیم، این دو تیم تقریبا تا آذربایجان با یک دیگر عملکرد برابر و مشابهی را داشتند و پس از آن ردبول دست برتر را پیدا می‌کند.

البته بعد از فرمول یک بریتانیا که مرسدس آخرین بروزرسانی خودش یعنی کفی و بارج بورد جدیدی را روی خودروی خودش نصب کرده بود این تیم آلمانی انگلیسی عملا به یک میزان کوچک دست برتر را پیدا کرده بود. این بروزرسانی‌های مرسدس همراه شد با اشتباهاتی که ردبول در مرحله تعیین خط مرتکب شده بود که در نهایت سبب این شد که مرسدس شنبه‌های بهتری را در طول سال داشت اما از لحاظ سرعت مسابقه ای این دو تیم رقابت نزدیک تری را داشتند.

مقایسه سرعت مسابقه ای - ردبول و مرسدس

مقایسه سرعت مسابقه ای – ردبول و مرسدس

یکبار دیگر با استفاده از سرعت مسابقه ای هاس به عنوان مرجع، نبرد برای کسب قهرمانی تیمی‌رقابت تنگاتنگ تری را به خودش دیده بود و هیچ کدام یک از دو تیم برتری قابل توجهی نسبت به یکدیگر نداشتند. ردبول و مرسدس از لحاظ سرعت مسابقه ای در طول فصل نزدیکی بیشتری به جز چند مورد خاص با یک دیگر داشتند.

فرمول یک بریتانیا بر پایه زمان سرجیو پرز در نظر گرفته شده چون که پس از برخورد لوئیس همیلتون با مکس ورشتپن در پیچ کاپس امکان جمع اوری داده از مکس وجود نداشت. فرمول یک مجارستان نیز دیگر مورد خاص بود که ورشتپن یک آسیب قابل توجهی را در بارج بورد خودش که ناشی از تصادف در پیچ یک بود دریافت کرد.

بدون در نظر گرفتن این مسابقاتی که به خاطر تصادف نشد دید جامع تری را داشته باشیم، جای تعجبی باقی نمی‌ماند که چرا ما چنین فصل نزدیکی را شاهد بودیم و از دیدن چنین رقابتی لذت بردیم.

مقایسه عملکرد تیم های دیگر فرمول یک در فصل 2021

مقایسه عملکرد تیم های دیگر فرمول یک در فصل 2021

عملکرد تیم‌های دیگر فرمول یک در فصل 2021

نبرد برای رده سوم به طور کلی بین مک‌لارن و فراری در جریان بود که فراری توانست پیروز میدان باشد. سرعت خالص و بیشتر تیم ایتالیایی سبب کسب رده سومی‌شد.

در مرحله تعیین خط، فراری برای هشت دفعه یک سر و گردن بالاتر از دیگران بود که البته با توجه به اشتباهاتی که تیم‌های دیگر مرتکب شدند، فراری از سه تیم دیگر(الپین، مک‌لارن و آلفاتاوری) در یازده مسابقه رده برتر را داشته باشد.

در جریان کسب رده سوم، با توجه به بروزرسانی موتوری فراری از مسابقه ترکیه، فراری شانس بیشتری را برای جنگیدن پیدا کرد. فراری در شش مسابقه آخر، سه بار در مرحله تعیین خط دست برتر را پیدا کرده بود و البته بهترین برتری فراری نسبت به رقبا، به جای شنبه، در روز یکشنبه با داشتن سرعت مسابقه ای بهتر به دست آمده بود.

از لحاظ سرعت مسابقه ای در بین تیم‌های میان رده می‌شود گفت که صرفا یک نبرد بین تیم‌های الپین و فراری بود. الپین از نیمه دوم فصل توانست برترهای خوبی را به دست بیاورد. از مسابقه قطر به بعد، سرعت مسابقه ای تیم فرانسوی با فراری تقریبا برابر بود.

