فرمول یک ایران – روز دوشنبه اعلام شد که سیریل ابیتبول، مدیر تیم فرمول یک رنو برای سال 2021 از سمت خود کنار خواهد رفت. انتظار می رفت که این مدیر فرانسوی پس از ایجاد تغییراتی در مدیریت و برند جدید آلپین، به سمت جدیدی در این شرکت منصوب شود، اما در عوض او کاملاً از کار برکنار شد.

خروج وی منجر به این شد که لوران روسی، مدیر استراتژی و توسعه تجارت رنو، به عنوان مدیر عامل آلپین منصوب شود. روسی مسئولیت خودروهای آلپین، تیم فرمول یک و سایر فعالیت های اتومبیلرانی آن را بر عهده خواهد گرفت. او مستقیماً فعالیت خود را به لوکا د میو، مدیرعامل رنو گزارش خواهد داد.

پیش بینی می شود جایگاه ابیتبول به عنوان مدیر تیم فرمول یک آلپین، توسط مارچین بودکوفسکی گرفته شود. ابیتبول در مورد خروجش گفت که احساس می کند پایه گذار رشدی بزرگ برای خودروساز فرانسوی بوده است:

من می خواهم از گروه رنو تشکر کنم که سالها به من اعتماد کرده اند، به خصوص با راه اندازی مجدد و بازسازی تیم از سال 2016.

پایه های محکم تیم مسابقه ای و مجموعه هایی که در این سالها در فرانسه و انگلیس ساخته شده اند، تکامل استراتژیک این ورزش به سمت یک مدل اقتصادی با دوام تر، و اخیراً پروژه آلپین که حس جدیدی از معنا و پویایی را فراهم می کند، همه به یک مسیر بسیار خوب اشاره دارد.

27 دیدگاه

 1. مَمَّدو

  9

  2

  زیاد به موفقیت آلپین خوشبین نیستم. نگاه کنین این یارو روسی در آن واحد چندتا مسئولیت داره و مقایسه کنین با توتو ولف و مرسدس که چطوری برای هر یه مسئولیت یه نفر گذاشتن و حتی دارن پیشتر هم میرن و توتو میخواد مدیریت اجرایی رو بده به یکی دیگه!

  • danialhatami

   8

   1

   درسته کاملا موافقم اما هماهنگی بینشونم لازمه اینو یادت رفت ممدو راستی من حساب کردم 7 یا 8بار پروفایلتو عوض کردی چخبره خخخ
   #fun

   • مَمَّدو

    11

    1

    خخخخ چاکرم.
    یه خورده تو انتخاب عکس وسواس دارم. حتما باید یه زاویه خاصی باشه وگرنه اعصابم خورد میشه

   • مَمَّدو

    10

    1

    میگما!
    قرار بود چی رو در کجاش تتو کنه؟! فکر بد هم نکنین.

   • iman88

    9

    0

    کسی اینجا هست که باور کرده باشه که این ادم بالاخره برای یه بارم که شده به حرفش عمل میکرد و حداقل پای باخت “شرط تتو”ش می ایستاد؟!

   • مَمَّدو

    4

    2

    یعنی خوشم میاد تا مطلب راجع به ابیتبول گذاشتن، تبلیغات زیر مطلب هم یه انجام تخصصی تتو گذاشته خخخخخخخخخ

  • @sebvr

   3

   0

   سلام اقای ممدو یه موضوع جالب رو میخواستم مطرح کنم….:اقا من داشتم دیشب توی اینستاگرام میچرخیدم که چشمم به یکی از رقابت های شوماخر خورد توی فرانسه 1999 روی زمین خیس واقعا چه رقابتی بود یه پیچ هارپین مانند بود که شوماخر به طور عجیبی ترمز گیری میکرد!!… یعنی فاصله ی حدود 8 دهم رو توی اون پیچ به صفر رسوند و سبقت گرفت توی دور اخر…!!! من با این حرکت به شومی ایمان اوردم!!! … ایا شما ایمان نمی اورید….!

   • مَمَّدو

    3

    0

    نگوووو نگوووووو sebvr
    باز منو یاد خزیدن های روباه محبوبم توی بارون ننداز …. آی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ خددداااااا!