آلفاتاوری از طرف دیگر متخصص تک دور و مرحله تعیین خط شده بود. این تیم عملکرد مناسبی را در مقایسه با مک‌لارن و فراری در مرحله تعیین خط در طول فصل داشت اما با اینکه بهینه سازی‌هایی انجام گرفت اما در روز یکشنبه نمی‌توانست راندمان مشابهی را نشان دهد.

پیر گسلی یکی از ستاره‌های مرحله تعیین خط بود و توانست برای پنج بار در طول فصل 2021 پشت سر رانندگان ردبول و مرسدس قرار بگیرد. اما به دلیل نوسان بالا در عملکرد خودروی آلفاتاوری در روز مسابقه، پیر نمی‌توانست آن طوری که می‌خواست عمل کند.

به طور کل آلفاتاوری نتوانست با توجه به خودرویی که داشت آنطور باید و شاید در فصل 2021 خوب کار کند. البته نتایج آنها به جز سرعت مسابقه ای، تحت تاثیر دوام نیز قرار گرفته بود. آلفاتاوری پنج بار، مک‌لارن دو بار و فراری یک بار امکان ادامه مسابقه را نداشتند.(البته بدون در نظر گرفتن کناره گیری لکلرک در موناکو و سونودا در مونزا)

لندو نوریس با عملکرد عالی که در مرحله تعیین خط و مسابقه داشت توجهات زیادی را به خودش جلب کرد و حتی برخی از کارشناسان بیان کرده بودند که مرسدس به جای جورج راسل باید او را به خدمت می‌گرفت. دنیل ریکاردو نیز یکی از رانندگانی بود که به جز چهار راننده تیم‌های برتر موفق به کسب پیروزی شد.

باتوجه به سطح بالای پیوستگی در عملکرد چارلز لکلرک و کارلوس ساینز که سبب کسب امتیازات پشت سرهم در مسابقات شده بود، فراری توانست با یک ترکیبی قدرتمند، با دوام و بدون اینکه عملکردهای خاص و یک دفعه ای چشمگیر داشته باشد، توانست به راحتی در آخر مک‌لارن را شکست دهد.

ویلیامز از بابت چند موردی که خودروی رقابتی داشت سود خوبی برد و توانست 23 امتیاز یعنی 10 امتیاز بیشتر از آلفارومئویی که بیشتر اوقات جلوتر از جفت راننده ویلیامز بود کسب کند.

در واقع، 65 درصد از دورهای آلفارومئو در رده چهاردهم یا بالاتر بود. رانندگان ویلیامز نیز 65 درصد اوقات در رده چهاردهم و پایین تر بودند و ویلیامز می‌تواند سرش را با افتخار بالا بگیرد و بگوید که قدرت بیشتری را نسبت به هر تیم دیگری استخراج کرده است. جورج راسل با یک دور خارق العاده در پیست اسپا و کسب رده دوم نظرات زیادی را به خودش جلب نمود. دورهای او در مسابقه فرمول یک روسیه در رده سوم، نیکولاس لطیفی در رده هفتم مسابقه مجارستان جزو نتایج قابل توجهی بودند که خیلی از معادلات را تغییر دادند.

14 دیدگاه

 1. Amir-80

  10

  4

  تشکر از شما . ولی به نظرم با وجود قوانینی که تغییر کرد ، مرسدس یه کار بزرگی انجام داد که این چنین در نبرد قهرمانی خودش را حفظ کرد و عملکرد آنها برتر بود .

 2. حمیدرضا . 33 .

  6

  26

  ولی به نظر من ردبول نشون داد که اگه ماشین ها برابر باشن همیلتون بازنده ای بیش نخواهد بود

  • Mojtaba.kurd.4493

   12

   8

   ولی به نظر من ردبول نشون داد اگه ماشینا برابر باشن و مایکل مسی هم حضور داشته باشه لوئیس بازنده ای بیش نخواهد بود

  • Mohamadhosein

   10

   7

   مطمئنی ؟
   البته با وجود داداش مسی احتمال داره ولی لویس بیدی نیست که به این بادها بلرزه (مطمئن نیستم درست گفتم یا نه ) 😏😏

 3. mohammad

  1

  4

  سلام سید جان
  ممنون
  این امار رو از چه سایتی در اوردی ؟؟

 4. Ali Hosseini

  4

  0

  عملکرد فراری امیدوار کننده س ،از اون پیشرفت های لاک پشتی ولی پیوسته
  اگه از پس تغییرات ایرودینامیکی به خوبی بر بیان با موتور خوبی که طبق گفته خودشون دارن احتمالا چند تیم بالای جدول رقابت کنن.
  امروز یه خبر اومد که موتور جدید رنو هم خیلی عملکرد فوق العاده ای داره و ممکنه بالا نشین هارو به چالش جدی بکشه.