 2. alireza_h

  9

  0

  داویده بریویو هم از تیم‌ موتو جی‌پی سوزوکی استعفا داده و‌به تیم رنو آلپین پوسته (تحت چه سِمتی رو‌ نمی‌دونم)

 3. |ZXE-LECLERC16|

  7

  0

  اوه یا خدا!
  فکر نمی کردم اخراج بشه!
  به نظر میاد آلپین خوب پیشرفت کنه حالا

  • رضا سلطانی

   10

   2

   اتفاقا نکته اینجاست که فرد مناسب تری از او برای این جایگاه نیست و گواه آن این است که در این چند سال و مخصوصا ۲۰۲۰ شاهد روند پیشرفت آرام اما معقول و قابل توجه رنو بودیم
   به نظرم اگر می ماند این روند بهتر و شاید سریعتر ادامه پیدا می کرد
   این آقای دی مئو هم که تازه آمده گفته بوده که تغییر برند تیم به آلپاین در راستای احیای برند با تاکید بر شکوه فرانسوی است اما گویی این را در اخراج مدیر کاربلد فرانسوی و آوردن هم شهری های خودش از موتور جی پی و جاهای دیگر می داند!!

  • مَمَّدو

   5

   2

   من از بچگی عاشق طرح روی بدنه ماشین های اسپرت آلپین بودم.

 4. رضا سلطانی

  11

  0

  یادم میاد یکی از کاربرای سایت خواب دیده بود ایبیتول در میدان آزادی سوار یک رنو ۵ داشت مسافر کشی می کرده و می گفته که من رئیس تیم فرمول یک رنو ام!
  حالا فکر کنم این تعبیرش است!

  • meraj

   6

   2

   رنو ۵ زمان خودش برو بیایی داشته بابا بزرگم میگفت یه دوره ایران هم اومده بود قیمتش هم نسبتا گرون بود ولی ارزشش رو داشت

  • raha

   7

   0

   آره دقیقا منم داشتم به همین فکر میکردم و فکر کنم خواب این دوستمون زندگی حرفه ایه ابیتول رو به هم زد و الان فکر کنم وقتشه که ابیتول بیاد همون میدون آزادی خودمون تو تاکسی کار کنه😉

  • |ZXE-LECLERC16|

   1

   0

   پس باید مواظب باشیم!
   چون ممکنه استاد مالدونادو هم یهو با توجه به خواب بعدیشون بشن استیوارد فرمول یک :)))))))

 5. Moein

  7

  0

  ردبول-رنو؟

 6. MeHrDaD.F1

  6

  1

  شخصا دوست داشتم حالا که آلونسو برگشته
  بریاتوره هم بر میگشت رنو

  • مَمَّدو

   10

   1

   یهو بگو شوماخر هم از کما در بیاد باهاش رقابت کنه دیگه!

 7. ALIREZA

  5

  0

  میزاشتن به قولش به ریکاردو عمل کنه بعد میرفت .. ولی خدایی رنو با یه مدیر بهتر واقعا میتونه تا سوم سازندگان هم بجنگه … مسابقه سخیر که پرز اول شد اگه پیت استاپ ریکاردو رو درست انجام میدادن حتما اول یا دوم میشد و یه فرصت طلایی رو از دست دادن واقعا . بعد رد شدنش از پیت بهش اعلام کردن که خود ریکاردو هم بعد مسابقه شاکی بود که چرا اینطوری شد ..‌ انشالله موفق باشه هرجا هس .. سال ۲۰۱۸ خیلی براش سخت بود چون ردبول و توروروسو از رنو رفتن به هوندا و حاشیه های زیادی ایجاد شد براش …🙏🙏🙏🙏🙋‍♂️🤝

 8. danialhatami

  5

  5

  چرا الان

  هنگامی که رنو در سال 2016 به عنوان یک تیم کاری به فرمول 1 بازگشت ، آنها آرزوهای بسیار عالی داشتند. آنها ظرف سه سال (2018) سکو می خواستند و در فصل پنجم خود (2020) مدعی کسب عنوان هستند.

  تیم تحت هدایت Abiteboul به طریقی هر دو تیم را از دست داد. اولین تریبون های آنها تا سال 2020 نیامد – اگرچه آنها سه مورد را مدیریت کردند – و تا رسیدن به چالش عنوان کاملاً فاصله دارند.

  بیشتر بخوانید: رنو به عنوان تیم Alpine F1 در سال 2021 تغییر نام می یابد

  آنها موفق به ساخت چهارم چشمگیر در سال 2018 نشدند ، در عوض برای دو سال متوالی به رتبه پنجم سقوط کردند ، که سال گذشته شامل ضرب و شتم توسط مشتریان مک لارن و Racing Point بود.

  با توجه به اینکه Luca de Meo – که سال گذشته مسئولیت مدیرعامل گروه را بر عهده گرفت – ساختار این شرکت را اصلاح می کند ، از جمله رویکرد آن به F1 و انتخاب استفاده از مارک Alpine آن برای جلوتر از فعالیت F1 ، این زمان ایجاد تغییرات بود.