  • Mehriar Salehi

   13

   1

   معروفه که این تایم از سال، بخصوص زمانیکه یک تغییرات بزرگ قوانین وجود داره، ما ۱۰ مدعی قهرمانی داریم!
   تمام تیمها خوش بین هستن و امیدوار به اینکه یه چیزی رو کنن که رقبا بهش نرسیده باشن.

   ——————–

   خطاب به طرفدارای محترم لوییس.یه مثلی هست که میگه make a bridge and get over it.

   دوستان تموم شد فصل، کاملا هم قابل درکه اون مدل از دست دادن قهرمانی زیاد پذیرشش کار ساده ایی نیست اما این بار اول نبوده، برای من هنوز بعد ۱۸ سال سوزشش سر جاشه که چطور قهرمانی رو خیلی شیک از تیم و راننده امون گرفتن.
   اما تموم شد، سر و کله هم بزنید و به این بگید کثیف مسابقه داد و یک مدیر اجرایی تازه کار رو برچسب حامی یک تیم بود بزنید و … اینا چیزی رو عوض نمیکنه.

   عرض کردم چون با برگشتن سید، کلی مقاله خوب داره نوشته میشه اینجا ولی همچنان نصف بیشتر کامنتها درباره اینه که لوییس حقش بود مکس حقش بود این کثیف بود اون حمایت رسانه داشت این حمایت اف آی ای داشت…فرقیم نداره تاپیک درباره فراری باشه یا آستون مارتین یا تحلیل کلی فصل!

   ——————-

   اما در مورد مقاله سید…راستش بطور درصدی و بستن اختلاف با بالای جدولی ها، شاید اما با این فرمی که ویلیامز فصل رو به پایان رسوند، شاید کلی علامت سوال بجا بمونه برای طرفدارانش که اون منحنی صعودی کجا رفت پس؟ اتفاق بود؟ رها کردن تیم مسابقه ایی بود؟ تاثیر قطع ارتباط پیت وال با کارخانه بود؟ هرچی که بود ما تو ابوظبی داشتیم با هاس رقابت میکردیم.این یعنی برگشت به ۲۰۲۰!

   —————

   یک آف تاپیک هم که ربطی به تیتر نداره.
   تیم ویلیامز بعد از پیروزی شکایتش تو دادگاه لندن سر شکسته شدن یک طرفه اسپانسرشون (روکیت) که البته به نتیجه عملی نرسید، بلاخره تونستن این شرکت رو تو دادگاهی در امریکا جریمه کنن و این شرکت الان موظف به پرداخت ۳۶ میلیون دلار به تیم هست.
   البته این حقیقت که شکسته شدن قرارداد مربوط به زمان مالکیت ویلیامز بوده و پیروزی تو این دادگاه مربوط به زمان دوریلتون، مشخص نمیکنه که این پول به چه طریقی تقسیم خواهد شد.چیزی که معلومه اینه که مطمئنا تمامش وارد تیم فعلی نخواهد شد اما خب…حتی بخشی از این ۳۶ میلیون دلار هم خودش مثل پرداختی یک اسپانسر خوب برای یک ساله!