  جروم استول ، رئیس رنو اسپورت ریسینگ در پایان سال گذشته استعفا داد ، و ابیتبول دومین نام مشهور بود. این یک حرکت جسورانه است – جدایی از چنین تجربه ای – اما به نظر می رسد شرکت احساس می کند روش قدیمی کار نمی کند.

  این یک شروع تازه برای رنو در F1 است.
  مسابقات جهانی فرمول یک
  لوکا دو میو (R) نظارت بر ایجاد لرزش در رنو را بر عهده دارد
  حالا چه اتفاقی می افتد؟

  لوران روسی مسئولیت مدیرعاملی Alpine را بر عهده گرفت – نقشی که با اعلام نام تجاری جدید به Abiteboul سپرده شد. این مرد 45 ساله در سال 2000 به گروه رنو پیوست و 9 سال را در این شرکت گذراند.

  او سپس قبل از بازگشت به رنو در سال 2018 در گروه مشاوره بوستون و گوگل حضور داشت ، جایی که او به اندازه کافی تحت تأثیر قرار گرفته است تا این تبلیغ را کسب کند.
  دوستان اینم تحلیل بنده اگه اشتباه داش ببخشید دیگه

 9. alireza_h

  5

  0

  جایگاه پراست چی؟ توو تیم جدید آلپین حیطه اختیاراتش بیشتر شده یا کمتر؟

 10. meraj

  4

  0

  فکرنکنم انفجاری بره بالا همه چیز کم کم رخ میده همیشه تغییر سخت بوده و چالش بر انگیز !

 11. محمد یاسین

  3

  5

  سلام خدمت همگی دوستان به نظرم آلپین ( اسمش منو یاد رنو آلپین میندازه) میتونه با حضور الونسو امسال هم مثل پارسال سکو بگیره و واقعا بعید نیست چرا ؟ چند تا دلیل داره 1- خروج ریکیاردو‌ به عنوان راننده ی پر حاشیه 2- آب شدن یخ اوکون و احتمال پیشرفت خیلی زیادش 3 – انجینی که با حذف مود های موتوری 0.2 نسبت به بقیه تیم ها سریع تر شده ( اگه یادتون باشه از مونزا که مودهای موتوری حذف شد رنو سریع تر شد 4- اضافه شدن ناندو به عنوان یک راننده طراز اول 5- خروج ابیتیبول 6- تغییر نام به آلپین که حتما یک چیزهایی برای همین موضوع هم آماده کردن

 12. @sebvr

  2

  0

  به نظرم بزرگترین نقطه قوت الپین {{تو دهنم نمیچرخه بگم الپین}} اوردن فرناندو الونسو به تیمه که قطعا به توسعه ی ماشین کمک خوبی میکنه و یه پول تبلیغاتی خوب هم وارد تیم میکنه ماشین رنو توی سال2020 خوب بود و نشونه هایی از پیشرفت حس میشد ولی این تغییر مدیر نشان از شروع دوباره هست که میتونه خوب یا بد باشه … در کل خیلی به رنو سال 2021 خوش بین نیستم ولی دوست دارم فرناندو الونسو رو دوباره {{حتی برای 1 بار}} روی سکو ببینم !!…

 13. Shumi1

  2

  3

  به نظر من واقعا ایشون درحد مدیریت همچین مجموعه ای نبودن،رنو شرکت کوچیکی نیست یه مجموعه میشه گفت درحد فراری که جای پیشرفت فوق‌العاده ای داره،دقیقا مثل فراری که بخاطر مدیریت ضعیف نمیتونه جایگاه مودشو پیدا کنه،خلاصه به نظر من کار درستی بود باید زودتر هم اینکارو میکردن،اگربتونن یه فرد مناسب پیدا کنن خیلی زودتر از اینکه فکرشو بکنید پیشرفت چشمگیری میکنن فقط کافیه یه نگاه به سابقه طولانی این تیم بکنید
  دوستانی که خیلی وقته فرمول یک میبینن حتما یادشون نرفته مسابقات خیلی خوبی که چه خود تیم رنو چه تیمهایی که از موتورشون این همه سال استفاده کردن
  این تیم یه مجموعه اطلاعاتی فوق‌العاده وسیع داره که میتونن کاملا ازش استفاده کنن

 14. REZA.M

  1

  3

  از نظر من اخراج ابیتبول کار اشتباهی بوده
  رنو روند رو به رشدی داشته بنابراین اخراج ابیتبول یک ریسک بزرگه ولی امیدوارم مثل فراری نشه
  فراری هم با آریوابنه روند رو به رشدی داشت و اومدن بینوتو فقط باعث عقبگرد تیم شد