   • Sebmm

    4

    0

    بالاخره پیداش شد اقا مهریار
    نظراتت گهربار هستش واقعا
    از هربار خوندنش ی محتوایی علمی میشه استخراج کرد

 5. Ali Hosseini

  6

  0

  چرا فرمول یک 2022 ممکنه اون طور که باید هیجان انگیز نباشه
  1) انتظارات بالا: از زمانی که فیا قوانین جدید خودروهای 2022 معرفی کرده، مستندات زیادی منتشر کرده که تاکید بر این نکته داشتن خودروهای جدید هوای کثیف کمتری ایجاد می کنند پس شاهد رقابت های بیشتری خواهیم بود که با وجود فصل هیجان انگیز 2021 خیلی ها انتظار فصلی هیجان انگیز تر را خواهند داشت.
  2) فاصله زیاد بین تیم ها در آغاز فصل:تقریبا در اکثر موارد که قوانین تغییرات چشمگیر زیاده داشته اند، همیشه یک تیم توانسته تفسیر و فهم بهتری از قوانین داشته باشه و ماشین بهتری آماده کنه (برای مثال Brawn GP 2009 و Mercedes 2014). اگرچه فیا قطعاتی که تیم ها می تونن توسعه بدهند را محدود کرده اما باز هم خیلی بعید نیست که یکی از تیم ها فصل را خیلی بهتر از بقیه شروع کند. مطمئنا فاصله بین تیم ها در طول فصل کاهش پیدا خواهد کرد اما محدودیت سقف هزینه تیم ها،ممکنه تحقیق و توسعه روی خودروهارو محدود کنه حتی با وجود اینکه مشکل هوای کثیف پشت خودروها برطرف شده باشه اما باز هم نیاز به تحقیق و توسعه خواهد بود تا فاصله بین تیم ها کاهش پیدا کنه.
  3) رانندگی سخت با خودروهای جدید: رانندگی خودروهایی که کمتر قابل پیشبینی هستن برای راننده ها سخت خواهد بود و آنها نمیتوانند 100% به عملکرد خودروها اعتماد کنند.مشابه شرایطی که در سال 2014 پیش اومد و با توجه به غیرقابل پیشبینی بودن خودروها راننده به ندرت در سبقت گرفتن و دفاع کردن ریسک می کردن، برخلاف فصل های 2017 تا 2021 که با وجود اینکه هوای کثیف خودروها بیشتر شده بود و تعقیب خودروها سخت تر شده بود، اما شاهد این بودیم که خودرو چسبندگی فوق العاده ای داشتن که باعث می شد راننده ها راحتی بیشتر احساس کنند و حین رقابت ها چرخ به چرخ بتونن ریسک بیشتری کنند و ریسینگ لاین های متفاوتی امتحان کنند که منجر به این شد رقابت های هیجان انگیزی با سبقت هایی زیادی از بیرون پیچ و یا باز پس گیری جایگاه در پیچ بعدی، ببینیم.
  4) کارایی کمتر دی ار اس و اسلیپ استریم: اسلیپ استریم در فاصله 1 ثانیه ای خودرو در فصول اخیر واقعا موثر بوده و راننده ها گاها می تونستن تا 0.2 الی 0.3 ثانیه بدست بیارن. اما کاهش هوای کثیف پشت ماشین ها، به معنی کاهش کارایی اسلیپ استریم و دی ار اس هم خواهد بود. با بال عقبی که دانفورس کمتری نسبت به قبل تولید می کنه، تفاوت بین وقتی که دی ار اس فعال هست با وقتی که دی ار اس غیرفعال هست کمتر و کمتر خواهد شد.(مشابه شرایطی که در مونزا هست و ست آپ ماشین ها با دانفورس پایین هست و تاثیر فعال بودن دی آر اس عملا قابل توجه نیست). بنابراین اگه در فصل 2021 با وجود فاصله 0.6 ثانیه ای دراغاز مسیر مستقیم، به کمک اسلیپ استریم و دی ار اس شاهد سبقت بودیم، احتمالا در 2022 کمتر شاهد این اتفاق باشیم. بنابراین برای یه سبقت گیری در مسیر مستقیمی به کمک موارد فوق، باید خیلی خیلی نزدیک تر از گذشته از پیچ اخر وارد مستقیمی شد تا بشه سبقت گرفت. و این نکته میتونه باعث بشه که اهمیت موتور و داشتن اسب بخار بیشتر، خیلی خیلی بیشتر از گذشته بشه. مشابه تعقیب لکرک توسط همیلتون در مونزا 2019 که به دلیل قدرت موتوری بالاتر خودرو فراری، همیلتون با وجود دی ار اس و اسلیپ استریم نتونست نزدیک بشه و سبقت بگیره.
  جمع بندی: احتمالا یه فصل هیجان انگیز در انتظار باشه اما ممکنه با چیزی که ما فکرشو می کنیم متفاوت باشه بخشیش به دلیل اینکه فیا با تبلیغات فراوان مبنی براینکه بلاخره خودروهایی خواهیم داشت که در سرعت و تعقیب یکدیگر خیلی نزدیک هستن، انتظارات خیلی بالا برده و این میتونه یه موقعیت برد-باخت ایجاد کنه چون که اگه اون چیزی که ادعا کردن و انتظار دارن رخ بده میتونه یه موفقیت برای فرمول یک باشه ولی اگه در عمل چیزی متفاوت رقم بخوره، ممکنه یه شکست بزرگ باشه که با توجه به تاریخ ممکنه محتمل تر باشه.
  ترجمه و ویریش از پیچ f1.fanspage

  • Sebmm

   2

   0

   عالی بود
   منبع هم معرفی کردی کارت درست👍👍

  • Hassan.barca

   1

   0

   اتفاقا وقتی که هوای کثیف پشت ماشین کمتر باشد، دنبال کردن ماشین در پیچ ها راحت تر بوده و ماشین پشتی خود را نزدیک تر به ماشین جلویی نگه می دارد و در مستقیمی بازهم بابت هوای تمیزتر پشت خودرو، اسلیم استریپ بهتری می گیرد و راحت تر می تواند سبقت بگیرد.

   • Ali Hosseini

    0

    0

    خب بحث اینه هوای تمیز تر پشت خودروها که دیگه اسلیپ استریم قوی تری نمیده که بخواد فاصله کم کنه!
    هوای کثیف یعنی اشفتگی جریان و کاهش درگ

 6. soroush_sh_11

  3

  0

  مرسی از اقای حسینی دمت گرم دلتنگ این مقالات بودیم کاش تقویم رو نمایی از ماشین های ۲۰۲۲ هم بود

  ولی بیایم یه نگاهی به تیم های بتا دو تیم مرسدس و ردبول یعنی آستون مارتین و الفاتوری بندازیم
  راننده ها استون با داشتن وتل و استرول که از سونادا دو سال سابقه بیشتر داره بهترن
  ولی دیدم که عملکرد الفاتوری مخصوصا گسلی یه سر و گردن از آستون بهتر بودش
  بنظر من امسال کاملا قدرت پاندولی بین ردبول و مرسدس با توجه به پیست عوض شده
  اما چیزی که گند زد به مسابقات همین عدم شفافیت قضاوت ها بود
  ۱ کجای قانون نوشته توی مستقیم میشه چندین بار لاین عوض کرد و مارپیچی حرکت کرد
  ۲ کجای قانون نوشته شده که راننده میتونه ماشین بغل به بغلش رو سر پیچ از محدوده خارج کنه ؟ آلونسو وتل شوماخر همشون جا میذاشتن بجز پیست موناکو که عملا نمیشه

  باید این ها اصلاح شه قوانین رانندگی صریح باشه حالا چه نفر اول باشی چه نفر بییستم
  و بنظرم باید برای پرچم قرمز هر راننده ای میخواد تعویض لاستیک کنه باید از پیت باکس تیم روی جک استارت بزنه یعنی با خاموش شدن چراغ پیت تازه شروع به تعویض لاستیک کنن

 7. م.یوسفوند

  6

  5

  بخوایم مقایسه سرعت بین ردبول و مرسدس انجام بدیم تقریبا خودروی مرسدس و ردبول انجام بدیم نظر شخص خودم اینه که ردبول صرفا در گرندپری های باکو،موناکو،فرانسه،اتریش و مکزیک برتری خودرویی داشت و در بقیه گرندپری ها خودروی مرسدس کاملا دست برتر رو داشت حالا با اختلاف های متفاوت به خصوص تمام گرندپری های خلیج